Gönderen Konu: Aracım Çalışmıyor!!!  (Okunma sayısı 7707 defa)

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Aracım Çalışmıyor!!!
« : 20 Aralık 2012, 06:49:58 »
Arkadaşlar yaklaşık 2 haftadır arabam kapıda yatıyor. Bugün kalktığımda kar yağdığını görünce işe aracım ile gideyim dedim. Marşa bastım ve 2-3 saniye marş motoru döndükten sonra saatler sıfırlandı. Tekrar derken yine aynı oldu. 1 ay öncesine kadar sorun yokken bi anda bu sıkıntı çıktı. 2 hafta önce soğuklar başladığında yine aynısı oluyordu ama akü bu kadar zayıf değildi.1-2 defa akünün üstüne sıcak su dökerek aracı çalıştırmıştım. Araçta ki akü yaklaşık 2 yıllık ve 60 amper. Ters giden durum ne acaba?

Ayrıca orjinal akü 6N'lerde kaç amper olmalı. Bende 60 amper var, akü konulan yerde boşluk var.Acaba 72 amper olabilir mi?

Çevrimdışı PsiKoMaNYaKoLoG

• Profili Görüntüle
Ynt: Aracım Çalışmıyor!!!
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2012, 07:55:53 »
cevabını kendin vermişsin zaten muhtemelen akü bitti

Çevrimdışı BARRACUDAY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2012, 08:32:23 »
Yatacak arabayı ara sıra çalıştırıp aküyü şarj etmesi sağlanmalıdır. Yoksa zamanla akü kendisi boşalır. Hava soğudukça zayıf olan aküler kendini belli eder zaten. Orjinal polo aküsü 60 amperdir. Orjinal markası Varta'dır.

Çevrimdışı secoJazz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2012, 09:01:35 »
geçmiş olsun be abi. alarm varsa arabada durduğu yerde acaip yiyor aküyü.  >:(

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2012, 09:07:07 »
Aracımda alarm var. Şimdi bu aküyü değiştirmeli miyim, yoksa oto elektrikçisine gidip aküyü şarj mı ettirmeliyim?

Aracı 2011 nisan ayında aldım ve satan kişi aküyü almış ama taktırmamıştı. Bagaja koydu aracı ben alınca taktırdım. Daha 2 yıllık bile değil akü. Bu arada delphi marka, bakımsız kuru falan yazıyor. Bunu şarj falan ederler mi?

Çevrimdışı BARRACUDAY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2012, 09:11:59 »
Aracımda alarm var. Şimdi bu aküyü değiştirmeli miyim, yoksa oto elektrikçisine gidip aküyü şarj mı ettirmeliyim?

Aracı 2011 nisan ayında aldım ve satan kişi aküyü almış ama taktırmamıştı. Bagaja koydu aracı ben alınca taktırdım. Daha 2 yıllık bile değil akü. Bu arada delphi marka, bakımsız kuru falan yazıyor. Bunu şarj falan ederler mi?
Akü yeniyse tabiki önce şarj ettirmeyi dene.

Çevrimdışı secoJazz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Aralık 2012, 10:20:21 »
şarj ettirdikten sonra dikiş tutturuyor mu aküler ?   akü 2 yıllık bile değil ama 3 günde zart diye bittiyse bir sıkıntısı olmasın ?

Çevrimdışı azap5555

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.2 tsi referance ibiza 2015
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2012, 12:23:07 »
aynı sorun bende de var dostum. araba havalar da soğuk malum bir müddet yatınca sabah çalıştırmada gıv diyor kalıyor bir gıv daha yapsa çalışacak zaten. gıv deyip kalınca zorlamamak , kontağı hemen kapatmak lazım yoksa bende de bir kaç defa ısrar ettiğim için göstergeler sıfırlandı. hatta bir seferinde fazla ısrar etmişim göstergeler can çekişti noluyor dedim kendi kendime anahtarı çıkarttım öyle durdu, korktum bir yerine zarar mı verdim diye, acayip bir sesti hırıltılı. gıv dedi dönmedi hemen kontağı kapat tekrar dene benimki böyle yapınca sorunsuz çalışıyor, kışı da bir çıkartsın hayırlısıyla bakarız sıkıntısına. :-X

Çevrimdışı abdullahçam

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Aralık 2012, 12:33:38 »
aynısı benim başımada geldi km sıfırlandı gıııvvv diye ses geldi aynı anda hemen yine çevirdim konta çalıştı şimdi maşallah canavar gibi kapılar donduğu halde tek çevirmede çalısıo :)
GrEeN MaChİnE

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2012, 01:08:14 »
Bugün arabayı iterken belimi incittim, sonra gidip aküyü değiştirdim :) 4 yıl oldu nerdeyse, görevini iyi yaptı.

Çevrimdışı neter

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2012, 01:12:52 »
Arkadaşım sıfır aküde alsan 2 hafta az değil :) Bendede oldu 15 tatilinde 1 senedir daha kullanıyorum yani anlayacağın arabası ve  akü  kablosu olan bir arkadaş bul aküleri  bağlat yola devam

Çevrimdışı hadesksk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2012, 13:30:17 »
Ben aracımı ayda bir kullanıyorum, ne zaman marşa bassam tek marşda alıyor. Akünün markasını merak ettim geçenlerde. Aküde marka bile yok yırtılmış sanırım. Demekki sağlam akü koymuşlar benim arabaya :)

Çevrimdışı uygaraga

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Aralık 2012, 13:59:47 »
100 lira ver al güzel bi akü aracıda öyle 15 te bir kullanıyorsan alamın sigortasınıda çıkart çok yiyor

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Aralık 2012, 14:01:46 »
Geçen kış arkadaşımın Opel astrası ve başka arkadaşın pejo 206 sı çalışmadı ben takviye yaptım. Sıra bende gönüllü bulmam lazım hafta sonu için.  :saygılar

Bu arada yarın aküyü şarj için elektrikçiye vericem. Eğer düzen tutmazsa yeni akü yoluna düşücem. :bekleriz: