vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 6N => Konuyu başlatan: k0d3r - 23 Kasım 2010, 20:58:50

Başlık: [ACİL] Polo Seyir Halinde Stop Ediyor
Gönderen: k0d3r - 23 Kasım 2010, 20:58:50
Arkadaşlar merhaba,

Araç Polo 6n, 98 Model, Tüp yok..

Aracım seyir halindeyken stop ediyor. İlk bir kaç sefer olduğunda yavaşça sağa çekmiştim.
Artik aracı durdurmadan marş basiyorum, tekrar çalişiyor sorunsuz devam ediyorum.
Ve bu stop etme olayi sıklaşmaya başladi.
Ustaya gösterdim, bilgisayara bağladik sorun göstermedi. Boğaz kelebeği daha 2 hafta önce temizlenmişti ondan da değil.
Benzin pompasindan şüphelendik, basincinin yeterli olduğunu ve onda da sorun olmadiğini söyledi.
Kabaca bi fişlere vs baktik orda da bişey yok.

Başka neye baktirabilirim arkadaşlar, ölüp gidicem valla, arabayi da her gün kullanmak zorundayim işe gitmek için.
Lütfen buradaki deneyimli arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum.

Ne yapinca oluyor henüz anlamadim yani belli bi standardi yok. Önce araba böle bi silkeliyo, sonra devir göstergesi aşaği doğru inişe
geçiyo, sonra gaza basmazsam stop ediyor, bi iki kere silkelemeye başladiğinda hizli davranip gaza kökledim stop etmedi galiba böyle hatirliyrum.
(O an, tedirginlikle o kadar hizli gelişiyorki olay tam çözemiyorum ne yapinca arabanin stop ettiğini)

Ayrica bir not daha; bununla ilgisi var mi bilmiyorum ama, bir de sabahlari arabayi çaliştirirken rölanti halinde devir 2000 de takili kaliyo.
Önceden böyle bişey yoktu.

Acaba rölanti sistemi ile ilgili birşey mi arizali nedir?

Lütfen fikirleriniz varsa paylaşiniz.

Teşekkürler.

Başlık: Ynt: [ACİL] Polo Seyir Halinde Stop Ediyor
Gönderen: sseerrddaarr72 - 23 Kasım 2010, 21:16:55
boğaz kelebeğini temizletmeyi dene
Gönderen: alper19 - 23 Kasım 2010, 21:23:38
bobin olabilir mi ki
Gönderen: k0d3r - 23 Kasım 2010, 21:30:55
boğaz kelebeğini temizletmeyi dene

Mesajda da yazmiştim, boğaz kelebeği yeni temizlendi.
Gönderen: k0d3r - 23 Kasım 2010, 21:31:08
bobin olabilir mi ki

Bobin de yeni değişti
Gönderen: mustklc - 23 Kasım 2010, 23:41:58
benzin pompası olabilir mi
Gönderen: k0d3r - 23 Kasım 2010, 23:49:13
benzin pompası olabilir mi

usta, arka koltuğun altindaki kapaği söküp, saniyorum benzin pompasi borusunu çikarip,
elle kabaca basincina bakti normal dedi.
başka neye bakilabilir benzin pompasinin sorunlu olup olmadiğini anlamak için.
Gönderen: deepblue - 23 Kasım 2010, 23:51:47
bogaz kelebegı temızlıgı sonrası adaptasyon gereklı,ayrıca bogaz kelebegı bende de arızalı oldugu halde bılgısayara baglandıgında sorun gozukmuyo,bende bıktım aslında bu stop etme olayından ama temızlıkve adaptasyondan sonra cok azaldı.
benzın pompası da olabılır,bızım araclarda ceyrek deponun altında gezmeyı tavsıye etmiyorlar
Gönderen: k0d3r - 24 Kasım 2010, 00:09:06
usta boğaz kelebeğini daha yeni temizlemişti. peki bu adaptasyon dediğiniz şey nedir hocam?

bir sorayim belki onu yapmamiştir ya da ne bileyim düzgün yapamamiştir. var mi acaba böyle bir ihtimal?

