Gönderen Konu: Lambda (oksijen) Sensörü  (Okunma sayısı 19441 defa)

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
Ynt: Lambda (oksijen) Sensörü
« Yanıtla #14 : 24 Kasım 2014, 13:10:34 »
Dostum cavanozz ustanın dediği gibi lambdasonda benim poloda katalizörün hemen önünde egzoza bağlıdır yakıt oranınında etkisi büyüktür. Ayrıca bozuk olduğunda aracın düzensiz çalışmasını tetikler sarfiyatı maximuma çıkartır... Ben 3 tane oksijen sensörü değiştirmiş biri olarak söylüyorum.aracı vag ile bağladığında lambda değerleri belli olur.eğer değerler normal ise onun bunun lafıyla değiştirme servis fiyatları 517 TL. sordum ben... Bozuksa ist.orjinal satıyorlar aksarayda yarı fiyatına. Önce bağlat bak ne hatalı ne hatasız ona göre değiştirme işlerine gir önüne gelen ustanın lafıyla parça değiştirilmez.Ayrıca hava akışmetre(maf+map+debimetre vs.) bozuk olduğunda da çekiş+yakıt +düzensiz rölanti sıkıntıları yaşarsın.
Son olarak lpg nin ateşleme parçaları ve sensörleri olumsuz etkilemesi fikrine tamamen katılıyorum ben lpg yi söktüm attım araçtan.
edit:tecrübeyle sabit. :tamamdir
Red Machine!!!

Çevrimdışı makovad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 24 Kasım 2014, 19:57:12 »
havaakısmetre degıstırıldı parça parça gıdelım dedık.arıza kodu sılındı arac rolantı duzeldı hırlama tekleme duzeldı. benzınde 200 km kullanacagız ardına oksıjen sensorune bakılacak yakıtta artık degısıklık olmaz ıse oksıjen sensorude degısecek ardına yıne deneme ardına lpg ye ayar cekılecek ınsallah sıkıntı olmaz.. Bırde araç gazı bırakınca araçta kerkınme vardı oda geçti.

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #16 : 24 Kasım 2014, 20:13:48 »
mis...
Red Machine!!!

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #17 : 25 Kasım 2014, 10:27:02 »
lpg özellikle lambda sensörünü bozuyor ve motor arıza lambası yaktırıyor diyorlar, lambda  bozuksa da motor benzin+yakıtı doğru ayarlayamadığından bir sürü sorun oluşabiliyor.

Çevrimdışı makovad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Ocak 2015, 23:06:24 »
Bu oksijen sensör hatasi veriyor araç rölanti duzelti yakitta azalma var ama geçişlerde sikinti var oda oksijen sensörü.elektronik bir parçaymiş şimdi bunun sifiri bir suru para orjinali.. Cikma ne kadar guvenli olur onu bilmiyorum şu piyadada bosch markanin var 150 civari onlardan mi alsam faydasini görürmuyum acaba..

Çevrimdışı byulumixx

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: vw golf 1.8 highline
« Yanıtla #19 : 29 Ocak 2015, 00:54:49 »
aynı sorunları bende yaşıyordum.lpg için gittiğim ustanın farklı bir cihazı var egzosa bağlayıp aracın ne yaktığını yani zengin mi yoksa fakir karışımda mı yaktığını vb. sorunlarını gösteriyordu.oksijen sensörünün arızalı olabileceğini söyledi.vw ustası bir arkadaşına yönlendirdi.cihaza bağlayıp baktığında zaten lambda sensörü arıza veriyordu.orjinal bosch marka(üzerinden çıkanla kodunun aynı olması lazım) sensör alıp değiştirdi.2 aydır kullanıyorum ne sarsıntı kaldı ne çok yakma sorunu.bir depo gazla (31 lt) 310-330 km arası yol yapıyorum şehir içi.lambda sensörü-200 tl işçilik-30 tl verdim.emin olun golf'lerin en önemli parçalarından biri.kesinlikle yenisiyle değiştirin derim.birde sakın internetten almayın.ben 90 tl'ye bile bulmuştum.
vw golf 1.8 highline

Çevrimdışı makovad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 29 Ocak 2015, 07:01:57 »
aynı sorunları bende yaşıyordum.lpg için gittiğim ustanın farklı bir cihazı var egzosa bağlayıp aracın ne yaktığını yani zengin mi yoksa fakir karışımda mı yaktığını vb. sorunlarını gösteriyordu.oksijen sensörünün arızalı olabileceğini söyledi.vw ustası bir arkadaşına yönlendirdi.cihaza bağlayıp baktığında zaten lambda sensörü arıza veriyordu.orjinal bosch marka(üzerinden çıkanla kodunun aynı olması lazım) sensör alıp değiştirdi.2 aydır kullanıyorum ne sarsıntı kaldı ne çok yakma sorunu.bir depo gazla (31 lt) 310-330 km arası yol yapıyorum şehir içi.lambda sensörü-200 tl işçilik-30 tl verdim.emin olun golf'lerin en önemli parçalarından biri.kesinlikle yenisiyle değiştirin derim.birde sakın internetten almayın.ben 90 tl'ye bile bulmuştum.

