vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: GolfMk1Cabrio - 27 Ağustos 2009, 19:41:01

Başlık: Fren merkezinde arıza ! ! !
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 27 Ağustos 2009, 19:41:01
Arkadaşlar frenlerim bayağı zayıfladı el frenide hiç yok denebilecek kadar tutmuyordu anca çok çekmen gerekiyordu ön balataları değiştirdik el freninde telini gerdik yakında değişicek ama genede frenlerim tutmuyo babam götürmüş frenciye frencide demişki abi fren merkezinde arıza var arkalara cok veriyo önleri hiç tutturmuyo demiş bunun bi çözüm yolu varmı yada tamiri yada kaç paradır bu fren merkezi  ???
Başlık: Ynt: Fren merkezinde arıza ! ! !
Gönderen: lostys - 27 Ağustos 2009, 21:31:24
çok phalaı deildi ya ben deiştirdimdi ilk aldıgımda benim de hiç tutmuyodu. tamir takımı alsan da olabilir sanırım.
Gönderen: Han - 28 Ağustos 2009, 00:20:56
vallahi ben yeni değiştim 70 tl gökhan tamir olsada tutmuyor benden demesi ;) ama belkide tutar frenciye de tamir etsin yada al bir tane :D
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 28 Ağustos 2009, 20:09:18
En iyisi yenisini almak tamir olan şey randıman tutmuyor orjinal olması lazım ama bana fiyat verebilecek biri varmı ! ! !
Gönderen: Han - 28 Ağustos 2009, 22:44:26
70 tl idi 50 ye aldım kadıköyden :D aksarayda daha da ucuzdur :D
Gönderen: lostys - 29 Ağustos 2009, 00:19:54
he ben 40 a mı ne almıstım ya?
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 29 Ağustos 2009, 19:40:22
he ben 40 a mı ne almıstım ya?
:D Hehehe yok mu indiren  :D Alıyooorumm allldıııım mı acaba  ;D
Gönderen: Han - 29 Ağustos 2009, 19:53:17
bnm arızalı merkesi vereyim sana :D sadece kaçırıyor :hyaha:
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 29 Ağustos 2009, 20:02:25
bnm arızalı merkesi vereyim sana :D sadece kaçırıyor :hyaha:
Yok kalsın benimkide aynı görevi yapıyor zaten  ;D
Gönderen: Han - 29 Ağustos 2009, 20:49:55
hehe aynıys işine yaramazmış :haha: zaten para talebim olmayacaktı :D
Gönderen: fikogolf2 - 01 Haziran 2012, 12:13:03
arkadaslar aracım 85 td jetta 2. yürürken freni ilk bastığımda boşta pedal.sonra pompalayınca tutuyo 2 pompalamada. bu işlemi 2-3 kere yapıncada sertleşiyor.fren merkezınde kaçırma var .o değişecek.ama fren vakumu limitör westınghause vs bunlarda değişecekmi. sadece merkez değişimi iş görürmü.birde bu merkezi kaçlık alacagız 14-17-20-22 ?   ha tabi birde fiyatı nedir bu parçaların .
Gönderen: Mk1GTI - 01 Haziran 2012, 12:30:23
arkadaslar aracım 85 td jetta 2. yürürken freni ilk bastığımda boşta pedal.sonra pompalayınca tutuyo 2 pompalamada. bu işlemi 2-3 kere yapıncada sertleşiyor.fren merkezınde kaçırma var .o değişecek.ama fren vakumu limitör westınghause vs bunlarda değişecekmi. sadece merkez değişimi iş görürmü.birde bu merkezi kaçlık alacagız 14-17-20-22 ?   ha tabi birde fiyatı nedir bu parçaların .

İlk önce frenciye göstermende fayda var.. Ama söylediğin durum genelde merkez ile oluşan sorun..  Fren merkez tamir takımı ile sorun giderilecektir bunuda temin etmen kolay..  Tamir takımı 25-30TL idi ama merkezlerin fiyatı part no ya göre değişim gösteriyor.. Merkezin part numarasını parçacıya söylersin en az 90 TL gibidir..

westinghause da arıza olsa fren pedalın çok sert olur nerdeyse pedala zor basarsın onun için pedalın motor çalışırken yumuşaksa onda sorun yoktur..

