Gönderen Konu: Termostad Sorunsali  (Okunma sayısı 6870 defa)

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: polo 6n 99 AEE
Termostad Sorunsali
« : 23 Aralık 2012, 09:39:11 »
Merhaba arkadaslar , basima gelen bir sikintiyi ve cozumunu paylasmak istiyorum :

Arabam yazin, almistim neyse benzin degerleri malum olunca hadi dedik tup taktiralim taktirdik canavar gibide oldu bu arada ilk arabam oldugu icin bir cok parcasina kadar yeniledim neyse yaz bitti vs. geldi soguk havalar araba sabahlari tupe gecince silkelemeler felan evle is arasi 7 km ben is yerine variyorum hararet daha yeni 80 felan olmus , gecen urlaya gidiyorum gece sehiricinde motor isindi 90 oldu cevre yoluna cikinca bizim hararet indi 70 hatta en dibe dayandi gittim geldim gene ayni sehiricine geliyorum hararet 90 uzun yolda gene dusuyor merak edip o cok kiymetli ustalarimiza sorduk sogukta normal dediler e ustadir ondan dahami iyi bilcez dedik boyle devam ettim arabanin depoyu doldurdum gezdim felan bir kac gun sonra hadi dedim gene doldurayim malum zam vs ;) bir baktim ben sadece 141 km yapmisim 20 lt gazla hesaba vuruyorum km de 390 kurus yakiyor ;)  dedim heralde hava sogukya sonra kendi kendime sorgularken bu km cogunun sehir disinda yaptigimi hatirladim bir terslik var araba zaten benzinde 45 kurus yakiyor baska bir ustaya gittim dedim boyle boyle git termostad al dedi parcaciya gittim yan sanayi var dedi orijinal yok dedi biraz israr edince orijinal bir termostad setindeki termostadi soktu verdi birde celik termostad var dedi yok dedim orijinal olsun neyse taktik termostadi anti firizde koyduk daha once tirsiyordum araba eski araba diye cunku 7 aydir bende ben de kullanmadim onceki sahibininde kullanip kullanmadigini bilmedigimden koymamistim ama cok sukur bir sorun olmadi bugun 3. Gun umarim ilerdede olmaz simdi o basit 30 tl lik termostadin bakin neler yaptigina icindeki ilk aldigimda degistirdigim parcalar arasinda termostadda vardi saolsun yan sanayi takmislar o acik kalmis acik kaldigindan hararet yukseliyor ama 90 da hararet musuru fan actigindan orda kaliyor ama acik kaldigi icin devirdaim devam ediyor yada baska bir sey motor sicak suyu tutamadigindan soguk havayla hararet geri dusuyor boyle olunca noluyor beyin motoru isitcam diye gazi aciyorda aciyor araba su gibi iciyor gazi ve bundan cok yakiyor , ayrica evet celik termostad daha uzun omurlu oluyor ama celik oldugundanda hic bir sekilde atma vs yapmadigindan bozuldugu zamanda conta yakmaya kadar gidiyor o yuzden bu adamlar plastikten yaparak bir nevi sigorta amacli kullaniyorlar bunlari simdi hararet 90 da cakili kesinlikle dusmiyor (tabiki antifirizinde etkisi bunda buyuk )hatta dusmedigi gibi araba sabahlari baya erken isiniyor size tavsiyem hararet gostergenizde inisler cikislar varsa orijinal termostadla degistirin jeske resmini cekseydim ama taktiktan sonra aklima geldi sadece hatirladigim bu siyah yuvarlak yazilarin oldugu yerde yazilarin sonunda parca numarasi olarak 32 yazdigi zaten yayin sertliginden ve kalitesinden anliyorsunuz bariz umarim siz degerli arkadaslara biraz faydasi olur saygilarimla...
I Love PoLo

Çevrimdışı BARRACUDAY

• Profili Görüntüle
Ynt: Termostad Sorunsali
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2012, 10:28:56 »
 Sorunun hallolduğuna sevindim :tamamdir
Bence de bu tür önemli parçaları orjinal kullanmak lazım.

Çevrimdışı erdem325

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2012, 10:42:13 »
termostadi zaten kislik ve yazlik olarak mevsimsel kullanmak gerek..

