Gönderen Konu: Yakıt Tüketimi Tek Konu !  (Okunma sayısı 639133 defa)

Çevrimdışı sarilarinsulo

• Profili Görüntüle
Ynt: Yakıt Tüketimi Tek Konu !
« Yanıtla #378 : 10 Haziran 2008, 00:34:58 »
Ben en son ya arabayı yakacam yaka bi ustanın kafasına sıkacam :)

6 aydır araba şehir içinde 600-700 arası yakıyor.işin garibi bu garip araç şehirler arasında 190 yakıyor.

Şehir içinde aracımı 2200-2900 devir arasında kullanıyorum ki heralde normal bu devirler.3 kere bilgisayara soktum.10 usta baktı en az.Herbiri ayrı teşhis koydu.hatta bu çok sevgili ustalarımızdan  biri 75 hp lik arabama 100 hp lik araç bujisi taktı ve 44 liralık benzinle 46 km şehiriçi yol yaptım.Ve en sonunda dehşetül vahşet ustamız aracın bir silindirirnin doğru düzgün çalışmadığını aslında bana göre hiç teklemeyen aracımın teklediğini iddia etti.Ben o kadar süzmeyimki anlıyamıyorum tabi.

Zaten bu güzel ustamız benim aracı yaptırmaya çalıştığım bir  önceki ustaya 100 hp lik araç bujisi yollayan ve bujimi istiyorum diyincede benim muhattabım değilsin diyen elaman.Tam güvenilirlik abidesi anlayacağınız.Şimdi ben soruyorum ne yapayım.Bir fikri olan var mı ? Bu araç neden bu kadar benzin canavarı ?

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #379 : 10 Haziran 2008, 08:43:29 »
Ben en son ya arabayı yakacam yaka bi ustanın kafasına sıkacam :)

6 aydır araba şehir içinde 600-700 arası yakıyor.işin garibi bu garip araç şehirler arasında 190 yakıyor.

Şehir içinde aracımı 2200-2900 devir arasında kullanıyorum ki heralde normal bu devirler.3 kere bilgisayara soktum.10 usta baktı en az.Herbiri ayrı teşhis koydu.hatta bu çok sevgili ustalarımızdan  biri 75 hp lik arabama 100 hp lik araç bujisi taktı ve 44 liralık benzinle 46 km şehiriçi yol yaptım.Ve en sonunda dehşetül vahşet ustamız aracın bir silindirirnin doğru düzgün çalışmadığını aslında bana göre hiç teklemeyen aracımın teklediğini iddia etti.Ben o kadar süzmeyimki anlıyamıyorum tabi.

Zaten bu güzel ustamız benim aracı yaptırmaya çalıştığım bir  önceki ustaya 100 hp lik araç bujisi yollayan ve bujimi istiyorum diyincede benim muhattabım değilsin diyen elaman.Tam güvenilirlik abidesi anlayacağınız.Şimdi ben soruyorum ne yapayım.Bir fikri olan var mı ? Bu araç neden bu kadar benzin canavarı ?
Kardeş sen önce o ustalara önce bişi yapma nolur nolmaz belki bildikleri bişi vardır:) Bolu'dan Ankara yakın, getir arabanı burda güzel bi servise götürelim sana saat gibi yapsın versin sen de güle güle kullan.. Baktın ki araç süper bi sorun yok, o zaman Bolu'daki ustaları vurabilirsin:)
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı KemalSume

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #380 : 10 Haziran 2008, 08:58:45 »
Oğuz sadece kullanımıma bağlamıştım artışı, bir de depodan aldıkları 2-3 lt benzin diyecem ama ne kadar etkisi olabilir. Karbon temizliği yakıt sarfiyatını neden arttırıyor?
Çok eski araçlarda carbon clean önerilmeyebilir ama bence 120-130 bin e kadar yapılabilecek bir uygulama. Araç ne kadar rahat yakarsa benzini, o kadar zorlanmadan gider. 4000 devirde alınacak gücü 3000-3500 devirde de görür ve daha az yakıt harcar. Motor bloklarında yıllara bağlı olan bir aşınma olduğu ve motorun aynı zamanda yıllar içerisinde kirlenme yaparak (karbon vb) bu aşınmayı tolore ettiği düşünülebilir ancak bence bu aşınma kaliteli bir motor yağıyla kısmen tolore edilebilir. Aracım 67 binde şu an. 2  bin km önce carbon clean yaptırdım ve şu anki performansından gayet memnunum, yakıtta da kullanıma bağlı değişiklik dışında olumsuz bir değişme görmedim.   
Her şey sende gizli...

Çevrimdışı Servan

• vw Bi Yaşam Tarzıdır :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #381 : 18 Haziran 2008, 13:53:23 »
sustalı anahtarı tavsiye etmiyor kimse çünkü belli bir süre sonra kırılıyor fabrika çıkışı gibi olmadığı için sağlam olmuyor yakıt içinde enjeksiyon temizliğini yaptırıp filtrelerini değiştirirsen etkili olur bide 3000 devirde vites değiştirmeni tavsiye ederim o zaman oldukça düşer yakışın...
Lpg içinde sıralı sistem içinde bence 3'ü 5'i Aramayın çünkü bi kere taktırıyorsunuz..

