Gönderen Konu: kafamı karıştıran dizel ve benzinli olayı  (Okunma sayısı 11924 defa)

Çevrimdışı theblade

• Profili Görüntüle
Ynt: kafamı karıştıran dizel ve benzinli olayı
« Yanıtla #14 : 23 Mayıs 2012, 10:53:46 »
+Dizel ısındıkça performansıda artıyor :)) Ama şu anda benzinle arasında eskisi gibi uçurum fiyat farkı olmadığı için ve ülkemizde satılan Mazotlar kalitesiz olduğu için değerlendirmelerimiz kötü yönde oluyor ister-istemez. AB standarlarına göre dizel benzinden pahalıya satılacaktır yakın gelecekte. Zaten rafineri çıkış fiyatı dizelin benzinden 10-12 kuruş daha fazladır. + dizel egzos emisyon değerleri benzinden fazla olduğu için yeni vergilendirme sisteminde yine sıkıntı yaratacaktır.

bu vergi yasasını takip ediyorum aslında dizellerin geleceğini karartabilir erşan hocanın çözümü var katalizör diyor ama yinede uğraştırcak :)
peugeot 206,golf mk2

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #15 : 23 Mayıs 2012, 11:04:52 »
siteye bişey oldu sanırım birsürü yazı yazdım tam gönder butonuna basacakken sayfa kendiliğinden yenilendi yazdıklarım uçtu :(

çok çeşitli araçlarım oldu 2 mk1 4 5 tane vosvos ford granada opel kadett 26m 17m ford caddy tofaşk  ama sanayiye bakım ve ön takım baskı balata vs haricinde motor arızası yüzünden hiç gitmedim ilk vosvosumun motoruna bitik 1 aya elinde kalır dediler 1 seneden fazla kullandım sattığım kişide 1 sene binde en son alan restore ederken motor yaptırdı :) yani kusuru araçta değil kullananda aramak gerekir
  ilk dizel aracım bu mk1 ve yağ yakıyor 3000 4000 km yaptım 3 4 litre yağ ekledim bu şekilde eğer tık diye bi yerde kalmazsa en az 100.000 km daha motor yaptırmadan kullanırım :D euro dizel kullanırken 230 250 arası yakıyordu pro dizelde 200 ün üstüne hiç çıkmadı 20 tl mazot 100 km götürüyor ve hep seri kullanırım boş vitesi kullanıp gaza az bassam eminim yakıt daha azalır şanzumanım FM kodlu 110 120 de giderken bağırıyor fakat o hıza bir çok araçtan hızlı çıkıyor zaten 30 yaşında araba için bence 100 km üzeri büyük risk dizelin en sevdiğim yönü 5 kişide binsek rampada olsa herzaman aynı performansı veriyor daha rampalarda vites düşürdüğümü bilmem aksine devirlendikçe vites istiyor

Dizel herzaman işine bakar. Çekiş ve tork konusunda benzinli gibi nazlı değil açıkcası :)
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 23 Mayıs 2012, 11:26:13 »
ben şahsen benzinli araba kullanamıyorum ayak alısmıs sürekli basmaya benzinliyi yumusak kullanamıyorum araba gitmiyor gibi geliyor. bu zamana kadarda şahsi ve aile olarak benzinli arabaya binmedik :)
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 23 Mayıs 2012, 15:21:30 »
ben şahsen benzinli araba kullanamıyorum ayak alısmıs sürekli basmaya benzinliyi yumusak kullanamıyorum araba gitmiyor gibi geliyor. bu zamana kadarda şahsi ve aile olarak benzinli arabaya binmedik :)

Dizel olayını Gurur meselesi yapmışsın Sen Nizam.. Ama, er yada geç LPG veya CNG gibi alternatif ve ucuz yakıt kaynaklarından besleneceksin bunu unutma  ;D
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı servet_volt

