vwtr.net

Volkswagen => Passat => Konuyu başlatan: atak2003 - 15 Ocak 2011, 00:45:29

Başlık: passat ipuçları/sizin bildiğinizi başkası bilmiyor olabilir
Gönderen: atak2003 - 15 Ocak 2011, 00:45:29
selam arkadaşlar passat hakkında herkes bildiği veya yeni öğrendiği bilgileri burada paylaşırsa bu aramıza yeni katılan arkadaşlar için ve passatın bilinmeyenlerini açığa çıkarmak için çok yararlı olacaktır.saygılar.
Başlık: Ynt: passat ipuçları/sizin bildiğinizi başkası bilmiyor olabilir
Gönderen: Eğitim-01 - 26 Mayıs 2011, 20:00:41
bende önceden astra vardı.hızlı giderken kısa mesafede durmak gerektiğinde freni bas-bırak bas-bırak yaparak duruyordum. bundaki amacım balataları ve diskleri fazla ısındırmadan ve aşındırmadan durdurmaktı. bu durma tekniğini passatta uygulayınca şunu farkettim ikic üçüncü pompalamada fren sertleşti ve basmak çok zorlaştı. meğer bu passatın kendine has bir özelliğiymiş ve tek seferde basıp durmak gerekiyormuş.
Gönderen: takyanus - 27 Mayıs 2011, 01:21:28
Arızalı sanıyordum. demek ki frenlerimde arıza yokmuş. :tamamdir
Gönderen: Eğitim-01 - 27 Mayıs 2011, 15:06:18
bende bir sıkıntı var sanıp ustama götürdüm passatların ortak özelliği bu dedi. arıza değil o sen kökle freni dedi.
Gönderen: passaterdem - 27 Mayıs 2011, 17:21:27
hep tecrübelerle öğreniliyo sanırım  :) bende sinyal açık stop ettim baktım sağ park yanıyo  :) anlam veremedim ama öğrendim ki karşıdan gelenin görmesi açısından öyle bir özelliği varmış  ;) sağda bırakırsan sağ , solda bırakırsan sol park yanık kalıyor  :o
Gönderen: TolgaKaramese - 27 Mayıs 2011, 19:29:51
Geçenlerde bir üye yazmıştı cevabını bulmuştu ama bu konuya yazmakta fayda görüyorum.Klimanın auto ve econ tuşlarına aynı anda 3 saniye kadar (tam hatırlamıyorum süresini) basılı tutunca klima mod değiştiriyor. 2 mod mevcut: celcius ve fahrenheit. ;)
Gönderen: biciga - 28 Mayıs 2011, 14:49:00

Klimadaki "econ" tuşunun özelliği nedir? o tuşa bastığımızda klima çalışıyor mu yoksa sadece dışardaki havayı içeri mi veriyor?
Gönderen: TolgaKaramese - 28 Mayıs 2011, 17:01:52
  Klimadaki "econ" tuşunun özelliği nedir? o tuşa bastığımızda klima çalışıyor mu yoksa sadece dışardaki havayı içeri mi veriyor?