Vakumm limitör dede sorun olsa frene basınca motorun rolentisi bozulur eğer butür bir sorunda yok ise vacumm limitörünede ihtiyacın yok.
Gönderen: nizam - 01 Haziran 2012, 12:37:37
vakum pompası diyaframı da olabilir dandik bir parça ama önemli
Gönderen: Mk1GTI - 01 Haziran 2012, 12:57:43
vakum pompası diyaframı da olabilir dandik bir parça ama önemli

Evet nizam oda önemli ama bu parçalar fren pedalını yumuşatan mekanizmalar..  Pedalın ilk seferde dibe kadar inmesi ve birkaç kere pompalama yapınca yukarıda frenin tutması ana merkez veya teker merkezlerindeki arızalardan dolayı oluşan durumlar..
Gönderen: fikogolf2 - 01 Haziran 2012, 17:49:05
beyler cok sagolun yardımlarınız için.allah razı olsun içim rahatladı  ^-^  birde motor sıfırlanırken vw ustamız ana merkezın de hafif kaçırma var mutlaka degıstır dedı bana.burdaki frencı ise hava var dedi hava aldık 3 gun sonra yıne aynısı olmuştu.ustamız haklı cıktı yani.

anladıgım kadarı ile ana merkezi değiştirecegız  eger devam ederse sorun dyaframı da degıstırecegız.peki bu teker merkezleri toplam kaçtane bunları fıyatları nedir .tamir takımını alsak peki burdaki frenci anlarmı ki?  burcan otıonun numarası varmı sizlerde
Gönderen: Mk1GTI - 01 Haziran 2012, 18:57:14
Fren ana merkez motor bölmesindeki 3 yada 4 aten fren borusu çıkar genel sorun bunda olma ihtimali yüksek. Teker merkezleri ise ön ve arka tekerlerde toplam 4 adettir ama hepsi aynı anda kaçırma yapmaz ve 1 tanesi bozulduğunda bunu hemen anlarsınız frene ani basıldığında araç sağa sola çekme yapar..
Gönderen: redmonster - 01 Haziran 2012, 20:15:26
frenin ilk bastığında sona kadar inip bikaç kez pompaladığında şişmesi sistemde hava olduğunu gösterir bi havasını aldır teker merkezlerinden ve ana merkezden muhtemelen düzelir.. tabiki merkezlerin herhangi biyerinden tekrar hava almıyorsa .. ana merkezde varsa bi hava altığı yer tekrar sisteme hava girer ve aynı sorun devam eder..

Gönderen: escocem - 01 Haziran 2012, 20:36:27
Konu güzel olmuş bende de bu sıra fren sıkıntısı var 1100 lerde hep böylemi bilmiyorum fakat westinghouse yok sistemde..kara düzen direk..fren daha aşşağıya indi muhtemelen bir yerden kaçırdık fakat kaçak yapan yer kendini kapattı suan ve altta kaçırmadan tutuyor..kıssadan hisse farklı hidrolikleri karıştırdığınızda bir çoğunuzun bildiği gibi sistemdeki plastik parçalara zarar verir.Ki zaten frenin tutmasını sağlayan contaklar vb plastiktir.Çok eskiden bir usta 3-4 marka sayıp bunlar birbirini bozmaz eksildiğinde birbirine eklenebilir demişti.Bu konuda bilgisi olan varmı veysele kadar araçla gitmem lazım :D Bu sırada 22 lik ana merkez elimde var tamir takımı değiştirip sağlam frene sahip olmak istiyorum diyene uygun verebilirim.
Gönderen: escocem - 01 Haziran 2012, 20:37:04
 :)
Gönderen: fikogolf2 - 01 Haziran 2012, 22:30:56
Fren ana merkez motor bölmesindeki 3 yada 4 aten fren borusu çıkar genel sorun bunda olma ihtimali yüksek. Teker merkezleri ise ön ve arka tekerlerde toplam 4 adettir ama hepsi aynı anda kaçırma yapmaz ve 1 tanesi bozulduğunda bunu hemen anlarsınız frene ani basıldığında araç sağa sola çekme yapar..
dediklerini çok iyi anladım kardeşim .vesselam ana merkezde sıkıntımız.

