Gönderen Konu: çalışmama ve devir problemi yardım!  (Okunma sayısı 9585 defa)

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
çalışmama ve devir problemi yardım!
« : 16 Ekim 2011, 23:07:26 »
arkadaşlar bende 2001 golf 4 1.6 comfort var benim arabanın devir göstergesi dalgalanıyordu ve arada bir gazı takılı kalıyordu ustaya götürdüm gaz kelebeğini temizlediler laptop ile adaptasyon yaptılar sonra tüpüne ayar yaptırdım şimdide bazen arabanın devri rölantide kendiliğinden yükseliyor araba bağırmaya başlıyor stop edip çalıştırmayı denediğimde ise birkaç denemeden sonra bazen bir iki dakikada  anca çalışıyor çalıştıgında ise etrafı benzin kokusu sarıyor ilk etapta gaz yemiyor stop edicek gibi oluyor hareket etmeye başlayınca ise arada bir sanki arabayı biri tutup çekiyormuş ve bırakmış gibi bir hal oluyor arabayı park ediyom geri gelip çalıştırmayı deneyince yine aynı çalışmamazlık motordan pek anlamam forumu taradım benzer konular var ama benim sorunum biraz farklı gibi Gaziantep' te yaşıyorum servisler randevulu çalışıyor ve aracı bırakmamı istiyorlar ben her gün araba ile okula gittiğim için aracı bırakamıyom sizce neyden kaynaklanabilir bu konuda fikilerinizi deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2011, 07:09:14 Gönderen: aaa »
Savaşı zenginler başlatır fakat fakirler ölür

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
Ynt: çalışmama ve devir problemi yardım!
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2011, 23:32:27 »
kimse yokmu?

Çevrimdışı Apaydin

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2011, 23:58:45 »
Gaz kelebeği diyeceğim ama yaptırdığını söylüyorsun. hava borusu yırtıksa rolanti çok oynar.
http://img703.imageshack.us/img703/5855/27062010094r.th.jpg
VW GOLF KADAR ZEVK VERSEYDİN, VİTES YERİNE ELİNİ TUTARDIM

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2011, 00:07:24 »
rolanti oynasın sorun değil artık ben stop etmesin gazı takıllmasın, kendiliğinden devri yükselmesin ve hemen çalışsın istiyorum yerter

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2011, 18:29:50 »
bu günde aynı sorunu yaptı hem sabah hemde akşam sabah 40 km yol gittim sonra durunca araba kendiliginden stop etti birkaç kez denedim çalışmadı biraz bekledim sonra çalıştı devri 20 bine yükseldi vitese attım deprajdan ayağımı kaldırmaya başladım arabanın devri düşmeye başladı ama araba hareket etmedi stop etti tekrar çalıştırdım bayağı gaz verdim sonra hareket etti ortalığı benzin kokusu sadı ikindi aynı yolu geridöndüm gene stop etti aynı şeyler ustaya götürdüm adamla bindik 20 dk gezdik arabada en ufak bir sorun yok ustada bir şey diyemedi bende arabayı geri getirdim napim bir fikri olan yok mu beni aldığıma pişman edecek az kaldı her gün rezil oluyom trafikte şurda burda

Çevrimdışı metalteo

• ilker
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2011, 21:19:56 »
 benim aracımda seninkiyle aynı yanlız benzinde kullanıorum tüp yok.

aynı sorun bende de oldu bilgisayara bağlayınca ısı sensörü arızalı çıktı değiştirdim şuanda ne stop ediyor nede gaz takılıp devir dalgalanıyor..

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2011, 22:23:50 »
sorun tespit edilsin ne değişecekse değişsin artık kafam rahat bir şekilde arabaya binmek nezaman stop edicek endişesi yaşamak istemiyom bizim ustaya söylim bir baksın ısı sensörüne inşallah kolayca çözülür

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2011, 17:46:40 »
bugün de aynı sorunları yaşadım ama bir şey dikkatimi çekti arabanın ısı göstergesi henüz bir km bile gitmeden 90 nı geçmişti havada epey soğuk ve yağışlı idi  ışıklarda durdum araba kendiliğinden stop etti. zar zor çalıştırdım hareket ettim yaklaşık 40 km yol gittim yol boyunca ısı göstergesi en dipte idi şaşırdım sonra yükseldi gene düştü. ikindileyi geri dönerkende aynı şeyler oldu. ustanın yanına vardım ısı göstergesi dipte idi. usta hararet müşürünü değiştirdi 20 tl aldı eve gelirken herhangi birşey olmadı bakalım yarında olmaz inş.

