Gönderen Konu: Müjdemi isterim bu gece benzine zam var (14.06.2011)  (Okunma sayısı 28742 defa)

Çevrimdışı uAlper

• Profili Görüntüle
Ynt: Müjdemi isterim bu gece benzine zam var (14.06.2011)
« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2011, 13:31:19 »
CHP Buroşürlerinde mazotu 1 TL yapıcam diyodu :D :D :D

kimse öle bişey yapamazda şuanda olması gereken 3lira hadi biraz daha sık 3,20 olsun
İnsanlar alemde hayal ettikleri müddetçe yaşar...
                                                    YAHYA KEMAL

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
  • Otomobil: (fırsatı bulur bulmaz tekrar Vag'dayım)
« Yanıtla #15 : 14 Haziran 2011, 13:36:27 »
Alper maliyet konusunda katılıyorum. hani aramızdaki esnaf arkadaşlar alınmasın ama iddialı konuşuyorum. Türkiye'de vergisinin tamamını veren bir tane esnaf var mıdır? herkes vergisini tam verse ötv ye dolaylı vergilere gerek kalır mı? akaryakıtın yüklü kısmı vergi. bunun da büyük kısmı dolaylı vergi.

valla olan sabit gelirliye oluyor. hem maaşından peşin peşin kesiliyor vergisi hem de dolaylı vergilere maruz kalıyor.
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2011, 13:38:38 Gönderen: TEYOLOGY »
Kamış ses verince ney oldum sanır, İplik gerilince yay oldum sanır.
Sarayda oturmakla padişah olmaz kişi,
Abdal ata binince bey oldum sanır.

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Haziran 2011, 13:39:48 »
Ok yaydan çıktı artık düşük kur politikası ekonominin içine etti geçen ay 9.9milyar tl cari açık bu ay 7.8 milyar tl. Bizim en büyük ithalat kalemimiz petrol ve petrol ürünleri. Bu saatten sonra kur politikası gözden geçirilip dolar 1.70-1.90 bandına çekilip suni bir enflasyon yaratılmazsa ekonomik kriz kapıda ekonomi aşırı derecede ısınmış vaziyette.
Akaryakıt fiyatlarıyla ne alakası var diceksiniz şöyle söyliyim. Bu vergilerle devlet cari açıktan dışarı çıkan paranın bir kısmını bizim cebimizden kendi hazinesine aktarıyor.

Ama hükümetimiz ihracatı destekliceğine hala ithalatı destekliyor nası bir kafayla nası bi hesapla bu yapılıyor anlamış değilim...
Buda benim araç...Pasta cila+ plasti dip ile jant boyanması

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 14 Haziran 2011, 13:53:19 »

peki Tl mi aşırı değerlendi? yoksa dolar mı çok fazla değer kaybetti uluslararası piyasada?

aslında ikisi de oldu. ama doların kaybettiği değeri ve uluslararası piyasalarda petrolün satış değerinin dolar üstünden gösterildiğini gözardı etmememiz gerekir.

bir de önemli başka bir nokta daha. gerek dış borç, gerekse cari açık hakkında konuşulurken toplam borç stoğu veya toplam cri açık üzerinden değerlendirilme yapılmaz. gelire kıyaslanır.

1000 lira aylık geliri olan bir kişi ile 20.000 lira aylık geliri olan iki kişinin 30'ar bin Tl toplam boru varsa bunların ekonomik durumları için aynı durumdadır denemez.1000 lira geliri olan kişiye batık dersin, 20.000 lira geliri olan biri ise bu borcunu rahatlıkla ödeyebilir.

devalüasyon yapmamak değil yapmak ekonomik krize sebep verir. şu an kriz kriz deniyor. hikaye. yurt dışındaki gibi dev şirketler bankalar batıran kriz türkiyeye uğramadı. Türkiye'de yaşanan tamamen psikolojik kriz. ya bir günde o kadar para nereye gider? kimsede para yoksa nerede bu para? parası olan adam kasasında saklayıp "hele kriz bir geçsin öderiz borcumuzu" demese Türkiye'de krizin adı bile konuşulmazdı.

geçen seneleri hatırlayın otomobilde ötvleri geçici süreliğine kaldırıldığında bayilerde araç kalmadı.

bize mustahak suanda her iki kişiden biri bunlara oy verdi o yüzden ağlamamız boşuna geliyor yaz sonuna kadar 5.00 tl yi gecer benzin

diğer partiler gelse farklı mı olacaktı durum?
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2011, 13:55:04 Gönderen: TEYOLOGY »

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 14 Haziran 2011, 14:01:24 »

peki Tl mi aşırı değerlendi? yoksa dolar mı çok fazla değer kaybetti uluslararası piyasada?

aslında ikisi de oldu. ama doların kaybettiği değeri ve uluslararası piyasalarda petrolün satış değerinin dolar üstünden gösterildiğini gözardı etmememiz gerekir.

bir de önemli başka bir nokta daha. gerek dış borç, gerekse cari açık hakkında konuşulurken toplam borç stoğu veya toplam cri açık üzerinden değerlendirilme yapılmaz. gelire kıyaslanır.

1000 lira aylık geliri olan bir kişi ile 20.000 lira aylık geliri olan iki kişinin 30'ar bin Tl toplam boru varsa bunların ekonomik durumları için aynı durumdadır denemez.1000 lira geliri olan kişiye batık dersin, 20.000 lira geliri olan biri ise bu borcunu rahatlıkla ödeyebilir.

devalüasyon yapmamak değil yapmak ekonomik krize sebep verir. şu an kriz kriz deniyor. hikaye. yurt dışındaki gibi dev şirketler bankalar batıran kriz türkiyeye uğramadı. Türkiye'de yaşanan tamamen psikolojik kriz. ya bir günde o kadar para nereye gider? kimsede para yoksa nerede bu para? parası olan adam kasasında saklayıp "hele kriz bir geçsin öderiz borcumuzu" demese Türkiye'de krizin adı bile konuşulmazdı.

geçen seneleri hatırlayın otomobilde ötvleri geçici süreliğine kaldırıldığında bayilerde araç kalmadı.

üretim yapmazsan
ithalat çıktılarıi ihracat girdilerininden fazla ise
ithalatın ihracını yaparsan
çalısanın iş verenin üstünde ki vergi yükünü kalkmadırmazsan
sağlam bir vergi demokrasisi uygulamazsan
vergiyi belli bir zümreye değil herkese yaymazsan
sadece borsada ki büyüme ile övünürsen ( ki gecen hafta ki en son yazan rakam borsada ki yabancı payı 111 milyar dolar 2000 krizini unutmayın bir gecede borsadan 20 milyar doların üstünde para çıktı )

suan banka hesabımda altı sıfırlı nakitim  olsa kur farklarından fena para kazanırdım üretmeden spekülasyon ile
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2011, 14:03:27 Gönderen: nizam »
Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil

Yunus EMRE

ARABA ARIYOM BİLADER SORUN MU VAR :)

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 14 Haziran 2011, 14:01:31 »

Dostum bi ülke için en tehlikeli şey cari açıkdır. Cari açık bir işletmenin zarar etmesiyle aynı şeydir paranın uçup gitmesi demek. Bu durumda türkiyeyi yatırım yapılabilir duruma getirmek için TL nin bilinçli olarak değersizleştirilmesi gerekir ki yabancı sermaye için cazip hale gelsin.
Otomotiv sektörü en büyük ihracat kalemimiz. Çok güzel otomobil ihraç ediyoruz fakat unutulan ve üzerinde durulması gereken bir nokta var. Otomotivde muazzam miktarda ara ürün ithal ediyoruz. Bir çok sektörde bu böyle ara ürünü ithal etmek yerine döviz karşısında TL yi değersizleştirip ara ürünün üretimini ülkemize çekmemiz lazım.

