vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: 1981MK1GTI - 03 Şubat 2011, 22:44:46

Başlık: mengentailer "benzin dağıtıcısı" ARIYORUM - acil..
Gönderen: 1981MK1GTI - 03 Şubat 2011, 22:44:46
Arkadaşlar Merhaba..

"ÇIKMA MENGENTAİLER"
Motorsikletimle gezmemi istemeyen patronum eski arabalarından birini almamı istedi
"2 adet 350 mercedes ve bir adet tamamen orjinal 1981 golf gti"
mk1 i tercih ettim tabiiki :))) yani size katıldım:) 2 aydır fabrikada atölyede onunla oynuyorum...
4-5 yıl kontak vurulmamış orjinal 150bin km de.. ama mengentaler problemli birazda ön takımda sorun var..
acil olarak çıkma mengentailer arıyorum..
yardım lütfen.... Hayrettin 0532 513 33 88
Başlık: Ynt: mengentailer "benzin dağıtıcısı" ARIYORUM - acil..
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 03 Şubat 2011, 22:51:42
Hangi şehirdesin kendini tanıt hemen MK1'in fotolarını gönder kırmızı mı çok merak ettim bu arada hoş geldin biraz detaya gir ya  :sevgi: GTI dedin mi iş biter bizde  :sevgi:
Gönderen: suskun - 03 Şubat 2011, 22:59:05
Hangi şehirdesin kendini tanıt hemen MK1'in fotolarını gönder kırmızı mı çok merak ettim bu arada hoş geldin biraz detaya gir ya  :sevgi: GTI dedin mi iş biter bizde  :sevgi:
:tamamdir :tamamdir
Gönderen: 1981MK1GTI - 03 Şubat 2011, 23:03:16
hoşbulduk
EDİRNEDEYİM
renk lacivert makine istanbuldaydı güzel bi gelişi oldu 3tane reno9 ile yola çıktı "patron bu uzun zamandır çalışmıyo yolda kalırsa renolar çeker bari" demişti edirneye golf önde geldi renonun birini çekiyodu reno yolda kalmış  :)))) ;D ;D neyse ilk baktığımda gaz yemiyodu ama hızını alınca gidiyodu genel bakımı yapıldı yeni akü falan taktık ama mengentailer sorunlu hala gaz yemiyo "yinede sesi harika" :))) bu halde bile turbo devreye girince kuduruyo... kaportadada ufak tefek kabarmalar başlamış ama sorun değil :))) toplayıp binmek için sabırsızlanıyorum..
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 03 Şubat 2011, 23:05:08
hoşbulduk
EDİRNEDEYİM
renk lacivert makine istanbuldaydı güzel bi gelişi oldu 3tane reno9 ile yola çıktı "patron bu uzun zamandır çalışmıyo yolda kalırsa renolar çeker bari" demişti edirneye golf önde geldi renonun birini çekiyodu reno yolda kalmış  :)))) ;D ;D neyse ilk baktığımda gaz yemiyodu ama hızını alınca gidiyodu genel bakımı yapıldı yeni akü falan taktık ama mengentailer sorunlu hala gaz yemiyo "yinede sesi harika" :))) bu halde bile turbo devreye girince kuduruyo... kaportadada ufak tefek kabarmalar başlamış ama sorun değil :))) toplayıp binmek için sabırsızlanıyorum..
TURBO'mu hani orjinaldi bu makine  :)
Gönderen: 1981MK1GTI - 03 Şubat 2011, 23:06:19
evet patronum orjinal turbo olduğunu söylüyo :)))
Gönderen: suskun - 03 Şubat 2011, 23:12:24
aracın resmi+motorun resmi
bunları koyarsanız meraklar giderilir yanlışlık varsa düzeltilir :tamamdir
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 03 Şubat 2011, 23:13:30
Valla ben merak ettim orjinal MK1 GTI'da Turbo olmaz ama bi motoru görelim aksayı görelim foto foto foto  :tavkiss:
Gönderen: 1981MK1GTI - 03 Şubat 2011, 23:23:05
ok arkadaşlar sanayiye çektim en son. en yakın zamanda fotoları yüklerim eğer orjinalde yoksa kesin fabrikasına yaptırıp getirtmiştir.. çünkü "ben onu e5 te yaramazlık yapmak için özel almıştım demişti patronum" yardımlarınızla bende ne olduğunu anlamış olurum..
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 03 Şubat 2011, 23:27:17
Sana MK1 GTI konusunda en çok yardımı dokunacak kişi Erşan abimizdir GTI'ın G'sini duysun dkka gelir bide K-Jet'li olduğunu duyunca elinden geleni yapar doktorumuz o bizim
Gönderen: taha_jetta80 - 03 Şubat 2011, 23:28:06
turbo olduğuna eminmisin ?
Gönderen: 1981MK1GTI - 03 Şubat 2011, 23:28:59
ya performans filtre falan yok ama 4000 devirden sonra bi kudurma var emin değilim tabii
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 03 Şubat 2011, 23:30:14
ya performans filtre falan yok ama 4000 devirden sonra bi kudurma var emin değilim tabii
GTI 'bu alt devirlerdede üst devirlerdede delirmesi normal yeterki delirtmeyi bil Eg makina olduğu için 4000 devir falan tam kudurma sınırları 7000kadar gider her viteste 7000 devir  :sevgi:
Gönderen: SNCKTR - 03 Şubat 2011, 23:30:43
bende merak ettım sımdı bı resım lazım hatta bol resım lazım  :D ;)
Gönderen: ReDDeviL - 04 Şubat 2011, 10:22:49
Hem gti hemde 150 000daha ne olsun
Gönderen: cyber34 - 04 Şubat 2011, 10:43:59
turbo olacağını sanmıyorum.
Renodan opelden inip  GTI ya bindiğinde farkı hissetmişsin o kadar ;D ;D
Gönderen: mami6848 - 04 Şubat 2011, 11:07:22
turbo olacağını sanmıyorum.
Renodan opelden inip  GTI ya bindiğinde farkı hissetmişsin o kadar ;D ;D
+1981
Gönderen: Mk1GTI - 04 Şubat 2011, 12:16:46
H.G. valla bende aracı merak ediyorum. inşallah orj. bişeydir.  Turbo yoktur ama EG makina K-Jet sistemde 4bin devirden sonra 2. boğazı açınca delirir bu yüzden aracı turbolu sanarsınız. mk1 gti da bu olay çok hoşuma gider herzaman.

