Gönderen Konu: Canım fena sıkkın  (Okunma sayısı 8606 defa)

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf mk4-2001-manuel-antrasit-trend
Canım fena sıkkın
« : 08 Ağustos 2014, 23:11:57 »
Herkese hayırlı geceler.
Hemen konuya geçeyim. 3 ay kadar önce akşam tenha bir yolda 60-70 km ile ilerlerken belli belirsiz bir vınlama sesi hissettim. Oldukça pimpirikli ya da titiz biri olduğum için ilerleyen günlerde aracı tüm vites ve hızlarda denemeye başladım ve evet ses vardı. Doğruca özel servisimin yolunu tuttum. Ustam denemeye çıktı. Ses 60 km civarı belli belirsiz gelmeye başlarken en net 110 km civarı duyuluyordu. Çok tatlı ve ince bir uğuldama ya da vınlama gibi ve eğer dikkat edilirse duyulan bir ses ,bazı arkadaşlarımı bindirip sesi dinlettiğimde sesi duyduğunu söyleyen de oldu duymadığını söyleyen de ama ben sesi çok net duyuyorum. Ustam porya bilyalarından olduğunu söyledi. Dün itibariyle ön iki porya bilyasını orjinali ile değiştirdik. Ancak korktuğum başıma geldi ve ses kesmedi. Ustam şanzıman dışında ön düzen ve alt takımdan ses yapabilecek herhangi bir hatanın ya da arızanın olmadığını söyledi ve canım çok fena sıkıldı. Çünkü golfümü el bebe gül bebe kullanıyordum ve 42 000 km de aldığım aracım şu an 58 000 km de özellikle bu km de bu sesin ortaya çıkması canımı çok sıktı. Ses 100-110 km gibi hızlarda hem viteste hem de boşta geliyor. Ustam şanzımanın açılmasının  ,incelenmesinin ve şanzımana yapılacak bir müdahalenin minimum 400-450 tl gibi bir rakamdan başlayacağını söyledi.
Şimdi buradan siz tecrübeli ve bilgili dostlara soruyorum ne yapmalıyım?
 İlgilenen ve paylaşımda bulunan herkese teşekkürler...

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
    • Profili Görüntüle
Canım fena sıkkın
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2014, 23:43:25 »
Öncelikle bu kadar canınızı sıkmayın. Canınızı sıktığınız şey topu topu belli belirsiz duyulan bir ses. Allah kaza bela vermesin.
İkinci olarak aracı 42 binde aldım, şuan 58 binde diyorsunuz ve üzmeden kullandığınızı söylüyorsunuz. Bence bu ses aracın şanzımanında değildir. Ustanın illaki atladığı bir nokta vardır. İki farklı iyi ustaya daha gösterin. Birinin görmediğini diğeri görür. Olmadı yetkili servise gösterin, onlar daha net bir açıklama yapabilirler.

Çevrimdışı barut

• Profili Görüntüle
Ynt: Canım fena sıkkın
« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2014, 23:44:28 »
ses haricinde bir sıkıntı var mı peki ?

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2014, 23:54:54 »
Öncelikle bu kadar canınızı sıkmayın. Canınızı sıktığınız şey topu topu belli belirsiz duyulan bir ses. Allah kaza bela vermesin.
İkinci olarak aracı 42 binde aldım, şuan 58 binde diyorsunuz ve üzmeden kullandığınızı söylüyorsunuz. Bence bu ses aracın şanzımanında değildir. Ustanın illaki atladığı bir nokta vardır. İki farklı iyi ustaya daha gösterin. Birinin görmediğini diğeri görür. Olmadı yetkili servise gösterin, onlar daha net bir açıklama yapabilirler.
İlginizden dolayı size teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Ağustos 2014, 23:56:13 »
ses haricinde bir sıkıntı var mı peki ?
Ses haricinde en ufak bir sorun bir başka ses vites geçişlerinde herhangi bir problem yok her şey çok güzel ve yolunda ancak bu ses dışında.

