Gönderen Konu: Müjdemi isterim bu gece benzine zam var (14.06.2011)  (Okunma sayısı 28745 defa)

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
Ynt: Müjdemi isterim bu gece benzine zam var (14.06.2011)
« Yanıtla #28 : 14 Haziran 2011, 14:39:52 »
pekala nedenlerini açıkladınız nasılını da açıklayın lütfen.

son 10 yılda kim ne derse desin Türkiye'de çok ciddi bir sermaye birikimi gerçekleşti. sorun sermaye olmayışında değil sermayenin tabana yayılmamasında. bu ancak yatırımla olur.

dediklerinize bakacak olursak ülkede ithalatta artış ihracatta ise azalış olmasını beklerdik. son 8-10 yıllık dönem ithalat ve ihracat verilerine bakarsanız her ikisinde de sürekli bir artış olduğunu, ithalattaki artış ivmesinin ihracattan daha fazla gerçekleşmesi nedeniyle cari açığın arttığını görürüz.

%15 civarı bir kur artışının olması gerektiğinden bahsediyorsunuz. bunu nasıl yapacaksınız? hazinede elde avuçta ne varsa hepsini dolara yatırılacak olsa dahi piyasadaki toplam döviz stoğu göz önüne alındığında %15 artış geçrekleştiremezsiniz. velev ki gerçekleşti. ertesi gün kar satışları geldiğinde silme zarar demek bu.

Nizam dediğin şey 6 sıfırlı nakitle gerçekleşecek iş değil. 6 sıfırlı nakitle piyasadaki büyük balıklara çerez olursun. belki kımıldatırsın kuru ama ancak o kadar.

valla etrafımda çok fazla örneği var. adam tek maaşlı memur. ama arabası var. evi var. bakıyorsun nasıl olur bu mümkün değil diyorsun. maaşını koyuyorsun bir kefeye, diğer kefeye de giderlerini koyuyorsun. yok olamaz mümkün değil.ama adam almış arabasını taksidini de tıkır tıkır ödüyor.

sonra bir öğreniyorsun ki adama babasından-kayınbabasından ayda şu kadar yardım geliyor. bağından bahçesinden meyvesi geliyor sebzesi geliyor yağı makarnası geliyor.

demek istemem o ki, kağıt üstünde cari açık yakın bir felaketin habercisi gibi dursa da fiiliyatta kayıt dışından giren para, bavul turizmi, gurbetçilerin bıraktığı gönderdiği paralar eklendiğinde öyle büyük bir tehlike yok. zaten olsaydı Türkiye şimdi değil 10 sene önce 15 sene önce batmış olması lazımdı. ama hala sapa sağlam ayakta duruyor.

volkan gibiyiz ne olacagı hiç belli değil,  tolga o yüzden burada çok kafa açsak kelime yazsak nafile çok naif bir durum var ortada
altı sıfırlı hesap olayında haklısın bir iki sıfır daha eklemek lazım  >:D

üretimden yol çıkmısken bir örnek vereyim

1 kg domates ile yerli malı
1 kg cep telefonu ithal mal

hangi daha getirili
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 14 Haziran 2011, 14:48:15 »
pekala nedenlerini açıkladınız nasılını da açıklayın lütfen.

son 10 yılda kim ne derse desin Türkiye'de çok ciddi bir sermaye birikimi gerçekleşti. sorun sermaye olmayışında değil sermayenin tabana yayılmamasında. bu ancak yatırımla olur.

dediklerinize bakacak olursak ülkede ithalatta artış ihracatta ise azalış olmasını beklerdik. son 8-10 yıllık dönem ithalat ve ihracat verilerine bakarsanız her ikisinde de sürekli bir artış olduğunu, ithalattaki artış ivmesinin ihracattan daha fazla gerçekleşmesi nedeniyle cari açığın arttığını görürüz.

%15 civarı bir kur artışının olması gerektiğinden bahsediyorsunuz. bunu nasıl yapacaksınız? hazinede elde avuçta ne varsa hepsini dolara yatırılacak olsa dahi piyasadaki toplam döviz stoğu göz önüne alındığında %15 artış geçrekleştiremezsiniz. velev ki gerçekleşti. ertesi gün kar satışları geldiğinde silme zarar demek bu.

