vwtr.net

Volkswagen => Golf => Golf I => Konuyu başlatan: Rapunzo - 15 Haziran 2009, 16:14:09

Başlık: Motor yağı ekleme
Gönderen: Rapunzo - 15 Haziran 2009, 16:14:09
Selamlar aracımın yağı çok azaldı alt çizgiden çok aşağıda (yarım cm yüksekliğinde ) eklesem mi değiştirsem mi bilemedim. Benzin istasyonlarında pahalı sattıklarını duydum. Aracım dizel.  yaz mevsimine uygun yağ nedir onu merak ettim ayrıca ne kadar yağ eklemeliyim. Bilge abilerim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim :)
Başlık: Ynt: Motor yağı ekleme
Gönderen: filizbilgisayar2006 - 15 Haziran 2009, 16:42:54
kardeşim yağ ekleme git adam akıllı değiştir  bende 1,6 gld var 82  model ben castrol magnetek 20/50 kullanıyorum
Gönderen: Rapunzo - 15 Haziran 2009, 18:33:06
Haklısın değiştirmek daha mantıklı. Ne kadara malolur peki değiştirmesi, ayrıca yağ filtresini değiştirmeme gerek var mı?
Gönderen: filizbilgisayar2006 - 15 Haziran 2009, 18:42:58
abi ben her yağ değişiminde mazot filitersi yag değiştiriyorum 2 yağ değişimde 1 kerede yağ filitresi
toplam
65 75 arası tutuyor
Gönderen: erdem2179 - 15 Haziran 2009, 21:20:56
motor yağını değiştir ve ayrıca her yağ değişimindede yağ filtresinide değiştirin 10-15 lira falandır.eksik yağlada aracınıza fazla binmemenizi tavsiye ederim...
Gönderen: OZGUR.K - 15 Haziran 2009, 21:46:26
Değiştir ama bagajda da yağ taşı yani.Bizim dizeller hele turboysa yağ eksiltir.
Gönderen: taha_jetta80 - 15 Haziran 2009, 22:09:51
ben dün bütün ağır bakımlarını yaptırdım aracımın 1.6 dizel motor yağı 22.5 lira castrol magnatech 20-50
filtre 8 lira. mazot filtresini geçen lerde değiştirdiğim için değiştirmedim.yağ ekletme değiştirt çünkü sürekli kullana kullana gres gibi oluo aynı yağ.
Gönderen: OZGUR.K - 15 Haziran 2009, 22:27:21
 20 - 50  ucuz  ama kalın. 10- 40 en güzeli ama pahalı .. En güzeli  15 - 40  orta yollu:)
Gönderen: Rapunzo - 16 Haziran 2009, 09:02:26
Verdiğiniz bilgiler için hepinize çok teşekkür ederim Golf'erlar :)
Gönderen: efsane - 16 Haziran 2009, 22:06:20
20 50 yaz ayları ıcın ıdael bı yagdır sıcaklarda, kış aylarında 10 40 kulannmanı , ayrıca her yag degışımınde fılıtrenıde degişmenı tavsıye ederım
Gönderen: Mk1GTI - 16 Haziran 2009, 22:28:46
Mühendislik harikası olan motorları kullanan araç sahibiyiz bunun eskisi yenisi olmaz.. Zaten olsa idi mk1 deki motor blok ve motor içi mekaniği hala günümüzdeki son model mkV ve mkVI larda kullanmazlardı...  Aracının motor yağı 20-50 dizeldir yaz kış farketmez, edemezde günümüzdeki kaliteli yağlar ile... Yağ yakıyorsa sebebi yağ değil motorunun bazı parçalarını aşınmasıdır bunu farklı yağlarla yada katkılarla biraz geciktirirsin okadar... 

Zamanı geldimi fırsatın varsa bakımını yaptır sistemin ama sakın olaki farklı bir yağ kullanma sorunları kısa veya uzun zamanlarda ortaya çıkacaktır...

