Gönderen Konu: passat 80 bin km bakımı  (Okunma sayısı 13057 defa)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
passat 80 bin km bakımı
« : 22 Ocak 2009, 23:49:14 »
Merhaba sevgili forum dostlarım.Bugün aracımı 80 bin km bakımı için yetkili servise götürdüm.Değişen parçalar ve maliyeti hakkında bilgilendirmek istedim.
2001 model 1.9 tdi comfortline manuel şanzıman.
Yapılan işlemler:
Hava filtresi değişimi-Yağ filtresi değişimi-Yakıt filtresi değişimi-Yağ değişimi-Polen filtresi değişimi-Cam suyu.
Bunlar 80 bin km de değişmesi gereken parçalar.Fiyatı 300 ytl.
Ekstradan fren hidrolik yağı değişti.Bunun içinde 60 lira ücret ödedim.Toplam 360 lira.

Bu arada gözünüz aydın hız sabitlemem de yapıldı.Sorun yazılımda da değilmiş.Direksiyon üzerindeki hız sabitleme ile ilgili düğmelerin altında başka bir ekipman var.O bölümde bozulma olmuş ve kablolarda da hata meydana gelmiş.Servise pert edilmiş başka bir passat geldi.Sağolsunlar o parçayı ondan söküp ücretsiz olarak taktılar.Yetkili servise gitme taraftarı değilim ama bu sefer iyi ki gitmişim dedim  :D

Bilgilerinize, saygılar...

Çevrimdışı aboran

• Profili Görüntüle
Ynt: passat 80 bin km bakımı
« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2009, 12:30:38 »
Dizel araç için  makul bir ücret.bence çok değil.Ben kesinlikle yetkili sevis taraftarıyım.Arabamı hoyret ellere bırakamam.

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2009, 16:22:21 »
vala bende yetkili servis taraftarayım kim ne derse desin

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2009, 18:58:46 »
aynen hep yetkili servise götürürüm
sonra anlamaz etmez bişeyler karıştırırlar allah korusun :D

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2009, 02:49:50 »
Benim normalde ustam var burda.Elindeki imkanlarda epey genis, servisteki gibi makineleri var ama tabi servisteki gibi detayli bakamiyor.Servisten asil problemi ogrendikten sonra cozum icin once ona gidiyorum ki eger yapabilecegi birseyse servisin verdigi fiyatin 1/3 une cok rahat yapiyor.
Benim bu aracimdaki ilk bakimimdi bu onun icin servise gittim.Yoksa ayni islemlerin hepsini yari fiyata burda yaptirabilirdim.Amacim aracin komple heryerine bakilsin bi problemi var mi yok mu onu ogrenmek icindi.

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2009, 20:07:20 »
halil kardeşim senden korkulur vallahi  :tamamdir

Çevrimdışı aboran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2009, 13:40:33 »
Halil sen işi çözmüşsün.bravo

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2009, 15:43:35 »
İşi çözmüşmüyüm bilmiyorum ama problemi yetkili servisten daha az maliyete çözüyorum.Araç bakıma girdiğinde bir şikayetimi belirttim.2500 devirde genellikle 3. viteste araç biraz gaz kesiyor sonra hemen tekrar açılıyor, ivmelenmeye devam ediyor.Yetkili serviste hava akış debimetresi diğer adıyla hava kütle ölçere bakıldı.Ucunda hafif bir çapaklanma olmuş ve zamanla daha da aşınarak değiştirilmesi gerekiyormuş.Parçayı değiştirdi, yola çıktı araçla biraz gezdi geldi ve sorunun giderildiğini söyledi.Denemek için taktığı parçanın doğru tespit olduğunu anladıktan sonra aracın üzerinde kalsın mı diye bana sordu.Bunun maliyetinin işçilik dahil 380 lira olduğunu söyledi.Biraz zaman istedim ve telefonla ustaya ulaştım.Ustam aynı malzemeyi işçilikle birlikt6e 180-200 civarında yapacağını söyledi.Kendisine de güvendiğim ve beni hiç yarı yolda bırakmadığı için tamam dedim ve yetkili servise durumu izah ettim.Parçanın çok pahalı olduğunu söyledim.Onlarda bizim fiyatlarımız bu şekilde deyince parçayı çıkarın dedim değiştirmedim.Arada nerdeyse yarı yarıya bir fiyat farkı varken boş yere neden yetkili servise yaptırayım ki?Yazık günahtır.Ustanın yanına gittim.Hemen değiştirme dedi bir iki ay daha bin öyle değiştirelim dedi.
Aynı şekilde iki sene önce yine passatın sağ ön camı açılıp kapanmıyordu.Cam motoru yanmış dedi değiştirmemiz gerekir dediler yetkili servisten.Ücret olarak 450 ytl talep ettiler.Değiştirmedim.Elektronik mühendisi kuzenim askerden geldikten sonra kendimiz kapının içini açıp cam motorunu çıkardık.Baktık ki cam motoru sapasağlam.Sadece teli sararken birbirine karışmış, tel dolanmış.Teli söktük ve orjinalindeki gibi bağladık.Bize toplam maliyeti 10 lira bile tutmamıştır ki kuzenim olmasaydı herhangi bir bobinajcıya gidip çok olsa 40-50 liraya yaptırabilirdik.
Cam motoruyla ilgili detaylı bilgide bu topikte yer alıyor.İçimizden birinin başına gelirse bilgisi olması açısından paylaşmıştım:
http://www.vwtr.net/forum/genel/cam-motoru-t2306.0.html

