Gönderen Konu: Buyük fan çalışmıyor...  (Okunma sayısı 30926 defa)

Çevrimdışı Uğur İNCE

• 2004 Pasific
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4 2004 Pasific
Ynt: Buyük fan çalışmıyor...
« Yanıtla #14 : 06 Ağustos 2014, 19:22:31 »
bendekinde buyuk çalışıyor küçük çalışmıyor klima açık oldugunda bile calışmıyor 90 da sabit ısı   bi ustaya göturdum 105 e gelince çalışır 2 si dedi.
Yetişemiyosan El Salla

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 07 Ağustos 2014, 10:42:45 »
105 mi? Hangi usta ya o. 100 derecede suyun kaynadigini biliyor mu bu usta :) 2 fanin da calismasi lazim ozellikle bu sicakalarda. Heleki kucuk faniniz calismiyorsa klimayi kullanmayin. Sıkısıp sıkısıp patlamasin sonra olur mu olur.

Konuyu yeni okudum ne 105i arkadaslar, buyuk fani calismayan ve aracini kullananda var sanirsam yuh :)

Hadi kucuk fan calismaz bir derece buyuk fan idare eder. Ama kucuk fan yetistiremeyebilir.

Benim tavsiyem buyuk fani calismayan aracini oldugu yerinden kimildatmasin bu kadar :)
« Son Düzenleme: 07 Ağustos 2014, 10:47:07 Gönderen: by_tata »

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf V TSI Comfortline 140 hp Kompresör+Turbo
« Yanıtla #16 : 07 Ağustos 2014, 11:39:32 »
105 mi? Hangi usta ya o. 100 derecede suyun kaynadigini biliyor mu bu usta :) 2 fanin da calismasi lazim ozellikle bu sicakalarda. Heleki kucuk faniniz calismiyorsa klimayi kullanmayin. Sıkısıp sıkısıp patlamasin sonra olur mu olur.

Konuyu yeni okudum ne 105i arkadaslar, buyuk fani calismayan ve aracini kullananda var sanirsam yuh :)

Hadi kucuk fan calismaz bir derece buyuk fan idare eder. Ama kucuk fan yetistiremeyebilir.

Benim tavsiyem buyuk fani calismayan aracini oldugu yerinden kimildatmasin bu kadar :)
1 yaz boyunca buyuk fanim arizaliydi oyle gezdim. Sogutma sistemi bizim arabalarin cok saglam. Diger turlu buyuk fani calismayanlar fanin arka kapagini acin komurleri takiliyor kronik sorunu buyuk fanlarin bizim araclarda kullanilan. Komur yerinden cikmis oluyor oturtun calismaya baslar her iki fanda 90 da acmasi gereklidir. Pejo grubu gec acar fanlarini vw 90 i ince gectimiydi acmasi gereklidir.

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Ağustos 2014, 12:03:34 »
Benim fanlar 87-89 derece arasi aciyor. Tam 90 olmuyor cok az daha solda oluyor ibre.

Sen sansliymissin, birsey olmamis. Bizim araclarin sogutma sistemi cok saglam olabilir. Ama buyuk fan calismadan kullanmak risk bence. Soyle bir risk, ben kucuk fani degistirmek icin gittigimde orada cok guzel kirmizi bir golf yatiyordu. Hararet yaptirmislar 2.000TL - 3.000TL arasi masrafi varmis. Tabiki her aracin basina gelebilir bu sıkıntı belki. Ama en azindan fanin calismadigini bilerek bu sicaklarda uzun yola cikmam ben sahsen. Kaldi ki uzun yolda ruzgar v.s de rahatlatiyor araci, kisa mesafelerde bunaltici sehir ici sicakliklarinda sıkıntı bir durum.

Kaldi ki keske gorebilsek hararetin 90 i gectigini hemen ceker kenari kapatiriz motoru zarar gelmesini onleriz. Ama saniyelerle olan bisi gorur muyuz arac ariza yakar mi uyaririr mi bilinmez.

Yine de fanlarin ikiside calismali diye dusunuyorum. 1 ay bisi olmadi die hic olmayacak anlamina gelmez. Yaptirin gitsin ;)

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #18 : 07 Ağustos 2014, 12:11:52 »
105 mi? Hangi usta ya o. 100 derecede suyun kaynadigini biliyor mu bu usta :)

Saf su 1 atm basınçta 100 derecede kaynar. Motor suyuna konan antifriz ve kapalı sistemin yarattığı basınç kaynama noktasını yükseltir. Bu nedenle hararet yükseldiğinde su haznesinin kapağı kesinlikle açılmamalıdır.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 07 Ağustos 2014, 12:16:08 »
Ne oneriyosun yani bu 105 derecede acar diyen ustaya?

