Gönderen Konu: passat esp çalışma sistemi?  (Okunma sayısı 21889 defa)

Çevrimdışı passotti

• Profili Görüntüle
passat esp çalışma sistemi?
« : 01 Aralık 2008, 23:27:29 »
merhaba benim arabam 2001 model passat 1.8T arabada esp özelliği var ama nasıl çalıştığını bilmiyorum.
fakat ekranda esp ışığı sürekli yandığında mı devreye giriyo yoksa yanmadığı zaman mı bunu merak ediyorum öğrenemedim.? esp ışığı sürekli yanmalı mı sizce ?

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Ynt: passat esp çalışma sistemi?
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2008, 08:32:47 »
Merhaba.Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.
Kadranda esp ışığı sürekli yanıyorsa esp devre dışıdır.Tekrar devreye girmesi için orta konsolda Asr tuşuna basınız.Esp ışığı kadranda söndüğü zaman devreye girer.Bu durumda aracınızla hızlı kalkış yaptığınızda lastikler patinaja düşerse esp devreye girer ve patinaj yapmasını önler.Esp devreye girdği zamanlarda kadranda esp ışığı hızlı hızlı yanıp söner.Ya da sert bir viraja hızlı girdiğinizde aracınızın çizgisine geri dönmesinde yardımcı olur.Bunun için kayan lastikleri tutar diğer lastiklere güç verir.Aynı şekilde bu durumda esp ışığı hızlı hızlı yanıp söner ve esp nin o an devreye girdiğini anlarsınız.
Tabi aracımda esp var diye olmadık virajlara olmadık süratlerde girmeyiniz, sonuçta fizik kanunları, bir yere kadar esp yararlı olur  :)
Hoşça kalın.

Çevrimdışı passotti

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2008, 22:23:24 »
sevgili arkadaşım çok tşk ederim. inan bu arabalarda neyin nasıl çalıştığını anlamak çok zor. ama çok güzel bi araba iyiki böyle bi araba almışım  . bilgilerini benim le paylaştığın için çok tşk ederim.. çok sağoll

Çevrimdışı ahmetcan

• Das Auto
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2008, 01:06:10 »
bi de esp tuşuna basarsan araba kolay kolay patanaj çekmez o da aklında bulunsun...ne olur ne olmaz , ama ben bi kere ıslak zeminde denedim patanaj çekti o ayrı :melek:
Dün gece rampada görmüşler seni,dağıtmışsın şanzımanı freni

Çevrimdışı serkanisim

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Mayıs 2009, 05:55:22 »
Merhaba.Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.
Kadranda esp ışığı sürekli yanıyorsa esp devre dışıdır.Tekrar devreye girmesi için orta konsolda Asr tuşuna basınız.Esp ışığı kadranda söndüğü zaman devreye girer.Bu durumda aracınızla hızlı kalkış yaptığınızda lastikler patinaja düşerse esp devreye girer ve patinaj yapmasını önler.Esp devreye girdği zamanlarda kadranda esp ışığı hızlı hızlı yanıp söner.Ya da sert bir viraja hızlı girdiğinizde aracınızın çizgisine geri dönmesinde yardımcı olur.Bunun için kayan lastikleri tutar diğer lastiklere güç verir.Aynı şekilde bu durumda esp ışığı hızlı hızlı yanıp söner ve esp nin o an devreye girdiğini anlarsınız.
Tabi aracımda esp var diye olmadık virajlara olmadık süratlerde girmeyiniz, sonuçta fizik kanunları, bir yere kadar esp yararlı olur  :)
Hoşça kalın.

Böylemi oluyordu ya ben tam tersi hatirliyordum. Hatta kitapcikta okudum. Benim aracimda ASR dügmesi yok ASR bozuk yollar icin gelistirilmis bir sistem yanlis hatirlamiyorsam benim aracimda sadece ESP dügmesi var ASR ise sürekli devrede ESP dügmesine basinca ESP isigi sürekli yaniyor ve ESP devreye giriyor ASR ise devreden cikiyor... Kitapcikta bozuk yollarda ESP kullanilmamasi yagmurlu ve düz yollarda yani bozuk olmayan yollarda acilmasi yaziyordu. ESP acikken Tekerleklerde kayma yada patinaj oldugunda ESP isigi yanip sönüyor olmasi lazim. Yanlis hatirlamiyorsam okudugum böyleydi.

Yanlissam eger düzeltin ama aynen böyle yaziyordu.

Sizin aracinizda degisik olabilir ama böyle olmasi lazim hatta test bile ettim 120 ile otoban cikisinda sert viraja girdim ESP acikken ve kapaliyken cok farketti ESP kapaliyken cok degisik oldu hatta bir ara panikledim.

Bi keresindede L bi viraj vardi dalmisdim yola bildigim bi yol viraj birden önüme geldi 100km filan vardim sanirim ama araba nasil toparladi anlamadim sonra konsola bakdim ESP acikti yani acik olmasa cok farkli olurdu. Arabanin arkasi bi tarafa önü bi tarafa giidiyordu sonra dreksiyon hamlemle araba kendini topladi ESP kapali olsa kesinlikle toplamazdi.

ESP si olan arkadaslar ESP hayat kurtarir sloganlari zaten lazim oldugunda acin
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2009, 06:02:03 Gönderen: serkanisim »

Çevrimdışı serkanisim

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Mayıs 2009, 06:01:10 »
silindi.

