Gönderen Konu: Aracimdan gelen ilginc ses.  (Okunma sayısı 4686 defa)

Çevrimdışı tyanali

• Profili Görüntüle
Aracimdan gelen ilginc ses.
« : 19 Haziran 2016, 23:45:26 »
Merhaba arkadaslar . ilginc bir ses duymaya basladim son 1 haftadir.  Arac 2003 bcb motor . sesi anlatmak biraz zor. Sanki bir parca kiriliyormus gibi tik diye bir ses geliyor. su an icin dusuk viyeslerde gaza frene bastigimda tik diye bir ses geliyor .  arada vites degistirirken boyle bir ses gelirdi ama tam o kavrama da gelen ses degil ona benziyor . bilemiyorum napacam bi ustaya goturdum o ses gelmedi. Acaba buna benzer bir sorun yasayan varmi? Pek anlatamadim ama yardimci olursaniz cok sevinirim.

Çevrimdışı mc_exrem

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: G0LF MK IV 2bin1 1,6 SR Lpg White
Ynt: Aracimdan gelen ilginc ses.
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2016, 01:45:52 »
titreme de varsa şanzuman gidici olabilir.
Ekrem KILIÇER

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2016, 04:07:48 »
Karter korumayada bak

Çevrimdışı tyanali

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2016, 08:07:50 »
Ciddi mi . Usta sürünce anlaması gerekmezmiydi şanzıman sorununu . bu olay bi kaç kez altını vurdum bilmiyorum etkisi varmı ama altını vurduktan sonra başladı . Gerçi altındaki koruma metal . usta lifte de kaldırdı . Galiba yolda kalana kadar anlayamacam bu hatayı.  :o

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2016, 19:37:33 »
Ciddi mi . Usta sürünce anlaması gerekmezmiydi şanzıman sorununu . bu olay bi kaç kez altını vurdum bilmiyorum etkisi varmı ama altını vurduktan sonra başladı . Gerçi altındaki koruma metal . usta lifte de kaldırdı . Galiba yolda kalana kadar anlayamacam bu hatayı.  :o
karter koruyucuye bak sanziman koluyla arasindaki mesafe cok yoksa motor titresimini bile ses olarak sana geri cevirir gaza basinca gelir gazdan ayagini cekince gelir motor hareketlerinde kisaca sana ses olarak gelir.

Çevrimdışı tyanali

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Haziran 2016, 00:12:21 »
karter koruyucuye bak sanziman koluyla arasindaki mesafe cok yoksa motor titresimini bile ses olarak sana geri cevirir gaza basinca gelir gazdan ayagini cekince gelir motor hareketlerinde kisaca sana ses olarak gelir.

acaba ön düzenden gelen bir ses olabilir mi çünkü her zaman olmuyor.

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Haziran 2016, 03:16:30 »
acaba ön düzenden gelen bir ses olabilir mi çünkü her zaman olmuyor.
valla altini vurdum diyorsun karter koruyucu yamulunca tarif ettigin sesin aynisi bende olmustu. Dedigim gibi baktirin muhtemelen oradan

Çevrimdışı tyanali

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2016, 17:30:42 »
Merhaba .motor kulaklarindan biri degisti . 1 haftafir ses gelmiyor . sorun kulaklardaymis gibi gozukuyor

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2016, 18:13:52 »
Merhabai sorununuz dikkatimi cekti. Ayni sesler bende de altini vurduktan sonra gelmeye basladi. 5 kisi + bagaj ile uzun yoldaydik egimli yolda bir iki defa surttu alti. Sonra ustaya gosterdigimde egzos aksaminda aracin tam merkezinde bir ek var adini bilmiyorum. Oraya bir kaynak lazim dedi. Sallaniyordu, sallaninca da ses yapiyordu. Neyse kaynak yapildi o ses kesildi ama baska sesler basladi. Ayni bahssettigin sesler, ani frende veya ani kalkista veya vites degistirrken bir tıpırtı bir tıkırdı pıt pıt bisiyler onden, birsey genlesiyormus gibi mekanik degisik bir ses.

Tum bu olaylar yasanirken bir de baski balatayi degistince kafam karisti, on takim mi ? baski balata degisirken yaptiklari bir hata mi ? parca sorunu mu ? Yoksa ortada egzos borosunu kaynak yaparken baska bir yer mi sıkıstı ? Yoksa benimde mi motor kulaklari ? Bu motor kulaklarinin saglam olup olmadigi nasil anlasilir ki ?

Çevrimdışı s1nanozk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Ağustos 2016, 21:52:05 »
Motor kulaklarındaki sıkıntı çok kolay anlaşılmıyor ama iç kısımları lastik yapıda olduğu için zamanla onlar eskime yapabiliyor ya da esnekliği artabiliyor. Motor stop durumdayken motoru üst kısımdan bir sallamaya çalışın hafif bir esneme payı normaldir ama çok sallanıyorsa kulaklardan biri eskimiş demektir.
Birkaç ay önce mesela rölantideyken de farkettim(arabadaki değişiklikleri biraz çabuk anlıyorum) belki herkes farkedemeyebilir; gereğinden fazla sallanıyor gibime geldi. Bir tarafın iç kısımdaki lastiği yine aynı lastikten bularak güçlendirme yaptık sanayideki ustam ile birlikte şu anda sallantı yok mesela.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2016, 11:20:22 »
başlığı gördüğümde motor veya şanzıman kulakları geldi ilk aklıma. bunun teşhisi Sinanın da dediği gibi sallayarak olağan dışı bir sallanma olup olmadığı gözlenerek yapılabilir. daha kolay hendekte alttan sallayarak kastırarak yapılabilir ama hepimizin evinin önünde de hendek yok ne de olsa.  :D :D :D
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.