Gönderen Konu: Polo Boğaz Kelebeği  (Okunma sayısı 574958 defa)

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Polo Boğaz Kelebeği
« Yanıtla #364 : 25 Ağustos 2008, 21:09:05 »
arkadaşlar merhaba,

LPG de stop etme prpblemi devam ediyor. Aracımı Doğuş Oto ve Aydoğanlara götürdüm. Tüm testler yapıldı hiçbir arıza yok. ateşleme bobini gazcının ısrarı üzerine değişti. Testlerde boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu da yapıldı. Doğuş Oto-Aydoğanlar-Özel servisler ve Beyincilerde söylenen; aracın 1998 Ot AEE olduğu için 650 devrin gaz için düşük olduğu ve bu problemin kronik olduğu.

Bende düşük devirden olduğunu düşünüyorum. Şimdi devri yükseltmek için ne yapabilirim onu araştırıyorum.

1- Hararek müşürünün fişini çekmek: Bu şekilde araç 950 devirde çalışıyor fakat arabam için tehlike oluşturur mu? görüşleriniz
2- Boğaz kelebeği kapakcığının tam kapanmaması için araya saç girmek. bu şekilde deneme yapmayı düşünüyorum.

bu konuda görüşleri ve başka öneriler olan var mı?

teşekkürler.
öyle şey olurmu ya resmen motoru eline alırsın havalar sıcak ya aracın hararet yaparda fan açmazsa ne olacak motor yapma garantisi veriyormu arkadaş.ayrıca boğaz kelebeğine saç yaptıracağına gaz telinin kelebeğe giriş yerinde saç var gaz telini biraz geri çekip saç klipsle gaz teli ayarını yapabilirsin ayrıca boğaz kelebeğinin 4 civatasının birinin altında şase kablosu var o kabloyu değiştirip yeniden adaptasyon yaptır aee motorlarda kronik 650 devir sorunu yok boğaz kelebeği temizlik sorunu kronik sadece.

Çevrimdışı muratankara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #365 : 26 Ağustos 2008, 10:13:27 »
Hararet müşürünü çıkartmayı kafadan sildim zaten cesaret de edememiştim.

Bana servis ve beyinciler tarafından söylenen bu araçta LPG de sık sık rastlanan bir problem olduğu ve devirden kaynaklandığı. düşük devirde gazda sıkıntı oluyor araç STOP ediyor diyorlar. Boğaz kelebeği 2 defa temizlendi adaptasyon yapıldı. Tüm motor ve ataşleme elemanları yetkili serviste testlerden geçti. Aracın hiçbir arazası yok.

Boğaz kelebeğinin altondaki kablodan bahsetmişsin bu problemin sebebi olabilir mi? ayrıca devir yükseltmek için boğaz kelebeğindeki gaz fitilinin başlangıcına bir saç koymayı düşünüyoruz. sanırım aynı işlemden bahsediyoruz bu şekilde araçla ilgili bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum.

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #366 : 27 Ağustos 2008, 11:12:35 »
aşağıdaki resimde okla gösterdiğim yerdeki oluklara saç klips takılarak gaz telinin gerginliğini ayarlayabiliyorsun muhtemelen seninkinde düşmüş teli ayarlarken gaz telinin gergin olmasına dikkat etmen gerekiyor fazlaca geri çekmek aracın yakıtın artıracaktır ayarını yaptıktan sonra adaptasyon yaparsan büyük ihtimalle sorunun düzelecektir.

Çevrimdışı muratankara

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #367 : 28 Ağustos 2008, 08:44:02 »
Çok teşekkür ederim. bilgi ve fotograf için.

BU hafta sonu ya da önümüzdeki hafta deneme yapacağız.

Bilgi vereceğim.

Çevrimdışı vw6n

• Moderator
  • vw6n
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Toyota auris
« Yanıtla #368 : 28 Ağustos 2008, 22:59:42 »
Teli gererken hassas olun yani çok fazla gerip gaz verdirmeyin telin sarılı olduğu makara oynamasın yerinden ozmo'nun dediği gibi araç çokyakmaya başlar aksi halde ;)

Çevrimdışı derbentli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #369 : 09 Eylül 2008, 00:04:12 »
sevgili ozmo forumda mail adresini vermemişsin size nasıl ulaşacağız.teşekkürler....