Nizam dediğin şey 6 sıfırlı nakitle gerçekleşecek iş değil. 6 sıfırlı nakitle piyasadaki büyük balıklara çerez olursun. belki kımıldatırsın kuru ama ancak o kadar.

valla etrafımda çok fazla örneği var. adam tek maaşlı memur. ama arabası var. evi var. bakıyorsun nasıl olur bu mümkün değil diyorsun. maaşını koyuyorsun bir kefeye, diğer kefeye de giderlerini koyuyorsun. yok olamaz mümkün değil.ama adam almış arabasını taksidini de tıkır tıkır ödüyor.

sonra bir öğreniyorsun ki adama babasından-kayınbabasından ayda şu kadar yardım geliyor. bağından bahçesinden meyvesi geliyor sebzesi geliyor yağı makarnası geliyor.

demek istemem o ki, kağıt üstünde cari açık yakın bir felaketin habercisi gibi dursa da fiiliyatta kayıt dışından giren para, bavul turizmi, gurbetçilerin bıraktığı gönderdiği paralar eklendiğinde öyle büyük bir tehlike yok. zaten olsaydı Türkiye şimdi değil 10 sene önce 15 sene önce batmış olması lazımdı. ama hala sapa sağlam ayakta duruyor.

Bi gecede doları paldır küldür alıcak diye birşey yok kademe kademe alış yapıcak ve zaten şöylede bir durum var merkezi bankası böyle bir karar alıpda bunu açıklarsa piyasa zaten dolarda pozisyon açmaya başlar kar satışı elbette gelicek bunun hepsini mb karşılamıycak bir kısmını piyasa karşılar tabi bu durumda kısa süreli bir enflasyon artışı olur fakat zamanla tolere edilebilir.
Zaten yüklü bir kar satışı gelmez.

Sen diyorsun ki bizde çok para var her 7-8 milyar uçsa gitse ekonomiyi çok kasmaz. Şunuda göz önünde bulundur kredi riski çok fazla 129milyar kredi var merkez bankası ne kadar munzam arttırsada önünü alamadı. herkes not arttırımı beklerken fitch cari açığı işaret ederek gerekiirse görünümün negatife çevirileceğini ima etti
Buda benim araç...Pasta cila+ plasti dip ile jant boyanması

Çevrimdışı uAlper

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 14 Haziran 2011, 15:02:08 »
arkadaşlar sizin kadar bilemiyorum yani söle kriz çıkar yada iran parasını çekerse bi gecede çökeriz( söz sahibine gönderme değil bu örneklemek için yazdım)
bence şuanda türkiyeyi 1 gecede bitirebilecek bişey kalmadı ekonaomik olarak devlet çok güçlü ama halk artık bu güçlü ekonominin kaymak tarafını tatmak istiyor en azından bi benzin indirimiyle başlayabilirler :D
İnsanlar alemde hayal ettikleri müddetçe yaşar...
                                                    YAHYA KEMAL

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 14 Haziran 2011, 15:06:45 »
arkadaşlar sizin kadar bilemiyorum yani söle kriz çıkar yada iran parasını çekerse bi gecede çökeriz( söz sahibine gönderme değil bu örneklemek için yazdım)
bence şuanda türkiyeyi 1 gecede bitirebilecek bişey kalmadı ekonaomik olarak devlet çok güçlü ama halk artık bu güçlü ekonominin kaymak tarafını tatmak istiyor en azından bi benzin indirimiyle başlayabilirler :D

ben seçim vaatlerınde ( genel ) gayri safi mili hasıla 15 bin dolar olanları merak ediyorum o milli hasılat içinde değilim ben

Yunus EMRE

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 14 Haziran 2011, 15:10:18 »

2 - 3 tane yabancı fon türkiyedeki pozisyonlarımızı ekonomideki aşırı ısınma nedeniyle kapatıyoruz dediği an krizin allahı olur :)

Hani en öndeki domino taşını devirirsin ardından diğerleri tek tek düşer ya işte aynı öyle olur :D

Global piyasalara entegre olmanın bir sonucudur bu.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 14 Haziran 2011, 15:11:03 »
2 - 3 tane yabancı fon türkiyedeki pozisyonlarımızı ekonomideki aşırı ısınma nedeniyle kapatıyoruz dediği an krizin allahı olur :)

Hani en öndeki domino taşını devirirsin ardından diğerleri tek tek düşer ya işte aynı öyle olur :D

Global piyasalara entegre olmanın bir sonucudur bu.

