Gönderen Konu: Yağ Sorunu, Tavsiyesi  (Okunma sayısı 9443 defa)

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Seat İbiza Tdi
Yağ Sorunu, Tavsiyesi
« : 30 Nisan 2014, 11:13:55 »
Bu konu çok konuşuldu biliyorum, araştırdım da baya, fakat o kadar farklı yorumlar bilgi karmaşası var ki, bildiklerimde karışıyo.
Arabam 190.000de lpg'li, alalı 3 ay oluyo, en son kontrollerime göre 1000 km'de 1-1,5 lt arası yağ yakıyor, Castrol magnetec 10-40 koymuş önceki sahibi ben de aynı yağı ekleyerek devam ediyorum. 10.000 km'de 10-15 litre yağ demek bu, içindekiyle 20 litreye yakın yağ nerdeyse, Lpg ile mi gidiyorum yağ ile mi anlamadım :)
 Sonraki yağ değişimim 3000 km sonra, kesinlikle tam sentetik kullanacam, Mobil 1 esp 5w30 koysam yağ eksiltmem azalır mı artar mı? Aramızda magnetecle yağ yakan sonra 5w30a geçen var mı?

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
Ynt: Yağ Sorunu, Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2014, 11:20:28 »
daha çok azalır ince yağ çünkü :)

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2014, 11:24:44 »
daha çok azalır ince yağ çünkü :)

Evet ince yağ fakat tam sentetik olduğu için dayanıklı olurmuş eksiltme azalır demişler, tam sentetik 10-40 yağ neden olmaz merak ediyorum doğrusu.

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2014, 11:38:23 »

Evet ince yağ fakat tam sentetik olduğu için dayanıklı olurmuş eksiltme azalır demişler, tam sentetik 10-40 yağ neden olmaz merak ediyorum doğrusu.
vardı oda geçenlerde tartışılıyordu. ama hiç satıldığını görmedim sağda solda  :)

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Nisan 2014, 11:47:24 »
Lpgli araçlarda 10 binde 10 40 yağ ile max 1.5 lt üstü sekman problemidir. Arabanız bariz motor istiyor.
abs siz olur bbs siz asla..

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2014, 11:59:01 »
Lpgli araçlarda 10 binde 10 40 yağ ile max 1.5 lt üstü sekman problemidir. Arabanız bariz motor istiyor.

Alırken bikaç ustaya gösterdim motoru normal dediler üfleme falan yok çalışırken gayet sessiz, eğer ki dediğiniz gibi motor istiyosa bu aralar yaptırma imkanım yok, bi sene böyle yağ eklemeyle devam etse razıyım, tam sentetiğe geçeceğim bakalım belki azalır eksiltme.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2014, 12:00:33 »
Senin araban muhtemelen hem yağ yakıyor, hem bir yerlerden yağ kaçırıyor. Normal olmayan birşeyler olduğu belli
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2014, 12:10:38 »

Alırken bikaç ustaya gösterdim motoru normal dediler üfleme falan yok çalışırken gayet sessiz, eğer ki dediğiniz gibi motor istiyosa bu aralar yaptırma imkanım yok, bi sene böyle yağ eklemeyle devam etse razıyım, tam sentetiğe geçeceğim bakalım belki azalır eksiltme.
Tam sentetiğe geçtiğinde şayet yağ yakıyorsa dahada artar. Sekmanlarda buhar vermiyorsa yağ çubuğunu çektiğinizde ( motor sıcakken) birde 30 bin devir üstü gaza bassın birisi siz egzoza bakın beyaz mavimsi duman atıyormu atmıyorsa keçeleri karteri yağ filtresini filan bi kontrol edin yağ kaçırıyormu.
abs siz olur bbs siz asla..

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Nisan 2014, 12:55:03 »
mobil 1 esp 5*30 uygundur.yalnız bu kadar kaçak karter keçelerinden de olabilir.bi kontrol etmende fayda var.

