Gönderen Konu: Bora Golf IV Passat W8 Ambiante Led Tavan Lambası Uygulaması DIY  (Okunma sayısı 14164 defa)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
Selam arkadaşlar. Haftasonunu boş geçirmemek için arka sisler APM uygulaması ile W8 Tavan lambasına geçiş uygulaması yaptım fakat APM lerde arka sisler parklardan daha sönük kalınca iptal ettim. Amacım arka park lambaları ile birlikte aynı ışık şiddetinde arka sisleri far anahtarını açmadan yakmaktı. Orijinal W8 Passat Tavan lambasının fiyatlarının yüksek olması sebebi ile el yapımı bir uygulama ile aracımın orijinal tavan lambasında modifikasyona gittim.

Tavan lambasının sökümünü fotoğraflamadım nette bununla ilgili birçok bilgi var ama kısaca tarif edeyim. Lambanın camını aracın ön cam tarafından tırnaklarımızla aşağı doğru kanırttığımız zaman sökülüyor. Tavan lambasının orta kısmındaki ampülün sağ ve solundaki deliklerde vidaları var onlar sökülecek. Daha sonra tavan lambasının sağ ön veya arka kısmından tornavida ile kanırttığımda tavan lambası çıkıyor. Soketinden kurtarıyoruz.

İlk olarak eski cam düğmelerinin ledli panelinden ledleri sökme ile işe başladım. Ledleri yerinden sökerken elimde kalınca bende son kalan iki ledi yerinden oynatmadan paneli kırarak tavan lambasına uyacak şekilde traşladım. Uygun direnci yine panelden sökerek lehimledim. Kabloları da lehimlemeyi unutmadım tabi :)

Daha sonra ledleri koyacağım yerleri işaretleyerek tavan lambasını iki taraftan deldim. W8 tavan lambası ile aynı görüntüye sahip olması için bulduğum plastik malzemeleri de ekledim. Daha sonra ledleri de sıcak silikon ile yapıştırarak aracın başına indim.

Ledlerin eksi kablosunu tavan lambasının duylarında eksi olan bir kısma lehimlemiştim ama çalışmadı. Bende eksiyi tavan lambasına gelen kablodan aldım. Sürücü güneşliğini ve harita okuma lambasını yerinden söktüm. Klavuz kabloları bu kısımdan geçirerek tavan lambasına ulaştım. Tavan lambasının artı kablosunu klavuz kabloya yapıştırarak çektim.

Deneme 1-2 S-A-Ç :D

Ön direkteki döşemeyi söktüm. Üst kısımdan çektim ve tırnaklardan kurtardım. Resimde tırnakları görüyorsunuz çektiğinizde biraz çıtırtı duyacaksınız ama sorun yok merak etmeyin :) Kabloyu ön kısımda far anahtarına ulaştırdım. Ledlerin artı kablosunu ise gösterge aydınlatmalarına ekledim. Far anahtarı size bakacak şekilde sol üstteki kablo gösterge aydınlatmalarına gidiyor. Buraya eklememin sebebi ledleri DIMMER dan açmak ve kısmak. Böylece kadranlardaki ışık kısılıp açıldığında tavan lambasının da ledleri kısılıp açılıyor. Mavi kablo tavan lambasının ledinden gelen artı kablodur.

Vee montaj biter... Benim yaptığım Ambiante Led,

Bu da orijinal olan W8 Ambiante Led Tavan lambası

Bu da videosu.

http://www.youtube.com/watch?v=i55lFHLjaRg&feature=youtu.be

Sıkılmadan okuduğunuz için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2012, 05:32:45 Gönderen: metinmb407 »

Çevrimdışı DenQ

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bora Golf IV Passat W8 Ambiante Led Tavan Lambası Uygulaması DIY
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2012, 05:27:31 »
usta diyorum artık :)
sen ne yaptın ya :) eline sağlık

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2012, 05:31:40 »
Sağol Deniz :)

Çevrimdışı beykozlu59

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2012, 06:39:25 »
iyi düşünmüşsün usta :tamamdir

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2012, 07:28:31 »
Teşekkür ederim :)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2012, 19:43:17 »
Kimse beğenmedi galiba :D

Çevrimdışı aksakal92

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2012, 18:03:19 »
abi eline sağlık  ta tabi zevk meselesi ayrı ama o ledler ne işe yarayacak.  Tam anlamadım

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #7 : 04 Aralık 2012, 18:27:27 »
Eline sağlık süper olmuş.
Gece loş şık kırmızı bir ışık vurduruyor konsola.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2012, 20:42:10 »
iyi ki garajın yok can sıkıntısından arabayı dagıtırsın eline sağlık
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2012, 20:59:34 »
abi eline sağlık  ta tabi zevk meselesi ayrı ama o ledler ne işe yarayacak.  Tam anlamadım

Ford Fiesta iç ortam gördünüz mü bilmiyorum. İç ortam ambiyansı için hoş bir görüntü oluşuyor... Teşekkür ederim.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2012, 21:00:00 »
Eline sağlık süper olmuş.
Gece loş şık kırmızı bir ışık vurduruyor konsola.

Teşekkür ederim. Vites topuzu kısmı kırmızı loş ve hoş oldu :)

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Aralık 2012, 21:00:50 »
iyi ki garajın yok can sıkıntısından arabayı dagıtırsın eline sağlık

Valla garaj olsa süper olurda yok yaa :) Can sıkıntısından dağıtmayı bilmem de yapılacak işler çok zaman mekan sorun değil sorun tamamen para :D

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
ya Metin hocam aktifsin forumda her zaman buluruz senin herhangi bir yazını. ama yaptığın bir atraksiyonu zamanı geldiğinde kendi arabamıza uygulamak istesek bulamıyoruz. hani diyorum ki DIY olarak aracına yaptığın yeniliklerin başlıklarını imzana alsan? hoş imza sanırım max 3 satır. en azından yeni bir konu açsan? bugüne kadar yaptıklarının linklerini orada toplasan imzanda da oraya link atsan?
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
ya Metin hocam aktifsin forumda her zaman buluruz senin herhangi bir yazını. ama yaptığın bir atraksiyonu zamanı geldiğinde kendi arabamıza uygulamak istesek bulamıyoruz. hani diyorum ki DIY olarak aracına yaptığın yeniliklerin başlıklarını imzana alsan? hoş imza sanırım max 3 satır. en azından yeni bir konu açsan? bugüne kadar yaptıklarının linklerini orada toplasan imzanda da oraya link atsan?

Haklısın düşünemedim :) Bora konusunda 2 konum sabit bu konunun da sabit olmasını söylemiştim ama olmamış. İmza kısmına eklerim.