Mengenteiler bulmak zor ama ben gti ımı satarken yanında yedek olarak vermiştim eğer satarsa ondan alabilirsin veya selçukta da olabilir gene. ama en güzeli ebay.de den komple garantili bakmak. Sonuçta almanların hurdacıları satarken ürünlerine garanti veriyorlar bozuk çıkma ihtimali çok düşük.

Bu arada gaz yememesinin sebebi başka şelerde olabilir. iyi araştırmak lazım. Mengenteiler da tıkanma varsa bunu açması kolay ama benzin püskürtmesinde dengesizlik varsa değişim yada tamir takımı şart. senin sorunun aracın uzun zaman yatmasından dolayı benzin hattının tıkanmasından kaynaklıdır ve bu yüzden güzel bir temizlik sonrarı yolda açma operasyonu.
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 04 Şubat 2011, 12:40:21
H.G. valla bende aracı merak ediyorum. inşallah orj. bişeydir.  Turbo yoktur ama EG makina K-Jet sistemde 4bin devirden sonra 2. boğazı açınca delirir bu yüzden aracı turbolu sanarsınız. mk1 gti da bu olay çok hoşuma gider herzaman.

Mengenteiler bulmak zor ama ben gti ımı satarken yanında yedek olarak vermiştim eğer satarsa ondan alabilirsin veya selçukta da olabilir gene. ama en güzeli ebay.de den komple garantili bakmak. Sonuçta almanların hurdacıları satarken ürünlerine garanti veriyorlar bozuk çıkma ihtimali çok düşük.

Bu arada gaz yememesinin sebebi başka şelerde olabilir. iyi araştırmak lazım. Mengenteiler da tıkanma varsa bunu açması kolay ama benzin püskürtmesinde dengesizlik varsa değişim yada tamir takımı şart. senin sorunun aracın uzun zaman yatmasından dolayı benzin hattının tıkanmasından kaynaklıdır ve bu yüzden güzel bir temizlik sonrarı yolda açma operasyonu.
Ben demiştim doktor diye  :tavkiss:
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 04 Şubat 2011, 12:41:05
Valla bende çok merak ettim şu makinayı Erşan abinin dediği gibi ellenmemiş orjinal bişey olmasını umarım o zaman das GTI'lar artıyor demektir  :sevgi:
Gönderen: 1981MK1GTI - 04 Şubat 2011, 16:33:36
O zaman Erşan abiyi bekliycem demekki bitane Edirnedeki hurdacıda buldum ama calışmmadı oda..  :(((((
Gönderen: GolfGti16VMk1 - 04 Şubat 2011, 17:02:08
merhaba .