Econ yani ekonomik modda klimanın soğutma kompresörü devreye girmez, sadece fanlar çalışır, aynen dediğiniz gibi dışarıdaki havayı içeri verir, bi nevi rüzgar yapar  :tamamdir
Gönderen: PaSHa_1 - 27 Temmuz 2011, 16:00:23
tolga kardeşim onu söyleyen bendim ve inanın sırf bu yöntemler servislerde kaç tana arabanın kliması komple sökülüyo bazı ustalar bu sorunu aracın kliması arızalı  sanıyor ve komple değiştiriyor altı üstü  celcius ü fahrenheita çevircekler komple klima tesisatını değiştiriyolar ama sorunu çözemiyolar ve buda araç sahibine baya bi masraf açıyor
Gönderen: snakenike - 20 Aralık 2011, 12:53:20
2000 Model 18 T Passat Binicisiyim ve orjinal kontak anahtarı 2 tuşludur. almanyadan 4 tuşlu anahtar kabı getirttim (Türkiyede Bulunmuyor.) orjinal anahtarının içindeki 2 tuşlu devreye sadece 1 lehim yapıp 4 tuşlu hale getirebiliyorsunuz. Şimdi açma, akapamai bağaj açma ve panic tuşlarının hepsi faa lbi şekilde çalışıyor.
Gönderen: htmetin - 21 Aralık 2011, 11:02:41
Passat ön ve arka süspansiyon sistemlerinde birçok vw'de olmayan salıncak, aks sistemi kullanılmaktadır. + Passatların ses yalıtımı extra daha güçlüdür. Fren sistemi de gerçekten süperdir. benim bildiklerim bunlar:))))))) I Love Passat
Gönderen: ERA - 24 Aralık 2011, 13:27:30
Herkese kolay gelsin. 2001 passat 1.9 tdı comfortline da (climatronic) dışarıdan gelen havayı tamamen kesmek için ne yapmak gerekiyor. klimayı off yapsak bile dışarıdan hava gelmeye devam ediyor.  şimdiden teşekkürler
Gönderen: fethi - 04 Ocak 2012, 11:54:39
merhaba ben arkadaki hopörlörleri çalıştıramadım nasıl çalıştığını bilenler yardımcı olabilirmi ???
Gönderen: urald - 04 Ocak 2012, 17:24:56
Ön ve arka hoparlörler için sesin ne kadarının öne nekadarının arkaya verileceğini belirleyen ayar var. Belki oradan arkalar kapatılıp tamamı öne alınmış olabilir. Set düğmesiydi galiba sağ tarafta  ekranda front/rear diye yazması lazım ben bir bakayımda daha net yazarım. Muhtemelen bozuk değildir, bu ayarı bozuktur.
Gönderen: urald - 05 Ocak 2012, 16:18:37
SET değil ses diüğmesinin etrafındaki düğmelerden FAD yazan (Fader) buna bastığınızda ekranda CENTER yazıyorsa ses öne ve arkaya eşit dağılıyor demektir. Buradan sesi farklı oranlarda ön ve arka hoparlörler arasında paylaştırabilirsiniz. Aracınızın modeli nedir bilemiyorum ama bu söylediğim eski modellerdeki GAMMA teypler için geçerli. Yeni modellerde de mutlaka buna benzer bir Fader düğmesi vardır. Kolay gelsin.
Gönderen: fethi - 06 Ocak 2012, 23:28:03
selam 2001 1.9 tdi highline teşekkür ederim

Gönderen: ikili - 17 Ocak 2012, 11:48:39
2000 Model 18 T Passat Binicisiyim ve orjinal kontak anahtarı 2 tuşludur. almanyadan 4 tuşlu anahtar kabı getirttim (Türkiyede Bulunmuyor.) orjinal anahtarının içindeki 2 tuşlu devreye sadece 1 lehim yapıp 4 tuşlu hale getirebiliyorsunuz. Şimdi açma, akapamai bağaj açma ve panic tuşlarının hepsi faa lbi şekilde çalışıyor.
şu anahtar olayını merak ettim bende anahtarlığımı değiştirmek istiyorum ( iki buytonlu )  sizin yazdığınızı görünce aynısı benım aracıma da uygulamak istiyorum mümkünmü acaba bu konuyu biraz anlatabilirmisiniz ?
Gönderen: kqray - 17 Ocak 2012, 22:27:49
aynen bende öğrenmek istiyorum maliyeti vs vs herşeyi açıklarsanız sevinirim
Gönderen: hasanorki - 15 Mart 2012, 12:15:12
Çok güzel bir konu ama kimse bişey yazmamış.

Ben bir örnek vereyim eğer sağ veya sol sinyal verdiğinizde sinya sesi normalden daha hızlı ise sinyal verdiğiniz yöndeki lambalardan bir veya birkaç tanesi patlak veya çalışmıyor demektir.
Gönderen: snakenike - 12 Nisan 2012, 10:24:05
Arkadaşlar 4 tuşlu Aranahtar kabı henüz türkiyede yok. ben dışardan getirirtmiştim. Anahtarın fonkiyonu tam olarak şöyle
* Normal Açma ve Kapama tuşları aynen çalışıor.
*bağaj açma düğmesine 2 sn basılı tuttuğunu da sadece bağajı açıyor. bağaj kapağını kaldırıp tekrar kapattığınız da hiç bir düğmeye basmadan kendisi kilitliyor.
*ve anahtarın yanında kırmızı renkte olan düğmede (Üzerinde PANİC yazıyor) basıldığında 4 flaşörleri yakıp orjinal alarmını çalıyor.
Maliyeti sadece anahtar kabına para veriyosunuz. zaten geri kalanı bir veya iki lehime bakıyor bu kadar.
şimdiki çalışmam anahtardan açılan bagajın sadece kilidin değil otomatik olarak yukarı kalkmasıdır.
tüm parçalar ve yaylar elimde hazır. sadece içerden bağaj açma düğmesi. onda tedarik ettim mi sadece montaj kalıyo.
sizi ine bilgilendiririm. Teşekkürler. 
Gönderen: urald - 12 Nisan 2012, 10:34:47
Çok güzel bir konu ama kimse bişey yazmamış.

