Gönderen Konu: Rölanti & Oksijen Sen sörü ?  (Okunma sayısı 7512 defa)

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: polo 6n 99 AEE
Rölanti & Oksijen Sen sörü ?
« : 21 Kasım 2012, 12:59:51 »
Merhabalar aracın rolanti sensörünü değiştiricem ama nette arma yaptıgımda oksijen sensörü cıkıyor sonuç olarak bunların ikiside aynı parçamıdır ? acep arkadaşlar bilen duyan :)
I Love PoLo

Çevrimdışı alyekrm

• Profili Görüntüle
Ynt: Rölanti & Oksijen Sen sörü ?
« Yanıtla #1 : 21 Kasım 2012, 13:32:34 »
rolantı sensoru dıst. içinde olması lazım

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Kasım 2012, 14:11:08 »
Bogaz kelebegi uzerinde bir parca distiributorde degil onu biliyorumda
I Love PoLo

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2012, 14:49:14 »
dist.icinde olan hall sensörü onun arızasıda rolanti ve çekişi etkıler

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #4 : 21 Kasım 2012, 15:13:04 »

dist.icinde olan hall sensörü onun arızasıda rolanti ve çekişi etkıler

Bogaz kelebegi uzerinde bir parca distiributorde degil onu biliyorumda

Oksijen sensörü ve lambda aynı sensör mü? Yani manifolt çıkışında bulunan sensöre oksijen veya lambda mı diyorlar?

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Kasım 2012, 15:58:40 »
oksijen sensörü ve lambda aynı sensördür  eksoz cıkısında bulunur

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2012, 16:14:34 »

arkadaşlar boğaz kelebegi hususundaki sitede bulunan sabit konuda bu kırmızılı olan alan için rolanti sensörü( motoru herneyse artık ) denmiş boğaz kelebegini değiştirene kadar bunu değiştirin bosh marka demişler ama nette parcayı bulamıyorum o yuzden sordum

hatta bunun ilei lgili yazıda burda : üstteki 4 pinli bölüm rolanti motorudur bazı araçlarda 6 pınlı olabiliyor bendeki 6 pinli olan herhalde çünkü daha farklı duruyor onunda resmini en kısa zamanda koyacağım ,
resimdede görüldüğü gibi 2 iki vidayla tutturulmuş bir parça görmediğimiz taraftada vida vardır , yani değişebilen bir parçadır illa boğaz kelebeğini almaya da gerek yok. böylece sadece gerçek problemli parça değişmiş ,paramızında büyük bölümü cebimizde kalmış olacaktır. hatta kendiniz değişin eliniz alışsın. çok kolay 3 vida ve bir soket adaptasyonda istemeyen bir parça.
I Love PoLo

Çevrimdışı KAAN60

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2000 polo 1.6 a.c
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2012, 22:09:26 »

arkadaşlar boğaz kelebegi hususundaki sitede bulunan sabit konuda bu kırmızılı olan alan için rolanti sensörü( motoru herneyse artık ) denmiş boğaz kelebegini değiştirene kadar bunu değiştirin bosh marka demişler ama nette parcayı bulamıyorum o yuzden sordum

hatta bunun ilei lgili yazıda burda : üstteki 4 pinli bölüm rolanti motorudur bazı araçlarda 6 pınlı olabiliyor bendeki 6 pinli olan herhalde çünkü daha farklı duruyor onunda resmini en kısa zamanda koyacağım ,
resimdede görüldüğü gibi 2 iki vidayla tutturulmuş bir parça görmediğimiz taraftada vida vardır , yani değişebilen bir parçadır illa boğaz kelebeğini almaya da gerek yok. böylece sadece gerçek problemli parça değişmiş ,paramızında büyük bölümü cebimizde kalmış olacaktır. hatta kendiniz değişin eliniz alışsın. çok kolay 3 vida ve bir soket adaptasyonda istemeyen bir parça.
güzel paylaşım :tamamdir ancak arızayı veren bölümün bu olduğuna kesin eminmisin? eğer dediğin gibi ise çoğu boğaz kelebeğinden şikayetçi arkadaşlar daha az paraya hallederler ve birde bunu temin etmek gerek tabi? onuda araştırmak lazım olsa olsa serviste olur nettede yoksa?
_-OĞLUM ve POLOM-_

