Gönderen Konu: Durduk yere çıkan problemler  (Okunma sayısı 2791 defa)

Çevrimdışı karakashli

• Profili Görüntüle
Durduk yere çıkan problemler
« : 10 Şubat 2016, 10:02:28 »
Arkadaşlar merhaba,

Aracımda oluşan olaylar silsilesi hakkında fikri olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

1- Durduk yere aracımın sağ ön far uzun-kısa lambası patladı. (parklarda sorun yok)
2- Airbag ışığı yandı sönmedi.
3- ABS ışığı yandı, sönmedi. Kontağı kapattım açtım söndü.
4- Aracım otomatik vites ve frene basıp P konumundan D ye geçirmek istediğimde frene bastığımda vites üzerinde yanan ve sönmesi gereken fren ışığı sönmüyor. Dolayısıyla D ye alamıyorum vitesi. 4-5 dakika bekledikten sonra ve fren pedalını pompaladıktan sonra şansa sönüyor ve D 'ye alabiliyorum.

Fren hidroliğine baktım sıkıntı yok. Airbag hatasını sildirdim. 1 hafta gecti tekrar yandı. ampulü değiştirdim hala bir sıkıntı yok.
Bir de seyir halindeyken azıcık frene dokunsam bazen abs devreye giriyormuş gibi oluyor. Sanki fren pedalı bir yerlere sürtüyor gibi ses geliyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Hayırlı günler.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
Ynt: Durduk yere çıkan problemler
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2016, 11:00:32 »
1- Durduk yere patlayabilir vadesi dolmuştur benim aldığım ampül 1 hafta sonra patlamıştı :)
2- Koltuklardan dolayı airbag ışığı yanabiliyor soketlerde sıkıntı çıkabiliyor.
3- Denk gelmiştir. Bir daha yaparsa yazarsınız.
4- Fren müşiri arızalı olabilir.

Son olarak frenlerinizle ilgili diskler yamulmuş olabilir. ABS devreye girdiği zaman kütür kütür ses gelir.

Çevrimdışı wakantanka

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 Otm. Bora 1.6
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2016, 12:02:35 »
özellikle sağ koltuk ile kontak üzerinde iken ileri geri oynamayın demişti usta, boralarda bu klasik herkes de olan bir sorun airbag lambası,

vites geçmeme işi de büyük ihtimal fren müşürü 20 tl lik bir parça vites değişmediğinde frene basıp birine stop lambalarını kontrol ettirirseniz emin olabilirsiniz bu hata ben de de olmuştu... yani bu da klasik, mevlam büyük arıza vermesin...

Çevrimdışı karakashli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Şubat 2016, 16:28:11 »
Airbag ile ilgili soketleri iptal ettirip direk bağlantı yaptırmıştım 1 sene önce. Dediğiniz gibi fren müşirine baktıracağım. Teşekkürler yardımlarınız için.

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2016, 15:06:03 »
koltukları kontak açık iken ileri geri oynatmamak lazım soket 1 salise dahi teması kesse arızayı iletiyor beyine.arkadaşlarında dediği gibi fren müşürü olabilir.ampullere gelincede motoru falan yıkattıysan yada ömür vakit dolduysa ondan patlamış olabilir.abs ye bişey diyemeyeceğim disklerinde yada sensörlerinde çamur falan olabilir mi?  ::) :( bilemiyorum sensör okumuyor olabilir.