Çevrimdışı Ouzoo

• Bayılırım otobüs kokusuna
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #382 : 18 Haziran 2008, 17:31:11 »
Oğuz sadece kullanımıma bağlamıştım artışı, bir de depodan aldıkları 2-3 lt benzin diyecem ama ne kadar etkisi olabilir. Karbon temizliği yakıt sarfiyatını neden arttırıyor?
Nasıl periyodik bakımlardan sonra bir süre yakıt yüksek oluyorsa bunuda onun gibi düşündüm ama ne kdr mantıklı tartışılır..
Otomobil kullanmak asalaklıktır. Kurallara uygun kullanmak ise çağdaşlık. Lütfen trafik kurallarına uyun. Sinyal kullanmayı sevin. Yol verirken de cömert olun. Ki insan olmanın tadına varın..

Çevrimdışı lamec061

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #383 : 19 Haziran 2008, 11:47:45 »
iyi günler arkadaşlar dün uzun yola çıktım sürekli 120 - 130 km hızla 471 km gittim 33 lt benzin aldım. ortalama 100 km de 7 lt dönüşte yine tam doldurdum depoyu 190 km otoyolu 130 km hızla geldim, kalanını 90-100 ortalama ile 745 km yol geldim çeyrek depo benzinim var. iyi günler

Çevrimdışı qb5tp

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #384 : 20 Haziran 2008, 20:25:43 »
50,3 lt (177 YTL) ile (1lt=3,52 YTL) 673 km. Az yoğun trafik(%70)+çevre yolu "140 km/s" (%30). 100 km de 7,5 lt, kilometrede 26,3 YKR. Normale döndü gibi.  (Polo 2000 1,4 16v 75 Bg) 

Çevrimdışı bedisfatih

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #385 : 25 Haziran 2008, 13:58:02 »
Arkadaşlar merhaba,

Depoyu 175 ytl 'ye doldurdum ve şehir içinde (full klima açık) 630 km yol yaptım. Sizce yakıt tüketimi nasıl?

Teşekkür ederim. (Polo - 2004 - 1.4 - Comfortline)  :)

Çevrimdışı lamec061

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #386 : 26 Haziran 2008, 23:20:24 »
arkadaşım gayet iyi bi tüketim
Arkadaşlar merhaba,

Depoyu 175 ytl 'ye doldurdum ve şehir içinde (full klima açık) 630 km yol yaptım. Sizce yakıt tüketimi nasıl?

Teşekkür ederim. (Polo - 2004 - 1.4 - Comfortline)  :)

Çevrimdışı handsome_8222

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #387 : 01 Temmuz 2008, 14:23:48 »
hafta sonu edirne-istanbul kartal gidip geldim. depoyu fullemiştim. şu an 640 km yol yapmışım ve gösterge çeyrek deponun biraz üzerinde. net ne kadar yaktığını ayın 7 sinden sonra söyleyebilirim (kart hesap kesim tarihi) :) ama otobanda 90-100 km yi hiç geçmedim. yol bitmek bilmedi. neyse uzatmayayım ama göstergeden anladığım kadarı ile az yakmıştır....

Çevrimdışı sirhot

• Gün gelicek benimde beyaz bir GOLFüm olacak:D:D
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #388 : 01 Temmuz 2008, 14:55:32 »
Benim T4le şehir içinde 50 milyonluk mazotla(eurodizel)160 km yaptım.2.5 Tdi için normal bir tüketimmi?

Çevrimdışı raifgiray

•  
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #389 : 01 Temmuz 2008, 19:28:16 »
Ben de 95 model 1.6 tek kapı var ve aracım tek noktalı enjeksiyona sahip yani normalde sizin araçlarınızdan fazla yakıyo. 3000-3500 devir arası kullanırsam bir depoyla yaklaşık şehir dışında 580 km yapıyorum fakat benzin ibresi sona dayanmış oluyo. ama öyle sanıyorumki 600 km de yapabilir. Bu arada şunu söylemekte yarar olduğunu düşünüyorum YEDEK DEPO DİYE BİRŞEY YOK POLOLARDA. yedek depo dediğiniz şey hava haznesi denilen olay. yani onu doldurmanız çok riskli. ve duyduğum kadarıyla oraya konan benzinin uçup gittiği söyleniyo. arıza sebebi olduğunuda bir formda okumuştum. kocaeli ark oto vw yetkili servisine sordum ve aynı cevabı aldım yedek depo diye birşey yok dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı Boyoz

•  
  • Das Auto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #390 : 01 Temmuz 2008, 23:31:32 »
1 depo benzin ile 550 km.

iyidir umarim.
« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2008, 23:33:06 Gönderen: Boyoz »
Göztepe Genclik ve Spor Kulübü

Çevrimdışı yakkir

• GAVURDAĞLI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #391 : 04 Temmuz 2008, 22:34:25 »
Benzinde tasarruf yolları
01 Temmuz 2008 Salı 08:26
Benzin fiyatları aldı başını gidiyor. Devir tasarruf devri. Aracınızın daha az yakıt tüketmesi mümkün. Peki ama nasıl?.
Petrol fiyatları 142 doları geçti. Pahalılıkta dünya rekortmeni Türkiye’de, benzinin litresi 3.53 YTL’ye çıktı. Peki nasıl daha az yakıt harcayabiliriz?