Çevrimdışı secoJazz

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2012, 23:14:38 »
3 vida bir soket demişsin ama o kdar basit değil.. o gösterdiğin parça sadece bir adaptör boğaz kelebeğinin sağındaki siyah kısım rölenti motoru diyebileceğimiz yer. onun değişimide ancak çıkma bir boğaz kelebeğinden olur. o pinli olarak gösteriğin yer sadece bir konnktör. kaldı ki onu sökmek için fişini çektiğin anda adaptasyon yapman gerekecektir. o parçayı yenisiyle değiştirmek birşey ifade etmeyecek. vag com'a bağlandığı anda sorunun nerde oluğunu hata koduyla söyler zaten.

oksijen ve lambda sensörü aynışeydir. emme manifoltunda bulunur. senin aracındaki problem tam olarak neyse ona göre daha sağlıklı yorum alabilirsin. yada boğaz kelebeği ile ilgili konuyu incelemeni tavsiye ederim

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2012, 12:24:09 »
güzel paylaşım :tamamdir ancak arızayı veren bölümün bu olduğuna kesin eminmisin? eğer dediğin gibi ise çoğu boğaz kelebeğinden şikayetçi arkadaşlar daha az paraya hallederler ve birde bunu temin etmek gerek tabi? onuda araştırmak lazım olsa olsa serviste olur nettede yoksa?

tşk ederim bu konuyla ilgili sitedeki tum forumları talan ettim bunu eski tarihte birileri yazmış ve bana gayet mantıklı geldi artık o kırmızı parçamıdır yandaki parçamadır  bilemiyorum hangisi ama bence boğaz kelebeginin sorunu burdan kaynaklanıyor biraz mantıklı düşünüldügünde bogaz kelebegi mekanik bir parça kendi ustamda demişti göstererek bunun içindeki elektronik kısım zamanla sıkıntı yaratıyor diye ee ustalarda alışmış direk bogaz kelebegi değiştirelim diyorlar ama sıkıntı  o siyah kutu içerisindeki kısım yoksa bu mekanik parça aşırı kirli olmasa yada bir darbe görmese neden bu sıkıntıyı yaşayalım ki ama gel gelelim bunu bulamıyoruz boch ha felan sormak lazım hafta sonu o parçanın içini acıp temizliyecegim bakalım bir faydası olacak mı parçanın içinin açılmış halide burda ve bunun ile ilgili yazıda aşağıda saygılar sevgiler .

Aklınızda bulunsun bogaz kelebegi her zman temizlenmekle sonuç vermez temizlemek fayda etmedi ise sagındaki plastik kapagı sökün içinde 1 elektirik motoru 1 switch 2 de karbon potans var genelde bu potanslar sorun yaratıyor switch i ve potansları elektironik yaglı yada yağsız kontak sprey i sıkın zedelemeden peçete ile silin sonra  potanslara yağlı kontak sprey i sıkıp kapatın  kelebegi mekenik olarak potanslara bağlayan mili yağsız bırakmayınki hava almasın bu şekilde potanların durumuna göre baya dayanacaktır standart kelebekteki pisligide 10 binde temizlemek yeterli oluyor .Tamircilere gidince temizleyecegiz diyorlar iyi para kazanıyorlar kelebegi araçtan sökmeden yapılan temizlik bir çok zaman yeteli oluyor Elektironik bilgisi olmadan tamircilerin yaptıgı da sadece bu boşuna para vermeyin ozmonun anlattıgı gibi yapın olmadı ise benin dedigimi yapın orjinal alacagız diyede 600 para vermeyin alman Trow marka kelebek 250 civarı gayette güzel çalışıyor uzun zmandır kulanıyorum bu parçayı takmak 5 dakkalık iş 100 tl takma parası alırlar pazarlıka 50 ye düşerlerr bence kendiniz takın kafa yormayın tamircilerin eline düşerseniz yandınız
Yukardaki arkadaşların sorunuda şu hani kulandıysanız hatırlarsınız eskiden radyolarda çevirmeli ses düğmeleri vardı bunlar eskidigi zman sesi açıp kaparken çıtırtı kendikendine ses yükselmesi düşmesi yapardı işte sizin rölentinizinde yaptıgı bu çünkü aynı türden karbon potanlar var kelebeginizin içinde bunlar zedelendigi zman voltaj sabit kalamaz o yüzdende sabit bir rölenti tutturulamaz
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2012, 12:26:39 Gönderen: 35EZ349 »
I Love PoLo

Çevrimdışı 35EZ349

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Kasım 2012, 13:44:04 »
bugun azim ettim actım baktım bu parçaya araba içerisindeki en temiz parçaymuş diyebirim yepis yeni duruyor :)
I Love PoLo