vwtr.net

Volkswagen => Polo ve Lupo => Polo 9N => Konuyu başlatan: kivanc2003 - 08 Mart 2010, 15:18:25

Başlık: Katalizör Aman Çok Dikkat Edin !
Gönderen: kivanc2003 - 08 Mart 2010, 15:18:25
Merhaba arkadaslar. ben gecen bu konuyu acmistim lakin tamircinin gazabına uğradım...aracım yolda kaldığında meğer LPG'den dolayı bobin yakmıs ve arıza ışığı yanınca bende kitabına baktım katalik konvertör yazıyodu...ve tamirciye dedimki ben bu isaretin anlamına baktım katalizör yazıo dedim...ustada beni dinlemis sözde gitti bana 500 liraya katalizör aldırdı...meğer araba bobin yakmıs yeni katalizörü de taktı...eskisini ben arabanın bağajında 15 gün muhafaza ettim ve geçen gün tekrar araba gitmedi ve yine tamirciye götürdüm...bu sefer demezmi bobin yanmış diye...sonra bobini değistirdi ve bende kuskulanıp arabadan çıkan katalizörü 5 farklı yere götürüp gösterdim bu bozukmu diye ve katalizörüm bozuk diğilmis ne tıkalı ne arızalı...sonra tamirciyi tekrar aradım ve bana diyoki sen dedin katalizör bozuk diye...bana inanıp gitmis katalizör aldırmıs sacmalıga bakın...tamirci bana inanıyo bakmadan katalizör değistiriyo dikkat edin benim 500 liram ikinci bobin yanmasaydı neredeyse gidiyordu... böyle bi saçmalık varmı ? simdi eski katalizörü tekrar araca taktırıp bana aldırdığı katalizörü yerine iade ettireceğim...paramı alacağım bakalım nolacak !!! aman tanıdık tamirciye gitmeyin benim gibi rezil olmayın...ve katalizör 200-300 binde anca bozuluyormus ve egzozcu senin araban benzinli dedi öyle kolay kolay tıkanmaz dedi...bobinlerin yanmasıda gaz için akımı bobinden alıyormuslar ondan yanıyormus simdi gazcıya gidip akımı bobinlerden değilde baska bi yerden aldırmamız gerekmiş...
Başlık: Ynt: Katalizör Aman Çok Dikkat Edin !
Gönderen: nakres - 08 Mart 2010, 15:22:07
:( geçmiş olsun

araclarınızı vw den anlamayan ustalara emanet etmemeniz yararınıza olacaktır.
Gönderen: kivanc2003 - 08 Mart 2010, 15:29:15
cok sağol...böyle bi saçmalık hayatımda görmedim...bahcelievlerde yolda kaldım..aricak kimse yoktu dayimi aradım...bide dayımın cocukluk arkadası dusunun...adam bana diyoki katalizör arızalı diye sen söyledin...arkadas ben katalizör diyosam sen bi sök bak götür egzozcuya baksın bakalım tıkalımı diye.. sonra git parca al...adam direk parca alıp sağlam katalizörü söküyo...taktı araba çalısmadı niye ? çünki bobin yanmıstı... ve beni aradı dediki katalizör tamam ama bobinde yanmıs dedi...bobin takılınca arac calıstı...benim aracımdan çıkan katalizörüde içindeki demir ızgaralara yıldız tornavida ile zarar vermislerki ben katalizörün bozulduğunu anlayayım diye...saçmalığa bakın..
Gönderen: 06onur - 08 Mart 2010, 15:33:20
bobinine de dikkat et "golf 4 " de bobin yakma var onu takip etmeni öneririm. Lpg sistemi kalitesiz veya usta işi bilmiyorsa sürekli yaşanıyor ve aracını bile sattırıyor
Gönderen: kivanc2003 - 08 Mart 2010, 15:36:46
suan iki bobin değismis durumda...LPG ci bobinden aldığı akımı bu aksam düzeltecek yani bobinden akım almayacak...bobinden akım aldığı için bobinler yanıyormus...
Gönderen: nakres - 08 Mart 2010, 17:41:29
forumda defalarca dile getirdim şu ikaza egzoz lambası demeyin demeyin diye sonunda  böyle oldu.servis kitapçığında yazıyor diye öyle denmemeli.
Gönderen: 06onur - 08 Mart 2010, 22:16:44
forumda defalarca dile getirdim şu ikaza egzoz lambası demeyin demeyin diye sonunda  böyle oldu.servis kitapçığında yazıyor diye öyle denmemeli.
:tamamdir bide usta??? sının eline düşünce tabi. İyi ki ona bağlaıdır diye boğaz kelebeği değiştirmemiş hemen :)
Gönderen: crank - 09 Mart 2010, 03:04:52
katalizator tikanmis olsa bile degistirmeye gerek yok  icindeki seramikleri komple kirip bos olarak kullanabilirsin bende passat 1.8t vardi oyle yapmistim gaza basinca cok guzelde turbo sesi veriyordu ;)
Gönderen: kivanc2003 - 09 Mart 2010, 14:08:51
adama katalizor dedim bi baktım 500 lira gitmis insan bi bakar ya :( simdi eski katalizörü taktıracağım araca yenisini de aynen kafasına atacağım ve paramı geri alacağım
Gönderen: TwinCept - 09 Mart 2010, 15:19:04
Geçmiş olsun  hakkaten insan biraz vicdanlı olacak ya  iş olsun para kazanayım diye lapin gibi atlıyorlar sonrada milletin canını yakıyorlar pess doğrusu yazık yazık...Şaka gibi usta müşterinin ağzına bakıyo nerde kaldı onun ustalığıı :t
Gönderen: crank - 09 Mart 2010, 17:05:13
ya su melekette zaten abam gibi bir usta bulsam disimi kıracam
Gönderen: nizam - 09 Mart 2010, 17:07:01
ya su melekette zaten abam gibi bir usta bulsam disimi kıracam