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Ekim 2011, 17:01:46 »
bu günde stop etti ve devir saati ilk duruşta oynak birkaç sn sonra stabil fakat önceki günlerdeki gibi çalışmama kendiliğinden gaz yeme vs yeşler yaşamadım. artık bir daha mı adaptasyon yaptırsam yada biraz benzinde denesem gene aynı şeyler olucakmı diye. bir fikri olan yok mu? neyden kaynaklanabilir ki

Çevrimdışı taraftar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2011, 18:51:06 »
aracın stop olduğunda arıza lambası yanıyor mu ?  veya arıza kodu yandığında sebep neymiş ? usta ne dedi...
devir kadranının oynaması boğaz kelebeğinden kaynaklanıyor sıklıkla, adaptasyon yapılması önemli .. ben bakım sonrası buna benzer sorun yaşadım, bakımı yapan ve kelebeği temizleyen çıraklar adaptasyon yapamamış ve arabayı bana o şekilde teslim ettiler.. ertesi gün bu sorunları yaşadım devir saati devamlı sallanıyor ve düşük devirde aracım stop oluyordu .. ertesi gün aynı yere gittim ve usta adaptasyonu yükledi pc den ve herşey düzeldi ..   hararet göstergesi ise sanırım hararet müşürü denen şeydendir hiç karşılaşmadım ama okudum forumda .. zaten onu değiştirmişsin .. benzin kokusu alman ilginç koku varsa kaçak vardır dostum ALLAH korusun dikkatli ol .. bu sadece mantıktı korkutmayım ve endişelendirmeyim kimseyi .

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Ekim 2011, 17:04:26 »
bu günde denedim benzinde hiç bir şey olmuyor ama 35 km sonra tüpe aldım arabayı biraz gittim durdum rolantide devir kadranı sallanıyordu biraz daha gittim yine durdum devir düştü stop etti. eskisi gibi gaz takılması, kediliğinden devrin artması ve stop edince çalışmama gibi problemlerden kurtuldum cumartesi bilgisayara bağlatıp bir daha baksınlar adaptasyon yapsınlar kelebeğe bakalım ne olacak

Çevrimdışı tuna_

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 20 Ekim 2011, 17:37:51 »
gaz regülatörünün basıncına bi baktır derim  :tamamdir

Çevrimdışı Sesizlik

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Ekim 2011, 17:51:58 »
Öncelikle geçmiş olsun.Benim aracım benzinli.Anacak sorunun lpg sistemindeki ayarsızlıktan kaynaklanıyor bence.Araç eğer benzinde yapmış olsa impuls sensöründe bi sorun  var diyecektim.Zaten boğaz kelebeğinide temizletmişsin.Çünkü yetkili serviste benim aracımı bu şekilde tamir ettiler.İmpuls sensörü değişti ve boğaz kelebeği temizlenip.Motor içindeki yağ kanallarının hepsi crc ile temizlendi.Adaptasyon sonrası yola devam.Tıkır tıkır çalışıyo şimd.Ona bi baktır diyecektim.Büyük ihtimalle lpg ayarlarından ve lpg sisteminin ekipmanlarına bi baktır derim.Tekrar geçmiş olsun.

Çevrimdışı aaa

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Ekim 2011, 22:51:40 »
sorun çözüldü bu gün ustaya gitcektim yolda aklıma geldi önce bilgisayara bağlatayım arıza felan görünüyormu diye sonra tüpçüye ve motor ustasına gidim dedim. bilgisayara bağladı adam üç tane sorun göründü ama bunlar daha önce onarılmıştı fakat arızalar arabanın beyninden silinmediği için sorunlar devam etmiş güya önceki adaptasyon yapan kişi herşeyini düzeltmişti. araba fabrika ayarlarrına geri dönünce sorun felan kalmadı 40-50 km yol gittim şehir içinde denemek için araba stop etmedi ve devrinde oynama olmadı çok şükür. şimdi özetliyim
1- eğer arabanın devir saati rolantide dalgalanıyorsa önce kelebeğine bakmaklazım sonra......
2- eğer araba stop ediyor ve zor çalışıyor arada gazı takılıp devri kendiliğinden yükseliyorsa önce hararet müşürüne bakmak lazım sonra....
3- en önemliside işi bilene verecen tekrar tekrar uğraşmayacan
 ! deneyimlerini fikirlerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim 
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2011, 23:32:12 Gönderen: aaa »