bir de, benzin pompasindan olup olmadiğini nasil anlayabiliriz, nesini kontrol etmek gerekir?
Gönderen: deepblue - 24 Kasım 2010, 00:15:26
adaptasyonu bılgısayara baglayıp yapıyorlar,20 tl falan,bogaz kelebegı ıle ılgılı konularda adaptasyon var ,ordan oku,aracın yakıtınıda etkılıyor cunkı
Gönderen: k0d3r - 24 Kasım 2010, 00:24:00
vagcom olan özel servisler de yapabiliyormu bunu yoksa sadece yetkili servisler mi yapiyor
Gönderen: k0d3r - 24 Kasım 2010, 00:24:20
bu arada ben sorunun boğaz kelebeği dişinda bişeyden kaynaklandiğini düşünüyorum
Gönderen: deepblue - 24 Kasım 2010, 00:25:40
vagcom yeterli,yetkılı servıse gerek yok
Gönderen: deepblue - 24 Kasım 2010, 00:26:57
hararet muşürü olabilirmi dıye düşünüyorum bende
Gönderen: k0d3r - 24 Kasım 2010, 00:34:04
bilmiyorum ki hocam ihtimal dahilindeyse ona da bi baktirayim.
boğaz kelebeği değildir dememin sebebi, daha yeni temizlenmiş olmasi ve
genelde boğaz kelebeği sorunu olanlarin, seyir halinde değil de, yavaşlamaya yakin ya da rölantide stop etmesi.
Gönderen: onurc - 24 Kasım 2010, 00:36:37
ah bır anlasam :( benım sureklı yolda stop edıyor. vurduramıyorumda aracı . yemıyor. anlaymadım cins cins sorunlar :(
Gönderen: handsome_8222 - 24 Kasım 2010, 00:40:31
bende de hemen hemen aynı problem var.. hararet müşürü değişti, lambda sondası değişti, benzin pompoası elden geçti, termostat değişti,  bobin kontrol edildi, kablolar değişti, bujiler değişti, boğaz kelebeği güzelce yetkili serviste temizlenip adaptasyon yapıldı, beyin kontrol edildi, carbon clenear yapıldı.. hala sorun çözelemedi.. gerçi benim araç lpg li.. şöyle ki benim problemim sürekli değil.. işe giderken 5 ışık geçiyorum.. bazen 2. bazen 3. ışıkta araç rolentide iken birden düşüp yükseliyor.. sanki lpg veya benzin o an için yetersiz geliyo gibi.. kamera ile çekeyim diyorum 1 milim bile oynamıyor tam kayıttan çıkıyorum başlıyor gezmeye.. ustaya giderken stop bile ediyor ustaya gittiğimde rolanti sanki devir saatini japonla yapıştırmış gibi hiç oynamıyor.. aracım 2 gündür lpg ustasında.. 1 hafta boyunca deneyecekler.. kısmet inşallah sorunu bulurlarda hallederler.. olayın en kötü yanı sürekli her zaman yapmıyor ara ara yapıyor.. ama kavşak içinde stop ettiği zaman Allah koruyor...  
Gönderen: deepblue - 24 Kasım 2010, 00:42:26
haklısın aslında bogaz kelebegının ışı gaz verınce bıtıyo,onun gorevı rolentıde veya gaz vermezken devrı sabıt tutmak,seyır halınde bende hıc olmadı
Gönderen: onurc - 24 Kasım 2010, 00:45:07
elektronık oldugu ıcın . dengesızlıkler yasanıyor . aptalca bı bogaz kelebegı ıste. baska hıc bı arabada gormedım boyle bı sorun . kronık sorun olmus artık . devır bı 500 oluyo bı 1.500 oluyo . tıtrıyor hopluyor zıplıyor. sonra duruyor dumduz.
Gönderen: deepblue - 24 Kasım 2010, 00:48:33
onur sımdı anlattı ıste demek ıstedıgımı  devır kafasına gore 500-2000 arası oynuyor,benım usta al bı gaz kelebegı kurtul dıyor.ama fıyatı pahalı  o yuzden hoplamaya devam  :D
Gönderen: handsome_8222 - 24 Kasım 2010, 00:50:18
ustalarda kesin demiyor ama az parada değil bu boğaz kelebeği ucuz olsa değiştir.. hadi kıydın paraya aldın bide ondan değilse başka bi yerden se ve sorunun hala devam ediyorsa insanın arabayı servisin önünde yakası gelir.. o kadar soğudum ki arabadan anlatamam.. babamda 87 model serçe vardı.. sürekli benimle dalga geçerdi ben diyodu serçeyle hiç yolda kalmadım.. bize bak vw ile yolda kalıyoruz...
Gönderen: handsome_8222 - 24 Kasım 2010, 00:52:19
kavşaklarda, ışıklarda bi gözüm göstergede, bi elim el freninde aracı nasıl kullanıcağıma şaşırıyorum..
Gönderen: onurc - 24 Kasım 2010, 01:11:48
abım ısın kotu yanı . benım aracım stop ettımı vurduramıyorsun . neden anlamadım . 10 seferde 1 kez anca vurdurabılmısımdır . debrıyaj bıtık oldugundan mı artık neden bılmıyorm. gecen trafıkteyım . dedım aha ne guzel araba sesız calısıyo baya masallah dedım . ondekıler gıttı ben gaza basıyom basıyom gıtmıyor . megersem stop etmıs araba . sureklı gaz vereee veree stop etmesın dıye bosa yakıt yakıyoruz .
kucucuk araba ne cok sorun acıyor abı anlamadım gıttı valla :) ısın kotu yanı sorunun kaynagıda bellı olmuyor. her tarmıcı farklı konusuyor. dıreksıyonum zaten agır. stop ettıgınıde anlamak cok guc. Allah kolaylık versın bıze ne dıyeyım  :-\
Gönderen: handsome_8222 - 24 Kasım 2010, 01:23:50
vurdurmak daha büyük hasarlara yol açabilir vurdurmamaya çalış dediğim gibi elim sürekli el freninde geziyorum
Gönderen: handsome_8222 - 24 Kasım 2010, 01:28:38
cuma günü aracı almayı düşünüyorum lpg ciden..  yok eğer düzelmemişse yetkili servise gidip sağlam deneme amaçlı bir boğaz kelebeği taktırıp 2-3 gün öyle deniycem..  düzelirse vercez siparişi..
Gönderen: ThE_Unforgiven - 24 Kasım 2010, 01:32:28
Rolanti sensöründe bir sorun olabilir mi acaba ?
Gönderen: k0d3r - 24 Kasım 2010, 09:39:47
ARKADAŞLAR, BENİM STOP ETME DURUMU, RÖLANTİDE DEĞİL SADECE SEYİR HALİNDE OLUYOR.
DOLAYISIYLA KESİNLİKLE BOĞAZ KELEBEĞİ DEĞİLDİR DİYEBİLİR MİYİZ?

