Gönderen Konu: Yeni Golf 4 Aldım Pişman Olmak üzereyim...  (Okunma sayısı 10426 defa)

Çevrimdışı Gezgin78

• Profili Görüntüle
Yeni Golf 4 Aldım Pişman Olmak üzereyim...
« : 17 Mart 2014, 14:36:32 »
Arkadaşlar 2003 Otomatik Golf4 1.6 SR Comfortline alalı 2 hafta oldu. 120.000 km.de. Araç fizik , motor , şanzıman açısından güzel. Ancak araca 6 ay önce ismini daha yeni duyduğum mimgas diye LPG takılmış. Araç kontağı her açtığımda " abgas werkstatt " hatası veriyor. Ayrıca kimi zaman ışıklarda durduğumda ve boşa aldığımda yine aynı hatayı veriyor ve araç gaza basmama rağmen 20-40 km hızı geçmiyor. Aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda normale dönüyor. Geçenlerde 300 km şehirlerarası yol yaptım. Hiç bir sorun çıkarmadı. Bu hatalar sadece LPG ' de değil benzinde de yapıyor. Servise 3 defa götürdüm. Bilgisayarda hata kodlarında her seferinde farklı şeyler yazıyor. " fakir karışım" , "...... sensörü " ...gibi. Her seferinde hatayı silip , LPG den olduğunu söylüyorlar. Ancak forumlarda herkes başka sebeplerde sıralıyor. Acaba gerçekten LPG den kaynaklı bir sorun mudur ? Eğer Öyleyse iyi bir marka LPG taktıracağım.
« Son Düzenleme: 17 Mart 2014, 14:40:19 Gönderen: Gezgin78 »

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
Ynt: Yeni Golf 4 Aldım Pişman Olmak üzereyim...
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2014, 15:34:45 »
benim bildiğim, lpg lambda sensörünü bozuyor, anlayan ustayı bulup nokta atışı tespit etmek lazım.

Çevrimdışı slckaytc

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2014, 20:32:55 »
Bende aynı sorun yaşamiştım bılgısayardan cıktı bıtane sensör bozulmus adını hatırlıyamadım 70 90 tl lık bı mazeme ile gectı sorunsuzum lpg'm brc ama

ST25i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Gezgin78

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2014, 21:07:16 »
Ya arkadaşlar bu akşam rampa çıkarken , araç resmen boğuldu. Araç bi türlü gitmedi. 20 km hızı  geçmedi. Ama benzinde araç fırlıyor. kontağı kapatıp açtığımda normal oluyor. Çok sinirim bozuluyor. galiba bu LPG yi söktürüp yeni bir LPG taktıracağım....

Çevrimdışı slckaytc

• Profili Görüntüle
Ynt:
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2014, 23:25:48 »
Tamam iste aynısı bende oldu sensöru dgstrdık duzeldı sen baska bı servıse gostr bide pistonlara giden yakıt ayarlayıcı bır sensördu dıe hatırlıyorum

ST25i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ibrahimm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Mart 2014, 01:40:01 »
arkadaşım sen aracın hatalarını sildir 1 veya 2 hafta benzinde kullan arıza varmı yoksa gaz sistemi uymuyor sorun varsa aracın kendi arızası var demektir bence

Çevrimdışı rene

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Jetta Tdi
Ynt:
« Yanıtla #6 : 21 Mart 2014, 06:42:04 »
Mimgas tam bir bela kuzenimin opel corsa aracindada bu marka takılı cok uğraştı araba silkeleniyodu 2.000 3.000 devir civarı takan ne akla hizmet taktoysa onu atiker bile o lpg de 10 kat kalitelidir.

Tapatalk

Çevrimdışı Gezgin78

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Mart 2014, 19:33:33 »
Gazı iptal ettik benzinde de aynı sorun oluştu. Serviste arabanın beyni ve elektrik tesisatının değişmesi gerektiğini söylediler. 2000 TL masraf çıkardılar. ne yapsam bilmiyorum...

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Mart 2014, 21:57:08 »
lambda sensörüne bilgisayar takılıp bakıldı mı? daha önce de dediğim gibi lpg lambda yı bozuyor, siz benzinde de kullansanız sensör bozulduğu için yakıt miktarını ayarlayamaz. bunun üzerine odaklanmanızı öneririm.

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Mart 2014, 21:59:17 »
ayrıca 99 1.6 polo da bir tane var sadece egsoz çıkışında, sizin arabada da aynı mı yoksa iki tane mi var bilmiyorum.

