Gönderen Konu: Hararet sorunu  (Okunma sayısı 3006 defa)

Çevrimdışı therasmus

• Profili Görüntüle
Hararet sorunu
« : 04 Mart 2012, 12:41:46 »
Öncelikle herkese selamlar,
Benim aracım 99 model 6n kasa polo başımdan gecen olay ise şöyle,
Aracımı satın aldıgımdan beri hararet göstergesi 80 de sabit kalırdı ve yol boyunca hiç değişmezdi.Cuma sabah yalova'dan kocaeli'ne dönerken ( yoğun trafik ve yoğun kar yağışı vardı yollarda tuz ve kar birikintileri mevcuttu ) takriben 30-40 km/saat ile ilerlerken bir fıssttt diye ses geldi hani motor gaz yer ama araba gitmez ya onu gibi, kar birikintisi arabayı zorladı diye düşündüm ve yola devam ettim.Biraz sonra kaputtan dumanların yükseldigini farkettim ve hemen sağa çektim kaputu açtım neyseki yanık dumanı değil buharmış,hararet göstergeme baktım 100 civarında duruyordu.Biraz bekledikden sonra yola devam ettim gösterge 100 den aşagıya doğru 70 e kadar indi.Ondan sonra sabitligini yitirdi artık yola çıktıgımda 70-90 arasında oynayıp duruyor.Ustaya götürdüm herşey normal dedi.Sorun acaba neyden kaynaklanıyor? ne yapmam lazım ?
Biraz hikaye tadında oldu ama olayı tam anlatmak istedim,şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı yeni polocu

• Profili Görüntüle
Ynt: Hararet sorunu
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2012, 14:50:59 »
as kardeşim termostadını bi kontrol et gitmiş olabilir

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Mart 2012, 20:04:02 »
bencede termostatına  baktır 1.5 yıl 99 model polo kullandım 1 gün bile hararet 90 dan milim aşağı inmedi yaz kış hep sabit kaldı
RedMercury

Çevrimdışı relaxizmir

• LÜTFEN TÜRKÇE YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDELİM.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2012, 09:28:21 »
bencede termostatına  baktır 1.5 yıl 99 model polo kullandım 1 gün bile hararet 90 dan milim aşağı inmedi yaz kış hep sabit kaldı

Aynen...3.5 yıldır kullanıyorum sabit 90 derece...Termostata baktır bencede
BEN EZELDEN BERİDİR HÜR YAŞADIM,HÜR YAŞARIM.HANGİ ÇILGIN BANA ZİNCİR VURACAKMIŞ ŞAŞARIM !!!

Çevrimdışı Polo98

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2012, 14:20:05 »
Öncelikle herkese selamlar,
Benim aracım 99 model 6n kasa polo başımdan gecen olay ise şöyle,
Aracımı satın aldıgımdan beri hararet göstergesi 80 de sabit kalırdı ve yol boyunca hiç değişmezdi.Cuma sabah yalova'dan kocaeli'ne dönerken ( yoğun trafik ve yoğun kar yağışı vardı yollarda tuz ve kar birikintileri mevcuttu ) takriben 30-40 km/saat ile ilerlerken bir fıssttt diye ses geldi hani motor gaz yer ama araba gitmez ya onu gibi, kar birikintisi arabayı zorladı diye düşündüm ve yola devam ettim.Biraz sonra kaputtan dumanların yükseldigini farkettim ve hemen sağa çektim kaputu açtım neyseki yanık dumanı değil buharmış,hararet göstergeme baktım 100 civarında duruyordu.Biraz bekledikden sonra yola devam ettim gösterge 100 den aşagıya doğru 70 e kadar indi.Ondan sonra sabitligini yitirdi artık yola çıktıgımda 70-90 arasında oynayıp duruyor.Ustaya götürdüm herşey normal dedi.Sorun acaba neyden kaynaklanıyor? ne yapmam lazım ?
Biraz hikaye tadında oldu ama olayı tam anlatmak istedim,şimdiden teşekkürler.

Aslında iki taraflı bir sıkıntı olabilir.Hararetin oynama sebebi termostat olabilir.
Kaputtan çıkan buhar ise motora kar veya buz sıçramış olabilir ya da yola çıktıktan bir müddet sonra araç durunca buharı farkettiyseniz
egzos fanifoltuna sızan su donmuştur ısıyla beraber buharlaşıyordur.Tabi tekrarlamıyorsa! :)