Gönderen Konu: VW Porya Değişimi veya Flanş  (Okunma sayısı 8209 defa)

Çevrimdışı emresener

• Profili Görüntüle
VW Porya Değişimi veya Flanş
« : 27 Ocak 2012, 21:03:03 »
Aracım Vw Vento ve 4x100...

Ben araca şimdi mercedes jantı takmak istiyorum önümde iki yol var sanırım okuduğum konulardan yola çıkarak dogru anladıysam..

1.yol : Flans yapılcak 5x112ye cevrilmek için ancak 1 bijon eksik sıkılcak. Et değerlerine dikkat edicez ki o konuyu çözemedim tam olarak 2şey söylenmiş bu konuda hangısı dogru ?

a ) org. et değeri - aldığımız jantın et değeri = Flanşın kalınlığı bu olmalı
b ) org. et değeri + flansn kalınlığı = alıcağımız jantın ET değeri bu olmalı,

Flanşta yük bijonlardamı oluyor ? %50si sıkıntı yaşamamış %50si güvenilmez diyor ?

2.yol : proyalar + diskler + balatalar değişcek 5x112 olması için muhtemelen ya mercedes parçaları ile yada vwnın golf 4 golf 5 jetta 5 bora gibi aracının parçaları kullanılacak buda biraz maliyeti yüksek tutuyor..

Güvenilirmi sorun çıkarmı konusu hakkında da bilgi bulamadım fazla..

porya değişimi yapan arkadaşlardan yorum alabilirsem nasıl olur kimler yapabilir gibi konuları yazarlarsa sevinirim..

Ayrıca Flanş içinde referans'a ihtiyacım var....

teşekkürler şimdiden
Emre ŞENER
Yurtdışında yapılınca ŞAKŞAK ŞAK .........
Yurtiçinde Yapınca olmamış :)

Çevrimdışı mikail

• Profili Görüntüle
Ynt: VW Porya Değişimi veya Flanş
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2012, 22:53:33 »
golf3 gtı 5 bijonludur çıkmacılara bak istersen

Çevrimdışı 5ani5 mk2

• 5anı5 MK'II GTI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2012, 11:35:30 »
mk3 gti 5 bijon fakatt 5x100 dür. 5 x112  takmak için jantların bijon yerleini büyütmen ve saplama somun şeklindeki bijonlara geçmen gerekir.. buda her jantta olmayablir istedgin jant modelini koyarsan olur veya olmaz diyeblirim.. flanş olayına girme neden çünkü Et degirini tutrumassın yakkaşık 3cm flanş kullnıcaksın buda ön lastkrnnın aşırı dışarı çıkmasına neden olur ve aracı basamassınn.  jant modeli ve et si belli mii ?? flanş olayı araklarda olabliirr 4 bijonu 5 bijona çeviren flanşlar yapılıyo sorunda yaşamssın ama ön taraf için ne yaparsın bilemem jantın içini tornada aldıranlar var önede o şekikde işlem yapıp belki et yi tutturablirsin:)
Exclusive Garage

Çevrimdışı emresener

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2012, 12:20:07 »
Jantın Et değerini sordum bakalım ama cevap gelmedi henuz bekliyoruz. bi şekilde yapmak lazım 5x112 jant çeşidi çoğalsın vwvortexte genelde flanş kullanıyorlar ama nasıl oluyor çözemedim çamurluklar hep org. duruyor :D alıcağım jant 8ofset :D

« Son Düzenleme: 29 Ocak 2012, 12:22:05 Gönderen: emresener »

Çevrimdışı 5ani5 mk2

• 5anı5 MK'II GTI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2012, 12:28:28 »
Jantın Et değerini sordum bakalım ama cevap gelmedi henuz bekliyoruz. bi şekilde yapmak lazım 5x112 jant çeşidi çoğalsın vwvortexte genelde flanş kullanıyorlar ama nasıl oluyor çözemedim çamurluklar hep org. duruyor :D alıcağım jant 8ofset :D

[/quote
]bunların buyuk ihtmal   et si yüksek  :)
flanş kullanılır çok sakıncalı tehlikelii bişi oldugu sölenemez jant göbeklri tam otursun yeterli..
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2012, 14:12:41 Gönderen: 5ani5 mk2 »
Exclusive Garage

Çevrimdışı chyfchy

• Mk3 & B4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2012, 12:53:30 »
Bilal bunlarda flanşta kullansan mk3 camurlugunda dısarı atmaz  ET yi 25 altında değilse 8.5'' oldugunu farzet flanşla...
Bu resimdeki jantın ET35 oldugunu hatırlıyorum.Yani kurtarır flanşla.
Basmak için arkadaş sanırım coilover alacak camber siz binemeyecek - camber ile istediği görüntüyü yakalar fikrindeyim.
Ama bu resimdeki jant 15' ise olumsuz düşünüyorum :) 
16'  polisajlı şekilde olursa farklı olabilir buda nacizene fikrim.

Çevrimdışı chyfchy

• Mk3 & B4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2012, 12:55:42 »
bunların buyuk ihtmal   et si düşüükk :) flanş kullanılır sıkıntı olmaz yeterki önler çok dışarı çıkmasın :)

::)
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2012, 12:58:45 Gönderen: chyfchy »

Çevrimdışı emresener

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Ocak 2012, 12:59:52 »
jantlar 16" ..

Her forumda tam net bilgisi yok şu et değeri olayını yada ben anlayamadım. ET düşük olursa dışarımı çıkar yoksa içerdemi durur  ?

Çevrimdışı chyfchy

• Mk3 & B4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2012, 13:33:06 »
Emre ET düşük olursa dışarı atar :)  ET17 olan bi jant tak birde ET35 olan aradaki farkı gözle gör.
Ama resimdeki jantın ET35 diye hatırlıyorum çünkü Mk2 için öyle bir düşncemiz vardı.