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Mayıs 2009, 11:29:51 »
Serkan Bey, 2001 model passatların çoğunda asr yazar, esp yazmaz.Diğer modellerde esp yazar.Benim aracımda 2004 model, esp yazıyor.
Esp tuşuna bastığınızda lamba sürekli yanar ve devreden çıkar diye biliyorum.Örneğin tıuşa basıp, performanslı bir kalkış yaptığınızda aracın lastikleri patiye saracaktır.Fakat tuşu kapattıktan sonra hızlı kalkış yaparsanız aracınız patiye sardığında lastiğe kuvvet uygulanır ve kontollü şekilde kalkarsınız.Bu durumda zaten kadrandaki esp lambası hızlı bir şekilde yanıp söner.Aynı şekilde viraja sert girerseniz yine esp devreye girer ve kadrandaki lamba hızlı şekilde yanıp söner.

Bu güvenlik için önemli birşey olduğundan dolayı manuel olarak devreye sokulması mantıken düşününce yanlış olur.Nasıl frene sert basınca abs devreye giriyorsa, esp de gereken zamanlarda otomatik olarak devreye girer.Fakat aracınız spor modda kullanmak isteyenleri esp engelleyeceğinden dolayı esp manuel olarak kapatılmaya imkan verir.Siz esp tuşuna bastığınızda kadranda sürekli esp lambası yanık durumdayken esp devre dışında kalır ve aracınızı spor tarzda kullanmaya imkan verir...

Çevrimdışı yeto

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Mayıs 2009, 20:26:33 »
Serkan Bey, 2001 model passatların çoğunda asr yazar, esp yazmaz.Diğer modellerde esp yazar.Benim aracımda 2004 model, esp yazıyor.
Esp tuşuna bastığınızda lamba sürekli yanar ve devreden çıkar diye biliyorum.Örneğin tıuşa basıp, performanslı bir kalkış yaptığınızda aracın lastikleri patiye saracaktır.Fakat tuşu kapattıktan sonra hızlı kalkış yaparsanız aracınız patiye sardığında lastiğe kuvvet uygulanır ve kontollü şekilde kalkarsınız.Bu durumda zaten kadrandaki esp lambası hızlı bir şekilde yanıp söner.Aynı şekilde viraja sert girerseniz yine esp devreye girer ve kadrandaki lamba hızlı şekilde yanıp söner.

Bu güvenlik için önemli birşey olduğundan dolayı manuel olarak devreye sokulması mantıken düşününce yanlış olur.Nasıl frene sert basınca abs devreye giriyorsa, esp de gereken zamanlarda otomatik olarak devreye girer.Fakat aracınız spor modda kullanmak isteyenleri esp engelleyeceğinden dolayı esp manuel olarak kapatılmaya imkan verir.Siz esp tuşuna bastığınızda kadranda sürekli esp lambası yanık durumdayken esp devre dışında kalır ve aracınızı spor tarzda kullanmaya imkan verir...

evet bende denedim aynen bu şekilde gerçekleşiyo tamamen dogru
VW PASSAT 1.8T B5 20V HİGHLİNE

Çevrimdışı yellow_driver

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: GOLF 6 1.6 TDİ
« Yanıtla #8 : 10 Mayıs 2009, 23:24:00 »
      arkadaşlar benim mk4 te ESP veya ASR yok ancak bu konuda benim bildiğimde bu donanımın bir tuşla açılıp kapatılabilir olmasının bir sebebi de kışın zincir takıldığında ESP nin devre dışı bırakılması gerektiğidir, hatta kitapçıkta ESP açıklamasında da olması lazım ;)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Mayıs 2009, 00:37:27 »
      arkadaşlar benim mk4 te ESP veya ASR yok ancak bu konuda benim bildiğimde bu donanımın bir tuşla açılıp kapatılabilir olmasının bir sebebi de kışın zincir takıldığında ESP nin devre dışı bırakılması gerektiğidir, hatta kitapçıkta ESP açıklamasında da olması lazım ;)

Evet haklisiniz.Kis aylari icinde manuel olarak kapatilmaya imkan tanir.Karda arac surekli patinaja dusecegi icin esp de surekli devreye girecegi icin araci yerinden kaldirmak bile zorlasabilir.Boyle durumlarda kapatmakta yarar var.

Çevrimdışı passi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Mayıs 2009, 13:29:16 »
bnde halil gibi biliyorum eğer esp duğmesi yanıp sonerse devreye giriyor demek
esp ışığı yanıyorsa devre dışı yanmıyorsa devredeir

Çevrimdışı gorkembaba66

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2009, 00:19:56 »
sşubat ayında memleketime gittim hep kardı yollar evin avlusu rampa kardı hep gaz pedalına sonuna kadar direk bastım bana bi usta tavsiye etti araba yavaş yavaş rölanti devrinde çıkmıştıı=) ondan karda özellikle tam gazı verin arabaya bırakın bağırmadan patinaj çekmeden yavaş yavaş çıkıo

Çevrimdışı sadbul

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2009, 08:27:18 »
sşubat ayında memleketime gittim hep kardı yollar evin avlusu rampa kardı hep gaz pedalına sonuna kadar direk bastım bana bi usta tavsiye etti araba yavaş yavaş rölanti devrinde çıkmıştıı=) ondan karda özellikle tam gazı verin arabaya bırakın bağırmadan patinaj çekmeden yavaş yavaş çıkıo

gaza sonuna kadar basıp rolantide nasıl çıktınız o kısmı anlamadım?

Çevrimdışı gorkembaba66

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Eylül 2009, 18:40:34 »
gaza sonuna kadar bastığınız zaman esp ışıgı deliler gibi yanıp sönmeye başlıo normal gaz verdiğiniz zaman araç karlı yolda kıpırdamıo rapma ise tam gazda rölanti devrine düşürüp ağır ağır çıkarıo siz gaza ne kadar basarsanız basın belli devirle aracı cıkarıo