DÜŞÜNÜN Kİ ARABA 4.,5. VİTESTE GİDİYORSUNUZ, ÖNCE Bİ SİLKELİYO, SONRA DEVİR GÖSTERGESİ
BİR GARİPLEŞİYO, AŞAĞI DOĞRU İNME EĞİLİMİNE GİRİYO, SONRA GAZ VERMEYİNCE STOP EDİYOR.
Gönderen: handsome_8222 - 24 Kasım 2010, 12:03:31
işte bendeki problemin videosu.. işin ilginç tarafı bunu her zaman yapmıyor..

http://www.youtube.com/watch?v=MXJk9mzChMo
Gönderen: k0d3r - 24 Kasım 2010, 16:26:43
Yok abicim benimki rölantide yapmiyor. Seyir halinde yapiyor.
Ne yapmam lazim bilmiyorum, trafiğin ortasinda stop edip kaliyor.
Gönderen: k0d3r - 24 Kasım 2010, 18:59:15
Arkadaşlar fikri olan varsa lütfen paylaşsin, arabayi korkarak sürüyorum birşey olacak diye
Gönderen: deepblue - 24 Kasım 2010, 22:41:54
suleyman rolentı sensorunu bende dusundum ama usta pololarda rolentı sensoru ve hava akısmetre yok dedı,dogrumu bılmıyorum.
Gönderen: suskun - 25 Kasım 2010, 01:04:09
benzin pompası arızalı %65 ihtimal
Arıza belirtileri teklemeyle  birlikte, gazdan ayağınızı çektiğinizde stop etme silkeme, durmaya yakın stop etme veya ani frende stop etme .
Benzin pompasını değiştir diyorum ben ısrarla
yani hortumu söküp kontrol etmeyle olmaz söksün baksın eskiyi sökmeden yenisinide almayın
Gönderen: serhatoz - 25 Kasım 2010, 16:58:00
Yolda giderken stop etme sorunu bende de oldu 2-3 sefer stop ettikten sonra yol kenarina cekip durdum ve bir daha calışmadı sonra abimle ugrastik bobin veya distrübitörden oldugunu düşündük usta çağırdık bobin ve kablo değiştirerek denedik  sorun yoktu  usta sonra sigorta kutusuna bakti sigortasi gevsemis atesşleme bobininin sigortayi degistirdik sorun cozuldu. :) ilginc degilmi  bir sigorta temassizligi yüzünden yolda kaldim ve araba 1 gece  yol kenarında kaldı  :)
Gönderen: ThE_Unforgiven - 25 Kasım 2010, 17:34:34
suleyman rolentı sensorunu bende dusundum ama usta pololarda rolentı sensoru ve hava akısmetre yok dedı,dogrumu bılmıyorum.