TSUNAMİ :)

Yunus EMRE

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #34 : 14 Haziran 2011, 15:17:38 »
eskidendi o. eski krizlerin hepsi o şekilde geldi. kırılgandı ekonomi. bankaların hepsi açık pozisyondaydı. bugün hepsinin kasasında para dolu. para satmak için gayret içindeler.

mevcut hükümetin yaptığı tek bir iyi icraat vardır o da nedir diye sorulacak olsa, istisnasız herkesin üzerinde birleşeceği nokta "bddk ve icraatleri" cevabı olacaktır.
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 14 Haziran 2011, 15:37:09 »
Abi ben borsacıyım hafta içi hergün 9 15 de opsiyonlar açıldığında ekran karşısına geçerin 17 35 de kapanana kadar piyasayı takip ederim. BDDK SPK ve MB nin kararlarını yakinen takip edip değerlendirmesinide sürekli yaparız. Öncelikle bankaların para satmaya çalıştığı doğru gerçektenden kredi vermek için birbiriyle yarışıyorlar ama MB nin munzamları arttırması bunu frenlemek içindi tabiki çokda işe yaramadı. Bankaların bu kadar çok para  satması iyi birşey değil bu ekonominin ısınmasına işaret çok fazla risk demek mevcut mevduatlarını tam kapasiteyle satmaya çalışıyorlar yarın birgün ciddi miktarda bir para çıkışı olsa ciddi bir krize sebep olucakdır bu.

BDDK bana göre son günlerdeki büyük spekülasyonlarından birinde istemedende olsa rol oynamıştır. geçtiğimiz aylarda 9 bankayla alakalı bir soruşturma açılmıştı. Haksız rekabetten... Soruşturma haberi piyasaya yayılmadan önce bu bankaların hisselerinde anlamsız bir satış vardı malı garibana çaktılar ve satanlar çok büyük ihtimal bu bankaların fonlarıydı. Sonra bu haber geldi ifadeye çağırılıyorlar diye o gün bu bankalar bu sefer baya bir düştü ardından yine anlamsız bir alış geldi (satış baskısı devam ederken) Ardından BDDK bu bankalara çok komik bir ceza kesti ve bankalar tekrar aynı fiyatlarına geri döndüler. Burda fonlar yüksek ortalamayla sattı sonra soruşturma haberi geldi ellerinde hisse kalanlar bu sefer aldıkları fiyatın altına vermek zorunda kaldılar bu fonlar burdan geri aldılar maliyeti düşürdüler ve çok komik bir ceza gelincede tekrar yükseldi hisseler. Vurgun denir buna

Çevrimdışı gcilingir

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 14 Haziran 2011, 15:49:06 »
konu baya bi dağılmış 

Çevrimdışı Mk1GTI

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: VW Golf mk1 GL
« Yanıtla #37 : 14 Haziran 2011, 16:05:56 »
 Temel'e gazeticiler sormus
    "Son günlerde benzine gelen zamlara ne diyorsunuz?"
    Temel "Valla benum icin fark etmez ben hep 10 milyonluk aliyorum"     
"Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar"

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 14 Haziran 2011, 16:09:27 »
Temel'e gazeticiler sormus
    "Son günlerde benzine gelen zamlara ne diyorsunuz?"
    Temel "Valla benum icin fark etmez ben hep 10 milyonluk aliyorum"     

