Gönderen Konu: sarj dinamosu rulman dağıttı dikkat edin  (Okunma sayısı 12919 defa)

Çevrimdışı pusat18

• Profili Görüntüle
sarj dinamosu rulman dağıttı dikkat edin
« : 04 Mayıs 2012, 22:47:38 »
Arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım. 2 aydır 2003 Bora pasific 1.6 16 Valf kullanıyorum. Geçen haftasonu memlekete dönerken yolun ücra olduğu bir yerde normal hızda seyrederken yol bilgisayarı arıza verdi jeneretörle ilgili ve akü ikaz lambası yanmaya başladı.teyp kalorifer ve farlar açıktı. hemen kapattım. sağa çekip kaputu açtım. akü daha yeniydi. biraz kurcaladım ama bişey bulamadım. yavaş yavaş gidiyim demeye kalmadan direksiyon dönmemeye başladı. o kadar zor dönüyordu ki iki elimle zor çeviriyordum. hemen bir ustayı aradım.anllattım durumu. şarj dinamosu arızlanmış olabilir dediler. zorlada olsa bir ilçenin sanayisine kapağı attım. hemen bi elektirçiye gittim . sarj dinamosu iki rulmanı dağıtmış ve kayışı koparmış. direksiyon hidroliğide aynı kayışa bağlı olduğundan çalışmıyormuş. havada kararmak üzereydi. aradık taradık ama ilçede parça bulmak zor. hemen en yakın şehrin sanayisine hava kararmak üzereyken yetişdim. Adamlarda tam kapatmak üzereydi. 110 liraya kayışı ve 2 rulmanı değiştirdim.Ufak bir detay gibi görünüyor ama farlarınızı yakamadan ve hidrolik olmayan bir direksiyonu kullanarak 80 km virajlı yollarda seyahat etmek hiçte kolay olmadı. gözüm sürekli hararetteydi ama Allah'tan bişey olmadı. arkadaşlar başınıza gelirse bilginiz olsun diye anlattım.
Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin,
yol olmayan yerden gidin ki; İz Bırakın

Çevrimdışı 1 9 TDI BORA

• Profili Görüntüle
Ynt: sarj dinamosu rulman dağıttı dikkat edin
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2012, 23:07:11 »
sagolasın
Volkswagen araba degil  yaşam tarzıdır

Çevrimdışı caner4

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2012, 23:07:28 »
çok geçmiş olsun yine de soğukkanlılığınızı tebrik ediyorum ben olsam okadar beceremezdim..
This is the best one until we make a better one.......

Çevrimdışı drn

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Mayıs 2012, 01:01:11 »
geçmiş olsun ben olsam araç o haldeyken yola çıkmazdım her halde daha kötü sonuçlara yol açar diye ama tebrikler size...
anladığım kadarıyla ani den ortaya çıkan bi arıza önceden önlem almak zor anlaşılan . acaba gayış eskidiği için mi koptu yoksa fazla mı gergin di sarj dinamosu rulman dağıtt hiç düşündünğz mü yada sebebini araştırdınız mı?

Çevrimdışı asi_karaca23

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Mayıs 2012, 11:32:40 »
slm arkadslar öncelıkle gecmıs olsun dıyeyım allah beterınden korusun bnm bıldııgm kadraıyla  sardınamosu bılyasının markası  ( wak) orjınal rulman bu kadar kısa surede gıtmez belkı arabanın sag davlumbazı yoktur yagıslı yollrda su yutmustur rulman yoksa ıster kayıs sıkı olsun ıster bılya kötu olsun dagıtmaz mumkun dıl yanı arkadslar..saygılarımla
ne mutlu türküm diyene..

Çevrimdışı asi_karaca23

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Mayıs 2012, 11:40:05 »
özurdıelrım orjınal rulmanı  ( fag marka ) yanlıs yzmısım
ne mutlu türküm diyene..

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #6 : 05 Mayıs 2012, 12:21:07 »
Davlumbazlar motoru korumuyor arkadaşlar, davlumbaz sadece farların arkasına giden tozu toprağı ve kapıların arasına giren tozu toprağı tutuyor.
Motoru ve kayışları koruyan asıl motorun etrafında bulunan 3 parça malzeme.
Aklınızda olsun.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı serdar6055

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Mayıs 2012, 12:47:38 »
Çok geçmiş olsun. Sorunu kısa sürede hallettiğinize sevindim

Çevrimdışı asi_karaca23

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Mayıs 2012, 16:36:44 »
abı yanlınız var ben kendım taktım damlumbazı bak arkadsım bıde tam sarj dınamosunun kayısları kapatan bı dablumbaz daha var yanı ıkı parcadan oluyo acayım konuyu hemen yanı söyle bı damlumbaz camurlugun altından tamponun altına kadra bıtanede tam karsındda kare sejlınde bı damlumbaz ..keısn vardır arkadsım belkıde snn dusmusdur...
ne mutlu türküm diyene..

Çevrimdışı pusat18

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Mayıs 2012, 18:27:37 »
Arabanın davlumbazları sağlam ayrıca tamirci sökerken baktım alttaki korumalıkta sağlam 3 parça dediğiniz gibi. Neden olmuştur diye sordum ama pek tatmin edici bir cevap vermediler. yaptırdığım yer vw servisiydi. dedim farlar ,teyp ve kalorifer açıktı diye ondan değildir dediler. Aslında konu başlığınıda biraz yanlış koyduğumu düşünüyorum. rulman dağıtıp kayış koptuğu için sarj dinamosu,klima ve direksiyon hidroliği çalışmadı.
Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin,
yol olmayan yerden gidin ki; İz Bırakın

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #10 : 10 Mayıs 2012, 14:07:34 »
@asi_karaca23
Hepsine davlumbaz dersek 5 parça olması gerekiyor.
2şer adet lastiklerin etrafında.
3 Parça da motor ve etrafında.
Hepsi de altta bu parçaların.
Motorun etrafındaki yoksa arabanın altına bakında görebilirsiniz kayışları..
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı asi_karaca23

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Mayıs 2012, 15:19:53 »
allattan yukarı sarj dınamosunua su atması mumkun dıl zaten ama ben herseyı davlumbaza baglarım
ne mutlu türküm diyene..