Gönderen Konu: fsi 90 bin bakımları  (Okunma sayısı 6146 defa)

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
fsi 90 bin bakımları
« : 13 Mart 2012, 21:26:30 »
Arkadaşlar benim nox sensörü arıza kaydıyla motor (musluk gibi) lambası yanıyor 15 gündür çareler arıyorum (konusu da vardı.)
bunu  egr valfi,boğaz kelebeği temizliği,adaptasyon gibi işlemlerle ve çeyrek deponun altına düşmeden 97 okt. ile düzeltmeye çalışacağım.
bir de 90 bin bakımları olarak araştırdığım kadarıyla:
triger duracak tabi ama bir özel servis yanındaki gergi makaraları,v kayışı değişse iyi olur dedi.
hava,polen filtreleri ve yağ bakımı 91 binde yapılmıştı (aracım şu an 95 binde)
debriyaj baskı balatası için şu an vites kavrama baya altta,sanırım daha aşınmadı.
bujiler değişecek
düz yolda sağ-sol çekme yok ama yine de rot balans ayarı düşünüyorum.
fren balataları 75.binde önceki arkadaş değişmiş. ömrü ne kadar tam bilemiyorum duruşu iyi.
aracımla ilgili benim bahsettiğim bakımlarla ilgili bir yorum yaparmısınız,
bir yanlış,eksik var mı? bakım konusunda ekleyeceğiniz birşey var mı?
ve ortalama fiyatlarla yardımcı olursanız sevinirim.
(yetkili servis normalde pahalı gibi çekiniriz ama öğrendim 2005 mod. için %20 indirim var.ben de bazı ciddi işlemleri özeldense yetkili ye gitmek istiyorum.)
teşekkürler...

Çevrimdışı sedozo

• Profili Görüntüle
Ynt: fsi 90 bin bakımları
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2012, 19:09:09 »
vallaha bende 80 bin bakımını yaptırıcam araba 83 binde daha bırak yetkili servisi normal birine bile gösteremedim arabadan anlayan akrabam gelsede versem ilgilense yemınle bu konuda mağdurum :d ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı enesandic

• JOKER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2012, 22:13:01 »
Alıntı
riger duracak tabi ama bir özel servis yanındaki gergi makaraları,v kayışı değişse iyi olur dedi.

zaten senin araban zircirli triger yok gergiyi kontrol ettir tabiki normalse değiştirmene gerek yok sağlamcı olmak istiyorsan değiştir. gergi çok önemli mercedes bile zincir atladığı oluyor yani

Alıntı
debriyaj baskı balatası için şu an vites kavrama baya altta,sanırım daha aşınmadı

baskı balata bitmeye yakın kalkışta titreme yapmaya başlar  ordan anlarsın zaten  sakın el frenini çek kalkmaya çalış kalkarsa bişey yok diyenleri dinleyipte onu deneme balatayı namlu gibi kızartırsın oda çabuk ölmesini sağlar

Alıntı
bujiler değişecek

faydalı bir olay zaten buji ucuz yakıtın azalır yeni buji herzaman iyidir

bu işler için servisten fiyat al   dışarıdanda fiyat al   arada çok fark yoksa servise yaptır derim
Büyük imza...

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2012, 22:27:24 »
anladım.zincirli olduğunu biliyorum da bir özel servis yanındaki gergi makarası v.s. değişebilir dedi.yalnız yetkili servis tek kelimeyle triger komple -ömürlük-  kelimesini kullandı. gerek yok dedi, yetkili servis daha pahalı bilinir ama bu yoruma şaşırdım.neyse kontrol ettirip belkide yanındakileri değişirim.kalkışta titreme yok henüz yalnız sanırım soğukta ben bazen gazı az verirsem hafif titriyor oda motor soğukken normal heralde.tabi gazı az vermek benimle ilgili... evet el freni çek kalk diyenleri dinlemicem.bujileri değişeceğim.
yetkili servis 2005 lere %20 indirim yapıyormuş bir araştıracağım, özelle karşılaştırıp ona göre karar veririm.
çok sağolasın teşekkürler.iyi akşamlar.

Çevrimdışı atiTheSun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2012, 21:26:01 »
Benim aracımın v kayısı, gergi makaralarını 60bin bakımında degiştirdiler. 500 civari bişi ödemiştim 2011 yılında. Açıkçası şimdi olsa değiştirtmezdim. 60bin km çok az onlar için, 90-100 bini beklerdim,

Çevrimdışı atiTheSun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2012, 21:33:33 »
pala80, yetkili - özel servis pek degişmiyor aslında bakımlarda. ikiside 4 tırnaklı buji kullanıyor, 60-80 lira civarı tutuyor. filtreler keza tutuyor gene epey. servis biraz pahalı yag kullanıyor. 5-30 koyarsa 150 civarı ödüyorsun. 5-40 koyarsa biraz daha az sanırım. dışarda daha ucuza mal olabiliyor ama öyle aman aman bir ucuzlukta olmuyor. belki, senin benim gözle anlayamayacagımız, hava ve polen filtrelerinin kalitesi degişiyordur. Aynı filtre orjinal, yan sanayi olması bakımından 3-4 katı fiyat farkı oluyor ve yan sanayiyi orjinal görünümlü kutularda verebiliyorlar.

Yalnız servis diyor ya, şu kadar noktaya bakıyorum, far ayarı yapıyorum falan. ona inanmıyorum. farımın ayarı 1le 2 arasında bir noktadaydı. aracı teslim aldıgımda aynı yerde duruyordu. far ayarı yapılsa, yada en azından kontrol edilse, 0'a çekip bakmaları gerekirki, bir daha aynı yere getirmeleri düşük ihtimal.

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2012, 17:20:45 »
Benim aracımın v kayısı, gergi makaralarını 60bin bakımında degiştirdiler. 500 civari bişi ödemiştim 2011 yılında. Açıkçası şimdi olsa değiştirtmezdim. 60bin km çok az onlar için, 90-100 bini beklerdim,
peki bu değişimi yetkili mi yaptı yoksa özelmi? benim kafamda net değildi, bana geçen hafta yetkili servis 2 kez üstüne basarak sordum triger tamamıyla yanındaki parçalar gergi makarası v.s. komple ömürlük dediler.yaklaşık 150-200 bine gider dediler.ben de 140 tan önce değişmeyi düşünmüyorum.

Çevrimdışı atiTheSun

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2012, 10:13:35 »
yetkili serviste yaptirdim. 140 iyi, 140 dan önce degiştirme hocam. ben servisin para kazanmak istemesine geldim biraz. para kazanmak için bazen abuk gubuk şeyler yapıyorlar. çıkan parçaları servis çıkışında veriyorlar biliyorsun. baktım kayışlar gıcır gıcırdı, en ufak çatlak, en ufak incelme, zedelenme, gözle görülür hiç bir hasar yoktu. yepyeni gibi duruyordu.

Çevrimdışı pala80

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2012, 10:28:45 »
Evet doğrudur genelde servislerin taktiği öyle,Sakaryadaki bana asıl gerekeni dedi o zaman...Teşekkürler.