vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: efsane - 03 Temmuz 2009, 21:37:23

Başlık: dizel kaç km de ne kadar yakar
Gönderen: efsane - 03 Temmuz 2009, 21:37:23
arkadaşlar benım1,6 motor dızel motor la 10.00 tl lık bı duz mazotla 50 km gıbı yol alıyor ş.içi  fazla mı yakıyor acaba  yoksa normal mı
Başlık: Ynt: dizel kaç km de ne kadar yakar
Gönderen: erdem2179 - 03 Temmuz 2009, 21:39:24
fazla yakıyor arkadaşım biraz daha az yakması lazım
Gönderen: efsane - 03 Temmuz 2009, 21:40:23
mesela nekadar cıvarında tam olarak bılmem gerkıyor
Gönderen: erdem2179 - 03 Temmuz 2009, 21:42:51
valla mk1 dizelci arkadaşlar daha iyi bilirler ama senin araba ş.içi 150 kuruş gibi yakması lazım yani 65-70 km yapmalı bence
Gönderen: taha_jetta80 - 03 Temmuz 2009, 22:56:19
10 tl lik mazotla şegir içinde 89km yol gidiyorum ..
Gönderen: efsane - 03 Temmuz 2009, 23:59:03
 bıldıgım kadarı ıle jetta ve golf 1 motorları aynı oyle degılmı yanı bu demek oluyor kı pompa ve enjektorler ıle ılglı bı sorun var bende
Gönderen: filizbilgisayar2006 - 04 Temmuz 2009, 09:36:47
kardeşim sen ne yaptın 10 tl lik mazotla enaz şehir içinede 85 km min 100 km max  yaparsın yasinin araba yeni ayardan çıktı 89 km diyor ama o genç kanı kaynıyor allah bilir arabayı nasıl kullanıyor sen acil bir pompa ayarı felan yaptır hava filitresini felan değiştir acil yaptır bunları
Gönderen: Golf_ld - 04 Temmuz 2009, 10:28:52
merhaba arkadaşlar 1980 model golfüm var 1,6 diesel  şehir içi bir depo mazotla 600 km yapıyorum şehir ler arası yolda çok fark ediyo birde araç 4 ileri  hava filtremide her daim kontrol ediyorum temiz tutmaya çalışıyorum  hayırlı forumlar , fullemeden fullemeye 32 litre mazot alıyorum
Gönderen: taha_jetta80 - 04 Temmuz 2009, 13:05:37
timuçin abi:) doğru diyor ben daha da fazla binebilirim aslında ama genciz işte
Gönderen: burak.akın - 04 Temmuz 2009, 20:52:47
bizim araca her ay 50 liralık mazot koyuyoruz yetiyo :D
Gönderen: OZGUR.K - 04 Temmuz 2009, 23:09:17
   Şu anki fiyatlarla şehiriçi taş çatlasa 15 kuruş , şehirdışı da 12 kuruş yakar km'de.
Gönderen: TARGET - 05 Temmuz 2009, 09:14:49
50-60  tl lik mazotla bütün ay geziyorum. bu ay biraz fazla gezdim 100 tl hesaplama gereği bile duymuyorum. bakımlarını yap yola devam  :sevgi:
Gönderen: filizbilgisayar2006 - 06 Temmuz 2009, 09:39:43
aynen öyle dogru diyorsun bakımları yap arkana bakmadan devam et bir depo ile 1200 km yapıyorum diyen arkadaşlarımız var ben 1050 felan yaptım ama daha vardı ama ya 1 litre yada 1,5 litredir en fazla olsa bende birde reno var birine beddua edecek olursan allah sana reno versin de o yeter ona valla 2 aydır biniyorum bellimi doğrultamadım
Gönderen: Rapunzo - 06 Temmuz 2009, 10:50:10
ortalama günde 10 km yol yapıyorum şehir içi (işe gidiş geliş), haftalık 25 lira harcıyorum bu da demek oluyor ki
100 lira ile 300 km...  sanrım ben de fazla yakıyorum :-\ halbuki yağ, yağ filtresi ve hava filtresi yeni değişti ayrıca araç 5 ileri, tek başıma biniyorum ağırlık da yok.
Gönderen: taha_jetta80 - 06 Temmuz 2009, 16:19:24
mansur kardeş senin aldığın aracın motor bloğu orjinalde benznli blok JB kodlu sonradan dzele çevirme olduğu için yakıt sarfiyatı da fazla olabilir. ama bu kadar fark olması mümkün değil benm yaktığımın tam 3,3 katı çünkü söylediğin rakamlar.
Gönderen: lostys - 06 Temmuz 2009, 19:46:06
ortalama günde 10 km yol yapıyorum şehir içi (işe gidiş geliş), haftalık 25 lira harcıyorum bu da demek oluyor ki
100 lira ile 300 km...  sanrım ben de fazla yakıyorum :-\ halbuki yağ, yağ filtresi ve hava filtresi yeni değişti ayrıca araç 5 ileri, tek başıma biniyorum ağırlıkta yok.

