Gönderen Konu: Lpg taktırdım takdırdığıma pişman oldum..!  (Okunma sayısı 22474 defa)

Çevrimdışı byturel

• Profili Görüntüle
Lpg taktırdım takdırdığıma pişman oldum..!
« : 28 Şubat 2012, 11:50:14 »
Arkadaşlar Benim sorunum şöyle,

hiç istemeye istemeye Golfüme mejbur kaldığım için benzin fiyatları hayat standartlarıma uymadığı ve aşırı pahalı olduğu için lpg takdırdım. Ama takdırdığımada bin pişman oldum desem yeridir. Araca takdırdığım andan itibaren ilk 1000 km sonunda EGR valfini yedi. değiştirdim orjinal BOSCH marka. Neyse onuda geçtim. araç lpgli olmasına rağmen Benzin sürekli olarak azalıyor. Sıralı sistemlerde mejburi olarak az da olsa benzin bulundurmak zorundayız ya. bende alıyorum benzini 2 hafta demeden coff :-\ . Öyle aşırı bir yerede gitmem gezmem hafta sonu binerim araca. Lpg nin markası Landirenzo. acaba diyorum BRC marka tüpe geçsem değiştirtsem sorun düzelir mi ? yada volkswagenlerin genelinde bu sorun varmı yani % 25 benzin yakıyor mu ?. anlamadım gitti. Honda kullanan arkadaşlar var ibre gram kıpırdamıyor benden de çok biniyor araca. Bujiler yeni değişti. Baskı balata daha sıfır 2 ay olmadı. Yağı yeni değişti. Castrol 10 / 40 magnatek. ya ben bu araca ısrarla üstüne titrediğim gibi hiç bir şeye itina göstermiyorum ya.

Sizdede böyle bir sorun var mı ? yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.
"İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan korkulur." Mareşal Fevzi ÇAKMAK.

Çevrimdışı caner4

• Profili Görüntüle
Ynt: Lpg taktırdım takdırdığıma pişman oldum..!
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2012, 11:53:50 »
bnde de bora var bazen gazdan çok benzin alıyorum...
This is the best one until we make a better one.......

Çevrimdışı ozkan_misirli

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2012, 11:58:06 »
Bende atiker var. Motor ısındıktan sonra hiç benzin harcamıyor. Ayda 20-25 liralık benzin alıyorum. Yetiyor. LPG'de benzin harcama diye bişey yok.
 Hiç kırmızı ışığı göstermem yalnız. En fazla kırmızı işarete kadar iner ibre.
Sizin söylediğiniz olayda benzinde bi sakatlık olmasın. İçerisinde solvent olan sakat benzinlerde bu dediğiniz olay oluyormuş. O bileşikler uçtuğu için. Bence benzin aldığınız yeri değiştirin. Ben benzini hep ALPET'ten alıyorum. Piyasadan 15-20 kr ucuz oluyor. Hiç bir sıkıntı görmedim.
Ya yol ol, ya yol ver ya da yoldan çekil

Çevrimdışı ASFALT FARESİ

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2012, 11:59:02 »
kardeş devirli kullanıyosan benzine geçiyo olabilir benim arabada versus diye bi lpg kiti var 4000 devirden sonra benzine geçiyo otomatik
YİĞİTSEN USLANDIR BENİ :D

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2012, 11:59:11 »
Eğer aracınızı kısa mesafede kullanıyorsanız benzin tüketimi fazla olacaktır. Bunun yanında soğuk havalarda benzin tüketiminizi arttırır,gerçi siz Antalya'dasınız onun için ne kadar etkiler bilmiyorum. Birde sıralı sistem kullandığınız için motor ısısı belli bir seviyeye gelene kadar benzinle çalışır (havaların soğuk olması bu süreyi uzattığı için benzin tüketimi fazla oluyor) bu derece genelde 40 santigrat olarak ayarlanır,sizin iklim şartlarınız yumuşak olduğundan dilerseniz onu 30 hatta 25 dereceye kadar düşürebilirsiniz. Böylece benzin tüketiminiz azalır. Landi kötü bir marka değildir,BRC'ye geçmenize gerek yok LPGniz garantili olduğu için taktırdığınız servise götürüp istediğiniz ayarı ücretsiz olarak yaptırın.O masrafı bobinlerinizi değiştirmeye harcayarak daha verimli bir bakım yapmış olursunuz  :tamamdir

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2012, 12:14:57 »

hiç istemeye istemeye Golfüme mejbur kaldığım için benzin fiyatları hayat standartlarıma uymadığı ve aşırı pahalı olduğu için lpg takdırdım. Ama takdırdığımada bin pişman oldum desem yeridir. Araca takdırdığım andan itibaren ilk 1000 km sonunda EGR valfini yedi. değiştirdim orjinal BOSCH marka. Neyse onuda geçtim. araç lpgli olmasına rağmen Benzin sürekli olarak azalıyor. Sıralı sistemlerde mejburi olarak az da olsa benzin bulundurmak zorundayız ya. bende alıyorum benzini 2 hafta demeden coff :-\ . Öyle aşırı bir yerede gitmem gezmem hafta sonu binerim araca. Lpg nin markası Landirenzo. acaba diyorum BRC marka tüpe geçsem değiştirtsem sorun düzelir mi ? yada volkswagenlerin genelinde bu sorun varmı yani % 25 benzin yakıyor mu ?. anlamadım gitti. Honda kullanan arkadaşlar var ibre gram kıpırdamıyor benden de çok biniyor araca. Bujiler yeni değişti. Baskı balata daha sıfır 2 ay olmadı. Yağı yeni değişti. Castrol 10 / 40 magnatek. ya ben bu araca ısrarla üstüne titrediğim gibi hiç bir şeye itina göstermiyorum ya.

sen burda sormadan ya da eski konuları araştırmadan egr valfini niye değiştirdin?hayır ucuz bir parça olsa neyse, egr arızasını verir sr motorlarda.arızayı sildirip benzinde kullansaydın egr nin bozulup bozulmadığını anlardın da artık çok geç, yüzde 90 yok yere değiştirdin egryi.

2. sorununu kendin cevaplamışsın aslında; senden daha çok biniyorlar araçlarına, yani daha uzun mesafe yapıyorlar, özellikle kışın ilk 2 km den sonra geçer lpgye.(genelde yapılan ayar budur,sıcaklık 2 km gittikten sonra optimuma ulaşıyor, kmye bağlı değil, sıcaklığa bağlı)e sen de sabah 5 km akşam 5 km kullanıyorsan, hem lpg taktırman saçma olmuş, hem de yolun yüzde 40ını benzinle devam ediyorsun, ibrenin düşmesi normal.

Landi gayet güzel bi sistem, hatta en kalitelilerden biri, BRC nin de son zamanlarda yan sanayisi çoğaldı, bence kitinin kıymetini bil.Şimdilerde hava biraz serin, baharda ilk 100 metre sonra aracın lpgye geçmeye başalyınca sıkıntın kalmaz.Aslında bu yazdıkların sorun bile değil, ben başlığı görünce araban gitmiyor, silkeliyor, uyum sağlamadı sanmıştım.Ha yok bu kadar benzin tüketimi fazla dersen hala, gidip bir ayar yaptırırsın daha düşük derecede tüpe geçmesi için, bir sıkıntın kalmaz.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2012, 12:16:46 »
kardeş devirli kullanıyosan benzine geçiyo olabilir benim arabada versus diye bi lpg kiti var 4000 devirden sonra benzine geçiyo otomatik

otomatik değil, bu bir sorundur.Ya enjektörler ya regülatör kaldırmıyor.Ya da daha önce başıma geldiği gibi yanlış filtre ya da filtrenin yönü yanlış bir şekilde takılmış

Çevrimdışı ASFALT FARESİ

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2012, 12:21:01 »
ya
otomatik değil, bu bir sorundur.Ya enjektörler ya regülatör kaldırmıyor.Ya da daha önce başıma geldiği gibi yanlış filtre ya da filtrenin yönü yanlış bir şekilde takılmış
ya arkadas arabayı aldım üzerinde versus diye bi kit var ne ayarını yapacak yer var ne servisi var tokatta su anda arac trafikte aniden stop etmeye basladı ustaya gittim lpg ayarından dedi hakkaten benzinde sorun yok sasırdım kaldım lpgyi değiştirmek galiba tek çare

