Gönderen Konu: uzun yol öncesi neler yapmalıyım....  (Okunma sayısı 7246 defa)

Çevrimdışı mmartins

• Profili Görüntüle
uzun yol öncesi neler yapmalıyım....
« : 09 Nisan 2012, 16:37:16 »
herkese selamlar.  şırnaktan izmire gidecem nasip olursa.  aracımın yağını kontrol ettirdim. eksilme yok fakat yavaş yavaş yağ özelliğini kaybetmiş uzun yola cıkma bu yağ ile dedi usta. ben izmirde genel bakıma sokmak istiyorum.. bu yağ idare edermi acaba.. bide 1600 km yol yapacam dikkat etmem gereken neler var başka. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

Çevrimdışı nesquik

• Profili Görüntüle
Ynt: uzun yol öncesi neler yapmalıyım....
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2012, 16:48:11 »
Bi olay anlatayım sen sonuç değerlendirmesi yap hocam.
Bizim arkadaş borasının yağını değişmek için sanayiye gitmiş..neyse işlemleri yaptırmış.................................
Sonra arakdaşlarla gezmeye gitmişler. 200-250 km gezmişler ve bakmışki arabanın harareti yüksek ve uyarı wermiş araba.Bbi ustaya götürmüşler bu arda km 300-350 olmuş. usta bi bakmışki gıdım yağ yokmuş karterde..
aramış bakımını yapan ustayı. Benim arabada hiç yağ kalmamış, siz koymuştunuz en son değilmi diye soruyor..
Ustanın cevabı::'' Valla ben boşalttığımı hatırlıyorumda koyduğumu hatırlamıyorum, elemanlarda unutmuş olabilir demiş...
Araba yağ yokken bile baya gidebiliyor.
 2. benim arkadaşım arabanın yağını 15.000-20.000 aklına ne zaman eserse ozman değişiyor. bi sıkıntı olmadı.
Ama ben senin yerinde olsam 10-40w castrol alır değiştiririm.
İzmirdede olsa şırnaktada olsa o yağ değişecek.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2012, 16:50:33 Gönderen: nesquik »
Bir GOLF görürsün<br /><br />Çooook beğenirsin  Kolay  elde edersin  Zor vazgeçersin....
[/font]

Çevrimdışı mmartins

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2012, 16:52:09 »
haklısın sonuçta degişecek.. bende 10  40 castrol magnatec koydurtacam.. ama usta işte burdaki ustaları görseniz sanayiye girmek istemezsiniz. herşeyi deneme yanılma yoluyla yapıyolar. düşünün yağ koydurtmaya bile cekiniyorum. ...

Çevrimdışı ferhattasdemir

• Eksantrik sübap açar, motora benzin kaçar :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2012, 17:11:18 »
boşver koydurtma birşey olmaz. kaç km oldu değiştireli. o kadar km den birşey olmaz eksik olmasında. cam suyunu lastik basıncını da ayarladım mı çevir kontağı durma devam et. tabi emniyet kemerini ihmal etme!
Eksantrik sübap açar, Motora benzin kaçar
Çok zorlama kelebeği, Araba altından uçar... :)

Çevrimdışı TuNCh

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2012, 20:40:38 »
Kazasız belasız gel İzmire arkadaşım burda 10 numara ustalar var bi tanesine götürür bırakırsın ardınada bakmazsın çoğu işinin ehli insanlar, Ferhat ın dediği gibi silecek suyu, lastik basıncı, emniyet kemeri yeter...Bu arada 1600 km yol yapıcaksın lt/km hesabını en doğru tutturan sen olursun bence İzmire ulaştığında paylaşırsan bizlerle ne kadara geldiğini ortalama hızını falan iyi olur.
Golf IV Pacific [2003]

Çevrimdışı metalteo

• ilker
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Nisan 2012, 22:21:12 »
yedek lastiğin havasına kesin bak sonra süpriz yaşama  ;)

Çevrimdışı kerim_dikmen

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2012, 16:53:55 »
yağ konusunda  ben de birşey diyeyim aracının kitapçığına hiç baktın mı motora kaç numara yağ konulacağı konusunda. ben de aracı ilk aldığımda 10/40 koydurmuştum fakat kazın ayığı öyle deyilmiş yeni anladım. castrol 5/40 konulacakmış ben yağı yeni değiştirdim. arabanın sesi değişti hafif titreme problemi vardı o kesildi. gaz yemesi çekişi farklı oldu be şiddetle tavsiye ederim
kerim_dikmen

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2012, 17:14:30 »
uzun yol şakaya gelmez. 1600 km içinde iklim şartları değişecek, yol şartları değişecek, kah yeni uyanmış olarak araç süreceksin, kah uykun gelmeye başladığı anda araba sürüyor olacaksın, yüzlerce araç, kamyon sollamak zorunda kalacaksın. evet uzun yol tecrübesi olan bir sürücü için çocuk oyuncağı gibi gelebilir. ama 30 yıllık uzun yol tecrübesi olan sürücüler dahi kaza yapabiliyorlar. yapılan iş ne olurs aolsun ciddiye almak lazım.

aracında bir arıza durumu varsa öncelikle bu giderilmeli. düzgün çalışmalı. gaza gittin mi gitmeli, frene bastığında da durmalı. basit gelebilir ama kornaya bastığında da karşı taraf duymalı.

