Gönderen Konu: yakıt durumu  (Okunma sayısı 27234 defa)

Çevrimdışı ozaneren77

• Profili Görüntüle
Ynt: yakıt durumu
« Yanıtla #28 : 03 Mart 2010, 16:29:10 »
Abi sence 0,50-TL/Km normalmi acayip fazla yani, bence yapacagın ılk ıs lpg sistemi taktırmak ya da dizel bir aracla takas etmek olsun.. Ben öyle düşünüyorum İzmirde yaşıyorum çok fazla trafikte dur kalk yapmıyorum, agresif kullanmıyorum, son lpg zammından sonra 0,266-TL/Km bakalım nereye varacak.. Sanırım "bana lükslerimi verin, gereksinimlerim olmadanda yaşayabilirim" sözü yalan oluyor :)

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #29 : 03 Mart 2010, 20:55:14 »
arkadaşlar ilk lpg verilerim. gaz bugün bitti ve ikaz sesi öttü 255 km. lpg yi doldurdum 26 litre aldı 55 tl (ilk zamanlar depo az alıyormuş, normalde 44 lt lik ve 34 lt alması gerekiyormuş.
     26x2.13=55.5 tl
     55/250=0.215 tl yakmış km de ki çok hesaplı geldi bana. benzinden de bu arada sarı lamba 20 tl lik almıştım. daha sarı yanmadı. yani 22 kr felan yakıyor km de, bu arada bu veriler 50 km si hariç şehir içi ve o 50 km de de çekişten düştümü diye 170-180 bastım ki kanımca güçten düşüş yok denecek kadar az. kaldı ki bu ekonomiyi elde etmek için çekişten biraz daha düşse bile kabullenebilirdim.

Çevrimdışı iso

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 04 Mart 2010, 13:55:51 »
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. benim öğrenmek istediğim km de 50 krş yakmasını nasıl engellerim. yağını filtrelerini hava benzin yağ bujileri değiştirdim. başka ne yapmalıyım. sorun neden kaynaklanmış olabilir? onu merak ediyorum. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler...

Çevrimdışı ozaneren77

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 04 Mart 2010, 15:45:03 »
arkadaşlar ilk lpg verilerim. gaz bugün bitti ve ikaz sesi öttü 255 km. lpg yi doldurdum 26 litre aldı 55 tl (ilk zamanlar depo az alıyormuş, normalde 44 lt lik ve 34 lt alması gerekiyormuş.
     26x2.13=55.5 tl
     55/250=0.215 tl yakmış km de ki çok hesaplı geldi bana. benzinden de bu arada sarı lamba 20 tl lik almıştım. daha sarı yanmadı. yani 22 kr felan yakıyor km de, bu arada bu veriler 50 km si hariç şehir içi ve o 50 km de de çekişten düştümü diye 170-180 bastım ki kanımca güçten düşüş yok denecek kadar az. kaldı ki bu ekonomiyi elde etmek için çekişten biraz daha düşse bile kabu

Aracınız otomatik mi manuel mi?

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 07 Mart 2010, 14:26:21 »
bi depo benzinle sakin kullanımla 620  km yaptım yaklaşık... katalogda yazan menzil bu zaten....
artvin-rize- trabzon hattı 1/3 şehir içi var bunda
200 ytl ye depo dolsa eder km de 330 bin  lira eski para ilen sanırım oldu olacağı bu ...
tüp taktırmayı düşünüyorum ama tüp taktıran arkadaşlara bakıyorum bu forum da herkesin bi sıkıntısı var ...
rölanti sorunu egzoz sistemi sorunu vs...//kaldı ki benzinde bile arada açıklanamayan rölanti sorunlarım oluyor// .... yok o sensörüymüş yok bu sensörüymüş ne çok sensör var ya...
çekiniyorum işin açığı....
 :saygılar

