Gönderen Konu: Lpg'li araçta Arıza Lambasının Yanması  (Okunma sayısı 13391 defa)

Çevrimdışı GolfIV46

• Profili Görüntüle
Lpg'li araçta Arıza Lambasının Yanması
« : 13 Aralık 2011, 08:48:30 »
Merhaba arkadaşlar. Akılma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim. Arkadaşımda 2003 model Golf4 comfortline otomatik vitesli var. Araçta Lpg takılı ve arıza lambası sürekli yanıyor. Ona bunu sorduğumda , lpgli araçlarda bunun normal olduğunu söyledi.
Sorum şu; birincisi , dediği doğru mu? Yani tüp takılan araçlarda böyle bir durum normal mi?
İkincisi ise; Bunun nedeni nedir?
Yorumda bulunana arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı TuNCh

• Profili Görüntüle
Ynt: Lpg'li araçta Arıza Lambasının Yanması
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2011, 10:22:35 »
bendede aynı sorun var LPG taktırdıktan 2 gün sonra yanmaya başladı, yetkili servise götürdüm "egzozdan çıkan gazın değerini ölçen bi cihaz var o cihaz, gazın benzin değerleri standardında olmadıgını algılıyor ve o yuzden yanıyor o kadar önemli birşey değil" demişti...aylardır yanıyor hiçte bi sorun yaşamadım...
Golf IV Pacific [2003]

Çevrimdışı bennecyim

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2011, 13:00:02 »
Arıza lambasının yanması normal değil. 9 aydır lpg kullanıyorum ilk takıldığında brc marka idi stop etme ve rolantide titreme vardı. arıza lambası yanıyordu.  EGR valfi hata verdi değiştirdik. arıza lambası bi daha yanmadı. ama ara sıra titreme ve stop etme devam etti. brc yi söküp landirenzo taktık. 8 aydır tek hata vermedi. arıza lambasıda yanmıyor. performansıda gayet süper. 16-17 bin km yol yaptım tüp  kendini amorti etti. Sorun yaşamamak için landirenzo taktırın 2 yılda motor garantisi var.

Çevrimdışı ilGhiNC

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2009 Golf6 1.6 Trendline - Grafit Mavi --- 2015 Seat Leon 1.2 TSI Style Emocion Kırmızı Sunroof
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2011, 17:55:33 »
Bizim araçta ATİKER takılı.Arıza lambası hiçbir zaman yakmadı.Hiçbir sorun da yaşamadık.Bence bir ustaya göstersin.Arıza lambası yakmaması için birşey yapıldığını duymuştum.
CRAFTER TDI 163 ps

Çevrimdışı white quattro

• S-Line white quattro
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2011, 18:04:21 »
LPG ile alakalı bi durum olduğunu sanmıyorum.
Ustanızda VAGCOM cihazı varsa arıza tespiti yapmanızda fayda var ;)
quattro

Çevrimdışı eren06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Aralık 2011, 11:06:32 »
bu sorun bendede var bi kaç ustaya sordum verilen cevap lpg den dolayı olduğu ve çözümü yok dediler hatayı sildirdim bi kaç defa ama 20 km sonra tekrar yanmaya başladı. bi çözümü varsa eğer yaptıralım arızayı çünkü sinir bozucu her gören soruyo  ve inandıramıyorum kimseyi :):)

Çevrimdışı taraftar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2011, 00:04:51 »
1 senedir bendede BRC marka var, arıza lambası hiç yanmadı .. LPG sistemleri devamlı değişiyor yazılımları dostum, eski yazılımları kullananlarda daha sık bu sorunu duymuştum ama bende hiç yanmadı usta takarken yanmayacak demişti zaten .. hangi marka taktırdın veya garanti devam ediyormu bilmiyorum ama git ustaya anlatsın durumu .. pc yazılımıyla alakalı birşeyde olabilir .. yazılım atarken gelişigüzel atıyorlar oda lambayı yakabiliyor ... araştır çözümü bulursun umarım.

Çevrimdışı eren06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Aralık 2011, 09:10:04 »
BRC marka benim lpg aldığımda vardı eski sahibi taktırmış ama garantisi devam ediyo umarım dedğin gibi hallederiz.

Çevrimdışı eren06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Aralık 2011, 09:11:57 »
taraftar kardeş sen nerde taktırdın lpg yi ve benim lpg daha garanti kapsamında herhangi brc servisine gitsem sıkıntı olurmu ?

Çevrimdışı taraftar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Aralık 2011, 22:30:59 »
taraftar kardeş sen nerde taktırdın lpg yi ve benim lpg daha garanti kapsamında herhangi brc servisine gitsem sıkıntı olurmu ?

linki aşağıda verdim.. arayıp sorabilirsin muhtemelen yardımcı olurlar.. ben arkadaşlar beraber 1 sene önce taktırmıştım,, lamba ne onunkinde nede bende yandı o arkadaşın araçta 2007 avensis .. hondalarda bazen yanıyor dedi usta oda motorları hassasmış o nedenle asla yanmaz dedi ve hiç yanmadı ... my-10 sürümü son yazılımdı belki seninki eski sürüm kaldı,, pc ye bağlayıp yazılımı yükler belkide sorun çözülür .. bence çözüm bulurlar eren kardeş .. :)

http://www.mavidenizler.com.tr/#

Çevrimdışı eren06

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2011, 22:41:05 »
teşekkürler kardeş benim lpg de 8 aylık ama yazılım eski dediğin gibi umarım sorun çözülür..

Çevrimdışı aliserhanuyar

• Tuna Otomotiv - Şaşmaz/Ankara
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Aralık 2011, 20:44:39 »
LPG'li araçlarda arıza lambası yanması çoğu zaman karşılaştığım sorunlardandır. LPG takan ustanın maharetine kalan bir olay. Gaz- benzin karışımında sorun olduğu zaman arıza lambası yanıyor. Bildiğiniz bir LPG ustasına götürüp ayarını yaptırabilirsiniz.

Çevrimdışı cezakiller

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2011, 23:26:56 »
zavoli takılı aracımda sıkıntı sorun 0 deli gbi çekiş arza fln da ykmadi daha hiç...

Çevrimdışı hda

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2011, 09:16:07 »
BRC Türkiye'nin (2a mühendislik) sitesindeki foruma girin, orada sorarsanız arıza lambasının neden 'yanmaması' gerektiğini açıklarlar. Ben taktırmadan önce sormuştum. Mantıklı bir açıklama yapmışlardı ama şimdi hatırlamıyorum. Hatta sormanızada gerek yok, konularda aratsanız mutlaka bulursunuz.