Gönderen Konu: Klima Problemim  (Okunma sayısı 5475 defa)

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
Klima Problemim
« : 01 Temmuz 2009, 09:32:40 »
Günaydın sevgili forum dostlarım.
Klima ile ilgili sıkıntılar yaşıyorum. 1 ay önce falan gaz kontrolü için gittim ve gaz bastırmıştım. Sorun düzeltilmişti ve 1 hafta kadar sıkıntısız bindim. Daha sonra Antalya da klimanın biraz daha az soğuttuğuna şahit oldum derken dün klimanın iyice randımandan düştüğünü farkettim. Kontrol için tekrar burdaki servisime gittim ve gaz ölçümleri yapıldı. 600 gr basılan gazdan sadece 50 gr kalmış...
Tekrar kaçak kontrolü yapıldı defalarca makine tarafından, kaçak bulunamadı. Yüksek basınç makinesine bağlandı ve uzun süre yüksek basınçta denendi ama yok kaçırmıyor... Bu böyle olmayacak dedik ve tekrar gaz bastık. İşlem sonunda usta sarı gözlüğünü taktı ve mor renkli lamba ile başladı bakmaya (böyle bakınca gaz kaçağı belli oluyormuş). Ama yok nafile, bir türlü kaçak yok bulunamıyor.
Geriye tek bir ihtimal kalmış. O da Kompresörün içindeki keçenin gaz kaçırma ihtimali imiş. Bu keçe kompresör çalışmadan gaz kaçırmazmış. Bizde oraları temizlemeye çalıştık ve birkaç gün sonra tekrar kontrole gidip 600 gr gazdan eksilme var mı bakacağız ve temizlediğimiz yerlerde yine sarı gözlük-mor lamba sayesinde herhangi bir kaçaktan oluşabilecek iz var mı bakacağız. Eğer sorun keçe ise kompresör sökülerek keçe değiştirilecek ve sorun küçük bir maliyetle çözülecek...
Passatların  klimasında yaşanan sorunların birçoğu bu keçe yüzünden kaynaklanıyormuş. Örneğin Opellerde klima sorunu olursa zaten direk keçeye bakıyorlarmış, onlarda daha belirginmiş.
Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce böyle bir problemle karşılaştınız mı? Ya da başka ne gibi bir sorun olabilir, bakmadığımız neler olabilir fikir verirseniz bir kaç gün sonra kontrole gidince ustaya danışmak isterim...

Sağlıcakla ve arızasız kalmanız dileği ile...  :)

Çevrimdışı beetle65

• Profili Görüntüle
Ynt: Klima Problemim
« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2009, 10:19:42 »
Bu sıcak günlerde allah yardımcın olsun
İnşallah az masrafla çözülür sorunun
Kolay gelsin  :tamamdir
HAYATTA HİÇ BİR ŞEY SAĞLIĞINIZDAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİLDİR.LÜTFEN BİRAZ DAHA DİKKAT

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2009, 10:27:35 »
Bu sıcak günlerde allah yardımcın olsun
İnşallah az masrafla çözülür sorunun
Kolay gelsin  :tamamdir

Sağolasın abi.
Bugün ikinci günü herhangi bir sorun yok, akşam üstü vakit bulabilirsem gidicem işte, gazı ölçtüreceğim tekrardan ve kaçak kontrolü yapıcaz yine. Eğer gaz eksilttiyse yapacak birşey yok, kompresörü söküp içindeki keçeyi değiştireceğiz artık bakalım hayırlısı...

Çevrimdışı devran

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2009, 12:17:16 »
geçmiş olsun halıl abi inş. en makul yolla çözülür  ;)

Çevrimdışı a.murat sunar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2009, 12:21:17 »
halilim tekrar bi kontrol edin , olmazsa bi haşmet baba ' yı arar , sorarız ...

Çevrimdışı Halil Kara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2009, 13:50:15 »
Teşekkürler.
Şimdilik bir sorun yok. Tekrar kontrole gittim, klima düzgün çalışıyor, gaz eksiltme de yapmamış. Eğer yaparsa kompresörü söküp keçeyi değiştireceğiz. Açıkcası klimayı açmaya korkuyorum, psikolojim bozuldu  :D

Çevrimdışı beetle65

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Temmuz 2009, 08:17:15 »
Hadi geçmiş olsun  :tamamdir
Umarım sorun bitmiştir
HAYATTA HİÇ BİR ŞEY SAĞLIĞINIZDAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİLDİR.LÜTFEN BİRAZ DAHA DİKKAT