Gönderen Konu: Gösterge led hakkında!!!  (Okunma sayısı 4612 defa)

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
Gösterge led hakkında!!!
« : 04 Nisan 2012, 18:02:59 »
Merhaba arkadaşlar gösterge ledleri değiştirmek istiyorum fakat şerit ledlerden sökülen tekli ledler çalışmıyor.Bu konuda ne yapmam gerekir hangi led kullanmalıyım ya da nereden temin edebilirim tekli smd led.Yardım ederseniz sewinirim saygılar...
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2012, 18:04:35 Gönderen: bluerose1 »
Red Machine!!!

Çevrimdışı frht

• Profili Görüntüle
Ynt: Gösterge led hakkında!!!
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2012, 21:13:45 »
piyasadaki her ledi her devrede kullanamazsınız, yönünü farklı takmış olabilirsiniz yada voltajı tutmayabilir, bilen birisine sormak lazım...

Çevrimdışı ERSAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2012, 21:42:07 »
elektronik malzeme satan bir dükkandan (veya internetten) 5050 SMD LED alacaksınız. Bu ledler daha önce hiç maontaj yapılmamış, tek tek paketlenmiş haldedir.

LED Rengi  LED Voltajı
Kırmızı              2.0
Kavuniçi           2.0
Sarı                  2.1
Yesil                 2.2
Geçek Yeşil      3.3
Mavi                3.3
Beyaz              3.3

yukarıda görüldüğü gibi bizim gösterge yeşil lede göre imal edilmiş ve 2.2 v gelmektedir, dolayısı ile 2.2 volttan daha az voltaj ile çalışan Kırmızı, Kavuniçi,Sarı ledler KULLANILAMAZ.
Ben Mavi ve kırmızı yaptım.

Ancak kartta led değiştirmek o kadarda kolay bir işlem değildir, Kullandığınız havya bile anti statik olması gerekir, söküm işlerini ısı üflemeli havya ile yapmanız lazım, benden tavsiye bu işlerden pek anlamıyor veya gerekli donanıma sahip değilseniz iyibir yere yaptırın, kolay gelsin.
BMW 1.16 M PAKET

Çevrimdışı zamazingo

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2012, 15:51:59 »
Vay be.Ersan hocam müthiş anlatmış.Bir yerde ilan vardı.Göstergelerin smd ledlerini istediğin renk yapıyorlardı.Yalnız güzel bir işçilik lazım.Bayağı hassas.İstersen ben yapayım.Leblebi gibi lehim yapıyorum.Bir türlü tam istediğim gibi olmuyor.Ama işimi fazlasıyla görüyor. ;D

Çevrimdışı speedystop

• 6N Uzmanı
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 6N Sportline
« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2012, 16:03:49 »
elektronik malzeme satan bir dükkandan (veya internetten) 5050 SMD LED alacaksınız. Bu ledler daha önce hiç maontaj yapılmamış, tek tek paketlenmiş haldedir.

LED Rengi  LED Voltajı
Kırmızı              2.0
Kavuniçi           2.0
Sarı                  2.1
Yesil                 2.2
Geçek Yeşil      3.3
Mavi                3.3
Beyaz              3.3

yukarıda görüldüğü gibi bizim gösterge yeşil lede göre imal edilmiş ve 2.2 v gelmektedir, dolayısı ile 2.2 volttan daha az voltaj ile çalışan Kırmızı, Kavuniçi,Sarı ledler KULLANILAMAZ.
Ben Mavi ve kırmızı yaptım.

Ancak kartta led değiştirmek o kadarda kolay bir işlem değildir, Kullandığınız havya bile anti statik olması gerekir, söküm işlerini ısı üflemeli havya ile yapmanız lazım, benden tavsiye bu işlerden pek anlamıyor veya gerekli donanıma sahip değilseniz iyibir yere yaptırın, kolay gelsin.

Abi kırmızı yaptım derken yanlışmı oldu çelikli oldu şimdi
Mesele ölmek değil, mesele yaşayamamak.

Çevrimdışı ERSAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2012, 21:08:44 »

Abi kırmızı yaptım derken yanlışmı oldu çelikli oldu şimdi

ben ibreleri ve sinyal oklarını kırmızı yaptım,
ibrelerde 2 adet led yerine 3 adet kırmızı led kullandım,
sinyal lambaları 12v ile çalışıyor bunlarn voltajlarını 3.3volta azalttım ama orası biraz karışık. :tamamdir
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2012, 21:12:53 Gönderen: ERSAN »
BMW 1.16 M PAKET

Çevrimdışı bluerose1

• Bir gün mutlaka...
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Polo 1.6 8v Type 6N PUG RCZ Asphalt 200THP Manuel
« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2012, 10:03:48 »
Ersan hocam ben göstergedeki lcd leri beyaz diğerlerinin de kırmızı olmasını istemiştim(ibreler dahil).Yada ibreler kırmızı diğer hepsi beyaz(uyarı ışıkları hariç) ama bu durumda hewesim kursağımda kalıcak anlaşılan.Ben 1 yıldır buralarda  bulamadım bu işi professiyonelce yapacak birini.Dediğiniz gibi hassas bir konu ama insanın içi gidiyor.Peki kadranı söksek bunu başarabilecek birisine yollasak, önerebileceğiniz kimse warmıdır? (Siz dahil)
Red Machine!!!