Bizim araçta var ondan dedim.Malum golf 3 lerle polo 6 n lerin bir çok parçacı aynı ordan yola çıktıydım :)
Gönderen: k0d3r - 26 Kasım 2010, 19:59:56
şimdi polo da, rölanti sensörü ve hava akişmetre varmi yokmu ? :)
Gönderen: TheSaint - 05 Aralık 2010, 04:03:10
Hocam merhaba,

Ya ustayı değiştir, ya arabayı ya da motor devir sensörünü..Aynı olayı 2 kere yaşadım. İlkinde çok zor oldu problemi tespit etmek ama usta kendisi test edip yolda kalınca anladı...İkitelli Sanayi de (Bağcılar Güngören) Özen Oto Yusuf Usta çözmüştü sorunu...
Gönderen: mehmet.nazlii - 15 Aralık 2010, 18:24:40
kısacası bende yaşadım :) tam kalkacagım sıra duzenlı gaz vermezsem stop edıyor,viraja giriyorum stop edıyor vites aralığında stop edıyor kayseride goturmedıgım servıs kalmadı en sonunda aksa wolkwagen çözdü gunlerce aracım sanayıde yattı adamlar yarım saatte çozdu
baktıkları ılk yer ; distribitor
(sağlamdı)
ikinci yer bujiler değişti sorun kalktı ortadan :) şiddetle tavsıye edıyorum dene derim
Gönderen: ahmetceylan - 19 Ocak 2011, 14:37:25
şimdi polo da, rölanti sensörü ve hava akişmetre varmi yokmu ? :)

slm arkadaşım...
aynı soruun benm aracımdada 80-90 km hızla giderken birden sönüyor.durup tekrar çalıştırmayı deneyince çalışıyoo yola devam ediyorum..tarsus opat yetkili servisinde tanıdık bi usta buldum ve olayı anlattım bnm aracımda LPG var die alamıyorlar ama bana yol gösterdi; ateşleme bobininden olur oda olmazsa beyinden dedi. senin araca göre extra olarak bnm araçta uzun bi yoldan gelip park ettiğimde 30 dk. sora tekrar marşa bastığımda çalışmıyor 10-15 dk bekleyip basınca çalışıyor...  bugün mersinde sistem oto volkswagen özel servis bobini değişti deniyorum sorun yok şimdilik
Gönderen: k0d3r - 07 Mayıs 2011, 16:03:33
Arkadaşlar tekrardan selam, benim bu sorun tekrar sıklaşmaya başladı.
Dün bir arkadaşımın bu soruna neyin sebep olabileceği konusundaki fikri beynimde lamba yaktı.
Kontak anahtarından/soketinden olabilir bu dedi, şase yapiyor olabilir dedi.

Geçen sene bir gün arabayı park halinden bir türlü çaliştiramayip yolda kaldim,
ustami çağirdim, akü vb den dolayi değil kontaktan olabileceğinis söylemişti.
Daha sonra bir elektrikçiye gittik, direksiyonun oralari komple söküp bakarak, kontak soketi miydi sigortasi miydi her neyse ondan
kaynaklandiğini söyleyip, elinde bulunan derme çatma çikma olarak başka parçayi takti ve sorunum hallolmuştu.

Şimdi düşündüm kü, o gün taktiği çikma kontak soketi ömrünü doldurmuş olabilir ve şase yapiyor olabilir mi.

Arabamdaki sorunu tekrarlamam gerekirse; hareket halinde-vitesteyken, araba silkelemeye başliyor,
daha sonra devir göstergesi aşaği yukari geziniyor, gaza köklemezsem stop ediyor, elektrik kesiyor gibi oluyor.

Sizce de benim bu sorunum kontaktan kaykanlaniyor olabilir mi?
Gönderen: ahmetceylan - 08 Mayıs 2011, 11:07:20
evet kontaktan da olur... anlık bir tanımama gibi bi durum yaratıyor ve araç çalışmaya devam ediyor...
Gönderen: k0d3r - 08 Mayıs 2011, 13:40:53
evet kontaktan da olur... anlık bir tanımama gibi bi durum yaratıyor ve araç çalışmaya devam ediyor...

teşekkür ederim cevap için. o zaman iyi bir elektrikçi de kontak soketini değiştirirsem çözeceğim heralde durumu.
kontak soketi de pahalı birşey değilmiş, 20-25 tl falan. gerçi direksiyonun oralar komple sökülüyor sanirim.
bir de orjinal kontak soketi bulmak lazim.
Gönderen: firebir30 - 23 Mayıs 2011, 09:46:44
lpg yi seven arızasına katlanır...
Gönderen: tatenlos - 30 Mayıs 2017, 17:08:08
1998 Manuel LPG'li 6n  Polom var bu sorunların aynısı bende de vardı.
 baya uğraştırdı en sonunda distribütör değişince sorunum düzeldi beyinden önce distribütöre baktırın bence
ben çıkma orjinalini 150 TL ye aldım.
Yan sanayi almayın sorun yaşarsınız çıkma orjinal alin