Gönderen Konu: Elveda golf  (Okunma sayısı 5988 defa)

Çevrimdışı sevket_06

• Profili Görüntüle
Elveda golf
« : 18 Şubat 2015, 00:42:29 »
Öncelikle 1.5 senelik golflü hayatımda her sorunuma yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Aracımı dün sattım. Yeni araç arayışlarına başladım. Size danışmak istediğim bir konu var. Bir tane seat ibiza buldum 1.4 copa fiyatı gayet uygun sağön çamurluk boyalı 2012 model bütün bakımları yapılmış 74binde. Aracın sahibi ile konuştum kardeşi mercedese vurmuş araçta sadece sağ ön çamurluk boyalı olmasına rağmen 8 bin lira hasar kaydı var. Araçta başka değişen boya yok. Bu araç alınır mı ???
En az 2 sene binmeyi düşünüyorum. 2 sene sonra satarken falan problem çıkarır mı ???
Son olarak da max. 27 bin lira bütçem var siz ne önerirsiniz(Corolla,focus,megane2,astra h yada 2001 üstü sunrooflu golf)
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2015, 00:46:12 Gönderen: sevket_06 »

Çevrimdışı golf_vw

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf IV 2001 Comfortline
Ynt: Elveda golf
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2015, 01:45:36 »
aracın içi temizse döşemeler felan diriyse kaportasında ezik vuruk yoksa neden alınmasın bence alınır tabi karar yine sizin  :tamamdir

Çevrimdışı sevket_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2015, 08:13:00 »
Araba çok temiz ama kafam hasar kaydına takıldı

Çevrimdışı kerim_dikmen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2015, 08:51:25 »
ya arkadaşım size bir şey söyleyeyim şu hasar kaydı olayına fazla kafayı takmayın insan düşüyor pantolonu yırtıyor çorabı eskiyor yenisi alınıyor şimdi o insan hatalı mı olmuş oluyor ben bu işi bir türlü anlamıyorum. araç tamir edilmiş yürüyor herşeyiyle gözünün önünde duruyor eksiği yok noksanı yok elbette aracın bazı yerlerinde boyalar değişmler olacak sonuçta yenisi ile değiştirilmiyor mu eeee daha ne böyle şeylere kafayı takmamak gerek he derseniz araçta motorunda şanzımanında yani kısacası ciğerinde bi problem yoksa yemişim kaporta hasarlarını al arkadaşım o arabayı önce bin gez toz araçta herhangi bir problem yoksa al bin
kerim_dikmen

Çevrimdışı okaykay_1

• okay kaygusuz
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 1.9TDİ + yazlım mk4
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2015, 12:30:59 »
ya focus al derim yada dizel golf o arabayı ben almam :D
Meğer aşk varmışta biz onu sadece insanlarda aramışız.. tdi

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2015, 13:29:32 »
Motor, elektrik aksam, aktarım organlarında bir sorunu yoksa, iç temizliği ve kondisyonu yerindeyse kaporta çok da önemli değil. Bu demek değil ki gidin çürük araba alın demek istiyorum, yani olabilir yandan biri çarpar çamurluk değişir yenisi takılır bunun arabanın ömrünü etkileyecek veya kalitesini düşürecek bir durumu yok. Motordan, yürüyenden anlamayan sadece boya kalınlığı ölçerek araba satan zihniyet çok olduğu için kaporta durumu bu derece ön planda. Çünkü basit iş, al bir ölçe aleti kafana göre takıl. Adama sorsan bir kompresyon testi yaptın mı, servis geçmişine baktın mı, şanzımanda ses var mı anlamaz ama boya ölçmeye gelince destan yazar.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı golf_vw

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2015, 17:36:51 »
Motor, elektrik aksam, aktarým organlarýnda bir sorunu yoksa, iç temizliði ve kondisyonu yerindeyse kaporta çok da önemli deðil. Bu demek deðil ki gidin çürük araba alýn demek istiyorum, yani olabilir yandan biri çarpar çamurluk deðiþir yenisi takýlýr bunun arabanýn ömrünü etkileyecek veya kalitesini düþürecek bir durumu yok. Motordan, yürüyenden anlamayan sadece boya kalýnlýðý ölçerek araba satan zihniyet çok olduðu için kaporta durumu bu derece ön planda. Çünkü basit iþ, al bir ölçe aleti kafana göre takýl. Adama sorsan bir kompresyon testi yaptýn mý, servis geçmiþine baktýn mý, þanzýmanda ses var mý anlamaz ama boya ölçmeye gelince destan yazar.
+1

Çevrimdışı sevket_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2015, 20:08:50 »
Benim takıntım sadece çamurluk boyasına 8bin lira nasıl olur diye. Onun haricinde tavanda boya olmasın haricinde boyayı takan biri değilim

Çevrimdışı ilGhiNC

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2015, 20:14:28 »
Arkadaşlar durumu özetlemiş zaten. :) 1 parça boyadan hiçbişey olmaz. Bizim araçta 3 parça kaporta değişen var. Alırken arabanın duruşuna baktık. Gidişine ve iç temizliğine baktık. Servisten sorgulattık aklımıza yattı aldık.

