Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Yol Bilgisayari İsteyenler Buraya  (Okunma sayısı 7202 defa)

Çevrimdışı 35EZ349

Otomobil
    polo 6n 99 AEE
Yol Bilgisayari İsteyenler Buraya
« : 09 Ocak 2013, 06:55:04 »
Merhabalar forumdaki bir konu icerisinde bu cihazdan bahsedildi ancak cihazi gelistiren arkadastan tamamen bagimsiz bir sekilde konuyu kendi basliginda acmak istedim bunun sebebide bu cihaza emek vermis ve ugrasmis olan arkadasimiza destek icindir sonucta bunu yapan bir Turk ve bu destegi hak ediyor diye dusunuyorum saygilar sevgiler

Alinti:
Merhaba arkadaşlar,

konuda bahsi geçen cihazın tasarımcısıyım. (Mehmet ACAR (37) İZMİR)
araç içinde kullanılan çeşitli sürüş destek cihazları tasarım çalışmaları yapmaktayım

twiputer bunlar arasında en fazla fonksiyona sahip olan en gelişmiş modelidir.
öncelikle twingolar için tasarladığım, sonrasında gerekli şartları sağlayan farklı araçlardada yaygınlaşan bir cihazdır.
gerkli şartlar
1. araç enjektörlü bir motora (benzin yada lpg) sahip olmalı. (dizellere uygun değildir)
2.araçta hız bilgisinin okunabileceği bir hız sensörü bulunmalı.

cihazın kullanııya sunduğu veriler şunlardır:
1. Hız
2. Anlık tüketim  (lt/100 km)
3. Devir
4. Motor sıcaklığı
5. Araç dışı sıcaklık
6. Araç içi sıcaklık
7. Akü voltaj bilgisi
******** ayrıca A ve B rotaları için 2 farklı ********
8. Ortalama hız
9. Maximum hız
10. Ortalama tüketim (lt/100 km)
11. Toplam tüketim (lt)
12. Gidilen mesafe
13. Seyahat süresi
14. (lpg li araçlar için) lpg deposundaki yakıt miktarı ve bu yakıt ile tahmini gidilebilecek mesafe.

A --> aracın çalışmaya başladığı andan itibaren oluşan verileri temsil eder.
B --> kullanıcının rota sıfırlaması yaptığı andan itibaren oluşan verileri temsil eder.

ekrana sığmayan veriler ve (A - B ) verileri nin ekranda gösterimi slayt modunda (belli sürelerle dönüşümlü)
yada fonksiyon tuşlarına atanarak manuel olarak seçilebiliyor.

cihazı butik/hobby üretim tarzında ve sipariş üzerine yapmaktayım.

sorularınız olursa memnuniyetle cevaplandırmaya çalışırım.

http://www.youtube.com/watch?v=lwQmVLaHsD0

Mehmet ACAR.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2013, 10:40:15 Gönderen: 35EZ349 »
I Love PoLo

Çevrimdışı nizam

• VW BORA 1.9 TDI 66 kv
Ynt: 6N İcin Yol Bilgisayari
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2013, 09:47:29 »
fiyat olarak nerelere geliyor bu ürün
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2013, 10:23:40 »
fiyat olarak nerelere geliyor bu ürün

fiyatı 250 tl civarındadır.

Çevrimdışı 35EZ349

Otomobil
    polo 6n 99 AEE
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2013, 10:34:49 »
Alıntı sahibi: kalyon24 Üzerinde Ocak 09, 2013, 10:00:08 ÖÖ
Mehmet Bey peki bu cihazı aldık diyelim, tüketim değerleri depoyu fulleyip o anki değeri cihaza kayıt olarak girecekmiyiz, ve aynı zamanda bittiiği zamanki yakıt değerini de girecekmiyiz

cihaz araca takıldığı anda tüketim değeri ölçmeye başlayacaktır.
fakat kalibrasyon yapılana dek ölçtüğü değerler cihazın yazılımındaki sabit katsayı ile ölçtüğü değerlerdir.

cihaza tüketim kalibrasyonu yaptıktan sonra araç için maximum %10 sapma ile yakıt tüketimini ölçebilirsiniz.

