Gönderen Konu: Üfleme sorunu  (Okunma sayısı 20428 defa)

Çevrimdışı ism_571

• Profili Görüntüle
Üfleme sorunu
« : 19 Ekim 2009, 11:57:14 »
Arkadaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım. Bizde 2001 model 1.9 tdi passat var. 168 binde. Araç rölantide çalışırken motor yağ kapağını açtığımız ve yağ çubuğunu çıkardığımız zaman buhar çıkıyor. Bu ciddi bi sorun mudur? Ankara da güvenilir bir servis önerisi yapabilir misiniz? Ne yapmamızı önerirsiniz. Yardımlarınızı bekliyoruz...

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
Ynt: Üfleme sorunu
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2009, 14:37:12 »
dizelden pek anlamam ama eğer buhar çok yoğun çıkmıyorsa bu normal,yani 0 araçda dahi olur.ama çok fazlaysa bunu bilemiycem  :o ustaya göstermekte fayda var

Çevrimdışı ism_571

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Ekim 2009, 15:23:00 »
Ya devran kardeş buhar yoğun gibi. iki yere gösterdik birisi motor bitmiş segment atılması lazım dedi, diğeri motor bitmiş diyemem yağ miktarını takip edelim dedi, ona göre karar verelim, yağ yakıyo olabilir dedi. ama egsozdan mavi dumun da çıkmıyo ve çekişte de herhangi bir problem yok.

Çevrimdışı ersagun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2009, 11:00:12 »
öncelikle hoşgeldin, Söylediğin gibi herhangi bi şekilde devirden düşme duman atma olayı yoksa bence bi yağ kontrolü yaptır. benim aracım 1.9 tdi 2002 model 178 km'de motor yağını yenilettiriyorum 10000 km oluncaya kadar 1 ltre yağ ekliyorum. bu yağ eksilmeside bence gayet normal. sende bi dene...

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2009, 11:20:58 »
yag kapagını aç elini 35-40 cm yag kapagının uzerinde tut eger eline yag damlacıkları geliyor iseo motor üflüyordur.ama minimum seviyede üfleme yapması normaldir

Çevrimdışı ADEMÜÇÜNCÜ

• T4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Ekim 2009, 01:01:14 »
Merhaba bu konularda deneyim yaşamış birisi olarak size vereceğim tavsiyeler şunlar;
Öncelikle aracınıza uygun motor yağını kullanın..

1.Passat kullanıcıları genelde 10-40 Castrol Magnatec'den 10-40 MOBİL'e geçince bir fark olduğunu söylüyorlar bu yağı kullanabilirsiniz.

2. Yağ bakımlarını ihmal etmeyin yağ bakım km olarak süresi dolmasa bile 1 sene içinde yağı değişiniz yani 12 ayı geçmesin bu süre. Filtreleriniz orjinal olsun orjinal filtreler genelde WEHLER marka oluyor..

3.Dizel motorlarda az da olsa üfleme olur buhar ise nerdeyse tüm VW'ler de var kendi transporter aracımda da.

Ben yağ bakımına yeni girdim 15-40 mineral yağ dan 10 40 castrol magnatec yarı sentetiğe geçince bir de eski yağ 1,5 yıl olmuştu 9000 km de değiştim ve sonuç üfleme %50 azaldı buhar da biraz azaldı eskisine oranla peşine de BOR POWER ekledim MS 600 (5 litre üzeri motorlar için ) Motor sesi denilen birşey kalmadı araçta motor kuzu gibi oldu ...

Özetle bu buhar normaldir. Aracınız 10.000 km de 2 litre yağ eksiltir bu da normaldir.Eğer ki çekişinizde problem varsa ve 10.000 km boyunca araca 4 litre yağ ekliyorsanız o zaman bu tartışılır.

Ustalara da inanmayınız artık yeni nesil motorlarda elle üfleme kontrolü vs bunlar tarihe karıştı..Siz yağ bakımınızı geciktirmeyin ve paşa paşa aracınızı kullanın.

Çevrimdışı maverick

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ekim 2009, 15:36:16 »
dizel araçlar doğası gereği bir miktar yağ yakar

servise götürdüm aracı yağ eksiltmiş biraz yağ koymanızı rica ediyorum dedim hemen araçta problem olabilir kontrol edelim bakalım inceleyelim filan dediler diyende usta değil

yani demek istediğim arkadaşlar arac servise ustaya vb bir yere girdimi hemen bir sorun çıkartmaya çalışıyorlar dikkat etmek lazım her söylenene kulak asmamak lazım 2 düşünüp 1 hareket etmek lazım
SÜRAT FELAKETTİR

HERKESE KAZASIZ BELASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM

Çevrimdışı ism_571

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Ekim 2009, 16:31:24 »
Eyvallah arkadaşlar tavsiyelerinizi dikkate alıcam. zaten çekişte maşallah bi problem yok, ostimde bi arkadaşın tanıdığı volkswagen servis var, ona gittik usta özellikle tdi lerde buhar oluyo, yağ takibi yapalım dedi. kontrol edicez bakalım.

Çevrimdışı ADEMÜÇÜNCÜ

• T4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ekim 2009, 23:04:22 »
Ömrüm heralde otomobillerle geçti.Ben her araç tamiri yapan kişiye usta demem bunun için benim kadar deneyimi olması lazım.Sadece TDI de değil yeni nesil çoğu dizelde buhar olur.Sonuçta sıkıştırma oranı yüksek olduğu için piston segman yüzeyleri silindirlere çok yakındır yanma sonucu çıkan buhar normaldir.
Ayrıca segmanlar normal olarakta aşınınca  bu buhar biraz daha artar bu da normaldir ama segmanlar motor tamiri isteyecek kadar aşındı anlamına da gelmez.

Eğer ki yağ sarfiyatı çok aşırı artarsa,çekiş düşer yakıt artarsa bu zaman düşünülür. Sağlam motoru hiç elletmeyin.