Çevrimdışı Symbol

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2012, 12:52:29 »
Aracın termostadı tektir, yazlığı kışlığı olmaz enjeksiyonlu araçlarda.
Karbüratörlü ve eski tip motorlarda yazlık-kışlık ayrımı yapılabilir( örn renault 12)

o sebeple sağlık bir soğutma sistemine sahip olmak gerekiyor.

termostadi zaten kislik ve yazlik olarak mevsimsel kullanmak gerek..

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf IV
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2012, 16:57:33 »
Arkadaşlar termostat ı değiştirirken termostat kapağınada bakın , oradan termostadın çubuğunun oturduğu yer var orası kırık olursa termostat çalışır ama boşuna olur.

Termostatın çalışıp çalışmadığını anlamak için bir bardağın içine kaynar su koyun yaylı tarafını suyun içine sokun, termostatın ucundaki demir kısalacaktır aynı işlemi soğuk suda yaparsanız uzayacaktır. :tamamdir

Benimkisi sıcak su da kısalıyordu , soğuk suda aynı kalıyordu değiştirdim şimdi ibre 90 derecede çakılı kalıyor :tamamdir

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2012, 17:06:53 »
benim arabadada aynı problem var parçalara bakıyorum elektirikli mişürlü satılıyor pek anlamam ama sadece termostat alıp taktırabılıyormuyuz?
abs siz olur bbs siz asla..

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2012, 17:19:41 »
benim arabadada aynı problem var parçalara bakıyorum elektirikli mişürlü satılıyor pek anlamam ama sadece termostat alıp taktırabılıyormuyuz?
Termostad tek olarak satiliyor arkadasim orijinali 30 tl
I Love PoLo

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2012, 17:28:34 »

Sadece bu parçayı değiştireceksin, diğer aksamında arıza olduğunu sanmıyorum..

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Aralık 2012, 17:58:20 »
bana özel servis 50 tl dedi demekki sökme takma antifriz filan maliyeti söz konusu tesekkur ederim arkadaslar bir kaç hafta böyle kullanmam gerek zaten 3-4 aydır böyle kullanıyorum acaba bir zararı varmıdırki araca?

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Aralık 2012, 18:43:54 »
bana özel servis 50 tl dedi demekki sökme takma antifriz filan maliyeti söz konusu tesekkur ederim arkadaslar bir kaç hafta böyle kullanmam gerek zaten 3-4 aydır böyle kullanıyorum acaba bir zararı varmıdırki araca?
Arac cok yakar ve motor sicagi sevdigi icin arkadasim azcik omrunden yersin gibi ;)
I Love PoLo

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Aralık 2012, 18:47:37 »

[/quote]
Sadece bu parçayı değiştireceksin, diğer aksamında arıza olduğunu sanmıyorum..

Siz daha iyi bilirsiniz ama bu celik termostad bence orijinal plastik olanlardan takilmali yukarda ilk yazimda belirttigim sebeblerden dolayi ama tabiki yeni arabalarda bu boyle belkide adamlar platikte sorun yasadiklarindan boyle yaptilar oda var ;) dimi tecrubeli arkadaslar daha iyi bilir
I Love PoLo

Çevrimdışı tugaysaban

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2012, 19:19:25 »
Arac cok yakar ve motor sicagi sevdigi icin arkadasim azcik omrunden yersin gibi ;)
3-4 aydır ben böyle kullanıyorum daha öncesınde nekadar termostat acık kullanıldı bilmiyorum ama galiba önumdekı gunlerde taktırsam ıyı olacak.

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Aralık 2012, 19:28:14 »
3-4 aydır ben böyle kullanıyorum daha öncesınde nekadar termostat acık kullanıldı bilmiyorum ama galiba önumdekı gunlerde taktırsam ıyı olacak.
+1
I Love PoLo

Çevrimdışı infernaltr

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Aralık 2012, 02:00:27 »

Termostat açık olduğu için 5 - 6 tane termostat parası cebinden çıkacak çünkü motor ısınmadığı için çok yakacak. Bu kış ayında değiştirmenizi tavsiye ederim kendiniz bile değiştirebilirsiniz çok pahalı bir şey değil. :tamamdir