Çevrimdışı edincol

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N2 - AKK - Comfortline
« Yanıtla #20 : 07 Ağustos 2014, 18:38:31 »
Ne oneriyosun yani bu 105 derecede acar diyen ustaya?

Ustaya birşey diyemem çünkü bende bilmiyorum kaç derecede fan devreye girer. Bildiğim kadarıyla zaten bunlar manuel ayarlanan sisteme sahip değiller, çalışma durumu sıcaklık sensöründen aldığı bilgiye göre fabrika ne ayarladıysa ona göre açılıyordur.
Akıl yaşta değil baştadır.

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 07 Ağustos 2014, 19:29:55 »
Sensorun de etkisi var tabiki ama benim bildigim olay musurde bitiyor. 87 lik musurse 87 de acar. 89luk ise 89 da. Bizde buyuk fan ana fan, kucuk fan ise klimanin. Tabiki alman birinden biri bozuldugunda digeri calisip durumu idare etsin diye amaclamis.

2 fanda stabil calismadan klimayi ve araci kullanmanin sakincali oldugu kanisindayim yine de herkes kendi bilir ;)

Çevrimdışı Uğur İNCE

• 2004 Pasific
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4 2004 Pasific
« Yanıtla #22 : 07 Ağustos 2014, 22:58:28 »
bugun hallettim arkdaşlar klimayı acınca byuk fan yetersiz gelmiş. o yuzden yukselmiş birazda suyu eksikti
hallettik cok şukur
Yetişemiyosan El Salla

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 08 Ağustos 2014, 00:10:39 »
ya tabiki orjinalinde ikiside çalışıyorsa çalışması lazım hani çalışmamasını savunmuyorum ben. arabayı ilk aldığımda banada usta öyle demişti 100 dereceden sonra açar falan diye forumda okudum o çay demleyemeyen ustalardan söktüm fanı onardım iksidie çalışıyor. 90 derece derken termostat benimde 87 lik düz 90 dedim :D o zamanlar artık şansamı diyelim bişey olmadı küçük fan ile bi yaz geçirdim diğer yaz yaptım hatta resimlerinide yüklemiştim foruma ama uçtu gitti onlarda nasıl yapılacağına dair. büyük fanlarda kronik problem var kömürün arkasındaki yay kömür azalınca ittirmiyor takılıyor kömürün oturduğu sokete o yüzden çalışmıyor büyük fan. aynı şekilde touran vardı almancı birisinde onunda büyük fanında bu durum mevcuttu onuda söküp hallettik.

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 08 Ağustos 2014, 08:31:50 »
hmm, peki ayni kronik sorun kucuk fanda da var mi ? Yapmaya ugrasmadik cunku direk yeni aldim. Gobek dagitmis gibi gorunuyordu. Yani elle cevirdigimde donmuyordu kaymisti yorungesi :)

Çevrimdışı MurdeR

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 08 Ağustos 2014, 10:51:55 »
hmm, peki ayni kronik sorun kucuk fanda da var mi ? Yapmaya ugrasmadik cunku direk yeni aldim. Gobek dagitmis gibi gorunuyordu. Yani elle cevirdigimde donmuyordu kaymisti yorungesi :)
bilmiyorumki onu hep buyuk fan arizalari vardi 4 tane vw de bu sekildeydi  ;)

Çevrimdışı dirgin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 08 Ağustos 2014, 12:51:06 »
ben hiç fanların çalıştığını duymadım desem yalan olmaz.yarın bi deniyeyim bakalım.yalnız fanlar 90 ı geçerse hararet çalışmaya başlar.termostat da zaten 90 a geldmi otomatik sabitliyor ne düşüyor ne çıkıyor. Alman yaptımı demekki böyle yapıyor.
benim 87 eski kasa doğanda hararet bi bakıyodun iniyodu bi bakıyodun çıkıyodu ne bok yediği belli değildi  :D

Çevrimdışı by_tata

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 08 Ağustos 2014, 12:54:37 »
İlk aldigimda benim golf 4 de oyleydi bir iniyordu bir cikiyordu. Termostati degistirince duzeldi ;)