Gönderen Konu: Kendi Lpg Kalibrasyonumuzu Yapma...  (Okunma sayısı 7468 defa)

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
Kendi Lpg Kalibrasyonumuzu Yapma...
« : 16 Kasım 2012, 21:19:06 »
Bildiğiniz üzere sıralı sistem lpg kalibrasyonları yetkili lpg bayi ve servislerde yapılıyor.Benim üzerinde düşündügüm konu da tam bu!Kendi kalibrasyonları neden kendimiz yapmayalım?
Daha maus tutmayı bilmeyen ustaların yaptıkları kalibrasyonlar nekadar dogru!üstelik hemen hepsi her araca göre standart olan verileri girip otomatik kalibrasyon yapıyorlar yani extrem bir durum yok ortada?Asıl ustalık her araca göre gerektiginde manuel olarak rakamlara müdahale edebilmektir ki bu aracın yakıtıyla performansıyla çekişiyle devirlenmesiyle rolantisiyle direk alakalıdır ve çok şey fark edebilmektedir.Ancak bunu hiçbir usta hemen hemen yapmaz direk standart kalibrasyon yaparlar.
Forum sitelerinde bu konuyla ilgili bilgiler mavcut ugraşan kişlerde çok fazla ancak yeterli bilgi yok.Belki bu konu iyi bir kaynak olur hatta yöneticiler tarafından üst ana başlıklı konuda yapılabilir. Bu konuyla ugraşan arkadaşların  söledigi şeyler standart kalibrasyona oranla yaptıkları kalibrasyonun %25-30 daha verimli performans olduğu üstelik bunu yaparkende yakıt degerlerinide düşürdüklerini söylüyorlar.Ben lovato easy fast sıralı lpg kullanıyorum ve lpg cide olan programın aynısı benim leptopta mevcut tabi yeterli bilgi birikime sahip olmadıgım için bu işlere kalkışmıyorum yeterli bir bilgi sahibi olmayan  kimseyede tavsiye etmem.
Esas konu bu işlerle ugraşan arkaşalar aramızda varmıdır?Bilgilerini deneyimlerini izledikleri yolarlı bizlerle paylaşaiblirler mi?Belki ben dahil bazı kişleri cesaretlendirebilirler :D

Unutmayınkizki bilgi paylaştıkça çoğalır :D teşekkürler
Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

Çevrimdışı yılmazdmrz

• Profili Görüntüle
Ynt: Kendi Lpg Kalibrasyonumuzu Yapma...
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2012, 22:01:07 »
Güzel bi başlık umarım bişeyler çıkar  :tamamdir

Çevrimdışı immortalboss

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2012, 22:07:10 »
Konuyu takipteyim.Hocam korkacak bir şey yok.Lpg ustasından kopya çekersin biraz. :D Sonra çeşitli bilgiler ve mantık dahilinde manuel ayarlamalar yaparsın.Anti Lpg team olarak takipteyim. :D

Çevrimdışı PsiKoMaNYaKoLoG

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2012, 22:13:08 »
güzel bişeyler çıkar umarım ;)

Çevrimdışı ramazan_40

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Eski:98 AFH Polo Yeni:2000 Focus Ghia
« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2012, 22:20:22 »
Konuyu takipteyim.Hocam korkacak bir şey yok.Lpg ustasından kopya çekersin biraz. :D Sonra çeşitli bilgiler ve mantık dahilinde manuel ayarlamalar yaparsın.Anti Lpg team olarak takipteyim. :D
güzel bişeyler çıkar umarım ;)

Dedigin gibi lpg kalibrasyonları yapan servislerin önünde tüneyebilirim... :D yarın bir serivise gidip bi günlük iş teklifinde buluncam ücretsiz çalışırım abi desem kabulederler heralde :D
Hiçbir ordu, zamanı gelmiş bir düşünceye karşı duramaz.

Çevrimdışı PsiKoMaNYaKoLoG

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Kasım 2012, 22:39:02 »
Dedigin gibi lpg kalibrasyonları yapan servislerin önünde tüneyebilirim... :D yarın bir serivise gidip bi günlük iş teklifinde buluncam ücretsiz çalışırım abi desem kabulederler heralde :D
üste para istemesinler sakın :D

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
« Yanıtla #6 : 16 Kasım 2012, 22:49:11 »
Atiker'in manuel kalibrasyonunu Resul abi (Speddystop) yapardı. Gerekenler program + ara kablo. Netten kablo almıştı ve benim aracı manuel olarak kalirasyonunu yapmıştı.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Kasım 2012, 00:24:44 »
Ben Atiker Fast System versiyon 6 kullanıcısıyım. Elimde yazılım var kablo yok. Bende bu işte meraklıyım hatta o kadar kafayı kırdım ama cesaret edemedim. USB uzatma kablosu edinip kablo girişlerini lpg soketine eklemeyi düşündüm. Ama dediğim gibi cesaret edemedim. Konfigürasyon işini lpg ayarlanırken az çok gördüm. Atiker için ms lerin olması gereken değerini biliyorum. En azından eski ayarlarını kaydedip yeni değerleri girerim olmazsa eski ayarları tekrar yüklerim. Microsoft Office programları gibi lpg ayarı da bilgisayara kaydedilebiliyor. Önemli olan kısım ms lerin RPM ye göre ayarlanması. Ustacıklar direk kalibrasyon yapıyor ne oldu işlem tamam. Oldu canım demek zorunda kalıyorsunuz.

LPG map değerlerinde kısa ve uzun benzin sarfiyatını görebilmek önemlidir bahsettiğim kavramın ingilizce karşılığını unutttuğum için bu şekilde yazıyorum. Araç yakıt fakir karışıma düştükçe map uzun vade yakıt değerini yükseltir ve aslında normal olan ayarlarınızda ms ler yükselir araç fazla yakar. LPG ecusu benzin ecusuna göre hareket ettiğinden ayarları manuel yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Atiker kablo aramaktayım şema vs paylaşan olursa memnun olurum :)

Çevrimdışı KATIRAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Kasım 2012, 05:00:25 »
BENİM AKLIMA GELMİŞTİ GÖRÜNTÜLÜ RADYO.

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Kasım 2012, 06:37:00 »
LPG ayar kablosu satan site mevcut

http://www.mscsi.net/lpg_ayar_kablolari.html

Çevrimdışı MetinTekin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Kasım 2012, 11:08:38 »
güzel konu. Lpg li aracınızın rölanti devri kaç arkadaşlar?
35_AG_8308 96' 2Kapı Mavi_Şimşek PoLo

Çevrimdışı nakres

• http://www.vwpasa.com/
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Kasım 2012, 12:04:58 »
konu güzel yeri doğru mu?
!!!!MECNUN  BİLSEYDİ VW SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ...?????...!!!!
    http://www.vwpasa.com/   
    http://www.andcarotomotiv.com]Andcar Otomotiv Hizmetleri[/fon

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Kasım 2012, 11:18:47 »
güzel konu. Lpg li aracınızın rölanti devri kaç arkadaşlar?

Araçlar rölanti aralığını kendisi belirliyor diye biliyorum. Manuel ayarlanmıyor galiba. Mesela gündüz araç soğukken 1000 devir, ısındıkça 700 devire düşüyor.

Çevrimdışı metinmb407

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Kasım 2012, 11:57:44 »
LPG-Benzin rölanti değeri değişmez. Ama vag-com dan ayarlanır.