Küçük bir örnek vermek istiyorum ve bu olayıda Balıkesir yetkili servisi yapıyor... araba 1,6 FSI MKV yazlık bakımlarda araça servis 20-50 koyuyor ve araç 2000km sonra yatak ve subap vurma derdi ile servise tekrar gidiyor motor yapılıyor ve tekrar sorunlar nüksediyor.. Araç sahibi özel bir servise gidiyor onlarda yataklarda sorun oluşmuş bunu tekrar yaptırmanız gerekiyor diyor... Sahibide geçen yaz bizim buraya geliyor... Yazlıkçı komşumuz durumu anlatıyor tabi benim mantığım ve tecrübem için fazla olan bi durum... Bandırmadan cevdet abimi arıyorum erdeğe geldiğinde bana bir uğra bi araç var sende bi göz at diye... Cevdet abimiz geliyor motoru 1 5dk çalıştırıyor ve araçtaki yağı soruyor ve 20-50 cevabını duyunca anahtarı araç sahibine veriyor at bu aracı artık bi halt olmaz bu motordan diyor...

Bu örenk benzinli araç için geçerli ve daimi yaz kış 10-40 kullanılması gereken bir araç...
Gönderen: oguz oktay - 17 Haziran 2009, 00:07:04
yaaa  abiler benim babamda elf koymus yag nasıldır elfler 
Gönderen: cemal arslan - 17 Haziran 2009, 09:41:18
yağ markası vw onaylı olmalı haricinde kullanmayın

10-40 genelde tercih edilendir ama dediğim gibi onay önemli...ona dikkat edin
Gönderen: Mk1GTI - 17 Haziran 2009, 14:36:24
yaaa  abiler benim babamda elf koymus yag nasıldır elfler 

ELF güçlü bir markadır ve çoğunlukta fransız araçlarının tercihidir...  VW grubu araçlarda CASTROL Magnetec ilk tercihtir..  Ama sıfır alınan aracın kullanım klavuzunda marka ve yağ yoğunluğuda mutlaka belirtilir...

10-40 Sentetik bizim ilk kasadan son kasaya kadar Benzinli motorlarımızın... 20-50 De dizel motrolarımızın fabrika değerleridir TR için.... Çok çok soğuk ülkeler için bu oranlar değişmektedir (Sibirya gibi)...
Gönderen: Bab VerLoren - 17 Haziran 2009, 16:20:32
selam arkadaslar, dun arabamin yagini kontrol ettim minimum cizgisindeydi ve yag lambasi arasira yaniyordu, bugun gittim castrol magnatec 10-40 yag aldim, degistirmeye gitmeden once tekrar kontrol ettim yag maksimum cizgisinde gosteriyordu. Arabanin konumunu degistirdim bir kac farkli yerde kontrol ettim ama hala maksimumu gosteriyor ve yag lambasi yaniyor. Sebebi ne olabilir ? Degistiriyim mi? Yada uzerine ilave mi ediyim.?
Gönderen: Mk1GTI - 17 Haziran 2009, 23:10:41
Düz yerde yağ çizgisi max ta ve yağ lambası yanıyor ise... İlk akla Yağ basınç müşürü ( 2 tanedir ) sorunlu olabilir yada tesisatı.... En kötü ihtimal Yağ pompasında bir sorun olmuş olabilir...
Gönderen: deep16 - 21 Haziran 2009, 20:31:15
nasıl yani şimdi 1.3 benzinli motorda 10/40 mı ? 20/50 mi ? hiç şimdiye kadar bana 10/40 koy demedi kimse her gittiğim yağcı  20/50  diyo kafam karıstı şimdi
Gönderen: OZGUR.K - 21 Haziran 2009, 21:20:36
Benzinliye 20 / 50 yağ olayını senelerdir ilk defa duyuyorum.  20 / 50  hadi eski dizellere ama genel olarak  kamyonlara ve ağır makinalara konulur diye biliyorum.
Gönderen: lostys - 21 Haziran 2009, 22:25:55
valla hadi ben şahine 20-50 alıyodum aama, buna 10-40 aldık. benimkide 1300.
Gönderen: deep16 - 21 Haziran 2009, 22:42:25
belkide arac bıraz yağ eksiltyor onun için 20/50 oneriyolardr yinede yanlış bi secimmi böyle bi durumda 20/50 ?
Gönderen: Mk1GTI - 22 Haziran 2009, 19:59:03
O motor iflah olmaz artık :)  O zihniyete ben bişey diyecem ama terbiyem müsait değil.. Benzinli araca 20/50 basıp motor çabuk gebersin de bizde para kazanalım diyolar...

