Gönderen Konu: yağ seviyesi  (Okunma sayısı 18529 defa)

Çevrimdışı alyekrm

• Profili Görüntüle
Ynt: yağ seviyesi
« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2012, 14:11:29 »
gittim 1 litre mobil yagı aldım koyarım kafam rahat olur herkese ılgısı ıcın tesekkur ederım bıde sormak ıstedıgım bısey var bır aya kalmaz gıdıp zaten komple 10 bın bakımını yaptıracagım yag degıscek fıltreler degıscek ne kadar tutar fıyat konusunda gecen sefer 130 lıra vermıstım ufaktan kazıklandım gıbıme gelıyor ılk aracım bu benım daha oncede tecrubem olmadı onun ıcın bılgısız kalıp tokatlanmak ıstemıyorum sımdıden ılgınıze tesekkurler

Çevrimdışı gcilingir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 24 Şubat 2012, 14:17:04 »
Var arkadaşım lpg de var, ben şahsım adına konuşuyorum kimse sakın yanlış anlamasın; benim 1000km de 1 litre yağ eksilten araçla benim işim olmaz hemen satarım.
Kesinlikle katılıyorum bi aracın 1000 km 1 lt yağ eksitmesi demek aracın motorunda sorun olduğunu yada motor ekipmanlarında birşey oldğunu işaret ediyor bence 10.000 km de 0,200 gr eksitse hadi diyecem belki olur.
ki arkadaş ta 8,500 km yağ eklemek yerine değiştir yağını felan araç kendine gelsi ben şahsen 5,000 dedimi mutlaka değiştirirdim yağı arada bi karteli açtırıp yağ süzgeçinde pislik varsa kartelde pislik varsa hepsini temizletirirdim

Çevrimdışı cengizd68

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.9 TDI bora
« Yanıtla #16 : 24 Şubat 2012, 14:30:37 »
Arkadaşlar yağ eksiltme konusunda düşüncelerinize katılıyorum ama aracın kitapçığında 1000 km de 1 litre yağ eksiltebilir demesi ne iş, kesinlikle yanlış anlamayın hemfikiriz ama bu aracı yapan mühendislir bu işi bilmiyorlarmı yoksa bizim bilmediğimiz bişeyler mi var

Çevrimdışı gcilingir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 24 Şubat 2012, 14:40:21 »
abi o bin mi yoksa on bin mi ?
Arkadaşlar yağ eksiltme konusunda düşüncelerinize katılıyorum ama aracın kitapçığında 1000 km de 1 litre yağ eksiltebilir demesi ne iş, kesinlikle yanlış anlamayın hemfikiriz ama bu aracı yapan mühendislir bu işi bilmiyorlarmı yoksa bizim bilmediğimiz bişeyler mi var

Çevrimdışı alper19

• Volkswagen Türkiye - 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 24 Şubat 2012, 14:50:49 »
abi o bin mi yoksa on bin mi ?
ayni seyi bende dusundum :D oteki turlu 4000 km bakma arabayi kurutursun :D

Çevrimdışı cengizd68

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 1.9 TDI bora
« Yanıtla #19 : 24 Şubat 2012, 15:16:01 »
 :) bin abi bin

Çevrimdışı 06kzn39

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 24 Şubat 2012, 23:04:02 »
yağ yakan arabada 10-60 yağ kullanıyorlar genelde biraz pahalıdır  daha kalındır istersen ondan koydur

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 25 Şubat 2012, 01:16:54 »
kitapçıkda yazan 1000 km de 1 litre muhtemelen çeviri hatasıdır orjinaline bakmak lazım orda kastettiği 1000 km kesintisiz yol yaptığınızda 1 litre eksiltebilir anlamında yada 1000 km de bir yağ seviyesini kontrol edin yağ değişim periyotları arasında 1 litre eksiltebilir demek istemiş olabilir ben 1,5 yıl 6N1 kullandım bu arada 3 defa yağ değiştirdim her değiştirdiğim periyodun sonlarına doğru yarım litre den biraz fazla yağ ilave ettim oda yağ seviyesi en üstte olsun arac rahat çalışsın diye yani anlıcağınız sıkıntı yok herşey normal
RedMercury

Çevrimdışı alyekrm

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 26 Şubat 2012, 12:32:18 »
on bin bakımı yag su ve filtrelerin değiştiği :)

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Mart 2012, 12:03:48 »
az önce arabanın yağısı uyunu kontrol ettim.... motor sogukken cubuktakı cukurun altında..... 8-9 bın km önce bakımda değişmişti.... ne kadar ilave etmem lazım birde kaç numara yağ kullanmam kalım... usta ne koydu bılmıyorum...

Çevrimdışı atego

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 02 Mart 2012, 12:18:11 »
az önce arabanın yağısı uyunu kontrol ettim.... motor sogukken cubuktakı cukurun altında..... 8-9 bın km önce bakımda değişmişti.... ne kadar ilave etmem lazım birde kaç numara yağ kullanmam kalım... usta ne koydu bılmıyorum...

Motoru ısıt, daha sonra düz bir yere çek 15 dk bekle. Öyle yağ seviyesini ölç, o zaman sağlıklı olarak bilirsin seviyeyi. Daha sonra eğer çok düşükse biraz biraz ekleyerek yağ çubuğundan kontrol et. Orta seviyenin biraz üstüne çıkınca eklemeyi bırak, ideal olan zaten bu şekilde. Yağ çok eksikse ve ustanın ne koyduğunu bilmiyorsan ya öğren ya da komple yağ değiştirt. Çünkü farklı 2 yağın karışması sağlıklı değil diye biliyorum :)

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 02 Mart 2012, 12:21:47 »
Motoru ısıt, daha sonra düz bir yere çek 15 dk bekle. Öyle yağ seviyesini ölç, o zaman sağlıklı olarak bilirsin seviyeyi. Daha sonra eğer çok düşükse biraz biraz ekleyerek yağ çubuğundan kontrol et. Orta seviyenin biraz üstüne çıkınca eklemeyi bırak, ideal olan zaten bu şekilde. Yağ çok eksikse ve ustanın ne koyduğunu bilmiyorsan ya öğren ya da komple yağ değiştirt. Çünkü farklı 2 yağın karışması sağlıklı değil diye biliyorum :)

yalnış bilmiyorsam motor ısınınca kartel deki yağ motora dagılmıyormu????? yağ ölçümlerinde sıcak olçüm mu daha sağlık lı yoksa soguk olcum mu?????

Çevrimdışı ggtoker

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 02 Mart 2012, 12:29:05 »
visco 5000 5w 40 koymuslar.....

Çevrimdışı bunalan

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 03 Mart 2012, 20:59:28 »
Geçen okuduğum bir yazıda sürekli kısa mesafe kullanan, günde ortalama 10 km yol yapan birinin 10/40 yerine 5/40 koymasının daha iyi olacağını hem motora hem de yakıt tasarrufuna katkısı olacağı yazıyordu. Bu ne kadar doğrudur bilmiyorum ama düşündürmedi de değil. Daha 500 km olmadı yağı değiştireli keşke o zaman 5/40 mı kullansaydım dedim.

Kullanan var mı 5/40 bizim araçlarda avantajı dezavantajı ne oluyor teorikten öte pratikte nasıl oluyor, belki yeni değiştireceklere de bir fikir verebilir.