dişlerine yazık sağlam ustalar var ama bulmak tecrübe ile oluyor :)
Gönderen: 06onur - 09 Mart 2010, 17:58:09
Bencede dişine yazık okadarda değil, forumda iyi ustalar var karalamayalım toptan. Normalde dışarıda da tanıdığımız iyi ustalar var, forum olması şart değil.
Gönderen: riky73 - 09 Mart 2010, 18:17:20
Polo 6n2'de lpg için devir sinyali bobin haricinde başka nereden alınır? Arabamda bobinden alınmış.
Gönderen: polo38 - 10 Mart 2010, 00:41:43
Arıza lambası yanmamış mıydı sorun başlayınca?
Gönderen: nakres - 10 Mart 2010, 09:26:28
Bencede dişine yazık okadarda değil forumdaki ustaları karalama. Normalde dışarıda da tanıdığımız var.
  forumdaki ustalara bişey demiyor ki ...bulamadığından yakınıyor sadece ..
Gönderen: kivanc2003 - 10 Mart 2010, 10:34:14
arıza lambası aniden yanıp yanıp sönmeye basladı. sonrada araba teklemeye basladı boğuldu gaz yemedi...zorla topkapıya götürdüm
bobin değisince kendine geldi...

bu bobinler gaz yüzünden sürekli  yanacakmı ?
Gönderen: nakres - 10 Mart 2010, 11:36:21
lpg tesisatını nasıl yaptılar bilmem ama nerdeyse iki yıl olacak  öyle bir problem yok...

lpg taktırdığınız yeri arayın bi sorun ateşleme tesisatına nereden giriş yapmışlar diye ?

ama bana sorarsanız ben öyle bir durum olacağını sanmıyorum tesisata herhangibir yanlış bağlama söz konusu olsa o anda olan olurdu.i vw nin silindir sayısına bobin düşen ateşleme sistemlerinde(genelde 2002 sonrası diyebiliriz) bobin arızası en sık rastlanan arızalardandır. 3,1 derken bi zaman sonra hepsini değişmiş olabilirsiniz.tabi zamanın ne olacağı belli olmaz.

Gönderen: kivanc2003 - 10 Mart 2010, 12:48:52
iki tanesi değisti gazdan ise diğer ikiside yanacakmı dersiniz ? yoksa bu yeni değisenler tekrar yanarmı ? diğer ikisini değistireyimmi yoksa gazcıya sizin sorduklarınızı sorayımmı ? ateşleme tesisatını bobinlerden almıslar bobinlerde dayanamayıp yanmıs dedi usta
Gönderen: 06onur - 10 Mart 2010, 14:03:32
acele ile eksik yazmışım düzelttim. Bu bobin arızası benzinde kullanılsa yine olcak mı yani? Nox sensörü gibi bu da sık yaşanan arıza mı diyorsun Nakres
Gönderen: nakres - 10 Mart 2010, 16:32:27
aynen öyle onur ama nox lpg de daha fazla arıza verebilir.
Gönderen: maverick - 11 Mart 2010, 10:32:19
geçmiş olsun
Gönderen: kivanc2003 - 11 Mart 2010, 10:58:04
peki bu bobin yanma olayını nasıl düzeltecek gazcıya mı gitmem gerek ? usta ve buradaki abi gazcıya git bobinlerden elektrik mi akımmı almasın baska yerden alsın dedi ne yapmam gerekiyo bobinler gazdan dolayımı yanıyo suan 4 bobinin 2si değisti diğer ikisi yanacakmı ?
Gönderen: nakres - 11 Mart 2010, 11:38:31
kısmet  :D
Gönderen: kivanc2003 - 11 Mart 2010, 11:55:44
kısmetten ziyade gazcı ile ilgili bi diyaloğum olması gerekiyormu bobinler için ? bobinlerden alınan akımdan oluyomus falan diyorlar !
Gönderen: nakres - 11 Mart 2010, 11:57:37
yukarıda konu hakkında yorumum var
Gönderen: kivanc2003 - 11 Mart 2010, 12:11:14
evet onu okudum ama simdi ne yapmam gerekiyor ?
Gönderen: VWpolo16 - 21 Mart 2011, 11:57:14
Slm arkadaşlar bugün sabah bnmde katalizör ışığı yandı yorumları okudum ama sanırım hep lpg li araçlarda sorun olmuş gazdan dolayı; bnm 2004 polo tdi ne gibi bi sorun olabilir ya da aynı şekilde bobin mi arızalıdır nasıl giderebiliriz sorun yardımcı olabilecek var mı?