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2014, 00:02:18 »
arka teker poryalarını kontrol ettiniz mi arka teker poryalarından gelebiliyor bu ses. araba liftte iken tekeri elinizle çevirin titreşim yapıyor mu bakın bi :)

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2014, 00:08:58 »
arka teker poryalarını kontrol ettiniz mi arka teker poryalarından gelebiliyor bu ses. araba liftte iken tekeri elinizle çevirin titreşim yapıyor mu bakın bi :)
Evet arka teker bilyalarıda kontrol edildi ama herhangi bir sorun çıkmadı.

Çevrimdışı gökhanpolizei

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Ağustos 2014, 00:45:03 »
canınızı sıkmayın benımde sag sınyal calısmıyo ama kafaya takmıyorum :D arabanınn keyfıne varın gerısını bosverın..... :tamamdir

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Ağustos 2014, 08:50:49 »
EVt, kimisinde sag sinyal hic yok :)

Çevrimdışı gurescıyım

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 09 Ağustos 2014, 10:26:57 »
belkide çok önemsiz biyerden şanzıman olduğunu zannetmiyorum 58000 bir aracın şanzımanıda ses yaparsa bizimkileri düşünemiyorum ben aracı 225000 de aldım sadece 4 ten 3 geri gelirken cırt diye bir ses geliyordu senkromeç değişmesi gerekiyordu 50 tlik ama şanzıman inmesi gerekti baskı balata derken keçeler yağ derken1200 tl haşırttı blek....

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Ağustos 2014, 23:45:27 »
Herkese iyi akşamlar.
Benim araçtan gelen vınlama sesi ile ilgili olarak aklıma gelen bir noktayı ilgilenen ,görüş ve tecrübelerini bildiren arkadaşlarla paylaşmak istedim.
Konu şu: Benim aracın altındaki lastikler 175 80 14 mıchelin. Ancak lastikler 2007 tarihli ve hala kullanmaktayım diş derinlikleri fena değil ama ön lastikler sanki helva gibi ve arka lastiklerden biri de balon atmış durumda. Acaba diyorum ki bu yaştaki lastikler bu vınlamayı yapabilir mi?  Bu arada lastik tavsiyelerinizi de alabilirim çünkü bu ay sonuna lastikleri değiştirecem nasipse.Bütçe 650 tl civarı ebat ise 185 70 14.
Not: Şu an takılı olan lastiklerin ebatları çıkmıyor. Onun yerine 185 70 14 çıkıyor.
İlgilenen ve paylaşımda bulunan herkese teşekkürler...

Çevrimdışı emcayi

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf 1.6 Pasific 2004
« Yanıtla #11 : 16 Ağustos 2014, 10:20:28 »
- araç giderken bu ses geliyosa hele ki boşa atıncada geliyosa şanzumanda bir sorun yoktur, benim fikrim.

- Dediğiniz gibi tekerlerden ya da başka bi yürüyende sıkıntı olabilir. Sakın ha şanzumana filan ellemeyin, çünkü bence sorun orda değil.

- Araçtan memnunsanızda hiçbir değişiklik yapmadan kullanın, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle  ;)  :tamamdir

Çevrimdışı alperyüksel

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Ağustos 2014, 11:32:03 »
- araç giderken bu ses geliyosa hele ki boşa atıncada geliyosa şanzumanda bir sorun yoktur, benim fikrim.

- Dediğiniz gibi tekerlerden ya da başka bi yürüyende sıkıntı olabilir. Sakın ha şanzumana filan ellemeyin, çünkü bence sorun orda değil.

- Araçtan memnunsanızda hiçbir değişiklik yapmadan kullanın, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle  ;)  :tamamdir
Değerli yorumunuzdan dolayı teşekkür ediyorum. Allah razı olsun :)

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Ağustos 2014, 19:29:50 »
Bildiğim şanzıman bilyası boşta ses yapmaz.

Araç hızlandıkça ses artıyorsa rüzgar sesi de olabilir, cam kapalıyken de geliyor mu?
Araba binmek içindir..