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 23 Mayıs 2012, 15:54:21 »
lpg yada cng yede eyw ama o gosterge panelınde yakıt durumunu gormek cok ayrı bı zevk bence. Bıde lpg pompasına yanasmak bana cok apacıce gelıyo altına sokuyolar bısı doluyo falan bagajda ev tupu gıbı bısı var. Ama dızel cok farklı yanasıyon pompaya depo kapagını acıyolar goz gore gore sıvı yakıt alıyosun bagajda bı yer kaplayan deponda yok . Gostergeden az cok kac km gıtcegını goruyon.lpgdekı gıbı sureklı ısık degıstırıp duran bı kenarda duran gostergen yok. Dolu olunca guzel gıden ıcı bosalınca cek4sten dusen bı sıstemınde yok. En onemlısı lpg kuru bı yakıt arabanın anasını aglatıyo . Habıre ayara gıdıp durmak zaten ayrı bı ezıyet. Dızelde bı kere bı pompa enjektor yaptır yıllarca bın. O yuzden FOREVER DIZEL POWER ;)
Beş para etmeyen insanların, milyonluk tavırlarına hastayım.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 23 Mayıs 2012, 16:22:51 »
Dizel olayını Gurur meselesi yapmışsın Sen Nizam.. Ama, er yada geç LPG veya CNG gibi alternatif ve ucuz yakıt kaynaklarından besleneceksin bunu unutma  ;D

biraz öyle oldu :)
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı roccobug

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 23 Mayıs 2012, 16:36:46 »
nacizane fikrim eğer bu aracı hobi aracı olarak kullanmak istiyorsanız . Düzgün bir benzinliyi tercih ederim .. Gti lar maalesef çok hırpalanmış oluyorlar .. Düzgün olursa ne ala :)  şanzıman olarakda uzun aralıklıysa keyfi başka derim ..

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Mayıs 2012, 17:21:13 »
Sarı kızın nazi dizelin ara gazi :D

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 23 Mayıs 2012, 18:24:46 »
Benzinin adı, Dizelin Tadı  8)

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Mayıs 2012, 19:50:19 »
düzde sol çeken benzinli yokuşta gelirsen dumana boğar seni dizelci  ;D

dizel 5 ileri şanzumanı olan bi mk1 kullanma imkanım olmadığı için arada ne kadar fark olur bilmiyorum ama 1.6 benzinli araçlarla 60 70 km hızla çıktığım yokuşları 80 90 km hızla çıkıyorum bunda dizelinmi yoksa şanzumanınmı etkisi var bilemiyorum yeni nesil bi çok araç arkadan çekil diye sellektör yapınca gaza bas çek yaparak uzayıp gitmem arkadan gelen için bayağı bi sinir stres yapıyor :)
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2012, 19:55:22 Gönderen: fatih_06 »

Çevrimdışı theblade

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 23 Mayıs 2012, 20:57:21 »
bugün bi dizel bi benzinli araba baktım dizelin sesini ilk defa duydum aman yarabbi yaşlı adam oturursa iner arabamdan :)
peugeot 206,golf mk2

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 23 Mayıs 2012, 21:12:44 »
işte ona diyecek hiçbir lafım yok as 250 dodgeler gibi çalışıyor mubarek kafa şişirmekten başka bişey değil bide soğukken titreşimi fazla  çok detaylı bi yalıtım ve izolasyon yapılması gerekir onları da yaptıktan sonra ses kesilirmi hayır gene gelir ama o kadar rahatsız etmez :)

ama sabit belli devir aralıklarında vitesle oynayarak sesi sabitleme imkanımız var bide teybin sesini biraz açarsak o zaman sıkıntı kalmıyor  ;D

işin aslı benzinli araçlar konfor yönünden çok daha avntajlı bakımları daha rahat dizel aracın yağı bile zift gibi simsiyah ikisininde farklı güzellikleri var seçim yaparken benzinli dizel olarak değilde aracın bakımlı ve nasıl kullanıldığına bakmak gerekiyor yukarıda söylendiği gibi dizel ısındıkça az yakar ve performansı artar benzinli araca da soğuk hava girerse performansı artar kısa mesafe kullanımlarda benzinli lpg li araçlar daha ekonomik oluyor

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #26 : 23 Mayıs 2012, 23:27:21 »
 O sesin en büyük sebebi mazot birde ona dikkat edin.. Şuan için en az sesi PO prodizelde veriyor birde kırsal olduğu zaman uzun yolda GTI kadar sesi oluyordu.. Ama kırsalı nezaman kaldırdılar motorun sesi 10 kat arttı soğukkende titreşimi 10 kat arttı allah belasını versin bu çevreci zihniyetin..
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı fatih_06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 23 Mayıs 2012, 23:37:46 »
abi bence çevreci zihniyetin değilde bazı patron kesimlerinin işine gelmemesi olarak düşünüyorum :)