Gönderen Konu: TDİ performans düzensizliği???  (Okunma sayısı 3634 defa)

Çevrimdışı 61TS061

• Profili Görüntüle
TDİ performans düzensizliği???
« : 21 Eylül 2012, 18:07:51 »
Arkadaşlar hepinize hayırlı günler diliyorum.aracım Bora TDİ agr motor 90BG.210nm tork.Özetle şöyle bir durum;aracım zaman zaman çok iyi gaz tepkileri veriyor ve ara hızlanma konusunda çok iyi olurken bazen de o atikliğini kaybettiğini hissediyorum.bu aynı gün içinde de olabiliyor bazen.akışmetrem yeni. turboda sorun yok.değerler normal.yakıtı shell v power kullanıyorum daima.bir aralar kötü bir yakıta denk gelmiştim.araç bir süre arıza lambası yaktı pompa arızası diye ama yakıtı değiştiğimden bu yana arıza kodu vermedi sorun kalmadı.bu konudaki tek düşüncem hava akışmetresinin hava yoğunluğunu ölçerken anlık değişimlerin olabilmesi.yani bazen atmosferin yoğun olduğu zamanlarda motor daha mı sağlıklı çalışıyor acaba diye düşünüyorum.Arabamın hep o atik haliyle kalmasını çok istiyorum.Sizce nedir bu durumun nedeni?her türlü deneyim ve tavsiyelerinizi bekliyorum.iyi muhabbetler...
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2012, 18:08:07 Gönderen: 61TS061 »
VW BORA 2000 1.9 TDİ COMFORTLİNE

Çevrimdışı inundatio

• Profili Görüntüle
Ynt: TDİ performans düzensizliği???
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2012, 18:20:32 »
İlk aklima gelen hava akış metre ve sen sorun olmadığını belirtmişsin. Benim sana tavsiyem birde hava dollaşımı yapan hortumları kontrol ettirmen olacaktır.. iğne ucu kadar bile bir kaçak buna sebep verebilir diye düşünüyorum.. EGR temizliği ( Kurum temizliğide ) faydalı olabilir..
ve son olarak aklıma gelen hava filtresini de değiştirmen yönünde olucak..

Çevrimdışı 61TS061

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2012, 23:19:24 »
İlk aklima gelen hava akış metre ve sen sorun olmadığını belirtmişsin. Benim sana tavsiyem birde hava dollaşımı yapan hortumları kontrol ettirmen olacaktır.. iğne ucu kadar bile bir kaçak buna sebep verebilir diye düşünüyorum.. EGR temizliği ( Kurum temizliğide ) faydalı olabilir..
ve son olarak aklıma gelen hava filtresini de değiştirmen yönünde olucak..
tavsiyeleriniz için teşekkürler.geçenlerde egr ye bakmıştık ustayla pek bir kurum göremedik.arabaya 90.000 de iken kurum temizliği yapıldı bir kere şimdi 160.000 de.gerçi ben arabayı hep devirli kullanırım kurum yapacağına pek ihtimal vermiyorum.zira ani yüklenmelerde bile hiç kara duman atmıyor aracım.ama turbo borularında kaçak ihtimali olabilir ona bir baktırayım olmazsa.

Çevrimdışı 61TS061

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Eylül 2012, 23:20:34 »
başka tavsiye veren yok mu arkadaşlar?

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2012, 23:51:19 »
shellden mazot falan alma

en iyisi total (excellium olan istasyonlar)

ondan sonra da po

dizel çok yakıt seçer, zamanla farkı görürsün

sorunun boyutunu bilemediğim için yapacağım yorum sağlıklı olmaz, havanın durumuna göre dizel aracın performansı çok değişiklik gösterebiliyor.geri kalan da ise turbonun akışmetrenin egr nin düzgün olduğunu söylmeişsin.bir de katın bu zamana kadar çoktan dolmuştur, iptali halinde performansın artar

Çevrimdışı 61TS061

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Eylül 2012, 00:01:53 »
shellden mazot falan alma

en iyisi total (excellium olan istasyonlar)

ondan sonra da po

dizel çok yakıt seçer, zamanla farkı görürsün

sorunun boyutunu bilemediğim için yapacağım yorum sağlıklı olmaz, havanın durumuna göre dizel aracın performansı çok değişiklik gösterebiliyor.geri kalan da ise turbonun akışmetrenin egr nin düzgün olduğunu söylmeişsin.bir de katın bu zamana kadar çoktan dolmuştur, iptali halinde performansın artar
teşekkürler...bu katalitik konvertör iptali işini sıradan bir egzostçu da yapabilir değil mi?yani ayarlık bir işi yok sanırsam

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Eylül 2012, 00:12:29 »
sökecek düz boru kaynatcak bişeyi yok

ama muayeneden önce tekrar taktırman gerekir

bu arada pahalı parçadır sakın egzostçuda bırakma

Çevrimdışı 61TS061

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Eylül 2012, 00:14:59 »
sökecek düz boru kaynatcak bişeyi yok

ama muayeneden önce tekrar taktırman gerekir

bu arada pahalı parçadır sakın egzostçuda bırakma
bp den mazot aldın mı hiç?onu da baya övüyorlar aslında?shelli neden önermiyorsun?

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Eylül 2012, 00:33:01 »
bp shellden de kötü mazot konusunda, tabi genel olarak konuşuyorum, istasyon istasyon bile farkediyor

shellden benzin de alsam dizel de alsam lpg de alsam bariz bir şekilde araçlarım daha az km gidiyor, o temizlik maddesi olayını biraz fazla abartıyorlar sanırım. performans da az geliyor.yakıt oranı daha az gibi.

çok araştırdım,çok kullandım çok dizelci ile konuştum, çok forumlara ziyaretçi girişi yaptım (yerli-yabancı) genel kanı en iyi dizel ve en iyi lpg total (excellium olanlar) daha sonra da petrol ofisi.benzin alacak olursam da opet, po, total sıralmasında giderim, o yüzden cüzdanımda 3 firmanın da puan kartı var.

dizelde total açık ara önde

Çevrimdışı inundatio

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Eylül 2012, 10:31:58 »
bp shellden de kötü mazot konusunda, tabi genel olarak konuşuyorum, istasyon istasyon bile farkediyor

shellden benzin de alsam dizel de alsam lpg de alsam bariz bir şekilde araçlarım daha az km gidiyor, o temizlik maddesi olayını biraz fazla abartıyorlar sanırım. performans da az geliyor.yakıt oranı daha az gibi.

çok araştırdım,çok kullandım çok dizelci ile konuştum, çok forumlara ziyaretçi girişi yaptım (yerli-yabancı) genel kanı en iyi dizel ve en iyi lpg total (excellium olanlar) daha sonra da petrol ofisi.benzin alacak olursam da opet, po, total sıralmasında giderim, o yüzden cüzdanımda 3 firmanın da puan kartı var.

dizelde total açık ara önde

Ben aracıma opet ten yakıt aldıgımda PO ya göre bir depo da 50 - 60 km daha düşük yol yapıyorum.. PO dan aldıgımda 1 depo ile şehir içi 850 -900 km yaparken opet ten aldığımda daha az km yapiyorum

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Eylül 2012, 13:44:03 »
aynen ben de onu diyorum

en çok menzili olan firma po