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #33 : 07 Mart 2010, 21:02:30 »
bi depo benzinle sakin kullanımla 620  km yaptım yaklaşık... katalogda yazan menzil bu zaten....
artvin-rize- trabzon hattı 1/3 şehir içi var bunda
200 ytl ye depo dolsa eder km de 330 bin  lira eski para ilen sanırım oldu olacağı bu ...
tüp taktırmayı düşünüyorum ama tüp taktıran arkadaşlara bakıyorum bu forum da herkesin bi sıkıntısı var ...
rölanti sorunu egzoz sistemi sorunu vs...//kaldı ki benzinde bile arada açıklanamayan rölanti sorunlarım oluyor// .... yok o sensörüymüş yok bu sensörüymüş ne çok sensör var ya...
çekiniyorum işin açığı....
 :saygılar
     ben taktıralı 1 aya yakın oluyor. arkadaşım (2003 borası var) 8 aydır kullanıyor, başka bir arkadaşım audi a3 te 1 seneyi aşkındır kullanıyor. hepimiz aynı yere taktırdık. borası olanda bobin sorunu çıkmıştı yaptırdı(16valf motorlu ve yaptıralı 5 ay oldu), şimdi sıkıntısı yok ve ben gene de ustayla konuştum bir boş zamanda lpg elektriğini bobinden beyne alcak boranınkini. audi ve bende sıkıntı yok. bu arada audi ne alaka derseniz 98 model a3 ile 2000 golf ün motorları tamamen aynı(1.6 litre 8 v  AKL motor).
      diğer konu ben depoyu fulledim aldığımda ve 20 tl likte benzin, hesabı çıkardım tamamen şehir içi olmak üzere 220 civarı yaktı. diğer bir konu da golfte lpg tankından doğacak yer kaybından dolayı ben bile boraya geçmeyi düşünmüştüm. sizin bagaj sıkıntınız bile olmayacak, zaten yeterince geniş. bunları niye anlattığıma gelince lpg aracın ruhsatına işleneceği için ve tekrar muayne gerektirdiği için iyice düşünüp, karar verdikten sonra geçecekseniz aynı masrafları tekrar yapmamanız için. keza aracı yeni aldığınızı biliyorum ve bu işlemlar 250-300 arası tutuyor.

Çevrimdışı iso

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 10 Mart 2010, 17:11:29 »
arkadaşlar fikriniz yok mu? 2001 otomatik bora km de 500 lira yakar mı? bakımlarını yaptırdım. neden kaynaklanıyor olabilir? ne yapmam gerekir. lütfen fikirlerinizi paylaşırmısınız.

Çevrimdışı mustafatsum

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Mart 2010, 20:59:21 »
arkadaşlar fikriniz yok mu? 2001 otomatik bora km de 500 lira yakar mı? bakımlarını yaptırdım. neden kaynaklanıyor olabilir? ne yapmam gerekir. lütfen fikirlerinizi paylaşırmısınız.
merhaba arkadaşlar yeni katıldım aranıza hemen bora hikayemi paylaşayım sizlerle;
2003 bora comfortline AT var bende. alalı 1 ay oldu. aldıktan tanıdığım bir galerici arkadaştan aldım arabayı ve sözüne itimat ettiğim için hiç ustaya falan göstermeden satışını aldım benim aracımı bıraktım takas olarak bindim eve dönerken bir uğultunun geldiğini hissettim ve ustama baktırdım. şanzıman dedi :saskin: hemen galeriyi aradım fakat o arada eski  arabamı satmışlar. gel hocam masraf bize ait sen rahat ol dediler. Eyvallah dedik. ertesi sabah bastım marşa - galeriye gideceğim- hararet lambasıyla beraber STOP ikazı verdi bilgisayar. ve durduk. bu arda arabanın motoru a dan z ye yeni den yapılmış bunu bana söylemişlerdi zaten.1 sene garantili.
motoru yapan ustayı aradık dediki beyinde arıza var çekici gönderiyorum kıpırdatmayın aracı. tamam dedik. araba bir girdi bakıma tam 21. gün teslim aldım. 2500 şanzıman revizyonu gerekli tüm parçalar yenilendi, bazıları temiz 2. el takıldı. beyin onarıldı, altur vw serviste termostat, taşırma kabı gibi soğutma sistemiyle alakalı ne var ne yoksa elden geçti (yaklarşık 1000 tl ) 3500 tl de motora ödemişler ewelden toplamda 7000 tl lik bir masraf yaptı galerici bu boraya. ve fakat ufak bir sorun var şimdi defransiyelden hafif bir inleme geliyor bunun da tamiratı 1000 tl kadar tutuyormuş. yani anlıyacağınız arkadaşlar 2003 model sıfır bir arabamız oldu. şimdi gelelim sizin sorunuza km de 500 tl yakarmı bora? ben borayı aldığım ilk gün 30 tl lik benzin koydum arabaya istoçtan beylikdüzüne geldim ve lamba yandı. 25 km falan mesafe var arada 30/25=1200 kr/km yapar. kamyon gibi yakmış o arızalı haliyle. :o şimdi ise 50 tl lik benzinle 120 km kadar yol yapıyorum fakat motor hep soğuk oluyor. mecburiyetten kısa bir mesafeyi arabayla gitmem gerekiyor çünkü. arabanda buji filtre gibi yakıtı etkileyecek şeyler temizse ustana mekanik bir arızası varmıdır diye bir gösterebilirsin. inşaallah yoktur bir derdi.