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2012, 12:22:02 »

böyle bir uygulama var Alper,bir dönem çıkmıştı üst devirlerde tekrar benzine geçiyordu araba. Teknik olarak mantıklı bir uygulama,LPG benzinden daha çok ısındığı için üst devirlerde ulaşacağı sıcaklık piston eritmeye kadar gider. Ancak şu var ki LPG'den benzine geçerken o devirlerde pistonların milisaniyelik bile olsa yakıtsız kalmasının acı sonuçları doğrultusunda artık pek uygulanmıyor :)

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2012, 12:32:08 »
böyle bir uygulama var Alper,bir dönem çıkmıştı üst devirlerde tekrar benzine geçiyordu araba. Teknik olarak mantıklı bir uygulama,LPG benzinden daha çok ısındığı için üst devirlerde ulaşacağı sıcaklık piston eritmeye kadar gider. Ancak şu var ki LPG'den benzine geçerken o devirlerde pistonların milisaniyelik bile olsa yakıtsız kalmasının acı sonuçları doğrultusunda artık pek uygulanmıyor :)

gani o sistemi biliyorum ama çok kısa bir süreliğine ve piyasada bazı markalarda vardır bu özellik, ama mesela nasıl desem, 4000den sonra benzine geçip de tekrar "kendiliğinden" lpgye geçiyorsa ve bu herkesin lpg sisteminde aynı işliyorsa o zaman tamam.

ama genel olarak bu çok karşılaşılan bir sorundur, yani 4000de benzine geçtikten sonra manuel olarak tekrar sen lpgye geçiriyorsan bu yüzde 90 sıkıntıdır.Mesela bir passat sahibi görmüştüm o da 3500den sonra mı ne benzine geçiyordu, 1.6 sistemlere takılan enjektörler varmış sanırım, yetmiyordu arabaya.

hani inşallah sistemin bir özelliğidir ama başıma geldiği için baktırmasında bir fayda var :)

Çevrimdışı yesilkrt

• Boks sporsa, savaş olimpiyattır.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2012, 12:32:42 »
Benim aracın üstünde de Landirenzo var. Landirenzo brc atiker şu bu değil mesele ustada. Aracın ilk olarak bir müddet benzinde çalışması araç sağlığı için iyi. Ama istemiyorsan ayarlatabilirsin.
MK-IV- Comfortline

Çevrimdışı ASFALT FARESİ

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2012, 12:39:28 »
gani o sistemi biliyorum ama çok kısa bir süreliğine ve piyasada bazı markalarda vardır bu özellik, ama mesela nasıl desem, 4000den sonra benzine geçip de tekrar "kendiliğinden" lpgye geçiyorsa ve bu herkesin lpg sisteminde aynı işliyorsa o zaman tamam.

ama genel olarak bu çok karşılaşılan bir sorundur, yani 4000de benzine geçtikten sonra manuel olarak tekrar sen lpgye geçiriyorsan bu yüzde 90 sıkıntıdır.Mesela bir passat sahibi görmüştüm o da 3500den sonra mı ne benzine geçiyordu, 1.6 sistemlere takılan enjektörler varmış sanırım, yetmiyordu arabaya.

hani inşallah sistemin bir özelliğidir ama başıma geldiği için baktırmasında bir fayda var :)
teşekkür ederim arkadaslar kayseriye gidince baktıracam tokatta adam gibi usta yok..

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2012, 12:52:02 »

Arkadaşım hemen pişman olma. lpg yi yeni taktırmışsın alışma sancılarını yaşıyorsun. egr valfi sanırım bi şanssızlık olmuş. Tekrar değiştirmek zorunda kalacağını düşünmüyorum. hepimiz lpg yi ilk taktırdığımızda bazı sorunlarla karşılaştık. bir kaç depo sonra tekrar ince ayara falan gideceksin sistem oturacaktır. kış ününde ben de fazla benzin yakıyorum. sonuçta lpg olmasa zaten hep benzin yakacak...benzin deposunu yarım depo bulundur, çok az olduğunda buharlaşma olayı da çok oluyor...hele yaz geldiğinde ibrenin hiç oynamadığı göreceksin

Çevrimdışı demonsbrk

• Golf mk3 gti
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2012, 14:53:18 »
arkadaslar bnm bildiğim sıralı sistemde arabayı çalıştırdıktan sonra 1 süre beklememiz lazım araba ısındıktan sonra benzinden gaza geçiyor.eger bu sürede kalkış yapıp gidiyorsanız benzin bitebilir.