Gönderen Konu: Kendi Kendine giden aracım  (Okunma sayısı 9334 defa)

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: Ford Focus C-Max TDCİ
Kendi Kendine giden aracım
« : 09 Kasım 2011, 14:47:18 »
Arkadaşlar merhaba,

Bayram tatilini fırsat bilerek 3 günde izin alarak bir hafta memleketim olan Samsun'a gideyim dedim. Fakat aracım Gerede'den sonra biraz tuhaflaştı. Seyir halinde giderken ayağımı gazdan çekince araç öne yığılmaya, gaza bastığımda ise aniden öne doğru fırlamaya başladı. Bi bakayım diye tesisin birisinde durdum, tabii durmak denilirse. Aracım otomatik vites olduğundan dolayı araç kendi kendine hızlanıyor. Devir 1500 - 2200 devir arasında oynuyor. Yola çıkmadan 2-3 gün önce boğaz kelebeği ve adaptasyon yaptırmıştım. Aracı stop ettim ve tekrar çalıştırdım devir 4000 devire çıktı sonra 1500 - 2200 devir arasında araç kendi kendine gaz vermeye başladı. Samsunda Wossa diye bi servise gittim adamlar baktı baktı bişey bulamadı. Kutup başını çıkardılar ve geri taktılar sorun çözüldü.

Sizce sorunum ne olabilir. Malum daha Gebze'ye geri dönücem. 700-750 km yol yapıcam. Yolda kalmak istemiyorum. Yardımcı olun lütfen. Şuan Samsun'dayım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa lütfen telefon numaralarını mesaj olarak göndersinler.

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
Ynt: Kendi Kendine giden aracım
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2011, 15:43:49 »
araç benzindede aynı şeyi yapıyormuydu eğer yapmıyorsa lpg den  kaynaklanmış olabilir sensorler yada ateşlemede bi sıkıntı olmuştur  kutup başını söküp takıncada kendi kendini resetlemiştir şuan bir sorun yoksa devam et eğer benzindede aynı şeyi yapıyorsa yada yaparsa iyi bir servise göster
RedMercury

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2011, 10:59:40 »
Orca benzinde de aynı araç. Kendi kendine gaz veriyor.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2011, 15:58:02 »
kutup başını söküp takınca sorun çözüldüyse adaptasyonu düzgün yapamamışlar demek oluyor.kutup başı sökülüp takılınca ecu resetlemiş

Çevrimdışı OffLineR

• Volkswagen Türkiye
  • İtinayla, sabırla, keyifle modifiye edeceksin ! :)
    • Profili Görüntüle
  • Otomobil: 2001 Range Rover & 2016 C180
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2011, 16:32:21 »
Son aldığınız benzinlerden biri kirmiymiş.
Nereden aldıysanız kesin ya su katıyorlar ya da başka bir halt yiyorlar.
Benim başıma geldi.
Hem 2-3 defa.
Çok tehlikeli bir olay.
Benzin aldığım yeri değiştirdim düzeldi.
Bu konuyla ilgili bilgi olacaktı Forum'da.
Air Ride \ Havalı Süspansiyon ;)

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2011, 20:28:31 »
Koray usta benzin kirli olsa gazda aynısını yapmaması lazım değil mi? Araç benzinde de, gazda da aynısını yaptı. Şimdilik sorun yok. Sorun çıkmadan Gebze'ye gidebilsem gerisi yeter bana. Servistekiler aracı 34 plaka görünce tabiri caizse yolunacak kaz gibi görüyorlar gibi geliyor bana.  :D

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2011, 23:28:12 »
ekzost sensörü diye bir sensör var oksijen sensörü yada lambda sensörüde diyorlar o sensör devreden çıkmış olablilir yanmayı ayarlayıp eksoz çıkışını düzenliyen bende de olmuştu motor sanki yerinden çıkıcakmış gibi sallanıyordu benim arabanın beynini  resetlemişlerdi o zaman düzeldi senin akü kutup başını çıkarınca benzer birşey olmuştur şuan bi sorun yoksa takma kafana bas gel geldikten sonra yine yaparsa bakltırırsın
RedMercury

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2011, 09:38:14 »
Salı günü servisteydim. Araç bugüne kadar sorun çıkarmadı. LPG'de de bir sorun vardı saanırım. Dünde onu hallettirdim. Şimdilik sorun yok. Kontağı açtığımda gaz bitip benzine geçerken bi ses çıkıyordu. Aynı ses kontağı açarken, kapatırken, aracı çalıştırırkende çıkıyordu. Araç 35 LT ile 170 KM gitti. Bende  şok geçirdim. Hemen atiker servisne gittim, baktılar bi ayar yaptırdım. Şuan araç 200 km de ve LPG'nin yarısı dolu. Şimdilik sorun yok.

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2011, 18:39:24 »
hadi geçmiş olsun
RedMercury

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Kasım 2011, 21:10:26 »
Arkadaşlar merhaba,

Pazar günü akşam çok şükür sorunsuz eve kadar geldim. Fakat bugün işten gelirken aracım yine aynı sorunu yaptı. Devir kendi kendine 1500 - 2200 arasında oynuyor. Kutup başını çıkardım, taktım düzeldi. Bu sorun olduğunda sürekli bu şekilde mi kullanmam lazım? Acaba çözümü nedir bu işin? Bilgisi olan var mı acaba?

Not: Gaz ve benzinde farketmiyor. Her ikisinde de devir yükseliyor sürekli
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2011, 21:11:48 Gönderen: west_55 »

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 15 Kasım 2011, 21:34:52 »
aracı makineye bağlat eksozt sensörün gidiyor olabilir,
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2011, 21:35:44 Gönderen: orca »
RedMercury

Çevrimdışı west_55

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2011, 22:30:01 »
Arıza olarak sadece lambda sensörü çıkıyor. Servisteki adam LPG'li tüm araçlarda bu arıza çıkar dedi. Aracı benzine aldık o arıza gitti  :-[

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2011, 22:41:36 »
tamam eksoz sensörü dediğim o işte lambda sensörü bendede olmuştu sensör devreden çıkmıştı aracı makineye bağladılar sensör çalışmıyordu sonra aracın beynini resetlediler sensör devreye girdi adaptasyon yaptılar şimdi sorun yok uaklasık 6 aydır böyle kullanıyorum rölanti de herhangi bir sorun yok maşallah
RedMercury

Çevrimdışı orca

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2011, 22:45:03 »
bide aracı haftada bir 4-5 km yada uzun süre lpg ile kullandıysan uzun yolda mesela, sonrasında bi 10-15 km benzinle kullan
RedMercury