frenin ilk bastığında sona kadar inip bikaç kez pompaladığında şişmesi sistemde hava olduğunu gösterir bi havasını aldır teker merkezlerinden ve ana merkezden muhtemelen düzelir.. tabiki merkezlerin herhangi biyerinden tekrar hava almıyorsa .. ana merkezde varsa bi hava altığı yer tekrar sisteme hava girer ve aynı sorun devam eder..

kaç kere hava aldırdım yavuz lakin 2 gun ancak idare ediyo sonra aynı.sagol ilgin için paşam
Konu güzel olmuş bende de bu sıra fren sıkıntısı var 1100 lerde hep böylemi bilmiyorum fakat westinghouse yok sistemde..kara düzen direk..fren daha aşşağıya indi muhtemelen bir yerden kaçırdık fakat kaçak yapan yer kendini kapattı suan ve altta kaçırmadan tutuyor..kıssadan hisse farklı hidrolikleri karıştırdığınızda bir çoğunuzun bildiği gibi sistemdeki plastik parçalara zarar verir.Ki zaten frenin tutmasını sağlayan contaklar vb plastiktir.Çok eskiden bir usta 3-4 marka sayıp bunlar birbirini bozmaz eksildiğinde birbirine eklenebilir demişti.Bu konuda bilgisi olan varmı veysele kadar araçla gitmem lazım :D Bu sırada 22 lik ana merkez elimde var tamir takımı değiştirip sağlam frene sahip olmak istiyorum diyene uygun verebilirim.
kardeşim frenın kaçlık oldugunu bılmıyorum henüz üzerındekının kullanılabılır olup olmadıgınıda bılmıyorum.kaça olduguna gore sanırım tamır takımı işi çözer fakat ben komple yenılemek istiyorum bi el atılmadık frenler kalmıştı şükür oda boy gösterdi  :-\  sıfırladık aracı sıfırladık  :t

burcan ticaret teli bulamadım bu arada bılen varsa sorayım fiyatını. esin ticarette ana merkez 75 dedi.
Gönderen: Mk1GTI - 01 Haziran 2012, 23:44:34
0212 633 45 77
Gönderen: fikogolf2 - 02 Haziran 2012, 00:26:51

0212 633 45 77
sagol kardeşim
Gönderen: servet_volt - 02 Haziran 2012, 11:39:45
benımde frenlerden yana bı sıkıntım var arkadaslar. Arabanım sag on tekerı daha fazla tutuyo yada sol on daha az tutuyo dıyeyım. Frene bastım mı araba kendını saga atıyo kayma falan yaptımı ıs daha kotu oluyo sag serıde gecırıyo. Bunun nedenı ne olabılır arkadaslar bunun dısında frenden yana bı sıkıntım yok.
Gönderen: fikogolf2 - 02 Haziran 2012, 17:07:27
burcan 115 tl esin 70 tl dedi.esinden sipariş vericez artık ana merkezi.bu arada sistemden bakıldı jetta2td daha dogrusu dizellerin hepsi aynı 20 lik miş.ölçüsü bılgınız olsun  :tamamdir
Gönderen: taha_jetta80 - 02 Haziran 2012, 18:27:20
burcan 115 tl esin 70 tl dedi.esinden sipariş vericez artık ana merkezi.bu arada sistemden bakıldı jetta2td daha dogrusu dizellerin hepsi aynı 20 lik miş.ölçüsü bılgınız olsun  :tamamdir
22 lik ana merkez bulursan ondan tak derim... tabi tercih senin
Gönderen: htmetin - 02 Haziran 2012, 21:08:18
Bursa merkez, dinlesin herkez.. Fren merkez arızalı merkez  :D
Gönderen: Mk1GTI - 02 Haziran 2012, 21:30:06

Onun sonu HERKEZ değilmiydi yaff :D :D :D
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 03 Haziran 2012, 15:00:08
Ahaha hunharca güldüm abey  ;D
Gönderen: fikogolf2 - 03 Haziran 2012, 21:29:17
22 lik ana merkez bulursan ondan tak derim... tabi tercih senin