İlk önce aracın bakımlarına bakın sonra benzin dağıtıcısına bakarsınız . Benzin filtresini değiştirin acil olarak . Büyük ihtimalle sorun kalmayacak sonra ayarlarına bakarsınız. mutlaka buji temizliği vs bakın . Kolay kolay arıza yapmaz o makine.
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 04 Şubat 2011, 17:55:14
merhaba .

İlk önce aracın bakımlarına bakın sonra benzin dağıtıcısına bakarsınız . Benzin filtresini değiştirin acil olarak . Büyük ihtimalle sorun kalmayacak sonra ayarlarına bakarsınız. mutlaka buji temizliği vs bakın . Kolay kolay arıza yapmaz o makine.
2. doktorumuz Selçuk abi  ;)
Gönderen: 1981MK1GTI - 04 Şubat 2011, 17:57:55
Çok sağolun arkadaşlar.. Dediğim gibi fabrikda çözemeyince Edirne sanayisine çektik ordada mengentailer dediler.. Erşan üstadım aracı kime satmıştın tel.i varmı?
Gönderen: VolBull - 04 Şubat 2011, 19:22:12
Arkadaşım öncelikle aramıza hoşgeldin. Bu arabayı seçerek akıllıca bir tercih yapmışsın. Benim arabam da problemliydi, yaklaşık 1 sene benzinde kullanılmadığı için depodaki pompa yanmış, depo pislik tutmuş, mengenteilerin içi küf dolmuş ve enjektörlerim tıkanmıştı. Arabam pata pata çalışıyor, gaz yemiyor ve kara dumanlar atıyor, ortalığı benzin kokusuna boğuyordu.
Depo aşırı pisti, temizlettim. Benzin filtresi küf dolmuştu, değiştirdim. Mengenteilerin içi küf ve pas dolmuştu, sökülüp temizlendi fakat söküldüğü gibi takılmayınca çöp oldu. Selçuk Abiden yeni bir mengenteiler aldım, taktım. İlk çalıştırdığımda gene pata pata çalışıyordu, fakat ertesi gün problemsiz çalışmaya başlamıştı. Birkaç depo benzin ile enjektör temizleyicisinden sonra sistemim kendine geldi. Şu anda gayet güzel çalışıyor.
Gönderen: mk1gti09 - 04 Şubat 2011, 19:31:29
Hoş Geldin GTi..Piyasaya bir tane daha Gti gelmesi cok güzel..
Mk1 Gti uzun süre yatmış önce onun vermiş olduğu etki tabiki olacak..Mengenteiler değişimi en son çözüm olsun..Öncellikle genel bakımlarını yap..Mengenteilerın boğazını güzelce temizle,filitreyi değiştir..Benzin pompasının durumunu baktır..Elimde 1 tane fazladan var ama parçaladım bir araya geldiğnde nasıl çalışır bilinmez...Merak ettim mk1'e..Umarım Şu düzgün çalışan k-jet sisitemini +1 yaparız...
Gönderen: cgds - 04 Şubat 2011, 19:37:27
arkadaşım hoşgeldin. erşan abinin aracı ben aldım ama takdir edersin ki aradığın parça zor bulunan bir parça o nedenle yedekte bekletiyorum ihtiyaç halinde kullanmak için. bu araçlar zorunda kalmadıkça satılacak araçlar değil illaki lazım olur ilerde.. umarım istediğin düzeye getirebilirsin aracını.erşan ve selçuk abinin dediklerini önce bir dene sonra olmazsa parça değişimine gidersin.burda öğrendiğim şeylerin başında sabır geliyor, eğer bu araçlarla uğraşıyorsan acele etmeyeceksin..
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 04 Şubat 2011, 19:56:52
Evet bunlarda diğer GTI doktorlarımızı-SIRADAKİ  ;D
Gönderen: VolBull - 04 Şubat 2011, 20:03:29
Eğer doktorumuz bu dediklerime onay verirse bi dene derim.