Bu sorunun cevabını Peugeot 308 HDi ile İstanbul-Antalya parkurunda 100 km’de ortalama 3.5 litre yakıt harcayarak rekor kıran Erkan Altınsoy veriyor. İşte işin uzmanından yakıt tasarrufunun püf noktaları...

Lastik basıncı:

Lastik basıncının düşük olması tüketimi artırır. Lastik basıncının hangi aralıkta olması gerektiği sürücü kapısının içindeki bir plakanın üzerinde yazar. Burada belirtilen asgari değere dikkat edilmeli.

Havalandırma ve soğutma:

80 km/s’ye kadar hızlarda aracın camları 3-4 cm açılarak havalandırılması yakıt tüketimini fazla artırmaz. Daha yüksek hızlarda camlar kapatılarak havalandırma fanı kullanılabilir. Bu da yeterli değilse, klimanın düşük oranda kullanıldığı bir ayar seçilmeli. Manuel klimada mavi çizgiden kırmızıya doğru yaklaşılmalı. Otomatik klimalı araçlarda ise klima 23-24 dereceye ayarlanmalı.

Sabit hıza geçmek gerekiyor

Mümkün olur olmaz, sabit seyir hızına çıkmak ve o hızda kalmak gerekiyor. 60km/s’ye kadar, 5’inci vitese en kısa sürede geçmek için, süratli şekilde hızlanmayı tercih etmek gerekir. 80-90 km’nin üzerindeki hızlar tüketimi artırır.

Doğru vites seçimi önemli

Motorun özelliklerine bağlı olarak yüksek vites seçilmeli. Vitesleri zamanında değiştirmek de yakıt tüketimini azaltacaktır. Dizel araçlarda 1.750-2.000 dakida/devirde, benzinli araçlarda 2.400 dakika/devirde vites yükseltin.

Yokuşlarda gazı sabit tutun

Yokuşta motora fazla yük bineceği için tüketim düz yola göre daha fazla olur. Tüketimi azaltmak için yokuştan önce düzlükte biraz hızlanmak, yokuşta gazı sabit tutmak ve hız azalsa da artırmamak gerekir. Yokuştan inerken yokuş yeterince dikse, gaz vermeden viteste inmek motora giden yakıtı tamamen kesecektir.

Düşük devirde kullanın

Motorun özelliklerini en verimli şekilde kullanmak için aracın torkunun hangi devirlerde en yüksek olduğuna dikkat etmek gerekir. Örneğin, dizel motorların en verimli ve en yüksek performanslı olduğu devirler (motordan motora değişmekle birlikte) 1.600-3.000 dakika/devir arasıdır. Bu da şu anlama gelir; herhangi bir viteste 3500 dakika/devirde gitmektense, vites büyütüp 2.000-2.500 civarında gitmek, yakıt tüketimi açısından çok daha verimlidir.

Şehir içinde frene az basın

Öndeki araçlarla belirli mesafe bırakarak ve trafiği dikkatle izleyerek öndeki araçların yavaşladığı durumlarda gazdan daha erken ayağınızı çekerek tüketimi azaltmak mümkün. Frene her bastığımızda verdiğimiz gazın boşa gittiğini unutmamak gerek.

Motor freniyle yavaşlayın

Trafik ışıklarının kırmızı olduğu görüldüğünde uzaktan gazı bırakmak ve vitesle yani motor freniyle yavaşlamak yakıt tüketimini azaltır. Trafik ışıklarının birçoğunda süreler gösteriliyor. 25 saniyeden fazla bir süre varsa, motoru durdurmak ve 2-3 saniye kala çalıştırmak tüketimi azaltır.

En fazla 8 dakika kazanırsınız

Yol boş olduğunda en yüksek viteste ve mümkün olduğunca düşük bir devirde gitmek yakıt tüketimini en aza indirir. Bazı araçlarda 130 km/s hızdaki yakıt tüketimi 80 km/s’ye göre iki kat fazladır. Otoyolda giderken 130 km/s yerine 110 km/s ile gitmek her 100 km’de yüzde 15-20 tasarruf sağlar. Gideceğiniz 100 km’lik mesafeye de sadece 8 dakika sonra ulaşmış olursunuz.

Yol bilgisayarı kolaylık sağlar

Yol bilgisayarı anlık tüketimi gösterir. Yol bilgisayarının yardımıyla motor devrini ve vites seçimini en düşük tüketime göre ayarlamak mümkün...

Hız sabitleyici

Araç satın alırken hız sabitleyici tercih edilebilir. Otoyolda önemli oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. (Milliyet)
En Büyük Kazancınız Sağlığınızdır