temel kim burada abi

Yunus EMRE

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 14 Haziran 2011, 16:45:04 »
Okan ekonomi ile ilgili bir alanda çalıştığın aşikar zaten. tahmin ediyordum. senden daha iyi bildiğimi de iddia etmiyorum. ama elinizi vicdanınıza koyun da konuşun. japonyadaki deprem ve tsunamiyi de hükümet yaptı denecek neredeyse. akaryakıttan girdik nerelere geldik. akaryakıt zamlarına dair ben hep aynı örneği vermişimdir. ecevit koalisyon hükümeti başbakanı iken bir demecinde "benzin fiyatları ülkemizde çok düşük. bunu en azından 1 dolar seviyesine çekmemiz gerek" dediğinde ben "deli mi bu adam 1 dolara benzin olsa sokakta araba kalmaz kamyoncu iflas eder." demiştim. aradan geçen 10 küsür yıl sonunda benzinin litresi 3 dolara dayandı. hala arabalar -üstelik fahiş fiyatlarla- peynir ekmek gibi satılıyor, bisikletle gezer gibi millet geziyor araçlarıyla. sen yıllarca vergi eğitimini gerçekleştirmemişsin, halk devletten nasıl vergi kaçırırımın yollarını ararken, hangi yasa gelirse gelsin, hangi kontrol yapılırsa yapılsın bu verginin bir kısmı (ciddi anlamda büyük bir kısmı) kaçacak. kaçan bu vergi bir yerden çıkacak. o da akaryakıt, sigara, alkol, cep telefonu, otomobil vs kalemlerde giriyor.

beyaz hacker terimini bilirsiniz. ne amaçla kullanıldığını bilirsiniz. hacker ı alır şirket, kendi güvenlik açıklarını kapattırır. sonra maaşına zam işine son verir işleri biter. unakıtan döneminde en büyük vergi kaçağı kapısı olan benzin istasyonlarının kaçak kapısına kilit vuruldu. plaka girmeden fiş yazmadan bir litre çıkış yapamıyorlar. (şimdi, iki örneği birleştirin  ;D )

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 14 Haziran 2011, 16:52:58 »
Okan ekonomi ile ilgili bir alanda çalıştığın aşikar zaten. tahmin ediyordum. senden daha iyi bildiğimi de iddia etmiyorum. ama elinizi vicdanınıza koyun da konuşun. japonyadaki deprem ve tsunamiyi de hükümet yaptı denecek neredeyse. akaryakıttan girdik nerelere geldik. akaryakıt zamlarına dair ben hep aynı örneği vermişimdir. ecevit koalisyon hükümeti başbakanı iken bir demecinde "benzin fiyatları ülkemizde çok düşük. bunu en azından 1 dolar seviyesine çekmemiz gerek" dediğinde ben "deli mi bu adam 1 dolara benzin olsa sokakta araba kalmaz kamyoncu iflas eder." demiştim. aradan geçen 10 küsür yıl sonunda benzinin litresi 3 dolara dayandı. hala arabalar -üstelik fahiş fiyatlarla- peynir ekmek gibi satılıyor, bisikletle gezer gibi millet geziyor araçlarıyla. sen yıllarca vergi eğitimini gerçekleştirmemişsin, halk devletten nasıl vergi kaçırırımın yollarını ararken, hangi yasa gelirse gelsin, hangi kontrol yapılırsa yapılsın bu verginin bir kısmı (ciddi anlamda büyük bir kısmı) kaçacak. kaçan bu vergi bir yerden çıkacak. o da akaryakıt, sigara, alkol, cep telefonu, otomobil vs kalemlerde giriyor.

beyaz hacker terimini bilirsiniz. ne amaçla kullanıldığını bilirsiniz. hacker ı alır şirket, kendi güvenlik açıklarını kapattırır. sonra maaşına zam işine son verir işleri biter. unakıtan döneminde en büyük vergi kaçağı kapısı olan benzin istasyonlarının kaçak kapısına kilit vuruldu. plaka girmeden fiş yazmadan bir litre çıkış yapamıyorlar. (şimdi, iki örneği birleştirin  ;D )

Abi tamam vergi kaçırılması tabi ekonomide büyük bi külfet ama sonuçta para bir şekilde aklanıp yine piyasaya sokuluyor asıl risk cari açık diyorum çünkü para piyasadan çıkıyor ve bunun geri koyamaıyorsun.

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 14 Haziran 2011, 16:57:01 »
Abi tamam vergi kaçırılması tabi ekonomide büyük bi külfet ama sonuçta para bir şekilde aklanıp yine piyasaya sokuluyor asıl risk cari açık diyorum çünkü para piyasadan çıkıyor ve bunun geri koyamaıyorsun.

yazdığım bir mesaj araya kaynadı. 25 nolu mesajın son 3 paragrafını okur musun?  :)