Gönderen Konu: Otomatik Vites Sorunu  (Okunma sayısı 4871 defa)

Çevrimdışı zmk

• Profili Görüntüle
Otomatik Vites Sorunu
« : 11 Ocak 2012, 01:21:52 »
Hepinize iyi günler. Foruma yeni katıldım.1997 model 1.6 sportline otomatik vites aracım var.Aracım yokuş olan bir yolda (çok dik bir yokuş değil )yavaşlayınca 1. vitese iniyor fakat tekrar 2. vitese 4-5 devirlerde geçiyor,bilgisayara bağlattık şanzumanda sorun yok dediler.aynı yokuşu başlangıçta 2 . vites ile girmişsem 2. vites ilede çıkıyorum,ama yokuşun ortaların durupta kalkınca 4-5 bin devirden önce 2 . vitese geçmiyor.Düz yolda hiç bir sorun yok.Tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

Çevrimdışı freegane

• Profili Görüntüle
Ynt: Otomatik Vites Sorunu
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2012, 06:04:29 »
bu durum normal değilmi? manuel arabaylada rampada üst devirde vites değiştirirsiniz,arabanın boğulmaması için bu şekilde olması normal. ben bu durumda bir anormallik görmedim

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2012, 08:47:27 »
bu durum normal değilmi? manuel arabaylada rampada üst devirde vites değiştirirsiniz,arabanın boğulmaması için bu şekilde olması normal. ben bu durumda bir anormallik görmedim

+1
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı ogretmen_ankara

• 2001 Golf Comfortline Red
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2012, 08:53:24 »
hayır normal değil. 5 bin devirde mi 2 ye geçer ya. sonuçta dip gaz yapmıyorsunuz sanırım.

Çevrimdışı htmetin

• Hasan Tekin METİN
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: Mk4
« Yanıtla #4 : 11 Ocak 2012, 08:57:33 »
gaza biraz daha az dokunmanı tavsiye ederim.. Çünkü Otom. vitesin beyni bunu ekonomik kullanım olarak algılayacak ve daha az makul bir seviyede vites değiştirecektir. Ama yinede yüksek devirde vites değiştirmesi normall..
Bir Alman Atasözü Der ki "DAS AUTO"
1998 Mk3 AFT motor sportline manuel +Sunroof - 2003 Mk4 Highline Manuel - 2000 Mk4 1.9 TDI Comfortline

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2012, 09:04:34 »
hayır normal değil. 5 bin devirde mi 2 ye geçer ya. sonuçta dip gaz yapmıyorsunuz sanırım.

sanzıman geri salmıyorsa  sen gaza köklensen bile bayırda hızını alana kadar vites değişmez hele yüklüyken hiç
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı zmk

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2012, 00:03:55 »
Arkadaşlar hem az yüklenerek, hem çok sonuç değişmiyor , rampada araba yığılıp kalıyor,5 bin civarına gelmeden vites almıyor.Bunun da yakıt tüketimini artırdığını düşünüyorum.Şu an araba şehir içi 400-420 yakıyor.Araba rampada asla geri bırakmıyor,düz  yolda 2 bin civarında tıkır tıkır vites alıyor.

Çevrimdışı chyfchy

• Mk3 & B4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2012, 23:23:47 »
Arkadaşlar hem az yüklenerek, hem çok sonuç değişmiyor , rampada araba yığılıp kalıyor,5 bin civarına gelmeden vites almıyor.Bunun da yakıt tüketimini artırdığını düşünüyorum.Şu an araba şehir içi 400-420 yakıyor.Araba rampada asla geri bırakmıyor,düz  yolda 2 bin civarında tıkır tıkır vites alıyor.

Kusura bakmada sorun araçta değil bence sende illaki arıza çıksın vardır gözüyle bakıyosun...
O dediğin rahatsız olduğun durum eğimsiz yoldada olsaydı tamam haklıydın sorundu hatta direk uğraşma şanzumanbeynin bozuk derdim 800-1000TL arası ama aracın gayet normal tepkiler veriyor.2000 d/d araç eğimsiz yolda vites atmaz 2.700-2900 de atıyor.
Şehir içi yakıtın eğer benzinde bahsediyosan o senden daha normal 1.4 16v Polo şehir içi 9-10 lt benzin yakıyor manuel.
Senin aracın 12lt civarı yakar en az.Bence kuruş hesabı değil Litre hesabı yap benzinde ve lpg de.