Ben bir örnek vereyim eğer sağ veya sol sinyal verdiğinizde sinya sesi normalden daha hızlı ise sinyal verdiğiniz yöndeki lambalardan bir veya birkaç tanesi patlak veya çalışmıyor demektir.

Bu sadece Passata özgü bir özellik değil. Sinyal zamanlaması ampullerin direnci üzerinden yapılan tüm araçlarda benzer durum söz konusudur.
Gönderen: snakenike - 07 Mayıs 2012, 15:40:42
Arkadaşlar 4 tuşlu Anahtar Kabını Resmini Sonunda arkadaşlarında yardımıyla ekleyebildim.
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/lr2cb.jpg)
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/qc79S.jpg)
(http://gorsel.vwtr.net/foecarse/tfdtyjm/25OBh.jpg)
Gönderen: Yakup Karaman - 23 Mayıs 2012, 16:18:59
Sırf şu panic tuşundan dolayı bu çalışma ilgimi çekiyor. Eğer yaptığın işi detaylandırabilirsen yedek anahtarımı feda etmeyi göze alabilirim. :)

Geçenlerde pencereden bir baktım ki ne göreyim! Adamın biri totoşunu yaslamış arabaya öylece duruyor. Elbiselerimi giyindim aşağı iniyordum ki gittiğini gördüm. İşte panic özelliğim olsaydı benim onun yüreğini ağzına getirmesini biliyordum da neyse işte..
Gönderen: Yakup Karaman - 24 Mayıs 2012, 11:29:37
Arabayı anahtarla kapıdan açıp bu şekilde biraz beklerseniz tüm camlar otomatik olarak açılıyor tam tersi ise yine anahtarla kapıdan kilitleyip bu şekilde biraz beklerseniz tüm camlar otomatik olarak kapanıyor diye bir bilgi öğrendim.

Hemen bunu tatbik edeyim dedim. Anahtarı kullanarak şoför kapısını açtığımda sadece şoför kapısının açıldığını gördüm. Belki saçma gelecek ama bu uygulamayı bagaj kapağında deneyince oldu. Bagajı anahtarla açtım ve anahtarı bekletince tüm camlar otomatik açıldı. Fakat kilitleyince camlar kapanmadı. Sizce bu bir sorun mudur ? Neden bu işlem bagaj kapağından oldu ?
Gönderen: halil0123 - 14 Haziran 2012, 19:40:47
araba sönük durumdayken camlar açıksa elinizi camdan içeriye uzatırsanız alarm çalıyor  :) ve sunroof u kapatırken elinizi sınroofun önüne katınca duruyor  ^-^ (2004 passat 1.9 tdı highline)
Gönderen: mehmetihsanbahar - 25 Haziran 2012, 11:18:19
ARKADAŞLAR PASSATLARDA VE ÖZELLİKLE 2000 MODEL 1.8T HIGHLINE 2 MODELLERİN HİÇ BEYAZINI GÖREN OLDU MU İÇİNİZDE?

teşekkürler
Gönderen: umt - 30 Eylül 2012, 11:36:45
ARKADAŞLAR PASSATLARDA VE ÖZELLİKLE 2000 MODEL 1.8T HIGHLINE 2 MODELLERİN HİÇ BEYAZINI GÖREN OLDU MU İÇİNİZDE?

teşekkürler
[/quo
Ben hiç görmedim..
Gönderen: umt - 07 Ekim 2012, 17:24:24
Bu arada kumandadan camları da kapatıp açabiliyorsun ama bunun bilgisayarla bağlanıp araç beyninden aktif hale getirmen gerekiyor genelde ustalar bunun için kapılara motor takılması gerektiğini belirtip araçın canını cıkarabiliyorlar 15 km hıza gelince kapıların otomatik olarak kilitlenebiliyor bu özellikler bütün passatlarda var fakat aktif değil iyi bir yazılımcı bulabilirseniz uygun fiyata yaptırabilirsiniz.
Gönderen: aykuttuncer - 07 Ekim 2012, 22:23:36
yeni passatlarda e vw lerde set tuşu olur lastik hava basınçlarının dengesizliğinde yanar arıza değldir söndürülmesi için ya set tuşu olur vitesin hemen yanında torpitoda olur ya yol bilgisayarından söner yada cihazla söndürülür