Gönderen Konu: Tüpte Arıza ışığı  (Okunma sayısı 9504 defa)

Çevrimdışı yüksel AĞAN

• Profili Görüntüle
Tüpte Arıza ışığı
« : 19 Kasım 2011, 21:25:45 »
Arkadaşlar herkese selamlar.
Arkadaşlar 3 gün önce 2005 model 1.6 mıdlıne golf 5 lpg li bir araç aldım. genel bakımlarını yaptırdım. Allaha şükür büyük bir sıkıntısı çıkmadı. Rutin bakımlarını yaptırdım. Fakat aracın arıza lambası yanıyor. Sordurdum tüpten yapıyor dedile. söndürdük 1 gün sonra tekrar yaptı. Bu sorunun kesin bir çözümü var mı? yardımcı olursan çok sevinirim. Allah herkesi kazadan beladan uzak etsin. 

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tüpte Arıza ışığı
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2011, 22:24:57 »
lpg sistemin ne marka önce onu sorayım birde  tüpü ne taktırdın simitmi yoksa normalmi (konu ile alakası yok ama meraktan)

lamda sensörlerinden kaynaklanıyor bu olay tamamen gazın ayarıyla alakalı çok düzgün bir devir orantısı ayarı gerekiyor  ayarla alakalı  aracın gaza geçme ısısını 40 dan aşşağıya yapmayın buda önemli  lamda sensörlerindendir ekzos arıza lamban yanıyorsa ki kesin öyledir  hiç önemseme bile hatta daha iyi egr sisteminde çalışmayacağından dolayı aracın sürekli dışarıdan hava alacak ve daha performanslı olacaktır yakıt daha düşük olacaktır bırak öyle kalsın  egr sistemi tamamen hava kirliliğini azaltmak için yapılmış bir sistemdir avrupa işte adamlar herşeyi mükemmel olsun istiyor :)))

hiç kafana takma bas marşına yola devam  
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2011, 22:41:11 Gönderen: enesandic »
Büyük imza...

Çevrimdışı yüksel AĞAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2011, 22:38:36 »
Arıza aynen senin söylediğin sebebten. tüp brc ve simit. aldığımda takılıydı. garantisi devam ediyor. biraz da onun için tamemen halledebilirmiyim diye sorayım dedin. cevabın için çok teşekkürler. eyvllah.

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2011, 22:43:48 »
servise gidersen lambda sensörünün değişmesi lazım derler az para değil 200-300 ytl arasındadır değiştirme  bir gün türkiyede  benzin 2 tl olursa  ozman  gider değiştirir benzinde binersin :)
Büyük imza...

Çevrimdışı yüksel AĞAN

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2011, 23:16:33 »
eyallah teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. benım durduk yere servıse para vermeye hıç nıyetım yok senın dediğin gibi yansın dursun :saygılar

Çevrimdışı 06onur

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: golf tsi 122ps +LPG
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2011, 01:56:54 »
Aracın tüketimi artmıyorsa,sürüşte problem yaşamıyorsan önemi yok. O zaman şu anlama geliyor emisyon değerlerin doğru değil, çevreyi mi kirletiyorsun? Sende şöyle de LPG daha az kirletir :)
YAKIT YİNE ARTTI!!!! BENZİN 5.09TL LPG 2,71
2010DA BENZİN:3,30 LPG:1.80 di

Çevrimdışı serhat

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2011, 21:15:47 »
Aracın tüketimi artmıyorsa,sürüşte problem yaşamıyorsan önemi yok. O zaman şu anlama geliyor emisyon değerlerin doğru değil, çevreyi mi kirletiyorsun? Sende şöyle de LPG daha az kirletir :)
  ;D
WOLFSBURG STYLE ;)

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2011, 01:49:28 »
egr sistemi içinde bir tek katalitik konvertör doğayı kirletmemek içindir. diğerleri (egr valfi ve lambda sensörleri) yakıt tasarrufu içindir. tüplü araçlar sıkça lambda arızası verir çünkü lambda max 600 dereceye kadar algılar fakat lpg nin eksozda ısısı 900 dereceye kadar yükselir. ecu da 900 dereceyi algılamaz ondan arıza verir. lambda sensörünüz sağlam olduğu halde ecu da bu nedenden arıza kaydeder. arızayı silersiniz sorun gider fakat tekrar yakar. ileride aşırı ısınan lambdalar gerçekten bozulur ve değiştirmek zorunda kalırsınız. lambda olayı budur. egr valfiniz yada lambdalarınız arızalı ise yakıt tasarrufu olmaz aksine  yakıt tüketimi artar.