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 14 Haziran 2011, 14:04:42 »
üretim yapmazsan
ithalat çıktılarıi ihracat girdilerininden fazla ise
ithalatın ihracını yaparsan
çalısanın iş verenin üstünde ki vergi yükünü kalkmadırmazsan
sağlam bir vergi demokrasisi uygulamazsan
vergiyi belli bir zümreye değil herkese yaymazsan
sadece borsada ki büyüme ile övünürsen ( ki gecen hafta ki en son yazan rakam borsada ki yabancı payı 111 milyar dolar 2000 krizini unutmayın bir gecede borsadan 20 milyar doların üstünde para çıktı )

Geçen ay sanırım General Elektiric diye bir fon 55 milyon lot garanti bankası hissesini satmak için kote ettirdiğini bildirmişti ve bir hafta garanti kafasını kaldıramadı. Bilmeyenler için söylüyorum garanti imkb nin lokomotifidir. Adamların tek bir lafına bakar türkiyede pozisyonlarımızı boşaltıyoruz dedikleri an kriz in allahı olur bu ülkede.

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 14 Haziran 2011, 14:10:33 »
Dostum bi ülke için en tehlikeli şey cari açıkdır. Cari açık bir işletmenin zarar etmesiyle aynı şeydir paranın uçup gitmesi demek. Bu durumda türkiyeyi yatırım yapılabilir duruma getirmek için TL nin bilinçli olarak değersizleştirilmesi gerekir ki yabancı sermaye için cazip hale gelsin.
Otomotiv sektörü en büyük ihracat kalemimiz. Çok güzel otomobil ihraç ediyoruz fakat unutulan ve üzerinde durulması gereken bir nokta var. Otomotivde muazzam miktarda ara ürün ithal ediyoruz. Bir çok sektörde bu böyle ara ürünü ithal etmek yerine döviz karşısında TL yi değersizleştirip ara ürünün üretimini ülkemize çekmemiz lazım.

borsadan dövizden tahvilden para kazanmak daha tatlı kim para yatırır ki fabrika vs işler için

Yunus EMRE

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 14 Haziran 2011, 14:13:45 »
borsadan dövizden tahvilden para kazanmak daha tatlı kim para yatırır ki fabrika vs işler için

Maliyetleri düşürsek cazip hale getirsek herşey çok güzel olabilir:)
Senin meslek ne abi finans sektöründemisin

Çevrimdışı nizam

• Volkswagen Türkiye
  • VW BORA 1.9 TDI 66 kv
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 14 Haziran 2011, 14:16:12 »
Maliyetleri düşürsek cazip hale getirsek herşey çok güzel olabilir:)
Senin meslek ne abi finans sektöründemisin

maliyetlerin düşmesi zor yatırım yapmak isteyen herkes ulasımın kolay oldugu deniz hava yol güzargahları içinde olsun istiyor diğer bölgelerimizde ulasım nakliye sorunları var onları çözmeden zor teşvikler bile bir işe yaramıyor.

muhasebe ile ugrasıyorum

Yunus EMRE

Çevrimdışı Onamdar

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 14 Haziran 2011, 14:22:25 »
maliyetlerin düşmesi zor yatırım yapmak isteyen herkes ulasımın kolay oldugu deniz hava yol güzargahları içinde olsun istiyor diğer bölgelerimizde ulasım nakliye sorunları var onları çözmeden zor teşvikler bile bir işe yaramıyor.

muhasebe ile ugrasıyorum

İzmirde babalar gibi liman var özelleştirmesi iptal edildi. Tamam özelleştirmeyi iptal ettiler bari kendileri yapsınlar limanı kapasitesinin çok çok altında şu an o liman. Serbest bölgesi ve lojistik olarak gelişmeye çok uygun bir bölge fakat güzel izmirimiz üvey evlat olarak görüldüğü için böyle olduğu gibi durmakta...