far ayarı, rot balans ayarı olmazsa olmaz. lastiklerinin durumu, diş derinliği önemli. yola çıkmadan önce de araç yükünü aldıktan sonra (yolcular da dahil) bir benzin istasyonunda durup lastik basıncını kontrol etmek gerekir. bir gece önceden araç yüklenmeden yapılan lastik basıncı ayarının. araca sürücü, yolcu, bagaj yükü dahil 300-400 kg civarı yükledikten sonra hiç bir geçerliliği yoktur. yine metalteonun belirttiği gibi yedek lastiğin de çıkartıp havasını kontrol etmek, ihtiyaç duyulduğunda bir sürprizle karşılaşmamak açısından önemli.

yedeğe farklı amperlerden 3er 5er sigorta almakta fayda var. yine neme lazım bir çift de ampul almak faydalı olabilir.

yağı değiştirmek gerekli mi gerekmez mi? bence mutlaka gerekir. insan 1 ay yemek yemeden yaşayabilir. 4-5 gün su içmeden yaşayabilir. ya da 4-5 gün uyumadan durabilir. ama her gün yemek yiyoruz, su içiyoruz, uyuyoruz. sağlığımız açısından gerekli. evet araç seni istediğin yere götürür değiştirmezsen. ama ya sağlığı?

Allah kazasız belasız ulaşmayı nasip etsin.

edit: hepsinden önemlisini söylemeyi unuttum. uyku getirecek ağır yiyeceklerden uzak durmak, hafif gıdalar tüketmek, arada durup temiz hava almak, uyku yavaş yavaş bastırmaya başladığını hisettiğin anda kenara çekip uyumak çok önemli malum. zaten biliyorsundur ama eksik kalmasın diye ayrıca yazayım dedim.
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2012, 17:16:34 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı nesquik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2012, 18:38:48 »
güzel yazmışsın hocam eyvallah..
Bir GOLF görürsün<br /><br />Çooook beğenirsin  Kolay  elde edersin  Zor vazgeçersin....
[/font]

Çevrimdışı mmartins

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2012, 00:20:52 »
uzun uzun yazmışsın. teşekkür ederim. söylediklerinde haklısın..hepsini dikkate alacam.. yorum yapan herkese teşekkürler. bu arada lt/km aracın ne yaktıgını yazarım. saygılar....

Çevrimdışı GolfIV46

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2012, 10:51:10 »
herkese selamlar.  şırnaktan izmire gidecem nasip olursa.  aracımın yağını kontrol ettirdim. eksilme yok fakat yavaş yavaş yağ özelliğini kaybetmiş uzun yola cıkma bu yağ ile dedi usta. ben izmirde genel bakıma sokmak istiyorum.. bu yağ idare edermi acaba.. bide 1600 km yol yapacam dikkat etmem gereken neler var başka. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....
Ben daha dün yaptırdım bakımları. Bu hafta bende 1100 km yol yapacağım kısmetse.
Yaptırdığım işlemlere gelince de;
1- Motor yağı değişti. Castrol 10-40 5Lt-75 TL
2- Hava Filitresi değişti.
3-Benzin Filitresi değişti.
4- Polen Filitresi Değişti.
5- Yağ Filitresi Değişti.
6- Egzosa kaynak yapıldı.
6. şık genel bakıma girmez ama yaptırdıklarımı saydım. Arabanın antifiriz vs bakımlarını saymıyorum. Bu işlemler için 180 tl ödedim.(İşçilik dahil.)

Çevrimdışı 26golf26

• I AM LEGEND....
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Nisan 2012, 12:38:36 »
aracınızın lastiklerne iyi bakınız ve bişey olmaz deyip yola çıkmayın...
 eğer üzerindeki tarihten itibaren 5 seneyi geçmiş ise değiştirmeyi ihmal etmeyin...
 düz yolda giderken bile tehlikeli olabilir ... yaşanmış örnekleri var ...

şimdiden hayırlı ve yolculuklar... 8)
bizi izlemeye devam edin...

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #12 : 15 Nisan 2012, 16:14:23 »
aracınızın lastiklerne iyi bakınız ve bişey olmaz deyip yola çıkmayın...
 eğer üzerindeki tarihten itibaren 5 seneyi geçmiş ise değiştirmeyi ihmal etmeyin...
 düz yolda giderken bile tehlikeli olabilir ... yaşanmış örnekleri var ...

şimdiden hayırlı ve yolculuklar... 8)

sonuna kadar katılıyorum.  :tamamdir

bir önceki mesajımda yazdığım bir hususu biraz daha açmak istiyorum.

lastik havasının aracın yükünü aldıktan sonra ölçülmesi gerkeçten çok önemli. sadece yol tutuş açısından değil. bir kaç başlıkta hep aynı örneği verdim.

elinize bir tel alın. bükün sonra açın. bu işlemi sürekli yapın. çok değil en fazla 40-50 defa bunu yaptığınızda o tel kopacaktır. bu esnada da kopan noktasında oldukça yüksek bir sıcaklık oluşacaktır.

lastik yanaklarında da benzer bir mantık var. teller eğer hava basıncı düşük ise yere bastığında bükülüp yukarı doğru döndüğünde açılacak. ve bu işlem şehirlerarası yol hızıyla giderken saniyede 20-30 defa gerçekleşecek.

lastiğe çivi girse hiç sorun değil. ama lastik yanaktan yarıldığında içindeki hava anında ve tamamen boşaldığından direksiyon hakimiyetini kaybetmemek neredeyse imkansız hale gelir. kaza kaçınılmaz olur.

lastikler her şeyden önemli. hani Allah vermesin de araçta motor, şanzuman, turbo, elektrik, elektronik vs her türlü arıza yolda bırakır da sizin yolla temasınızı sağlayan 4 tane avuç içi kadar noktaya sahip olan lastikler yoldan çıkarır.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı nesquik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Nisan 2012, 22:17:00 »
aga sende güzel laflar var yaa:))
ömer baba gibisin :D :D :D :D
[/font]