Motor bitik olsa dahi 20/50 konmaz...
Gönderen: deep16 - 22 Haziran 2009, 23:09:45
kahretsin be :( ınş. bişi olmamıstır motora yag fıltresını degıscektım bende bu ara odeğişirsem 10/40 koyduryım o zaman
Gönderen: Mk1GTI - 22 Haziran 2009, 23:19:38
Sana tavsiyem uzun süre kalın yağ ile kullandıysan ve 10/40 ı koyunca motordaki sesler çoğalırsa katkı atman.. Nano teknoloji üretimi katkı atarsan kalın yağ yüzünden genişleyen yataklar kendini bi nebzede olsa kapatacaktır... Ama bizim araçlarımız (Eski teknoloji) baya dayanıklı oluyor.. 10/40 ı koyunca aracın motoru baya rahatlayacaktır...
Gönderen: deep16 - 23 Haziran 2009, 08:21:45
peki şanzımana konulan yağ nasıl oluyor yada ne kadar koyuluyor ? şanzımanın al tarafında kalın bı vıda var yıldız bı vıda yanı o gevsemıiştı bı kac kez sıkmıştım yag sızdırmıstı hatta her sıktıgımda tamırcıye anlattım durumu dedım bole bole vıda gevsedi bi kac kez ben sıktım acaba ıcındekı yag bosalmısdır bı zararı falan olurmu oda yok bişi olmaz şanzımanda oyle motor gıbı yağ olmaz falan demışti odamı dogru değil yoksa  :(
Gönderen: Mk1GTI - 24 Haziran 2009, 14:48:51
BUnu kendin farketmen lazım... Vites geçişlerinde ilk tepkileri alman gerekir....

Az veya Yanlış yağ kullanımı ilk tepkiyi vites geçişlerinde gösterir kendini... Eğer vites geçişlerinde sorun yok ise sorun yok tur...
Gönderen: deep16 - 27 Haziran 2009, 09:21:58
kontrol ettik  varmış. vites geçişlerinde biraz zorluk oluyo ama yagsızlıklatn değil vitesler cok yakın biribirne bazen 1 e diye geriye yada 3 e gecebılıyo baya bı yakın yanı bu aractan bı arkadasta vardı bana şanzımanın o tarafta küçük bi parca var o aşınmış ondan yapıyodu benimkide tornacıda yaptırdım düzeldi dedi ama o dediği şey neydi  anlamadım hatta bi kac tamirciyede sordum onlarda bakmak lazım falan dediler ezbere bilen bırı cıkmadı yani
Gönderen: erdem2179 - 27 Haziran 2009, 12:28:34
vites değiştirme mekanizması diye geçer
Gönderen: Mk1GTI - 27 Haziran 2009, 13:18:10
Şanzımanın 5 ileri ise üstten çift aktarmalı butür sorun lar oluşuyor zamanla... onarımı basit... Ben 3 sene önce tamir takımını almıştım 16TL ye şimdi olsa olsa 30TL dir...
Gönderen: deep16 - 28 Haziran 2009, 08:15:16
malesef 4 ileri  :(
Gönderen: Mk1GTI - 28 Haziran 2009, 16:09:37
Sendeki motor neydi.. 1300 mü 1500 mü...