Çevrimdışı zgrozkan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 19 Mart 2010, 21:56:28 »
Şehir içi kullanımda dur-kalklar önemli yer tutuyor... Bu dur-kalklar zarfında, araca ilk hareketi verirken töleranslı olmak, yakıt sarfiyatını önemli derecede azaltıyor... Aynı şekilde ara hızlanmalarda sabırlı olmak da yakıt açısından olumlu sonuç veriyor...
Kendi aracımızı bu duruma özen göstererek kullanmaya başladığım zamandan itibaren yakıt tüketiminin makul seviyelere düştüğünü gözlemledim...

Çevrimdışı By_Neo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 30 Mart 2010, 21:16:59 »
istanbulda yaşıyorum haliyle trafik kaçınılmaz oluyor, aracım 2001 80.000 bın kmde bora comfortlıne 225/40/18 audı RS4 jantları vardı onları söktüm ve orjinal comfortlıne jant-lastiklerini taktım . atıker sıralı sistem LPG taktırdım 3-4bın km oldu nereyse ama aracım şehir için 28-30krş yakıyor şehir içi bence bu fazla, sizce normalmi ?
LPG litre fiyatı: 2.10 TL
« Son Düzenleme: 30 Mart 2010, 21:18:07 Gönderen: By_Neo »

Çevrimdışı ozaneren77

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 31 Mart 2010, 11:10:04 »
İstanbul trafiğinde normal arkadasım, ben 8 aydır İzmirde yaşıyorum 2001 Comf. otomatik Bora var, BRC sıralı ile km.de 245 Krş yakıyorum su anda, şehir içi tabi, araçlarımızın diğer araçlara göre biraz fazla yaktıgı söylenebilir ama karşılığında verdiği güven hissi aradaki kuruş farklarını unutturuyor bana..

Çevrimdışı piyon

• Fenerbahçe ve [i]Volkswagen[/i]
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 26 Nisan 2010, 11:04:21 »
2000 bora 1.6 otomatik ve atiker lpgli aracım var.

Son ölçümlerimde şehir içi-şehir dışı ortalama 21 Krş yakmış. Gezdiğim yerler Ankara Yenimahalle+Keçiören+Kazan.

Bilgilendireyim dedim.  ;)
Araba olsunda tenekeden olsun :)

Çevrimdışı mesut175

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 29 Nisan 2010, 13:44:09 »
arkadaşlar ben yakıt konusunda rekora koşuyorum demekki 0,60 krş benzinde yakıyor delirecem resmen benzini içiyor

Çevrimdışı apsimati

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 29 Nisan 2010, 15:28:56 »
çokmuş valla...ona güç dayanmaz ....benim boradan önce 1,4 hdi motorlu dizel xsaram vardı o araç km de 0,15 kuruş yakardı ondan sonra boranın yakıtına alışmak baya zor oldu ...
yaptığım km yarı yarıya düştü...eskisi gibi rahat kontağa basamıyorum....
benim araçta ortalama 0,35 kuruş civarı yakıyor
bazen eski arabamı özlüyorum o açıdan...
0,60 gerçekten fazla ya o işe bi çare bulun yada daha ekonomik bi araç düşünün....
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2010, 15:34:06 Gönderen: apsimati »