Gönderen Konu: Oil pressure Engine off! Owner's manual!  (Okunma sayısı 26404 defa)

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
Oil pressure Engine off! Owner's manual!
« : 16 Ocak 2012, 14:33:15 »
Arkadaşlar eşim aracı kullanırken başlıkdaki gibi bir ikaz almış ve arabayı stoplamış biraz bekledikten sonra açmış kontağı bir sorun yok yoluna devam etmiş. Hiç bir türk sitesinde bu sorunu bulamadım yabancı sitelerden aradığım kadarıyla da yağ basınç sensörü veya yağ hortumu tortulaşmış gibi bir öneri söylüyorlar acaba neden olur bu ikaz ve sizce çözümü nedir? Bilenleriniz varsa şimdiden yardımları için teşekkürler...
Deyiş o deyiş patladı gitti :)

Çevrimdışı jckal_

• Profili Görüntüle
Ynt: Oil pressure Engine off! Owner's manual!
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2012, 16:02:22 »
soğuk hava da ve ısıtmadan kullandıysanız yağda sorun olmuş olabilir. aynı arıza bende de bu sabah oldu. klavuzda geçmekte kitapçık 3,1 sayfa 15. motor yağı donmuş olabilir. bende motoru durdurdum sonra tekrar çalıştırdım yola devam etttim. kanımca herhangi bir sorun yok..

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2012, 16:22:50 »
Motor yağı 5/30 en incesinden almıştım zaten bunu tavsiye ediyorlardı. Birde ben izmir çeşmedeyim yani hava sıcaklıkları 4 derecenin altına düşmüyor her yer kar altındayken burda ancak bu kadar.

Dikkatimi çeken bir ayrıntıda araç harareti daha 90 derecenin altındayken yani 50-60 civarındayken öndeki 2 pervanede dönüyor bildiğim kadarıyla bunlardan birisi klima diğeri motor suyu soğutma fanı değil mi? Klima açık olmadığı halde (econ tuşu yanıyorken) neden bu fanlar çalışıyor bence bir anormallik var.

Dediğim gibi yabancı sitelerde motora giden yağ hortumunun içinde tortulardan bahsediyolar motor yağ basıncı sensörünün ordaki boruymuş ama aç kaputu göster desen hiç bir fikrim yok nerdedir nasıl bir hortumdur diye :(

Çevrimdışı jckal_

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2012, 16:49:30 »
bu sadece uyarı anlamında yani sorun anlamında değil belki yağın değişme vakti geldi basınç yapmamışta olabilir.

Çevrimdışı didonana25

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2012, 19:39:27 »
hararet düşükken fan açıyorsa aracın termostatında sorun olabilir.

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2012, 11:10:39 »
Şu CASTROL MAGNATECH diye kışın bile aracın rahat çalışmasını sağlayan yağ katkı maddelerinden katsam olur mu acaba? Ne dersiniz?

Çevrimdışı jckal_

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2012, 11:11:52 »
dostum ben polly ceram spezial kullanıyorum. onun üzerine de tanımam bi araştır derim.

Çevrimdışı schumi

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2012, 01:05:12 »
hazır yağ konusu açılmışken ben de bişey sorcam..
1-2 ay öcesine kadar motor yağı seviyem normaldi. bu aşırı soğuklar ankaraya gelince yağ seviyesi yarıma düştü. eğim varmı zeminde diye düşünüp çeşitli düz yerlerde baktım yine yarım.
serviste 5/30 castrol slx koydular...
egzosdan mavi duman gelmiyor, keçelerde sızıntıyok, haat olabilecek hiç bir yerde ne sızıntı var ne terleme var, hararet gibi sorunum olmadığından sübap yataklarındaki contalardan da değildir diye düşündüm...
sizce sebep nedir ? sadece soğuk mu ???
weltmeister x7

Çevrimdışı jckal_

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Ocak 2012, 18:28:27 »
merhaba.. arkadaşım o sorun hala oluyor mu? bende çok sık olmaya başladı da. hararet oynamadan gidince hemen uyarı veriyor sanırım yağ donma yapıyor..aşırı soğuk hava ya..

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2012, 08:22:06 »
evet dostum hala devam ediyor cumartesi günü boğaz kelebeği egr valfi ve bakır boruların temizliğini yaptırdım bir de yağ müşürüne kontak spreyi sıktırıp temizlettirdim halen veriyor yağında ve yağlanmasında bir sorun yok. bugün yeni yağ müşürü takılacak. dediğin gibi sadece soğuk havalarda yapıyor ama ben zaten çeşmedeyim hava hiç 4 derecenin altına düşmediği halde böyle bir sorun ortaya çıkıyor yani bırak yağ donmasını su bile donmaz ki bu havada. Bence bağlantılarda bir sorun var ayrıca kaç değişik bilgisayara bağlattım benim kablo dahil herhangi bir arıza kaydı da vermedi. Bakalım çözmeye çalışıyoruz, haberdar edeceğim.

Çevrimdışı jckal_

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Ocak 2012, 08:34:33 »
kızdırmalarla ilgili bir sorun olabilir mi 800 devire gelmeden hareket edersem uyarı veriyor bende illa 800 ün altına inecek. acaba yağ kalitesinden mi yoksa araç kendi kendini mi uyarıyor anlamadım.. bazı sitelerde motor kendini tam açmıyor diye bi metin okudum

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2012, 11:08:33 »
kızdırmalarla alakalı olduğunu sanmıyorum ben 2 hafta once komple yağı boşalttırıp tekrar aynı yağı doldurtturdum hiç bir sorun yokmuş yağda. Bence soketlerde bir problem var gibi geliyor. Bende 800 devir değil normalde bir sorun yok eğer 1500 devirin üzerine çıkarsam uyarı vermeye başlıyor ve klimadan arabanın sıcaklığına bakarken 35 derece su sıcaklığına geldiğinde bir sorun olmuyor bundan aşağısında sorun var bakalım nasıl çözeceğiz...

Çevrimdışı jckal_

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 31 Ocak 2012, 11:22:00 »
800 devir derken rolanti de beklemeyi kasdetmiştim. soketler olabilir dediğin gibi. ama burda bu işten anlayacak adam yok..

Çevrimdışı ECU38

• GOLF V 1.6 FSI
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 31 Ocak 2012, 12:55:20 »
Benim yağ müşürü halen gelmemiş perşembe diyorlar. Şahsen yağ müşürü değişsede düzeleceğini sanmıyorum!!! Bir de halen anlamadığım neden soğuk havalarda yapıyor?