1100-1300 öne yatık motrodur Şanzımanda tek bir mil girer alt kısımdan 1500 ve üstü geri yatık blok ta şanzımana üst kısımdan aktarmalı girer ve buda çabuk aşınmasına yol açar... Ama her iki sisteminde tamir takımı mevcut piyasada... 
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 28 Haziran 2009, 16:46:01
Peki benim 1989 model 8V Mk2 Carb. Benzinliye hangi yağ 1981 model Mk1 GTI motoruna hangi yağ koymam gerekiyor ve ben şuana dekl mk2 motoruna 95 oktan kursunsuz kullanıordum işyerindeki bi abime sordum carb.se dedi super extra koydur ama GTI geçersen 97 oktandan şaşma performansın eksik olmaz dedi bana bu konuyu açabilirmisiniz yani yağ ve benzin  :t
Gönderen: Mk1GTI - 28 Haziran 2009, 17:23:50
Gökhan Yazılanları okumuyosun sanırım hiç... Benzinli aracın özellik ile VW grubu motorların yağı 10-40 tır diye yazıyoruz...

Yakıt olarak OPET 97 oktan kullancaksan ok ama gidipte TOTAL ve PO kullancaksan hiç gerek yok 97 e extra paraya...
Gönderen: GolfMk1Cabrio - 28 Haziran 2009, 18:00:22
Ersan abi yağ durumuna çözüm getirdik :tamamdir Kızma beya daha yeniyiz öğreneceğimiz çok şeyimiz var ;) Peki diyorumki bi abim bana Carb. super extra GTI 97 oktan al daha iyi dedi ve benzinlik Petrol Ofisi yani GTI en iyi hangi yakıt Carb en iyi hangi yakıt ???
İşte ÖSS Sorusu Soru 1) Carb: ? GTI: ? Cevap 1) ? ? ?
Gönderen: lostys - 28 Haziran 2009, 20:43:28
öncelik opet, opet yoksa shell ... en azından bizim buralarda böle.. bp den uzak dur, total ve po en son mecbureen.. mesela bizim burda opet de benzin olmadıgında, ben direk shell e giderim. biri bandırma yolunda, biri biga. tam tersi istikamet. bi kere bp den almak zorunda kaldım, feleğim şaştı. po nun benzini cok kalın, araba gitmiyo, ama kısmen daha fazla idare ediyo sanırım.
Gönderen: meytoo - 01 Temmuz 2009, 12:50:22
Peki  lpg li araç lar içindemi 10 40 koyucağız motora.?
Gönderen: panik - 01 Temmuz 2009, 12:53:53
yess.. ben öyle kullanıyom mesela...
Gönderen: ali83 - 17 Ekim 2009, 22:52:24
merhaba arkadaşlar benim aracım 85 model diesel resimdeki araç ve 86 dan beri kullanıyoruz yağ olarak 20/50 castrol marka ve hiç degiştirmedik babadan sonra şu an ben kullanıyorum ayrıca motorun içindeki moleküller temiz olması için bazen mutlaka katkı maddesi kullanıyorum diesel için olcak ve depoya katıp üstüne mazot alıyorum opet po ve shell dendi şu an yakkıtımı ya opetten yada podan alıyrum çünki bizim burdaki shellden en son aldıgımda yarım depo doldurdum ama 25 km demeden yakıt kırmızıya düştü kızdım adamlara almamaya karar verdim sonrası ie opetten aldım yarım depo ve hemene hemen 1 hafta gezdim ve arkadaşlar şunuda merak ediyom bizim araçlarda castrol 20/50 ama nette yabancı sitede bi yerde gördüm orda 5W/30 dan bahsetti nasıl yani ya diye kendimce şaşırdım 5/30 nedir ilkkez duyuyorum :/ bilen arkadaşların yarımını bekliyorum ..
Gönderen: ali83 - 17 Ekim 2009, 22:55:26
bu arada depoya kattıgım madde entektör temizleyici ve kattıgınızda belli bi süre sonrası araba eskisine göre biraz rolantisi yüksek çalışıyor bunu denediginizde noldu bu arabaya ya diye canınızı sıkmayın kullanmayan ardaşlar için söylüyorum ve gerçekten çok faydasını gördüm tamirciler motorun çok saglıklı diyolar ve çekişide biraz degişiyor bence deneyin ama yanlışlıkla benzinli için olanı almayın :)
Gönderen: Mk1GTI - 17 Ekim 2009, 23:14:46
Ersan abi yağ durumuna çözüm getirdik :tamamdir Kızma beya daha yeniyiz öğreneceğimiz çok şeyimiz var ;) Peki diyorumki bi abim bana Carb. super extra GTI 97 oktan al daha iyi dedi ve benzinlik Petrol Ofisi yani GTI en iyi hangi yakıt Carb en iyi hangi yakıt ???
İşte ÖSS Sorusu Soru 1) Carb: ? GTI: ? Cevap 1) ? ? ?