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Kasım 2011, 20:51:32 »
yıllarca lpg kullandığı halde lambda sensörleri bozulmayanların ekzoslarından 900 sıcak oluşmuyormu peki oluşuyor aynı araç aynı lamda sensörüde aynı fakat bazısı bozuluyor bazısı bozulmuyor   ayrıca lamda sensörlerinin beyine  gönderdiği sinyal dolaylı yollardan benzin enjektörlerine etki eder yani lpg sisteminin manifolta gönderdiği yakıt oranını değiştirmez  yani fazla yakıt yakmanız söz konusu olmaz eğer değiştirseydi aygaz katkılı propanı yüksek lpg üretmezdi, motor sıcaklığına görede lpg sistemi yakıt oranılarını değiştirmiyor çünki sadece devire göre değiştiriyoır  zengin karışım dediğimiz olay lpg sistemlerinde yok motor soğukken lpg de sorun yaşayanlar bu sebepten muzdarip zaten
Büyük imza...

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Kasım 2011, 00:04:36 »
tüp taktırıpta lambda sensörü bozulmayan görmedim. yazdığının geri kalanından da hiç bir şey anlamadım. mesleğin nedir bilmiyorum ama ben hergün bunların içindeyim. birşeyler biliyorsanız teknik olayları açık seçik anlatınki bizde eksiğimiz varsa anlayalım ve öğrenelim.

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Kasım 2011, 23:35:35 »
Alıntı
tüp taktırıpta lambda sensörü bozulmayan görmedim.

vw passat 4 yıldır lpg kullanıyor  brc iş arkadaşımın hiç arıza lambası veya lamda sensörlşerinde sorun olmadı
vw golf5   4 yıldır lpg kullanıyor yine iş arkadaşım tartarini lpg  hiç arıza lambasını yakmamış
ben  golf5 kullanıyorum  3-4 ay civarında oldu takalı henüz hiç arıza lambam yanmadı ben omvl taktırdım   

bunun yanında  tabi arıza lambası yanan lambda sensörleri bozulanda sayabilirm sana tanıdığım bir sürü insan var

yukarıda anlamadığın nokta hangisi yazarsan ayrıntılı anlatayım hepsini açarsak uzun iş   ama  kısaca   aracın yakıt tasarrufu için kullandığı bilgilerde bir sorun olduğunda  mesela   lambda sensörleri diyelim bozuldu bu sadece benzinde iken normalde tasarruf sağlatır zaten  çünki lpg enjektörleri emme manifoltunun önüne devir oranında yakıtı sabit gönderir ve bu oran sıcak soğuk veya katalitik konvertör verilerine göre değiştirilemez.   mesleğim process kontrol bu arada  PLC-DCS üzerine daha çok  hardware ağırlıklı tabi software de yok değil :)
Büyük imza...

Çevrimdışı firebir30

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2011, 00:13:11 »
1- lambda arızasında mutlaka motor arıza ışığı yanmz. araç arızayı yukarıda bahsettiğim aşırı ısınmadan dolayı ecu da tutar. senin arkadaşların motor arıza ışığını görmediği için problem yok diye düşünür.

2- egr sistemini biraz araştır. exhaust gas recirculation. türkçeye çevirirsen de anlarsın. lambda sensörü egzos sıcaklığı bilgisi ile ecuya egzos gazındaki yanmamış gazların bilgisini veriri. egr valfi açılır ve egzos gazı yanma odasına geri döner. o nedenle egzos sıcaklığı önemlidir.

mesleğinin veri kontrolü ile ilgili ama otomotivle zaten bir alakası yokmuş, anlıyorum amatörsün ama bilmediğimizde de ısrarcı olmayalım

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Kasım 2011, 21:39:06 »
Alıntı
lambda arızasında mutlaka motor arıza ışığı yanmaz

zaten motor arıza lambası değil egzos arıza lambası yanıyor yanarsa lambda sensörü bozuluğundan motor arıza lambası hiç yanmazki
Alıntı

egr sistemini biraz araştır.

benim arabamda  egr valfi arızası olmuştua vw de çalışan arkadaşımdan valf tam bozukmu değilmi diye anlayabilmek için   egr sistemi ile alakalı dökümanları aldım internetten de çok araştırdım o dönemde  kendim laptopla araca bağladıp 2 saat boyunca motor sıcaklığ,egzos sıcaklığı,ı devir ,egr pozizyonu,boğaz kelebeği açıklığı, bunları takip edip trendlerini aldım  bunları örnekleme programı ile farklılıklarını bulmaya çalıştım  ve en son vlfin bazen anlamsız yere  kapatma yönünde haraket ederken takıldığını buldum basit bir temizleme ile olay çözüldü sonra  tabi destek noktasında servisteki arkadaşların yardımları çok bağlantı ünitesini aldım mesela    ama sende bu sistemi emin ol benim kadar kurcalamamışsındır

zaten mesleğimin konuyla alakasız olduğunu görmen için yazdım   ama bu  konuyu kulaktan dolma bilgilerle değil teknik araştırma yaparak inceledim ve bizzat gördüm

bu konu daha önceden  forumda tartışıldı birdaha baştan almayalım

http://www.vwtr.net/forum/golf-v/ynt-golf-v-16fsi-lambda-sensoru-t9795.0.html;msg313190#msg313190
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2011, 21:42:05 Gönderen: enesandic »
Büyük imza...