Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: fren ile rölenti ilişkisi ?  (Okunma sayısı 4998 defa)

fren ile rölenti ilişkisi ?
« : 26 Eylül 2012, 11:40:49 »
arkadaşlar merhaba 1 ay geçmiyorki sorunların biri bitiyor biri başlıyor..

şimdiki sorun şu;   bazen de olsa frene çok yüklendiğim zaman şiddetine bağlı olarak rölentide düşme/dalgalanma oluyor hatta bazen direkt stop ediyor vuruntu yapmadan...

tecrübelerinize dayanarak sorun ne olabilir ?

'96  6N
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2012, 11:41:27 Gönderen: secoJazz »

Çevrimdışı seloffm

• Re-animated
Ynt: fren ile rölenti ilişkisi ?
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2012, 17:18:24 »
1. Boğaz kelebeğini tamizlettir
2. LPG var ise onun rolati ayarını yaptır.

aynı sorun bendede vardı yazdığım şeylerden sonra kayboldu..
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2012, 17:18:43 Gönderen: seloffm »
Mein Polo NAZ machen....:)

« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2012, 18:31:59 »
teşekkür ederim cevabın için :)

ilk aklıma gelen klasiğimiz boğaz kelebeği oldu :)  acaba artık yenisiyle değiştirme zamanı mı geliyor diye düşünmeden edemiyorum :)

LPG yok  ama adaptasyon konusunda bir sıkıntı olabilir mi ? yakın zamanda benzin boruları değişti çünkü  ???

Çevrimdışı seloffm

• Re-animated
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2012, 09:14:14 »
Boğaz kelebeği sök tak yapıldıysa bu işlemin için adaptasyon da tam veya hiç yapilmadıysa olabilir tabi :)
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2012, 09:14:31 Gönderen: seloffm »
Mein Polo NAZ machen....:)

« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2012, 11:11:53 »
boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyon öneririm başka bir problem olacağını zannetmiyorum lpg takılı olsa  ondan olma ihtimalide vardı

« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2012, 12:05:50 »
Fren ile Rölenti ilişkisini şu şekilde aktarayım size.

Kaputu açtığımızda fren hidrolik koyduğumuz yerin altın fren merkezi vardır. Fren merkezinin arkasında tencere gibi birşey vardır. Parçanın adı Westinghouse yada Hidrovak olarak geçer görevi iste siz Frene atıyorum 5 birim ayak gücü ile bastığınızda hidrovak sayesinde o güç 6-7 birime çıkar yada daha fazla tam rakamları hatırlamıyorum. Çalışma prensibi ise emme manifoltundan yada oralardan biryerden (aracına göre değişir) bir hortum ile içindeki diyaframı siz frene bastığınız zaman sizin gücünüz ile birlikle manifolttan aldığı vakum ile basıncı güçlendirir. Resimde çalışma şeklini görebilirsiniz.

Yani boğaz kelebeği haricinde hidrovak borularına v.s. parçalara baktırısan daha iyi olur diye düşünüyorum. Belki bir çatlak falan vardır hava kaçırıyordur.

« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2012, 19:23:08 »
sök tak yapıldı boğaz kelebeği bilgisayara bağladılar ama hani yine de bir ihtimal diye düşündüm

sanırım dediğin gibi o tesisata baktımam gerekiyor çünkü bazen fren sertleşiyor bazende yumuşuyor... aybaşında doğru özdem'e :)  her ay çayını içmesek olmuyor zati   :D

« Yanıtla #7 : 29 Eylül 2012, 18:28:36 »
lpg li ise lpgnin beynini değiştir sorun çözülür. bende rölantide dalgalanmalar dönerken stop etmeler vs.saymakla bitmez çok sorun vardı. lpgnin beyninde sorun varmış değiştirince maşallah hiçbir sorun kalmadı