Şimdi gökhan Karburator ile yakıtın pek alakası yok... Motorun ile alakalı bu oktan olayı... Malum oktan nekadar yüksek olursa yanmasıda okadar geç oluyor buda motorun yakıtı daha iyi yakmasını sağlar..

merhaba arkadaşlar benim aracım 85 model diesel resimdeki araç ve 86 dan beri kullanıyoruz yağ olarak 20/50 castrol marka ve hiç degiştirmedik babadan sonra şu an ben kullanıyorum ayrıca motorun içindeki moleküller temiz olması için bazen mutlaka katkı maddesi kullanıyorum diesel için olcak ve depoya katıp üstüne mazot alıyorum opet po ve shell dendi şu an yakkıtımı ya opetten yada podan alıyrum çünki bizim burdaki shellden en son aldıgımda yarım depo doldurdum ama 25 km demeden yakıt kırmızıya düştü kızdım adamlara almamaya karar verdim sonrası ie opetten aldım yarım depo ve hemene hemen 1 hafta gezdim ve arkadaşlar şunuda merak ediyom bizim araçlarda castrol 20/50 ama nette yabancı sitede bi yerde gördüm orda 5W/30 dan bahsetti nasıl yani ya diye kendimce şaşırdım 5/30 nedir ilkkez duyuyorum :/ bilen arkadaşların yarımını bekliyorum ..

Ali arkadaşım sen TR de şuanda kullanmakta olduğun yağ değerini kullanmaya devam et... Ülkemiz şartlarında bizim araçların 20-50 dizel yağı iyidir ama çok soğuk iklimlerde yağı daha ince kullanırlar ama bizim ülkemizin çoğu iklim şarlarında gerekmiyor... Anca doğuda dizel otomobillerde 15-60 yada 10-60 kullanıyorlar oda bulundukları bölgelerde havanın baya soğuk olmasından...
Gönderen: GolfMk1Diesel - 02 Şubat 2010, 11:00:07
 Konu ufaktan hortluyor ama,

Peki Erşan abi Dizel arabaya 10/40 koyduğumuzda performansta bir artma olurmu ?
Gönderen: OZGUR.K - 02 Şubat 2010, 12:35:10
               Castrol'ün 10/40  veya 15/40 ını kullanırsan motorunun rahat çalıştığını ve serileştiğini göreceksin.Ayrıca kışın bu yağları kullanırsan sabah araban çok daha kolay ,yorulmadan çalışır.  20/50  numara koymamanda fayda var.
Gönderen: GolfMk1Diesel - 02 Şubat 2010, 12:51:19
               Castrol'ün 10/40  veya 15/40 ını kullanırsan motorunun rahat çalıştığını ve serileştiğini göreceksin.Ayrıca kışın bu yağları kullanırsan sabah araban çok daha kolay ,yorulmadan çalışır.  20/50  numara koymamanda fayda var.

Özgür abi ama araç dizel yani bu dediklerini yaparsak örneğin, 15/40 koyduğumuzda dizel  araca bu dediklerin gine olurmu abi?