Her malın bir alıcısı var bence kafanıza takmayın. Aklınıza yattıysa alın gitsin. Ibiza ve Leon piyasası olan araçlar zaten. Tek problem, Golften sonra Ibiza dar gelecektir o kadar. He bir de yol tutuşu Golften biraz daha zayıftır. Onun yanında Golf4 ten çok daha seri olacağı kesin.

Almadan bir serviste sorgulatın geçmişini olsun bitsin.

Hakkınızda hayırlısı olsun.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2015, 20:15:45 Gönderen: ilGhiNC »
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı golf_vw

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2015, 20:23:33 »
Benim takıntım sadece çamurluk boyasına 8bin lira nasıl olur diye. Onun haricinde tavanda boya olmasın haricinde boyayı takan biri değilim
büyük ihtimal kaskodan ve servisten yapılmıştır servis geçmişini sorgulatırsanız detaylı bilgiyi vericeklerdir diye düşünüyorum  :tamamdir

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Seat İbiza Tdi
« Yanıtla #10 : 19 Şubat 2015, 09:16:06 »
O araba için bişey diyemem fakat ibizalar hakında konuşabilirim. Kesinlikle çok güzel arabadır.

Çevrimdışı cybertronics

• Daha iyisi yine bir VAG'dır
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf MK4 1999 1.6 AKL & Audi A6 2008 4.2 Quattro
« Yanıtla #11 : 19 Şubat 2015, 17:51:30 »
Şevket Bey ibizalar güzel araçtır 2012 model daha sağlam ve uzun ömürlü bir araç bulmak zor bmw , audi , mercedes , vw gibi kült markalar haricinde özellikle 2002 de dünya çapındaki ekonomik kriz sonrası birçok otomotiv üreticisi üretim kalitesini ciddi ölçüde düşürdü hala da aynı seviyede kalitesizlik gidiyor ancak bu markalar kaliteden ödün vermedi hiçbir zaman , bu nedenle seat da güvenilirdir.

Ankara'da galericilerin bol olduğu bir semtte (emek 8) uzun yıllar oturdum birçok galericiyi'de tanırım komşu olmamızdan dolayı o nedenle her türlü puştluğunu da öğrendik sektörün. ikinci el araç alırken birkaç noktaya dikkat ederseniz ileride piyango çıkacak durumlar haricinde sorun yaşamazsınız.

İlk olarak deri koltuk (varsa) kumaş koltuk , direksiyon (özellikle arka tarafı) , gaz fren pedalları vites topuzu gibi deri , kumaş veya yumuşak plastik aksamlardaki aşınmaları kontrol edin özellikle vw audi grubu araçlarda (seat skoda vs audi vs.) bu aksamların üretim standardı gereği 200000'km de aşınmaya başlar. Bu noktalarda aşırı derecede aşınma mevcut ise aracın km'sine dikkat edin.

Örnek olarak şu araca 189bin diyenin dayak yemesi lazım ama adam birde utanmadan satıyor bunu.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-audi-2006-audi-q7-3.0-tdi-quattro-hatasiz-bakimli-7-kisilik-hatasiz-200829272/detay

Ayrıca aracın altında üretimi sırasında üretim bandında ilerlemesi için delikler (ön arka lastik arası bölgede) olur , bu delikler üretim sonrası plastik tıpalar ile kapatılır , bu tıpalar yerinde değilse eğer o araç garanti kazalıdır (hemde ağır kazalıdır) çünkü bu tıpalar takıldıktan sonra aluminyum epoksi ile kaplanır ve sadece kaza sırasında oluşan basınçtan dolayı yerinden çıkar. Tıpalar aracın altının vurması sırasında da düşebiliyor bazen ama bu da zaten aracın özensiz ve dikkatsiz kullanıldığını gösterir ki böyle aracı almayın.

Unutmadan ekleyeyim 4 lastik marka model ve üretim tarihlerini kontrol edin düşük bütçe ile "idare etsin" mantığı ile kullanılan araçlarda aynı marka model bile olsa üretim tarihleri farklı olabiliyor ve bu araca gereken ilginin gösterilmediğine işarettir. Misal araçta 8bin lira hasar kaydı var demişsiniz tampon boyası için doğuş oto bile 8bin lira masraf çıkartmaz rakam bana yüksek geldi , şase numarasını alıp sorgulama yapın derim.