Şimdiden teşekkürler..
Gönderen: nizam - 21 Mart 2011, 12:00:29
Slm arkadaşlar bugün sabah bnmde katalizör ışığı yandı yorumları okudum ama sanırım hep lpg li araçlarda sorun olmuş gazdan dolayı; bnm 2004 polo tdi ne gibi bi sorun olabilir ya da aynı şekilde bobin mi arızalıdır nasıl giderebiliriz sorun yardımcı olabilecek var mı?

Şimdiden teşekkürler..

lamba sensörü olabilir aracı bilgisayara bağlatıp ögrenin,
Gönderen: VWpolo16 - 21 Mart 2011, 12:06:08
peki tşkler bi bilgisayara bağlatıp baktırcam çekişinde gidşinde vs bi sıkıntı yok ama lamba sürekli yanıyor sbhtan beri,en ufak bi arıza da canım sıkılıyor bişeyi olmasa da lambanın yanmasından rahatsız oluyorum :) umarım ciddi bişey değildir.
Gönderen: nizam - 21 Mart 2011, 12:09:46
peki tşkler bi bilgisayara bağlatıp baktırcam çekişinde gidşinde vs bi sıkıntı yok ama lamba sürekli yanıyor sbhtan beri,en ufak bi arıza da canım sıkılıyor bişeyi olmasa da lambanın yanmasından rahatsız oluyorum :) umarım ciddi bişey değildir.

inş. değildir l
Gönderen: maverick - 21 Mart 2011, 15:26:21
bu lamda sensörü nerede?
egzoz borusu üzerinde katalizörden sonra mı önce mi?
Gönderen: ufuk erden - 05 Nisan 2011, 10:03:46
selam arkadaşlar.. 2004 polom var ve Lpg taktırmayı dusunuyorum.. garantı veren bı usta buldum 1400tl dedı ve yakıt dık yarı keser dedı... Su an aracım sehır içi 0.35 kr yakıyor bazen .40 krsu buluyor ama ben de jsv performans egzost var acaba onun etkısı var mı? bı ara servıs uyarı ısığı yanıyordu bılgısayara taktıgım da katalizör ıle ılgılı bırsey demıstı..
Gönderen: 06onur - 16 Nisan 2011, 22:35:55
Benzn 4,13tl onun etkisi daha fazla emin ol. 35-40kuruş hele perdormans egzostla normal. Egsoz yaktırmazda o egsozun sesine  ihtiyaç duyan yaktırabilir.
Gönderen: ufuk erden - 17 Nisan 2011, 21:35:00
aslında ben de öyle düşünmüyor degılım.. benzın alıp basını gıdıyor.. şehir dısında 28 krş a kadar düşüyor. ama bu sekılde başa cıkmak zorlasıyor. bır de Lpg dusunuyorum.. polo da bıraz arastırdım Brc denıldı fakat tam karara varamadım.. yardımcı olursanız sevinirm..
Gönderen: ALPER. - 17 Nisan 2011, 21:59:59
bu lamda sensörü nerede?
egzoz borusu üzerinde katalizörden sonra mı önce mi?

sonra diye biliyorum, eğer çift sensör ise önde ve arkada da var diye
Gönderen: maverick - 17 Nisan 2011, 23:28:22
teşekkürler

Gönderen: yakkir - 18 Nisan 2011, 12:02:44
aslında ben de öyle düşünmüyor degılım.. benzın alıp basını gıdıyor.. şehir dısında 28 krş a kadar düşüyor. ama bu sekılde başa cıkmak zorlasıyor. bır de Lpg dusunuyorum.. polo da bıraz arastırdım Brc denıldı fakat tam karara varamadım.. yardımcı olursanız sevinirm..

LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri (http://www.vwtr.net/forum/lpg-cng-ve-alternatif-yakit-sistemleri-b97.0/)
Gönderen: valeryzone - 16 Şubat 2012, 09:46:08
Bobin sorunun vw lerin kronik Bir Hastalığı Benimkilerde Bitmişti Arıza ışından Sonra Ses Deişir Ve Araba Gaz yemez Dikkat Edin Arkadaşlar Buna 3 tane Deiştirdim Ve şöyle Bi sorun var Sallamaz Devam Ederseniz Arkadaşıma şuan motor Yaptırıyoruz ;)
Gönderen: legendengineer - 18 Şubat 2012, 00:14:11
Bu bobin olayı lpg li araçlarda ciddi bi sorun sadece vw değil.Diğer yeni nesil araçlarda da aynı sorunu yaşayan arkadaşlar oldu.Bende 102 binde iken benzinli kullanmama rağmen oldu.Bobini yakmadan önce bi kaç kere 2. viteste elektrik kestirmiştim ondan kaynaklanması muhtemel:)Bende klavuza baktığımda egzoz problemi olarak gördüm ama usta aracı yanaştırırken bobinin yanmış dedi :) hiç bakmadan:) sadece biri yanmıştı 90 tl ödedim.zaten 4 tane var ayrı ayrı değişiyo takım olarak almaya gerek yok takımı 400 TL.
Gönderen: ALPER. - 18 Şubat 2012, 00:19:02
Bu bobin olayı lpg li araçlarda ciddi bi sorun sadece vw değil.Diğer yeni nesil araçlarda da aynı sorunu yaşayan arkadaşlar oldu.Bende 102 binde iken benzinli kullanmama rağmen oldu.Bobini yakmadan önce bi kaç kere 2. viteste elektrik kestirmiştim ondan kaynaklanması muhtemel:)Bende klavuza baktığımda egzoz problemi olarak gördüm ama usta aracı yanaştırırken bobinin yanmış dedi :) hiç bakmadan:) sadece biri yanmıştı 90 tl ödedim.zaten 4 tane var ayrı ayrı değişiyo takım olarak almaya gerek yok takımı 400 TL.

yanlış bilgi vermeyin, gerek var aslında.bobinler birbiriyle uyumlu çalışır, 4 bobin de sıfır olsun 4ü de farklı marka olsun yine de çalışmada düzensizlik olması muhtemeldir ürünlerin sıfır olmasına rağmen.Zaten yanan bir bobin diğerlerinin işareti ve aynı zamanda tetikleyicisidir.O yüzden değiştirilirken komple hepsinin değişmesi önerilir, hatta bfq kodlu SR motorlarda 4 bobin tek bir kutu içinde motora entegredir.
Gönderen: legendengineer - 20 Şubat 2012, 18:03:15
yanlış bilgi vermeyin, gerek var aslında.bobinler birbiriyle uyumlu çalışır, 4 bobin de sıfır olsun 4ü de farklı marka olsun yine de çalışmada düzensizlik olması muhtemeldir ürünlerin sıfır olmasına rağmen.Zaten yanan bir bobin diğerlerinin işareti ve aynı zamanda tetikleyicisidir.O yüzden değiştirilirken komple hepsinin değişmesi önerilir, hatta bfq kodlu SR motorlarda 4 bobin tek bir kutu içinde motora entegredir.
        Heralde uyum açısından hepsinin değişmesi önemli.Ama gerek yok.Zaten orda bobin değerlerini ölçen bir alet var zayıf olup olmadığını anlayabiliyosunuz. Bu forumda anlamıyorum lpg li arabalara biniyosunuz ama 4 lü bobinin aynı anda değişmesi gerektiğine kadar hassassınız çok büyük bi çelişki değil mi bu ?Lpg li araçlardaki kelebek boğazı sorunu ,buji problemleri, marş dinamosu problemleri vs. vs. yüzlerce sorun. Bence tek değiştirmenin hiç bi sakıncası yok 2 yıldır da öyle biniyorum hiçö sorun yaşamadım.
Gönderen: ufuk erden - 19 Mart 2012, 09:48:23
acil yardım lütfen... !!
    2004 model polom da bılgısayrdan cıkan arızaları yazıyorum.. ne oldugunu bılen ve bana yardımcı olabılecek arkadas varsa cok sevınırım...

1 -  O2 sensör devresi, bank 1- sensör 1 yavaş tepki
2 - monifold mutlak basincı veya barometrik basınç sınırı / performansı
3 -  A/C kontrol modülünden veri yolu hatalı sürüş mesajı
4 - Hava giriş sistemi kaçak tespiti
5 - Katalitik sistem , bank 1 - randimani sınırla altındA..

aracımı en son !7 martta bılgısayara taktırdıgım da bunlar cıkmıstı.. ondan 1 hafta once EPC yanıyordu, serviste fren müşürünü değiştirmeme rağman yıne aynı hatayı yaptı..
Gönderen: ufuk erden - 19 Mart 2012, 09:52:25
Ayrıca aracım da KATALİZÖR yok yerıne susturucu takılı...