Hocam bu parcayi değistiren usta kimdi ve parçayi nereden temin ettiniz. Öğrenme imkanim varmi sizin ustanizda hal edeyim ben bu işi benim dün gittim usta değiştirelim sikinti yok ama yine bozulacak dedi. Zaten motor yağinada karşi gelmişti ben zorla koydurdum.En azindan sizin ustaya uğrayim bu hatayi aldiğimi soylerim mudahale eder zanedersem.

Çevrimdışı byulumixx

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: vw golf 1.8 highline
« Yanıtla #21 : 30 Ocak 2015, 01:49:00 »
Hocam bu parcayi değistiren usta kimdi ve parçayi nereden temin ettiniz. Öğrenme imkanim varmi sizin ustanizda hal edeyim ben bu işi benim dün gittim usta değiştirelim sikinti yok ama yine bozulacak dedi. Zaten motor yağinada karşi gelmişti ben zorla koydurdum.En azindan sizin ustaya uğrayim bu hatayi aldiğimi soylerim mudahale eder zanedersem.
hocam sana tavsiyem o ustayı hemen bırak! araç için bu kadar önemli bir parçaya 'tekrar bozulacak' mantığıyla yaklaşılmaz.böyle ustalık olmaz haksız mıyım?
vw golf 1.8 highline

Çevrimdışı seckin8787

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo Classic - AKL
« Yanıtla #22 : 30 Ocak 2015, 09:23:57 »
Benim anlamadığım her LPG li araç mutlaka lambda sensörü arızası verir mi ? Lambda arızası versede görevini yerine getirir mi ? Benim aracım LPG li Lambda sensörü arızası veriyor (ara sıra kesiklik) olarak değiştirmek istediğimde tekrar arıza vericek gerek yok diyor ustalar.Bu şimdi görevini yerine getiriyor mu ?

Çevrimdışı makovad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 30 Ocak 2015, 19:07:12 »
hocam sana tavsiyem o ustayı hemen bırak! araç için bu kadar önemli bir parçaya 'tekrar bozulacak' mantığıyla yaklaşılmaz.böyle ustalık olmaz haksız mıyım?

vallahi hocam haklisin yaa adama zorla yağ değişimi yaptirtiyoruz. Belki su sensor degisince sikintilarim sona erecek daha az tuketim olacak bilemedim valla. Neyse bana adam gibi bir usta onerin ya ona gidelim su sensoru degistirsin

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #24 : 30 Ocak 2015, 20:17:56 »
(1.6 aee motor için yani 99 polo için söylüyorum) yakıtı artıran sensörler: 1- manifold basınç sensörü, basıncı ve sıcaklığı doğru okuyamazsa beyin yanılır ve enjektörlerin açık kalma sürelerini doğru ayarlayamaz. 2- lambda sensörü, egzos gazını doğru ölçemezse beyin yine yanılır ve enjektörlerin açık kalma süreleri doğru ayarlanamaz. benim bildiklerim bunlar kendi aracımdan, hararet müşiri de arttırabilir belki bilmiyorum. bir de egsoz gazının kokusundan dahi motor hakkında bir fikir edinilebilir, motor soğukken ve sıcakken koklamaya çalışın, soğukken çiğ benzin kokusu gelmemeli kurum-is kokusu gelebilir, sıcakken kurum is kokusu dahi gelmemeli neredeyse koku yoktur. fazla koklamayın tabi benzinli araçlardan çıkan egsoz gazı karbonmonoksit içerir zehirleyicidir :)

Çevrimdışı makovad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 31 Ocak 2015, 00:03:19 »
Benzin kokusu aliyorum evet lpg ye gecince bir koku yok ama benzindeyken bir koku var aci aci.. Neyse bana Ankaradabir usta önerin ben gidip o ustadan şu sensörü değiştireyim ama adam gibi bur usta ya da bu sebepten gidip sorunu cozen bir usta olursa daha iyi olur :)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #26 : 31 Ocak 2015, 00:24:45 »
Hangi ustaya giderseniz gidin aynı işlemi yapacak, usta olarak çok fark olacağını düşünmüyorum. Son gittiğiniz ustadan memnun kalmadınız mı ?
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı makovad

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 31 Ocak 2015, 11:49:05 »
Hangi ustaya giderseniz gidin aynı işlemi yapacak, usta olarak çok fark olacağını düşünmüyorum. Son gittiğiniz ustadan memnun kalmadınız mı ?

Aslinda iyi bir usta ondan sikinti yok ama benim onerilerime ya da soylediklerime farkli cevap duyunca ve size sordugumda farkli cevap verince arada kaliyorum demekki bir arayisa giriyorum. Aslinda uc sokak asagimda kaygusuz oto diye bir yer var gelip gecerken goruyorum ama gitmek birturlu nasip olmadi ankara nin kral ustasi uc sokak asagida ama birturlu nasip olmadi gitmek :(