kalibrason işlemi kısaca şu şekilde:

depo tam doldurulur. cihaz resetlenir.
100 -150 km kullanımdan sonra tekrar yakıt alınır. alınan yakıt miktarı cihaza girilir.
aynı ekranda cihazın o ana dek hesapladığı toplam tüketimde görülür.
bu işlemin ardından cihaz aracınız için yeni bir kalibrasyon katsayısı hesaplayıp,  ölçümleri bu katsayı ile yapmaya devam eder.
I Love PoLo

Çevrimdışı 35EZ349

Otomobil
    polo 6n 99 AEE
Ynt: Yol Bilgisayari İsteyenler Buraya
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2013, 10:49:27 »
I Love PoLo

« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2013, 11:49:12 »
fiyatı 250 tl civarındadır.
hocam bısey sormak ıstıyorum bu uygulamayı su sekılde yapsak olurmu bızım araclarımızda orjınal olan hız km vs kısmını soksek onun yerıne ondan olan butun fonk + sıcaklık vs gıbı fonk ekleyıp yenı bır gosterge sıstemı olustursak olmazmı yapılabılırlıgı nedır ve malıyetı nedır ?

« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2013, 15:06:25 »
hocam bısey sormak ıstıyorum bu uygulamayı su sekılde yapsak olurmu bızım araclarımızda orjınal olan hız km vs kısmını soksek onun yerıne ondan olan butun fonk + sıcaklık vs gıbı fonk ekleyıp yenı bır gosterge sıstemı olustursak olmazmı yapılabılırlıgı nedır ve malıyetı nedır ?

bu tarz cihazlarda öncelikle bir prototip hazırlanıp işe başlanır.
ardından uzun bir tasarım / geliştirme / iyileştirme süreci gelir.
ve bu süreç çoğu kez kabul edilebilir bir zaman dilimini aşar.

demek istediğim şudur. bir tasarımı satılabilir bir ürün haline getirmek oldukça zor bir süreçtir.
ben tasarımını bitirdiğim ve ürün haline getirdiğim bir cihazda, genelde yazılımsal iyileştirmeler dışında radikal değişiklikler yapmayı uygun bulmuyorum.

şu anda yaklaşık 3 yıldır ürettiğim ve dünyada  7 ülkede 100 ün üzerinde kullanıcısı olan bir tasarımımım var.

ayrıca benim cihazım aracın orjinal dashboardında hiç bir işlem gerektirmeden ön cama kuvvetli bir vantuzla tutturulacak bir tasarıma sahip.

« Yanıtla #8 : 09 Ocak 2013, 16:00:51 »
bu tarz cihazlarda öncelikle bir prototip hazırlanıp işe başlanır.
ardından uzun bir tasarım / geliştirme / iyileştirme süreci gelir.
ve bu süreç çoğu kez kabul edilebilir bir zaman dilimini aşar.

demek istediğim şudur. bir tasarımı satılabilir bir ürün haline getirmek oldukça zor bir süreçtir.
ben tasarımını bitirdiğim ve ürün haline getirdiğim bir cihazda, genelde yazılımsal iyileştirmeler dışında radikal değişiklikler yapmayı uygun bulmuyorum.

şu anda yaklaşık 3 yıldır ürettiğim ve dünyada  7 ülkede 100 ün üzerinde kullanıcısı olan bir tasarımımım var.

ayrıca benim cihazım aracın orjinal dashboardında hiç bir işlem gerektirmeden ön cama kuvvetli bir vantuzla tutturulacak bir tasarıma sahip.
ben bu soruyu aslında elektronık uygulamalarda bılgıdınızden faylanmak amaclı sormustum bastıgınız devreyı aracın kadran kısmı seklınde yapıp cıkıs ekranını (vıdyoların bırındekı yeterınce buyuk) onun ortasına sabıtledınızde cok mukemmel bı goruntu olusacaktır kuskusuz cıhazın gosterdı sonuc degerlerını ekrana yaymaktan bahsedıyorum sadece yanı su an cıhazın bıze sundugu hersey tek bı ekrana aynı anda yansıyacak bunun ıcın yapılması gereken radıkal bır degısıklık varmı ?

« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2013, 20:01:02 »
polo 6n'e hiç uygulandımı acaba ? ???

« Yanıtla #10 : 11 Ocak 2013, 08:42:23 »
polo 6n'e hiç uygulandımı acaba ? ???

henüz polo 6n de uygulama yapılmadı.

eğer uygulama yaparsak montaj ipuçlarınıda içeren resimli paylaşımlar yayınlarım.