Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Dieksiyonda vuruntu, döndürürken ve toplarken kademeli dönmesi  (Okunma sayısı 15016 defa)

Çevrimdışı egedr

Herkese merhaba. Polo 2001 1.4 16V 75hp araca sahibim (125.000km).
Aracımın direksiyon hissiyatında 1 aydır kötü bir değişim var. Sorunu bulamıyorum.

Sorunum şu: Direksiyon kendini toplarken sağa sola sallanarak topluyor, yani sanki takılıyo gibi, kademeli kademeli topluyor ve kafa sallıyor. Yolda düz giderken veya sabit bir açıyla dönerken sorun yok, bir şey hissetmiyorum. Ama direksiyon kendini toplarken elimde kademeli kademeli vurduğunu falan hissedebiliyorum. Lineer olarak toplamıyor, kademeli topluyor. Ben direksiyonu çevirirken (mesela şerit değiştirirken) de bu kademeli dönüşü hissedebiliyorum.

Direksiyonda olan bu olaylar, araba çalışır halde dururken direksiyonu çevirdiğimde gözlenmiyor. Gayet güzel ve sessiz şekilde çalışıyor direksiyonum. Bi vurma, takılma, uğultu falan yok. Durduğum yerde harika dönüyor.

Ön takımı 3-4 ayrı yerde kontrol ettirdim, sorun yok diyorlar.
2 ayrı ustaya gittim, nokta atışı çözüm bulamıyorlar.

Direksiyon kutusu diyen var, akslar diyen var, amortisör mili eğilmiştir diyen var, amortisör üst bilyaları diyen var. Ama kesin çözüm yok.

Bu sorunun çözümü nerede aranmalı? Sizce cidden direksiyon kutusu mu yoksa başka bir durum mu var, delirmek üzereyim artık.

Çevrimdışı salcek

İlk önce düzgün bir yerde rot ayarına baktırın