Enjektörleri manifolttan çıkar ve enjektörleri hortumlarından sök. Kontağı aç ve benzinin şişelere biraz dolmasını bekle. Eğer şişelere dolan benzinler aynı miktarda ise mengenteilerin sağlamdır.
İkinci olarak enjektörleri yerine takarak şişelerin içine koy. Kontağı aç, fakat  mengenteilerin sondasını kaldırman gerekecek. sonda kapalı konumdayken enjektörler yakıt püskürtmüyor. Sondayı biraz kaldırıp enjektörlerin şişeleri biraz doldurmasını sağla. Enjektörler buhar şeklinde püskürtmüyor çok işiyorsa ve şişeleri aynı miktarda doldurmuyorsa problem enjektörlerdedir.
Gönderen: 1981MK1GTI - 04 Şubat 2011, 21:40:37
Hoşbulduk tekrar arkadaşlar :) enjektörlerin ikisi az ikisi çok püskürtüyordu, yer değiştirince yenileride az püskürtüyordu bide ilk gaza dokunuşta sondanın sert giriş çıkışından yavaş hareketinden dolayı araç gaz yemiyodu pas sökücü sıkıldıtemizlendi ama nafile..
Gönderen: Mk1GTI - 05 Şubat 2011, 09:23:10
Mengenteiler ı yerinden çıkartın sonra sondayı çıkar dikkat et yumuşak bir yay var orda bunları bir geçe tinere bas (annelerimizin beyazları hipoya bastığı gibi) sonra güzelce benzin giriş kısımlarından basınçlı hava tut.  Hava tutarken sondayı hareket ettir.  Toplarken dikkat edin yay hassastır bide sondayı ters takmayın. Aracın soğuk ve sıcak iken çalışma devirleri nasıl bu arada..
Gönderen: KOÇ:) - 05 Şubat 2011, 13:25:03
GTI 'bu alt devirlerdede üst devirlerdede delirmesi normal yeterki delirtmeyi bil Eg makina olduğu için 4000 devir falan tam kudurma sınırları 7000kadar gider her viteste 7000 devir  :sevgi:
Ama sen hala vitesi bitmeden değiştiriyorsun Gökhan :D
Üstadım hayırlı olsun kazasız belasız günler :)
Gönderen: e12 - 05 Şubat 2011, 14:59:52
önce doktorların yorumlarını ve fıkırlerını degerlendırmekte fayda var...tecrube ıle sabıttır emınım...en son care olarak parca doktorunuza basvurunuz... ;) :tamamdir
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 05 Şubat 2011, 19:35:10
Ama sen hala vitesi bitmeden değiştiriyorsun Gökhan :D
Üstadım hayırlı olsun kazasız belasız günler :)
Saolsun sizin gibi gençler öyle egzozlarla geldiki bizi kovalamasınlar diye bende macburiyetten sussturdum ben,m kızı yoksa bi kükredimi senin ufaklık bile kaçar  :tavkiss:
Gönderen: KOÇ:) - 06 Şubat 2011, 04:50:01
Saolsun sizin gibi gençler öyle egzozlarla geldiki bizi kovalamasınlar diye bende macburiyetten sussturdum ben,m kızı yoksa bi kükredimi senin ufaklık bile kaçar  :tavkiss:
Hadi nan ordan :D Topiği dağıtma :D
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 06 Şubat 2011, 12:01:51
Hadi nan ordan :D Topiği dağıtma :D
:-X
Gönderen: 1981MK1GTI - 09 Şubat 2011, 19:47:25
bıraktığım usta mengentailerı açmış, oringlerini parçalamış bir oringi ve "sondanın altındaki yayı kaybetmiş :(((" sanırım yayın sertliği önemli onun için artık eskiden ümidimi kestim ... KOÇ tşk ederim.. Selçuk ta varmış ondan cevap bekliyorum..
Gönderen: SNCKTR - 09 Şubat 2011, 20:37:52
barı 1 tane resım koy  :)
Gönderen: 1981MK1GTI - 09 Şubat 2011, 21:01:39
:))) koyucam arkadaşlarda işten çıktığımda hava kararıyo sanayiye gidene kadar iyice karanlık oluyo aydınlık bi zamanda çekerim diye düşünmüştüm..
Gönderen: VolBull - 10 Şubat 2011, 00:24:08
barı 1 tane resım koy  :)

Resmini görmediğimiz arabaya yorum yapasımız gelmiyo ya. Resim bekliyoruz.
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 10 Şubat 2011, 19:28:27
Resmini görmediğimiz arabaya yorum yapasımız gelmiyo ya. Resim bekliyoruz.
+16 ;)