Sonuç olarak diyeceğim yetkili serviste herhangi bir arızanın çözümü yapılırken tamir etme diye birşey söz konusu değil.Onlara göre herşeyin değişmesi gerekir.Cam motoru arızalı mı değil mi diye bakılmaz.Hemen bir kılıf uydurulur illa ki değiştirecez denilir yenisi ile değiştirilir.Böylece hem parçadan çok fazla kazanır hem de işçilikle beraber belki de 3 katı daha fazla kazanırlar...Elinizden geldiğince aracınızdaki sorunun tam olarak çözümünü bulmaya çalışın serviste.Daha sonra fiyat isteyin ve dışarda daha uygun fiyata yaptırabiliyorsanız oraya gidin.Yazık günahtır harcanan paralara...

Saygılar...

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2009, 15:54:12 »
Bu arada passi kardeşim sen 90 bin km bakımını nereye yaptırdın?Neler değişti ve ne kadar ücret ödedin hatırlıyor musun?
Benim daha 10 bin km yolum var aşağı yukarı 4 ay sonra falan girerim 90 bine.İnternette gördüğüm kadarıyla passatın en ağır bakımı bu.Birsürü kayış ıvır zıvır değişiyor.800-900 liradan bahsediyorlar.Bilgi verirsen sevinirim.

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2009, 19:57:44 »
kardeşim 90 bin bakımında aracın butun kayışları değişiyor
triger kayışı en onemlisi, cok uzun suruyo vallahi
bide normalde her 10bin bakımında yapılanlar yapılıyor
fiyat 900tl kardeşim

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2009, 20:09:22 »
vala benim arabam garantili ben götürürüm degişmesi gerekiosa degişir :Dhalilim

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Ocak 2009, 14:23:20 »
Teşekkürler passi kardeşim.
Oğuzcum benim aracın garantisi biteli yıllar olmuş  :) Öyle bi derdim yok.

Çevrimdışı oguz oktay

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Ocak 2009, 14:44:35 »
aga ufak sorunlarda haklısın ama buguk sorunlarda bence yetkli servis daha ii diye düşünüorum cunki mesela adam bi arıza bulucak özel servis acaba surdanmı yok burdan diil acaba surdnmı tahmin üzerine ugrasıolar benim fikrim  yetkili ervis den yana

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2009, 15:38:10 »
aga ufak sorunlarda haklısın ama buguk sorunlarda bence yetkli servis daha ii diye düşünüorum cunki mesela adam bi arıza bulucak özel servis acaba surdanmı yok burdan diil acaba surdnmı tahmin üzerine ugrasıolar benim fikrim  yetkili ervis den yana

Evet bunda hemfikiriz.Zaten yukarda söylediğim gibi sorunun çözümünü yetkili serviste buluyorum.Fiyatlar çok yüksek olduğu için değişmesi gereken parçayı başka yerde değiştiriyorum.Ama benim aracımda yeni garantili olsaydı bende yetkili servise götürürdüm.