Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Gönderen Konu: Bosch Distribitör mil boşluğu tamiri  (Okunma sayısı 8469 defa)

Çevrimdışı ugurtelefon

Otomobil
    polo 1,6 HB
Bosch Distribitör mil boşluğu tamiri
« : 01 Ağustos 2015, 10:54:30 »
Bir süre önce 6N AEE polomda sıkıntı yaşamıştım. Sorunun Distribitörden kaynaklandığı ortaya çıkınca Resul kardeşimin (speddtstop) yardımlarıyla,sağolsun uygun fiyatlı çıkma bulup işimizi gördük.

O zamanki sıkıntı;
Araç yolda giderken aniden stop ediyor, kendi kendine tekrar çalışıyor, kalp durması gibi.
Arıza kaynağı;
Distribitör içindeki krank konum sensörü, bir kaç tane getirttim ama uymadı. İllaki orijinal istiyor.

Taktığımız çıkma distribitör milinde de boşluk vardı. Öyle 4-5 ay kullandım, işimi gördü.

Bu boşluk olunca çıkan sorunlar;
aracın avansı tam tutmuyor.
kalkışlarda biraz yığılıyor,
tevzi makarasının ateşleme yapan uç kısmı kısa sürede kararıp meme yapıyor, bu kez teklemeler başlıyor.
temizliyorsun, kısa sürede tekrar meme yapıyor.
araç rolentideyken cam düğmelerini sonuna kadar basınca, kalorifer fanını açınca, teyp sesini fazla açınca,uzuanları çakınca,motor devri düşüyor bazen de toparlayamayıp motor stop ediyor.

Bende elimdeki eski kendi distribitörüme bir operasyon yapayım dedim.
Distribitördeki boşluk motora giren tarafta oluyor çünkü o bölge alüminyum. Arka kısım yani kapağa bakan kısım gayet güzel, boşluk yok.
Buraya burç yapılabilecek kadar etli malzeme var, yani ortam uygun gördüm

Sanayide biraz araştırınca, GRAFİTLİ BURÇ dedikleri bir şey ile karşılaştım. Uzun ömürlü, ısındığında kendini yağlayan bir maddeymiş.
Güzel bir ustaya burç yaptırdım, sağolsun 20TL ile işi yaptı. Tamircime gidip 2 distribitörden 1 tane yaptık.
Taktık, geçici bir avans ayarıyla dün 80km yol yaptım. Bahsettiğim sıkıntılar kaybolmuştu.

Tek sorun şimdilik arabayı bayır aşağı viteste saldığımda çekip bırakıyor. Halbuki ilk avans ayarında bu sorun yoktu.
Akşam geç saat olduğundan ince ayar yapamadık. Az biraz avans oynanacak. O zaman umarım bu da gidecek.

Öncesi

sonrası

« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2015, 10:54:45 Gönderen: ugurtelefon »

Çevrimdışı ugurtelefon

Otomobil
    polo 1,6 HB
Ynt: Bosch Distribitör mil boşluğu tamiri
« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2015, 10:45:01 »
eveeet
dün sabah arabaya avans ayarı yapmak için başına geçtim
7-8 deneme ile çok güzel bir performans yakaladım.
Distribitörü kademe kademe hareket ettirip, her defasında 2-3 kmlik bir yolda test ettim.
Ve akşama kadar çocuklarla Ödemiş'imizin civar mesire yerlerini (Gölcük,Bozdağ,Birgi vs..) gezdik.

Sonuç itibari ile giderilen sorunlar;

stop etme yok,
klima açıldığında dengesizlik yok
elektrik tesisatına yüklendiğimde rölanti düşmesi yok

2 yılda 3 akü değiştirdim. Teyp açıkken marşa bastığımda teyp (Pioneer) kapanıp açılıyordu.
Şarj dinamosu dahil hepsi elden geçti, sorun bulamamıştık.
Bu sorun yok oldu.
Anladığım kadarıyla, araç rölanti dengesini kurmak için boğaz kelebeğinin motoruna yükleniyor.
Sürekli rölanti ile uğraşınca akü şarj olmak için fırsat bulamıyordu.