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #370 : 09 Eylül 2008, 11:01:03 »
özelden mesaj atabilirsin istersen mail adresim [email protected]

Çevrimdışı nargileosman

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #371 : 12 Eylül 2008, 00:52:21 »
Sewgili arkadaslarım, yüksek bilgilerinize dayanarak birseyler danısmak, bilgilerinizden faydalanmak istiyorum,
2 hafta önce bana cok güzel sıkıntılar yasatan bogaz kelebegimi gecen hafta temizlettim fakat tamircimden bogaz kelebegimin gidik oldugunu, aynı sıkıntılarla yeniden karsılasacagımı ve biran önce bogaz kelebegimi degistirmem gerektigini ögrendim. Bogaz kelebeginin fiyatı 280-300 ytl civarlarında diye biliyorum, bu parcayı İstanbul Aksaraydaki parcacılardan daha uygun fiyata bulabilecegimi düsünüyorum, İtalyan yan sanayi parcaların bol oldugu aksaraydan böle bir parca bulup taksam ileride cok sıkıntı cekermiyim sizlere onu sormak istedim, birde bu parcayı Almanyadan getirtsem daha mı cazip fiyatlı olur onu sormak istedim ?? yardımlarınızı bekliyorum, sewgiyle kalın...

kardeşim:
daha önceki arabamda bende aynı sorunuu yaşamıştım ve yansanayi ürün kullanmıştım. daha sonra nasıloldu anlamadım boğaz kelebeği eridi. parçalarını kabiratörden çıkardım eriyik vaziyette.
   sana tavsiyem bogaz kelebeğini hafife aalma arabanın bademciği gibi olduğunu düşün ve orjinalini al derim. işin rast gelsin. kazasız, belasız, sakin sürüşler dileri

Çevrimdışı airportboy

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #372 : 16 Eylül 2008, 13:31:15 »
Merhaba
Ben LPG li araç kullanıyorum..Boğaz kelebeğini orjinalden başka alırsan sonra pişman olursun derim...
benimde stop etme sorunlarım vardı..Boğaz kelebeğini buji ve buji kablolarını değiştirdiğimden beri hiç sorun yaşamadım..
Araçta sorun varsa LPG servisindeki ustalarında sorun vardır...usttanı veya servisini değiştirmeni öneriyorum
selamlar
naci

Çevrimdışı Tupac

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #373 : 17 Eylül 2008, 16:25:44 »
Evet bu boğaz kelebeği sorunu polonun genel bir sorunu. 300 ytl ye orjinal parçasını takıyorlar servislerde.

Çevrimdışı bahadır

• KONTROLSÜZ GÜÇ GÜÇ DEĞİLDİR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #374 : 17 Eylül 2008, 18:59:21 »
merhaba arkadaşlar bende 2003 1.4 16V 100Hp highline kullanıyorum bu gaz kelebegını temızlemeden once araba cok kasıntılı calısıyordu cekmıyordu gıtmıyordu cok yakıyordu temızlemek ıcın soktugumde bogazın soba bacası gıbı oldugunu gorunce sorunun kaynagını buldugumu anladım :D
arabam şuna çok ıyı performans saglıyor çok memnunum

Çevrimdışı çaylan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #375 : 27 Eylül 2008, 00:50:20 »
Selam,
Benim benzer bir sorunum var. Leon 2000 model bir aracım var. 2 yıl önce 70bin de klima arızası nedeni ile klimanın gazı değişti ve sonrasında araç şehir içi dur-kalkla gittiğinde rolanti 1500'lere ve bazen 1800'lere çıkıyor. 20'nin üzerinde ayar, 5 kez kelebek temizliği, 1 kez kelebek değişimi ve 1 kez kelebek hortumu değişimi yapıldı. Tüm bu işlemlerden sonra araç 7-10 gün normal çalışmakta ve sonrasında yine rolanti yüksekliği oluşmaktadır. Yakıt sarfiyatıda 8,5lt/100km'den 11,5lt/100km'ye çıktı. Rolanti yüksekken debriajdan ayak yarım çekilip hemen bırakıldığında rolanti düzelmekte fakat 3-5 dakika sonra tekrar yükselmektedir. Önceleri klimayı kapattığımda rolanti normale 850-1000 arasına düşmekte idi. Şimdi artık klimayı kapatmam bir şey değiştirmiyor.

Benim gittiğim ustalar çaresiz. Çok değerli bilgi aktarımı ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür eder iyi bayramlar dilerim.

[email protected]

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #376 : 27 Eylül 2008, 21:26:26 »
distirübütörüne bi baktır istersen muhtemelen arızalanmıştır yada aracın avansını bozmuşta olabilirler.

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #377 : 28 Eylül 2008, 12:55:27 »
Sökmeden temizlediğin için adaptasyon gerekmez , soketini çıkardığın zaman adaptasyon gerekiyor.

Öncelikle Merhaba arkadaşlar Ben yeni üyeyim. Hocam benim 2000 ara kasa polom da LPG sistemi var. Boğaz kelebeğini  temizletmeme rağmen ara ara devir göstergem rolantiye düşerken kendini sabitleyemiyor. EGR valf ayarı yapılması lazım dediler Bi bilgin var mı? Uğraşmaya değer mi?
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di