Gönderen Konu: Kar Lastiğini İnce Alın  (Okunma sayısı 8677 defa)

Çevrimdışı mustklc

• Profili Görüntüle
Kar Lastiğini İnce Alın
« : 05 Şubat 2012, 20:01:10 »
Geçen TV 8 de Volkan Işık vardı. hani şu eski rallici, volkicar turnuvalarını düzenleyen.

adam üstüne basa basa dedi, kar lastiği olarak ince lastik kullanın. yani 205 ise normal ölçün, 185, 165 kullan, gerekirse jantını değiştir dedi.

Bana mantıklı geldi, nitekim kar rallilerinde de öyle. Aşağıda resimleri var. adamların lastiği bisiklet lastiği gibi.

Kar lastiği olunca mecbur yakıt tüketimi artıyor, lastik tabanı incelirse dolaylı olarak tüketim de azalacaktır .
Yol tutuş azalır diyenler, yol tutuş elbette azalır, otobanda 180-200 basarsan eğer . sizi bilmem ben bu kar kışta 100 ün üstünü görmedim bile, yollar buz.

Araba binmek içindir..

Çevrimdışı al_pacino

• Profili Görüntüle
Ynt: Kar Lastiğini İnce Alın
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2012, 20:34:38 »
yakıttan ziyade temas eden yuzeye basan agırlık cm2 basına daha fazla oluyor. karı daha cok ezen lastik daha iyi yol tutusu saglıyor.

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2012, 21:08:09 »
yakıttan ziyade temas eden yuzeye basan agırlık cm2 basına daha fazla oluyor. karı daha cok ezen lastik daha iyi yol tutusu saglıyor.

+1907

aynı şeyi bende başta babam olmak üzere insanlara analtmaya çalışıyorum. Geniş taban lastik iyi tutar gibi birşey söz konusu değil. Geniş taban sadece tutunmanın yüksek olduğu iyi bir asfaltta faydalıdır,toprak,ıslak ve karlı zeminde sadece dezavantaj. Biz boşuna mı 155 taban kış lastikleriyle geziyoruz  :D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2012, 21:46:54 »
birim alana düşen ağırlık ince tabanlı lastikte artacağından dolayı kar lastiğini ince almakta fayda var..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2012, 22:04:55 »
yalnız ilk fotodaki Impreza'nın içindeki abilerim ne kadar sakinler farkettiniz mi   :D Sanki 80-90km hızla yan yan gitmiyorlar da ailecek pikniğe gidiyorlarmış gibi bir ifade var yüzlerinde  ;D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2012, 22:12:30 »
yalnız ilk fotodaki Impreza'nın içindeki abilerim ne kadar sakinler farkettiniz mi   :D Sanki 80-90km hızla yan yan gitmiyorlar da ailecek pikniğe gidiyorlarmış gibi bir ifade var yüzlerinde  ;D
Subaruda ince lastik var ya,, ondandır:)
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2012, 22:27:06 »
205 taban yazlık lastikle geziyorum hiç iyi bir spor değil :D

eskişehir yolu üzerinde arada bir 100le falan gideyim dediğimde tırsıyorm bu aralar, sanki araç altımdan uçup gidecekmiş gibi, tarif edemiyorum, arabayı dinleyen bilir sadece

karda buzda alıntı yapıldığı gibi, hem ince taban hem kalın yanak olacak

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Şubat 2012, 22:30:27 »
buz da bırak 155'i 55 taban bile olsa kar etmiyor Alper  :D

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2012, 22:34:18 »
buza hiçbişey etki etmiyor ki zaten gani, daha önce de demiştim :)

manevra falan yapıp yola tekrar girebilmek için belki bir şansın olabilir diye dedim :)

Çevrimdışı Sinancetintas

• Yaşam İlaçım Oldun Golf..
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Golf 4'den Sonra Golf 5
« Yanıtla #9 : 24 Eylül 2012, 01:22:15 »
Aynen Ben BG'de yaşıyorum burada lastikçilerde aynı şeyi uzerine basa basa söylüyor ama benim gibi dik kafalılar gidip yine aynı ölçü alıyor.. ;) bu kışlıklar öldügünde yenilerini  jantı degiştirip 165- 150 kaç varsa en küçügü ondan alacagım..
bu arada buz konusuna gelince burada buz için çiviler satılıyor zaten iyi bi çok KIŞ lastiginde de çivi yuvaları var onları takıyorsun.. TR'De de büyük ihtimal vardır ama biz ne kadar önemsiyoruz o ayrı..
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2012, 01:23:48 Gönderen: Sinancetintas »
Das Auto..