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2014, 22:22:46 »
İnşallah yanlış tespittir çok sık karşılaşılan bi probleme benzemiyor ayrıca doğru bir tespitse bile bence çok daha detaylı araştırıp öyle tamirine karar verin bazen gözümüzde çok büyüttüğümüz sorunlar aslında ufacık sorunlar olabiliyor.
abs siz olur bbs siz asla..

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Mart 2014, 22:41:01 »
elektrik tesisatı dediğiniz problemi yapar, aynısı benim de başıma geldi. ve aynı sebepten. lpg bağlanması sırasında enjektörlerin hattından çekmişler lpg tesisatını araçta 2 silindir fakirdi. bazen misfire (tekleme, ateşleme problemi) yapıyordu. bazı günler hiç bir sıkıntı yoktu.lpg tesisatını ayırdık ama yapılan her yeni ek, her yeni lehim tesisat üzerinde direnç oluşturuyordu. mesela atıyorum oksijen sensörü 10 volt okuması gerekirken, eksik voltaj sebebiyle daha düşük okuyor ve araç karışım ayarlayamıyordu. enjektörlere komut zamanında gidemiyor, işeme zamanları değişiyordu.bir bakıyorsun aracın termostatı hatalı görünüyor, siliyoruz bir daha çıkmıyordu.yani araç sürekli farklı hatalar veriyordu ama şansıma ustam çok sağlamdı bu hataların hiç birinde parça değiştirmedi. en son aracın tesisatını komple yeniledim sorun çözüldü.

çıkma tesisat alın, temizinden lpg bağlanmamışından. sonra kaliteli bir serviste yeni lpg bağlatın eğer lpgli kullanacaksanız.

Çevrimdışı Prokizya

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1999 Golf 4
« Yanıtla #12 : 01 Nisan 2014, 20:56:47 »
elektrik tesisatı dediğiniz problemi yapar, aynısı benim de başıma geldi. ve aynı sebepten. lpg bağlanması sırasında enjektörlerin hattından çekmişler lpg tesisatını araçta 2 silindir fakirdi. bazen misfire (tekleme, ateşleme problemi) yapıyordu. bazı günler hiç bir sıkıntı yoktu.lpg tesisatını ayırdık ama yapılan her yeni ek, her yeni lehim tesisat üzerinde direnç oluşturuyordu. mesela atıyorum oksijen sensörü 10 volt okuması gerekirken, eksik voltaj sebebiyle daha düşük okuyor ve araç karışım ayarlayamıyordu. enjektörlere komut zamanında gidemiyor, işeme zamanları değişiyordu.bir bakıyorsun aracın termostatı hatalı görünüyor, siliyoruz bir daha çıkmıyordu.yani araç sürekli farklı hatalar veriyordu ama şansıma ustam çok sağlamdı bu hataların hiç birinde parça değiştirmedi. en son aracın tesisatını komple yeniledim sorun çözüldü.

çıkma tesisat alın, temizinden lpg bağlanmamışından. sonra kaliteli bir serviste yeni lpg bağlatın eğer lpgli kullanacaksanız.

Bağlantı hataları için neden komple tesisat değiştirmek zorunda kaldınız. En azından LPG bağlantıları temizlenip eski haline getirildikten sonra daha temiz bir LPG montajı yapılabilir diye düşünüyorum.

Araçlardaki sensörlerin çalışma mantığı farklımı bilmem ama 12 volt yerine 11 volt gelen bir sensör hatalı sinyal vermemesi gerekir. İmalatları gereği belli voltaj aralıklarında üretilirler ki buda geniş bir aralıktır (12...24V) (6...12V) gibi.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Nisan 2014, 21:10:47 »
ekleme yapayım araç golf değildi

şöyle ki, tesisat kavrulmuştu, neresini bağlasak başka bir yer başka bir zaman atıyordu. sensörlerin uçları, kablodaki açık kalan kısımlar da zamanla oksitleniyordu ki, zaten yapılan lehimlerin hepsi birer direnç idi. lpg tesisatını tamamen sökmüştük zaten, öyle de denedik ama lpg tesisatı enjektör tesisatından çekilmişti bir kere ve oraya yapılan eklerden dolayı enjektörlere gerekli akım gidemiyordu artık. zaten araç tesisatı değşitikten sonra da işçiliğine gözüm kapalı güvendiğim Quattro Garaja gidip aracın beyin tesisatından lpg tesisatını yeniden bağlattık.

Bana da dediğiniz gibi çok mantıksız gelmişti ama güveniyim dedim, en son tesisat değişince aracın karışım değerleri bile düzeldi. Demek ki araçlarda farklı bir mantıkta çalışıyor, ya da voltaj ya da akım, hangisini kullanıyorsa tölere aralığının altında kalıyordu.