paşam neden öyle dedin .yarın sipariş verecem çabuk söyle :D
Gönderen: escocem - 03 Haziran 2012, 22:50:37
Merkez büyüdükçe fren hassasiyetin artar daha güzel olur.
Gönderen: fikogolf2 - 04 Haziran 2012, 10:59:22
22LİK İLE 20 LİK MERKEZLER AYNIMI ÖLÇULERİ.TADİLATSIZ YERINE TAKILIRMI PEKİ
Gönderen: Mk1GTI - 04 Haziran 2012, 11:24:09
2mm daha uzundur buda daha fazla hidrolik kapasitesi sağlar ama sendeki westig ve pedal çükü uyum sorunu çıkabilir..  Farklı merkez kullanımında westing ile birlikte değiştirmenizi tavsiye ederim ve pedal çükü tadilan isteye bilir..
Gönderen: fikogolf2 - 04 Haziran 2012, 11:35:18
anladım kardeşim sagol burda o tadılatları yaptıramayız .en iyisi 20lik taktırmak olacak . :tamamdir bu arada hıdrolıgı komple tek marka olarak degıstır yoksa merkezı bozar dedı usta.aklınızda bulunsun arkadaşlar tamamlarken aynı marka ile tamamlayın.evvelıyatını bılmıyosanız benım gıbı komple degıstırın
Gönderen: taha_jetta80 - 05 Haziran 2012, 18:13:42
ben şuan aracıma mk3 ün westingini ve ana merkezini takıcam. erşan abi bnm pedal çükü ile onunki farklı kesip değiştiricem o kısmı. Şey sorcam yanlız. Benim şuan ki ana merkez 22 lik bunu mk3 ün westingine uydurabilirmiyim. iş frezesi falan uyarmı ki? şayet uymazsa. zaten mk3 ün kazanı ile ana merkezini set halinde aldım direk o şekilde takıcam.
Gönderen: Mk1GTI - 06 Haziran 2012, 17:44:27
 Modele göre aynı sistemde çıkabiliyor.. Özellikle mk1 de GTI ve GLI jettalarda büyük westing oluyor bunlar mk2 mk3 mk4 lerin 1600cc motorlu kasalarında aynı ama pedal bağları ve çük mesafeleri işlem gerektirebilir.. Westing ile merkez kısmıda gene denemeniz gerek. Part nolarına göre ben anca karşılaştırma yapabilirim burdan gözümle görmediğim için yorum yapmam yanlış olur. Ama isterseniz ferrarinin bile sistemini takarsınız bu sizin veya ustanızın ellerine kalıyor..
Gönderen: taha_jetta80 - 14 Haziran 2012, 16:36:22
dün aracıma 97 model golf 3 ün westinghaus ve ana merkezini taktım. 20 lik kısa tip bir merkeli. Bizim 22 likler gibi fren müşürü takılmıyor yanlz. Artık pedalın oraya bir müşür uyduracağız :)  Frenler mükemmel ötesi bir şey oldu  :)   bir yıldır resmen taşa basıyormuşum :D hafta sonu da arka fren limitörünü de değiştiricem böylece uzun bir süreliğine fren sorunlarından kurtulmuş olduk.
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 15 Haziran 2012, 11:46:22
dün aracıma 97 model golf 3 ün westinghaus ve ana merkezini taktım. 20 lik kısa tip bir merkeli. Bizim 22 likler gibi fren müşürü takılmıyor yanlz. Artık pedalın oraya bir müşür uyduracağız :)  Frenler mükemmel ötesi bir şey oldu  :)   bir yıldır resmen taşa basıyormuşum :D hafta sonu da arka fren limitörünü de değiştiricem böylece uzun bir süreliğine fren sorunlarından kurtulmuş olduk.
Yasin abi kaç paraya mal oldu sana parça parası yani  :)
Gönderen: taha_jetta80 - 15 Haziran 2012, 19:29:02
Yasin abi kaç paraya mal oldu sana parça parası yani  :)
kardeşim ben ıraktan getirttim parçayı komple kazan ve ana merkezle birlikte. bi aracı vasıtası ile . bana hesaplı geldi sanırım türkiyede de çok para tutmaz. Mükemmel ötesi birşey oldu onu memnuniyetle söyleyebilrim:) eğer freninde westing den dolayı en ufak sorunu olan varsa mutlaka değiştirsin. hatta yüksek modelin sistemini taksın. uydurmak çocuk oyuncağı gibi birşey.

Benim eski ana merkez 22 lik kazanda geniş büyük tipten. ana merkez kazanın içine hidrolik basmış. sanrım tamir takımı değişecek. kazanın içindeki parçanın değişimine de manyak frenciler 130 TL istedi. yaptırmaya deymez sağlam çıkma alın takın.