Maliyetten kasıt tl nin döviz karşısında değersizleştirilmesi. Kur ve vergi politikasının baştan yapılandırılması lazım
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2011, 14:24:14 Gönderen: Onamdar »

Çevrimdışı TEYOLOGY

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 14 Haziran 2011, 14:25:00 »
pekala nedenlerini açıkladınız nasılını da açıklayın lütfen.

son 10 yılda kim ne derse desin Türkiye'de çok ciddi bir sermaye birikimi gerçekleşti. sorun sermaye olmayışında değil sermayenin tabana yayılmamasında. bu ancak yatırımla olur.

dediklerinize bakacak olursak ülkede ithalatta artış ihracatta ise azalış olmasını beklerdik. son 8-10 yıllık dönem ithalat ve ihracat verilerine bakarsanız her ikisinde de sürekli bir artış olduğunu, ithalattaki artış ivmesinin ihracattan daha fazla gerçekleşmesi nedeniyle cari açığın arttığını görürüz.

%15 civarı bir kur artışının olması gerektiğinden bahsediyorsunuz. bunu nasıl yapacaksınız? hazinede elde avuçta ne varsa hepsini dolara yatırılacak olsa dahi piyasadaki toplam döviz stoğu göz önüne alındığında %15 artış geçrekleştiremezsiniz. velev ki gerçekleşti. ertesi gün kar satışları geldiğinde silme zarar demek bu.

Nizam dediğin şey 6 sıfırlı nakitle gerçekleşecek iş değil. 6 sıfırlı nakitle piyasadaki büyük balıklara çerez olursun. belki kımıldatırsın kuru ama ancak o kadar.

valla etrafımda çok fazla örneği var. adam tek maaşlı memur. ama arabası var. evi var. bakıyorsun nasıl olur bu mümkün değil diyorsun. maaşını koyuyorsun bir kefeye, diğer kefeye de giderlerini koyuyorsun. yok olamaz mümkün değil.ama adam almış arabasını taksidini de tıkır tıkır ödüyor.

sonra bir öğreniyorsun ki adama babasından-kayınbabasından ayda şu kadar yardım geliyor. bağından bahçesinden meyvesi geliyor sebzesi geliyor yağı makarnası geliyor.

demek istemem o ki, kağıt üstünde cari açık yakın bir felaketin habercisi gibi dursa da fiiliyatta kayıt dışından giren para, bavul turizmi, gurbetçilerin bıraktığı gönderdiği paralar eklendiğinde öyle büyük bir tehlike yok. zaten olsaydı Türkiye şimdi değil 10 sene önce 15 sene önce batmış olması lazımdı. ama hala sapa sağlam ayakta duruyor.

Çevrimdışı ALPER.

• Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 14 Haziran 2011, 14:32:34 »
böyle giderse sonunda alacam bi  8 silindir, ilerde alırım ilerde alırım diye diye performanslı araba sahibi olmadık, benzin 10 lirayı bulmadan benim araç satılsa da bari hala az buçuk şansımız varken tadına baksak.Zaten 20 kuruştan aşağı yakan araba kalmadı bu fiyatlarla,varsın yaksın 1 lira

Çevrimdışı ozmo

• 96 Polo 1.6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 14 Haziran 2011, 14:34:19 »
anam bi zam habeir verdik forum ekonomi programına dönmüş öyle yada böyle petrol boru hatlarını bize döşüyorlar arkadaşlar adamlar tatlı tatlı kazanıp yerken bizede acı acı çıkarması kalıyor.Merak etmeyin 2 haftaya kadar krizin babası çıkacak bu ülkede 2001'i mumla arayacağız son duyumumda iran'ın ciddi şekilde akp'den rahatsız olduğu ve buraya gönderdiği parları bir şekilde çıkaracağı eğer iran paralarını bir seferde piyasadan çekerse o gece Türkiye ekonomisi allak bullak olur söylemedi demeyin.