Birde aracın elektronik ünitelerinin bulunduğu bölgelerde (gösterge paneli , teyp çerçevesi , vites bölgesi , klima ve havalandırma çıkışları vs) veya genel vidaların üzerinde aşınma ve deformasyon var mı bunları kontrol edin kazalı ya da sürekli sağı solu sökülmüş araçlarda bu bölgelerde izler olur bunlar bilinçsiz müdahalenin göstergesidir.

Aracı bir duvar kenarında camları açık şekilde düşük vites düşük devir kombinasyonunda camları açık şekilde kullanın motor sesini , şanzıman sesini , vites değiştirme sesini dinleyin.

Bu 3-4 kilit madde yıllardır beni hiç yanıltmadı umarım size de fayda sağlar.
Daha iyisi yine bir VAG'dır

Çevrimdışı sevket_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Şubat 2015, 21:43:44 »
Şevket Bey ibizalar güzel araçtır 2012 model daha sağlam ve uzun ömürlü bir araç bulmak zor bmw , audi , mercedes , vw gibi kült markalar haricinde özellikle 2002 de dünya çapındaki ekonomik kriz sonrası birçok otomotiv üreticisi üretim kalitesini ciddi ölçüde düşürdü hala da aynı seviyede kalitesizlik gidiyor ancak bu markalar kaliteden ödün vermedi hiçbir zaman , bu nedenle seat da güvenilirdir.

Ankara'da galericilerin bol olduğu bir semtte (emek 8) uzun yıllar oturdum birçok galericiyi'de tanırım komşu olmamızdan dolayı o nedenle her türlü puştluğunu da öğrendik sektörün. ikinci el araç alırken birkaç noktaya dikkat ederseniz ileride piyango çıkacak durumlar haricinde sorun yaşamazsınız.

İlk olarak deri koltuk (varsa) kumaş koltuk , direksiyon (özellikle arka tarafı) , gaz fren pedalları vites topuzu gibi deri , kumaş veya yumuşak plastik aksamlardaki aşınmaları kontrol edin özellikle vw audi grubu araçlarda (seat skoda vs audi vs.) bu aksamların üretim standardı gereği 200000'km de aşınmaya başlar. Bu noktalarda aşırı derecede aşınma mevcut ise aracın km'sine dikkat edin.

Örnek olarak şu araca 189bin diyenin dayak yemesi lazım ama adam birde utanmadan satıyor bunu.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-audi-2006-audi-q7-3.0-tdi-quattro-hatasiz-bakimli-7-kisilik-hatasiz-200829272/detay

Ayrıca aracın altında üretimi sırasında üretim bandında ilerlemesi için delikler (ön arka lastik arası bölgede) olur , bu delikler üretim sonrası plastik tıpalar ile kapatılır , bu tıpalar yerinde değilse eğer o araç garanti kazalıdır (hemde ağır kazalıdır) çünkü bu tıpalar takıldıktan sonra aluminyum epoksi ile kaplanır ve sadece kaza sırasında oluşan basınçtan dolayı yerinden çıkar. Tıpalar aracın altının vurması sırasında da düşebiliyor bazen ama bu da zaten aracın özensiz ve dikkatsiz kullanıldığını gösterir ki böyle aracı almayın.

Unutmadan ekleyeyim 4 lastik marka model ve üretim tarihlerini kontrol edin düşük bütçe ile "idare etsin" mantığı ile kullanılan araçlarda aynı marka model bile olsa üretim tarihleri farklı olabiliyor ve bu araca gereken ilginin gösterilmediğine işarettir. Misal araçta 8bin lira hasar kaydı var demişsiniz tampon boyası için doğuş oto bile 8bin lira masraf çıkartmaz rakam bana yüksek geldi , şase numarasını alıp sorgulama yapın derim.

Birde aracın elektronik ünitelerinin bulunduğu bölgelerde (gösterge paneli , teyp çerçevesi , vites bölgesi , klima ve havalandırma çıkışları vs) veya genel vidaların üzerinde aşınma ve deformasyon var mı bunları kontrol edin kazalı ya da sürekli sağı solu sökülmüş araçlarda bu bölgelerde izler olur bunlar bilinçsiz müdahalenin göstergesidir.

Aracı bir duvar kenarında camları açık şekilde düşük vites düşük devir kombinasyonunda camları açık şekilde kullanın motor sesini , şanzıman sesini , vites değiştirme sesini dinleyin.

Bu 3-4 kilit madde yıllardır beni hiç yanıltmadı umarım size de fayda sağlar.
Yorumlar için teşekkür ederim. Yalnız araba satıldı galiba ilandan kaldırılmış.