Şimdi ise klima açık, klima fanı 4. kademede, teyp açık, parklar açık vaziyette cam düğmelerini sonuna kadar basıyorum, yine de bana mısın demiyor.
Arabam geri geldi.... :)

Çevrimdışı TEYOLOGY

Otomobil
    (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2015, 10:53:40 »
Maaşallah. elinden iş gelen insanların kendi araçlarını tamir hikayelerini okumaya bayılıyorum. bilmekle birlikte doğru yerde doğru kişilerle karşılaşmak da önemli. 110.000 nüfuslu Akhisarın sanayiinde aracımın klimasındaki arızayı giderecek adam bulamıyorum. en sonunda klima tamiriyle de uğraşan elektrikçilerden birisi beni elektrik elektronik konusunda meraklı bir ingilizce öğretmenine yönlendiriyor. buyur buradan yak.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2015, 11:41:03 »
Öncelikle elinize sağlık. Direkt parça değiştirmekten ziyade tamirine kalkışmanın ve bunu başarmanın verdiği keyif on numaradır diye tahmin ediyorum.

2 sorum olacak.
Birincisi distribütörün kim bu şekilde içini açtı? Açmak için bir pim var onun çıkması lazım onu nasıl çıkarttı? Ben yeni distribütör taktım. Eskisini atmadım duruyor çünkü sadece devir sensöründe ufak bir temazsızlık var. İçini açıp o temazsızlık giderilirse iş görecektir. Aramızda ihtiyacı olana ya da test amaçlı kullanmak isteyenlerin işine yarayacaktır.

İkinci sorum size zahmet olmazsa benim aşağıdaki linkte anlattığım şekilde kayışı işaretli noktalara getirdiğinizde distribütörün konumu ne durumda oluyor fotosunu çekip gönderebilir misiniz? Merak ettim açıkçası.

http://www.vwtr.net/forum/polo-6n/avans-ayarini-kendim-yaptim-fotografli-t36877.0.html

Çevrimdışı ugurtelefon

Otomobil
    polo 1,6 HB
« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2015, 10:25:24 »
içini 5-6 kez kendim açtım.
o temassızlık olayı daha önce açtığım konularda bahsetmiştim, bende de vardı.
Maalesef çaresi yok, 2 farklı sensör getirttim, uymadı.

Distribitörü  söktüğünüzde, plastik malzemeye çakılı bir pim var. Aynı o pim kalınlığında bir matkap ucu ile çekiçleyerek çıkarabilirsiniz.
Biraz zordur, plastiğin kırılma riski var. O pim çıkmadan dist. sökülmüyor.

Bahsettiğiniz avans ayar noktalarını biliyorum, ama gündüzleri hiç vaktim olmuyor. Vakit bulabilirsem foto çekerim.

Çevrimdışı speedystop

Otomobil
    Polo 6N Sportline
  • 6N Uzmanı
« Yanıtla #5 : 07 Ağustos 2015, 15:44:15 »
Elinize sağlık
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı tolgacetin

Otomobil
    Volkswagen 1997 Polo HB
  • Volkswagen Türkiye
« Yanıtla #6 : 31 Ağustos 2015, 16:33:20 »
Elimde Bosch Distributor var Sikayetler Aynı SAnırım Mil Boşluğu Var Nasıl Tamir edebilirim.O Kırık Plastik Metal Pulların Altından Çıktı bi Parçası Yoktu :-\ :-\

« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2015, 16:34:53 Gönderen: tolgacetin »

Çevrimdışı ugurtelefon

Otomobil
    polo 1,6 HB
« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2015, 17:15:17 »
mildeki boşluk buradan belli oluyor
siyah parça bende de kırıktı, takmadık, sıkıntı olmadı

Çevrimdışı tolgacetin

Otomobil
    Volkswagen 1997 Polo HB
  • Volkswagen Türkiye