300km de 100TL çok fazla bi rakam heleki dizelde ben bile yakmıyorum benzinde okadar
Gönderen: TARGET - 06 Temmuz 2009, 21:26:21
hafta sonu balıkesirde amca oğlunun oğlu evleniyordu çeyrek deponun üstüne 50 tl mazot koyup çıktım yola 330 km gibi biryol yaptım. hala çeyrek depodayım. uluabatta mola verdik araba çalışmadı tık yok marş basmıyor 2 ile vurdurarak çalıştırdım bursaya geldim tek seferde alıyor.problem ne olabilir?
Gönderen: efsane - 06 Temmuz 2009, 21:51:12
hafta sonu balıkesirde amca oğlunun oğlu evleniyordu çeyrek deponun üstüne 50 tl mazot koyup çıktım yola 330 km gibi biryol yaptım. hala çeyrek depodayım. uluabatta mola verdik araba çalışmadı tık yok marş basmıyor 2 ile vurdurarak çalıştırdım bursaya geldim tek seferde alıyor.problem ne olabilir?
  dızel araçların marş dınamosanın komur ve burçlarından olabılır dıyebılırım aynı sorun bende  gosterdı ve komur ve burçları değiştim duzene bındı
Gönderen: efsane - 06 Temmuz 2009, 21:54:01
100 lira ile 300 km...  sanrım ben de fazla yakıyorum :-\ halbuki yağ, yağ filtresi ve hava filtresi yeni değişti ayrıca araç 5 ileri, tek başıma biniyorum ağırlıkta yok.
senın gıbı aynı dert bende de var ve hava filitresi mazot  yenı degiştirdim ayrıca enjektor ve pompa bakımı yapılacak benım araçta sonra takılma 54 ileri şanzuman var sende de benım gıbı bı sorun var gıbı goruluyor
Gönderen: TARGET - 06 Temmuz 2009, 23:06:05
  dızel araçların marş dınamosanın komur ve burçlarından olabılır dıyebılırım aynı sorun bende  gosterdı ve komur ve burçları değiştim duzene bındı

sağolasın tatile çıkmadan bir baktırayım yoksa hep rampada bırakıcaz :D ;)
Gönderen: filizbilgisayar2006 - 07 Temmuz 2009, 09:21:14
arkadaşlar ayrıca yaz geldi akülerin sularınada bakmayı unutmayın sizleri seviyorum ayrıca mazotun içerisine birazda yag koyalım havalar ısındı mazot kaynıyor depoda böylelikle daha çok inceliyor mazot haberiniz olsun aklınıza yazın unutmayın
Gönderen: efsane - 09 Temmuz 2009, 19:22:59
arkadaşlar ayrıca yaz geldi akülerin sularınada bakmayı unutmayın sizleri seviyorum ayrıca mazotun içerisine birazda yag koyalım havalar ısındı mazot kaynıyor depoda böylelikle daha çok inceliyor mazot haberiniz olsun aklınıza yazın unutmayın
arkadaşım her ne kadar da olsa depoya 10 no lu yag koymak normal şartlarda pompa ve enjektorlerın omrunu kısaltıgını bılıyorum   
Gönderen: filizbilgisayar2006 - 17 Temmuz 2009, 14:51:55
ben devamlı minibüste çalışırkenm koyardım yazın 10 nuımara değil ama 20/50 enjektörleri yağlasın ve mazotu biraz kalınlaştırsın diye bir depoya 1,5 2 litre kadar kople yağ doldurun demedim ben
Gönderen: keklikci - 24 Temmuz 2009, 16:35:06
 Arkadaşlar 20/50 motor yağı mazottan çok kalın olduğu için dibe çöküp kalıyor. gitgide dipte birikerek seviyesi yükseliyor ve bir süre sonra araç sadece yağ ile çalışıyor buda pompa enjektörlere ciddi hasar veriyor. En güzeli her depoda yarım litre 10 numara yağ koymak. 10 numara yağın yoğunluğu neredeyse mazot kıvamında, mazotla tam olarak karışarak sorun çıkarmıyor. pet şişede deneyebilirsiniz  ;)

Mazot pompalarının içerisindeki küçük çelik parçalar mazotla yağlama yapıyor. özellikle kış aylarında donmasın diye rafineride mazotun içine "parafin" denilen bir madde katıyolar. bu madde mazotu incelterek yağlama özelliğini azaltıyor.

Bu arada volkswagen 1.6 litre dizel binek araç serisi (Türkiye şartlarında) 100km'de ortalama 6 litre yakıt tüketir. bilginize  :)
Gönderen: usta - 31 Temmuz 2009, 22:47:33
arkadaşım bende başıma gelenbir olayı anlatayım benim babamda 79 model golf vardı dizel bende ona özenip 81 model gld aldım ama o 1 depo mazotla 1100-1150 km yol yapıyordu benimkisi 650 kmde kalıyordu pompayıda yaptırdım ama enjektör memeleri cr motorun enjektör memeleri olmadığı için yakıt fazla ama inanki benzinli araba benim araba kadar rahat kaçamaz hiç zorlanmadan 140 km hıza ulaşıyo benzinli araçların 4. vitesle tam gaz çıktığı rampaları 5. vitesle çıkıyorumrampada hiçbir emsali gelemez arkamdan mercedes 190 dizelde dahil gelgelelim yakıtta fazla bir ara kendi memelerini taktırcam.sen bir baktır enjektör memelerine