Çevrimdışı Ali07

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2014, 13:00:27 »
Park ettiğim yerde yağ akması yok, açık hava filtresi var fakat ondan olacağını sanmıyorum.
Ekledim yağı km.yi sıfırladım tekrar kontrol edeceğim.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2014, 13:01:17 Gönderen: Ali07 »

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Nisan 2014, 15:39:58 »
karter muafazan varsa park ettiğin yerde tabiki göremezsin.eğer yoksada motorun yağ yakıyor arkadaş sen herseferinde lpg alırken bi bidonda yağ al anca yeter.
 :D :D :D

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #11 : 30 Nisan 2014, 16:51:40 »
Arkadaşlar Mobil 1 ESP 5W-30 uygundur demişler ama arkadaşın arabasında yağ eksiltme düzeyi çok fazla. Şu anda kullandığı yağda bile bin kilometrede 1-1.5 litre eksiltiyor, tam sentetik yağ daha dayanıklı olduğu için daha az eksiltme olacaktır, doğrudur ama yağ kalınlığını azaltırsanız eksiltme artar. Herhangi bir yağ kaçağı var diye belirtilmediği için yağ eksiltme sebebi segmanların aşınmasından dolayı piston çeperlerinde ki açıklık artmış ve motor yağı yeterli film kalınlığını sağlayamadığı için eksiltme yapıyor.

Burada tekrar belitmek isterim, eğer motor şimdiye kadar kaliteli bir yağ ile kullanılmış olsaydı yağ eksiltme sorunu olmazdı. Piyasada bilinçsiz şekilde kullanılan bu yarı sentetik, düşük kaliteli yağlar motor aşınmalarını engellemede yetersiz olduğu ve aynı zamanda motordaki kurumu da temizleyemediği için 500bin kilometre rahat gidebilecek VW motorları bile bu derece aşınıyor. Forumlarda benzer sorunu yaşayan bir sürü kişiyi görebilirsiniz.

Yapmanız gereken bir veya iki üst viskozite sınıfında tam sentetik bir yağa geçmek olmalı.
Mobil 1 Peak Life 5W-50 veya Mobil 1 Extended Life 10W-60 kullanılabilir.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Nisan 2014, 17:00:31 »
Arkadaşlar Mobil 1 ESP 5W-30 uygundur demişler ama arkadaşın arabasında yağ eksiltme düzeyi çok fazla. Şu anda kullandığı yağda bile bin kilometrede 1-1.5 litre eksiltiyor, tam sentetik yağ daha dayanıklı olduğu için daha az eksiltme olacaktır, doğrudur ama yağ kalınlığını azaltırsanız eksiltme artar. Herhangi bir yağ kaçağı var diye belirtilmediği için yağ eksiltme sebebi segmanların aşınmasından dolayı piston çeperlerinde ki açıklık artmış ve motor yağı yeterli film kalınlığını sağlayamadığı için eksiltme yapıyor.

Burada tekrar belitmek isterim, eğer motor şimdiye kadar kaliteli bir yağ ile kullanılmış olsaydı yağ eksiltme sorunu olmazdı. Piyasada bilinçsiz şekilde kullanılan bu yarı sentetik, düşük kaliteli yağlar motor aşınmalarını engellemede yetersiz olduğu ve aynı zamanda motordaki kurumu da temizleyemediği için 500bin kilometre rahat gidebilecek VW motorları bile bu derece aşınıyor. Forumlarda benzer sorunu yaşayan bir sürü kişiyi görebilirsiniz.

Yapmanız gereken bir veya iki üst viskozite sınıfında tam sentetik bir yağa geçmek olmalı.
Mobil 1 Peak Life 5W-50 veya Mobil 1 Extended Life 10W-60 kullanılabilir.

uygundur katılıyorum
 :tamamdir :tamamdir :tamamdir

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #13 : 30 Nisan 2014, 17:54:15 »
Ayrıca motorun durumunu, basit bir kompresyon testiyle kolayca anlaşılabilecekken, tipine bakarak anlayan ustalara hayranım.
Akıl yaşta değil baştadır.